PDA

Επιστροφή στο Forum : NTLDR HELP!!!!



giwrgosth
02-10-04, 17:32
Βοήθεια αδέρφια!
Έχω σοβαρό πρόβλημα με το pc μου και ζητώ τη βοήθειά σας!!!
Κατά την εκκίνηση και όταν πάει να κάνει boot μου βγάζει μήνυμα:
NTLDR IS MISSING.
PRESS CTRL+ALT+DEL TO RESTART.
Πρώτη φορά το βλέπω και δεν ξέρω τι είναι το NTLDR.
Έχω RAID on board σε λειτουργία stripe 2+0.
Το ιστορικό με τη σειρά…
XP home, και ο τρίτος σκληρός που τον έχω για αποθήκευση αρχίζει να τα παίζει…
Περνάω τα PRO και το SP1. Μετά από κάποιες επανεκκινήσεις μου βγάζει το ίδιο μήνυμα.
Boot με το cd των ΧΡ, βλέπει κανονικά το RAID και τον τρίτο σκληρό, το RAID το κάνω ότι θέλω από τις επιλογές εγκατάστασης, αλλά όταν πάω να το κάνω format βλέπει μόνο τον τρίτο σκληρό!
Το πρόβλημα λύνετε με την αποσύνδεση του τρίτου σκληρού.
Φορτώνω ξανά PRO+SP1+SP2, όλα καλά!
Κάποια στιγμή συνδέω και πάλι τον τρίτο σκληρό.
Το BIOS δεν τον βλέπει, τα ΧΡ τον βλέπουν.
Μετά από νέα επανεκκίνηση το μήνυμα που γράφω.
Αποσυνδέω τον τρίτο σκληρό τα ίδια…
Με F8 επιλέγω RAID για boot, ξανά F8, αλλά το ίδιο μήνυμα. Σαν να μην βλέπει καθόλου το RAID.
Ευχαριστώ εκ τον πρότερων για τη βοήθεια!

sdikr
02-10-04, 17:43
Γιατι δεν βγάζεις τον 3 σκληρό;
Δίχνει να έχει προβλήματα, επίσης τα 2000/xp έχουν δικό τους τρόπο να βλέπουν τους σκληρούς δίσκους (δεν κάνουν χρήση του bios).

Δοκίμασε άκόμα να βγάλεις μερικά περιφεριακά απο τον υπολογιστή, μπορεί να είναι και πρόβλημα τροφοδοσίας

porosis
02-10-04, 19:43
Οι σκληροί είναι ο ένας δίπλα στον άλλο; Πριν από ένα μήνα, όταν δοκίμασα να βάλω δεύτερο δίσκο, ο πρώτος ύστερα από 1-2 ώρες κολλούσε και δεν εμφανιζόταν πουθενά. Μήπως υπερθερμαίνεται ο 3ος δίσκος;

ogenikos
02-10-04, 21:15
Το NTLDR είναι αρχείο συστήματος και το έχουν μόνο οι δίσκοι που έχουν λειτουργικό και μπορείς να κάνεις boot, και βρίσκεται μαζί με το boot.ini κλπ π.χ στο c:\
Βγάζοντάς σου το μύνημα "NTLDR IS MISSING" σημαίνει ότι πάει να μπουτάρει απο δίσκο που δέν είναι boot.
Συνήθως αυτά τα προβλήματα τα προκαλούν πολλές συσκευές που μπορούν να κάνουν boot όπως δίσκοι, κάρτες δικτύου που έχουν την δυνατότητα boot, οπότε μπερδέυεται το bios και δεν ξέρει απο που να πρωτοκάνει και προσπαθεί να κάνει απο το default boot που είναι το ide, οπότε παραβλέπει δίσκους raid, sata klp.
Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα γιατί είχα τρείς δίσκους, οι δύο ήταν σε sata kai virtual ata, είχαν boot, αλλά το pc προσπαθούσε να bootάρει απο τον τρίτο που ήταν στο κλασικό ide και μου έβγαζε το ίδιο μύνημα, οπότε και απενεργοποίησα το boot της κάρτας δικτύου για να δουλέψει.
Πάντως ένα bios update tou motherboard σου, μπορεί να βοηθήσει...

kmike
02-10-04, 21:41
Αν το πρόβλημα με το NTLDR δεν είχε εμφανισθεί με το που εγκατέστησες τα Windows, πιθανότατα μπορείς να διορθώσεις το πρόβλημα με τον εξής τρόπο:
Ξεκινάς με boot από το CD των Windows. Όπως δηλαδή όταν κάνεις εγκατάσταση...Συνεχίζεις τη διαδικασία κανονικά (όπως όταν κάνεις εγκατάσταση) μέχρι το σημείο όπου σε ρωτάει αν θες να κάνεις νέα εγκατάσταση ή να διορθώσεις μία υπάρχουσα. Διαλέγεις διόρθωση και βγαίνεις σε command prompt.Εκεί δίνεις FIXMBR για να διορθωθεί το Master Boot Record του συστήματος. Μετά κάνεις επανεκκίνηση κανονικά.
Αν το πρόβλημα παρουσιάστηκε από την αρχή, με το που εγκατέστησες τα Windows, τότε παθαίνεις αυτό που περιέγραψε ogenikos πριν.

aleksi
02-10-04, 22:23
οπως λεει και ο kmike,
εχω επισκευασει καμποσες εγκαταστασεις XP που επαιρνα το ιδιο μυνημα,NTloader is missing, με recovery console και FIXMBR
Απο το site support της MS για πιο πολλα για το Recovery Console των XP:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;307654

HawkPilot
02-10-04, 22:34
Μάλλον ο 3ος δίσκος πάει να κάνει boot όταν τον συνδέεις και γιαυτό βλέπεις το μήνυμα NTLDR κλπ. Μήπως physically προηγείται των άλλων στο boot sequence οπότε και έχεις το πρόβλημα;

giwrgosth
02-10-04, 22:57
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τον τρίτο δίσκο τον είχα αποσυνδέσει...
Δοκίμασα από cd boot με recovery να περάσω στο c: τα αρχεία ntdetect.com και ntldr που διάβασα κάπου ότι διορθώνουν το πρόβλημα χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Αυτό που λέτε δεν το δοκίμασα, γιατί το είδα αφού είχα κάνει format και όλα είναι τώρα οκ, αλλά δεν ξέρω αν θα το ξανακάνει, γιατί σήμερα το έκανε μετά από μια μέρα.
Να πω ότι το υπάρχων σύστημα το δουλέυω πάνω από ένα χρόνο, έχω κάνει αρκετά format και εγκαταστάσεις ΧΡ και πρώτη φορά μου συμβένει αυτό! Θα κάνω και μια αναβάθμιση στο bios με την ευκαιρεία. Σημειώνω την εντολή που μου είπατε για την περίπτωση που θα έχω πάλι τα ίδια!
Σας ευχαριστώ ξανά!!!

kmike
02-10-04, 23:03
Τώρα που το σκέφτομαι...


Έχω RAID on board σε λειτουργία stripe 2+0.

Δεν το κατάλαβα αυτό... stripe 2+0;
Ο τρίτος δίσκος είναι συνδεδεμένος στον raid controler; Αν ναι, τότε στο Bios του controler λογικά θα υπάρχει μία επιλογή με την οποία μαρκάρεις τον δίσκο ή το array που παριέχει το startup partition. Θα πρέπει σε εσένα να είναι μαρκαρισμένο μόνο το stripe array.

ogenikos
02-10-04, 23:17
Εγώ πάντως επιμένω στο ότι δεν φταίνε οι δίσκοι και δέν χρειάζεσαι FIXMBR για να διορθωθεί το Master Boot Record, όμως σίγουρα φταίει το bios και οι ρυθμίσεις του.
Πρέπει να παίξεις με τα boot sequense, kai first boot device, μέσα απο το bios για να το λύσεις.

kadronarxis
02-10-04, 23:25
Πρέπει να δεις ποιο partition είναι Active.
Τα winxp είναι λίγο παράξενα με αυτό.
Μόνο σε active partition εγκαθίστανται.

Άντε γερά.

giwrgosth
02-10-04, 23:29
kmike συγνώμη αν σε μπέρδεψα, ο τρίτος σκληρός είναι σε IDE. Ο RAID controler έχει το λειτουργικό, ο τρίτος σκληρός είναι απλά για αποθήκευση και τίποτα άλλο. Απλα του έχω φορτώσει κάποιες στιγμες λειτουργικά για δοκιμη.
ogenikos ίσως έχεις δίκιο, αλλά γιατί τόσο καιρό όλα ήταν οκ? Δεν άλλαξα κάτι στη σύνθεση του υπολογιστή μου, μόνο λειτουργικό, άλλαξα για δοκιμή και όλες τις ρυθμίσεις στο boot του bios, περίεργο!
Πάντως και μένα μου κάνει κάτι σε bios, γιατί οι δίσκοι είναι οκ, το μήνυμα το βγάζει πριν bootάρει, εκεί που σε κανονικές συνθήκες αν πατήσεις F8 σε πάει στο boot των ΧΡ, σε μένα δε σε πάει, που σημαίνει ότι δε βλέπει καν σκληρό.
Τέλος πάντων δουλεύει τώρα μετά από φορματ, αλλά δεν ξέρω αν το ξανακάνει!

kmike
03-10-04, 00:04
Με το boot sequence στο BIOS γενικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα όταν υπάρχει ένα μόνο λειτουργικό σε On-Board controller για τον εξής λόγο. Αν για παράδειγμα το BOOT sequence είναι CDROM/IDE/RAID (δηλ. το RAID δεν εξετάζεται πρώτο) θεωρητικά τουλάχιστον μετά το POST, εξετάζεται πρώτα το CDROM, αν δεν βρεθεί bootable cd, πάει στο IDE και αν δεν βρεθεί bootable δίσκος πάει και κοιτάει στον Raid Controller. Βεβαίως δεν είναι απίθανο στην πράξη να μην είναι έτσι και δεν στοιχίζει τίποτα ο πειραματισμός με το εν λόγω setting. Παρεπιπτόντως, αν θες πες μας ποιά motherboard έχεις.

WAntilles
03-10-04, 03:57
Πρέπει να δεις ποιο partition είναι Active.
Τα winxp είναι λίγο παράξενα με αυτό.
Μόνο σε active partition εγκαθίστανται.

Εδώ θα αναγκαστώ να σε διορθώσω φίλε μου Καδρονάρχη.

Δεν ισχύει αυτό που λες.

Για δές αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/post-137989.html#137989

Εν κατακλείδι, στο active partition εγκαθίσταται ο loader και όχι το λειτουργικό.

kadronarxis
03-10-04, 04:11
:D
Να σαι καλά φίλε wantilles.
Ο πανάθας έχει πρόβλημα με τον loader, οπότε έριξα και εγώ τη φωτοβολίδα μου. :lol:

oMikR0n
03-10-04, 04:23
Ασχετο αλλα γιατι βαζεις PRO+SP1+SP2 και οχι PRO+SP2 ? 8)

giwrgosth
03-10-04, 13:28
Έχω κάνει όλες τις δοκιμές στο boot χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
Η Μ/Β είναι η 7VRXP της Gigabyte.
Την πρώτη φορά φόρτωσα XP>SP1>SP2 γιατί δεν είχα διαβάσει ότι το SP2 στην ουσία περιέχει και το SP1, τώρα XP>SP2.
Δουλεύει κανονικότατα μετά από αρκετες επανεκινήσεις.
Δεν έχω φορτώσει πολλά προγράματα και θα δοκιμάσω να βάλω τον τρίτο σκληρό και πάλι και θα δω αντιδράσεις :wink:
Kardonarxis δεν το κατάλαβα σχετικά με τον loader... Πάντως partision δεν έχω, δουλεύω στον RAID και τους δύο σκληρούς σε ένα.

sdikr
03-10-04, 15:07
Στο δικό μου το board αν για παράδειγμά συνδέσω εναν usb δίσκο και μετά κάνω restart βλέπει σαν πρώτο δίσκο τον usb, άσχετα αν πρίν στο bios του είχα πέι να ξεκινά απο τον promise.
Στο bios έχει δύο επιλογές για το boot, η μια λέει με τι σειρά θα πάει , πχ floppy/cd/hdd και μετά έχει ένα άλλο που ορίζεις ποιός θα είναι ο πρώτος δίσκος, εκεί έχω ρυθμίσει να είναι το 1ο array του promise αλλά όταν μπεί ο usb μπαίνει σαν πρώτος και στέλνει το 1ο array στην δευτερή σειρά.
Αν αυτός ο δίσκος είναι φορμαρισμένος απο xp τότε μου βγάζει αυτό το μύνημα.

kmike
03-10-04, 15:12
giwrgosth, έχεις κάνει κανένα bios update; Κοίταξα στο site της Gigabyte και έχει "πολύ πράμα" για την motherboard σου.

shadowmoon
03-10-04, 16:11
Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα προσπαθωντας να εγκαταστησω τα windows xp home.
Μου βγαζει το παρακατω μηνυμα που δειχνει η εικονα.
Εχω τσεκαρει τα παντα.Αλλα αυτο συνεχιζει να εμφανιζεται.
Το περιεργο ειναι οτι οταν δοκιμασα να εγκαταστησω το Linspire , ολα πηγαν καλα.
Εχει κανεις καμμια ιδεα για το τι φταει ?

shadowmoon
03-10-04, 16:15
Υπαρχει περιπτωση να φταιει το Bios ?
Ο υπολογιστης ειναι Pentium III 750 MHZ.

sdikr
03-10-04, 16:18
έχεις κανένα joystic συνδεμένο;

shadowmoon
03-10-04, 16:42
έχεις κανένα joystic συνδεμένο;

Ουτε joystick ουτε τιποτα αλλο περα απο τα απολυτως απαραιτητα ( καρτα ηχου ,καρτα γραφικων , καρτα LAN )
Υποψιαζομαι μηπως την δουλεια την κανει η καρτα γραφικων η οποια ειναι παλια (ΤΝΤ 2) αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος.
Το περιεργο ειναι οτι το linspire εγκατασταθηκε κανονικα.Αρα κατι τρεχει με τα Windows.

sdikr
03-10-04, 16:52
βγάλε την κάρτα ήχου (creative αν δεν κάνω λάθος) και ξαναδοκίμασε

EvilHawk
03-10-04, 17:12
Συγνωμη , κατι δεν εκανα σωστα και μου βγηκαν οι φωτογραφιες τεραστιες και δυο μαζι.
Αν μπορει καποιος moderator ας διαγραψει τη μια τουλαχιστον.

Κάνε επεξεργασία στο μήνυμα σου και ανέβασε μια εικόνα μικρότερων διαστάσεων!

giwrgosth
03-10-04, 17:32
giwrgosth, έχεις κάνει κανένα bios update; Κοίταξα στο site της Gigabyte και έχει "πολύ πράμα" για την motherboard σου.

Έχω το τελευταίο, 11/5/2002! Από τότε δεν έχει βγάλει άλλο BIOS!
Πάντως προς το παρόν και μετά το δεύτερο format δουλεύει κανονικά.
Απλά αποσύνδεσα τον τρίτο σκληρό που μάλλον έχει πρόβλημα και ίσως εκεί να "μπερδεύετε" το BIOS.
Θα δούμε!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και που προσπαθήσατε να βοηθήσετε έναν πτωχό πλην τίμιο βάζελο :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.