PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος στην Cosmote



MikeFu
24-06-16, 00:09
Γεια σας αυριο λογικα θα με βαλουν σε γραμμη cosmote διοτι σημερα μου ηρθε μηνυμα οτι ειναι σε εξελιξη και θα δρομολογηθη(αν οχι αυριο αυτες της μερες)...εμαθα οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα για VDSL στην περιοχη μου...Επισης οπως εκανα μια βολτα με την μηχανη παρατηρησα οτι 30-50μ απο το σπιτι μου υπαρχει καμπινα που εγραφε OTE υπαρχει περιπτωση να με χωσουν εκει και να βαλουν κοφτι στα 24mbps? διοτι απο τι εχω καταλαβει αυτη ειναι η τελευτεα μου ευκαιρια...
παρτε τα στοιχια απο την wind (εχω βαλει το ρουτερ της οτε Speedport Entry 2i) συντομα οταν μπω σε γραμμη ote θα σας δειξω και αυτηνης...Επισης πιστευετε οτι αν αλλαξω ζευγος υπαρχει περιπτωση να αυξησω την ταχυτητα..? παντως αν καταληξω να μην πιασω πανω απο 4mbps θα βαλω το πακετο με 4 mbps διοτι υπεγραψα για Home Double Play 24 L..


Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 670/1842 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 659/2532 kbps
Noise Margin(Up/Down) 8.8/12 dB
Line Attenuation(Up/Down) 33.7/50.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/17.9 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 4/16
Interleave Delay(Up/Down) 8/8 ms
INP(Up/Down) 1/1 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 8/2854
FEC Errors(Up/Down) 251/70890

Ευχαριστω εκ τον προτερον!
Υ.Γ:Μενω κερκυρα περιοχη αλεπου/βιλλα λουκια για καθε κερκυραιο που γνωριζει..

Pokas
24-06-16, 12:19
Γεια σας αυριο λογικα θα με βαλουν σε γραμμη cosmote διοτι σημερα μου ηρθε μηνυμα οτι ειναι σε εξελιξη και θα δρομολογηθη(αν οχι αυριο αυτες της μερες)...εμαθα οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα για VDSL στην περιοχη μου...Επισης οπως εκανα μια βολτα με την μηχανη παρατηρησα οτι 30-50μ απο το σπιτι μου υπαρχει καμπινα που εγραφε OTE υπαρχει περιπτωση να με χωσουν εκει και να βαλουν κοφτι στα 24mbps? διοτι απο τι εχω καταλαβει αυτη ειναι η τελευτεα μου ευκαιρια...
παρτε τα στοιχια απο την wind (εχω βαλει το ρουτερ της οτε Speedport Entry 2i) συντομα οταν μπω σε γραμμη ote θα σας δειξω και αυτηνης...Επισης πιστευετε οτι αν αλλαξω ζευγος υπαρχει περιπτωση να αυξησω την ταχυτητα..? παντως αν καταληξω να μην πιασω πανω απο 4mbps θα βαλω το πακετο με 4 mbps διοτι υπεγραψα για Home Double Play 24 L..


Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 670/1842 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 659/2532 kbps
Noise Margin(Up/Down) 8.8/12 dB
Line Attenuation(Up/Down) 33.7/50.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/17.9 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 4/16
Interleave Delay(Up/Down) 8/8 ms
INP(Up/Down) 1/1 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 8/2854
FEC Errors(Up/Down) 251/70890

Ευχαριστω εκ τον προτερον!
Υ.Γ:Μενω κερκυρα περιοχη αλεπου/βιλλα λουκια για καθε κερκυραιο που γνωριζει..

Εαν η καπίνα που είναι κοντά σου είναι απο τις νέες με ενεργό εξοπλισμό, είναι ενεργοποιημένη(δίνει υπηρεσίες) και είσαι σίγουρος οτι ανήκεις εκεί τότε μπορείς να κάνεις αίτηση σε οποιοδήποτε πάροχο να πάρεις υπηρεσία VDSL.
Προς το παρόν μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να σε συνδέσει στην καμπίνα σε ADSL και αυτό μόνο αν υπάρχει βλάβη στο δίκτυο ή δεν μπορείς να συγχρονίσεις λόγω μεγάλης απόστασης απο το Α/Κ. Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει κόφτης στα 14 -15 MBps για να μην υπάρχουν παρεμβολές στους υπόλοιπους παρόχους.

Κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας cosmote ή πάρε τηλέφωνο ή πηγαινε σε ενα Γερμανό να δεις αν μπορείς να αναβαθμιστείς σε VDSL καθώς αν δίνει ο ΟΤΕ τότε λογικά δίνουν όλοι οι πάροχοι απο την καμπίνα με προιόν χονδρικής.

MikeFu
24-06-16, 18:01
Διαθεσιμοτιτα υπαρχει για vdsl αλλα για να με συνδεσουν στην καμπινα με κοφτι στα 24 ειναι 100% σιγουρο οτι γινετε?εγω ασπουμε ο μονος δρομος για να φυγω και να παω οπουδηποτε πρεπει να περασω απο την καμπινα..δηλαδη ειναι προς τον δρομο εξοδου με απλα λογια βγενω στο κεντρικο δρομο και ακριβως 4μετρα δεξια βρισκετε μια καμπινα...την εχουν βαλει προσφατα απο τι πληροφορήθηκα

Pokas
24-06-16, 18:43
Διαθεσιμοτιτα υπαρχει για vdsl αλλα για να με συνδεσουν στην καμπινα με κοφτι στα 24 ειναι 100% σιγουρο οτι γινετε?εγω ασπουμε ο μονος δρομος για να φυγω και να παω οπουδηποτε πρεπει να περασω απο την καμπινα..δηλαδη ειναι προς τον δρομο εξοδου με απλα λογια βγενω στο κεντρικο δρομο και ακριβως 4μετρα δεξια βρισκετε μια καμπινα...την εχουν βαλει προσφατα απο τι πληροφορήθηκα

οταν παίρνεις VDSL μόνο 30 και 50 βάζεις, δεν καταλαβαίνω τι λες με τον κόφτη στα 24

MikeFu
24-06-16, 21:11
Με την 24αρα που εχω να με βαλουν στην καμπινα του vdsl και να βαλουν κοφτι στα 24 mbps η οπως ειπες στα 14-15 αυτο εννοω..η λαθος καταλαβα...;(σορρυ για την ταλαιπωρια)

Pokas
24-06-16, 23:05
Με την 24αρα που εχω να με βαλουν στην καμπινα του vdsl και να βαλουν κοφτι στα 24 mbps η οπως ειπες στα 14-15 αυτο εννοω..η λαθος καταλαβα...;(σορρυ για την ταλαιπωρια)

Αν πάρεις VDSL θα σου δώσουν 30 ή 50 αναλόγως το πρόγραμμα και λογικά θα συγχρονίσεις στο μέγιστο.
Είναι σπάνιο να σε συνδέσουν σε καμπίνα για υπηρεσία ADSL ακόμα και αν συμβεί, υπάρχει κόφτης 14-15 Mbps. Υπάρχουν περιπτώσεις εξαιρετικά σπάνιες που το προφιλ ήταν ξεκλείδωτο και χρήστες έπιασαν 24.

MikeFu
29-06-16, 02:15
για καποιο λογο απο Adsl plus με αλλαξε σε Modulation Type ADSL_G.dmt (ακομα περιμενω για την συνδεση στην οτε )
μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως ειναι και ποια η διαφορα?

MIKU
29-06-16, 12:47
Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 933/18218 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 926/19768 kbps
Noise Margin(Up/Down) 14.7/13.3 dB
Line Attenuation(Up/Down) 4.3/4.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.1/6.2 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 16/160
Interleave Delay(Up/Down) 6/9 ms
INP(Up/Down) 2/2 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 45/3
FEC Errors(Up/Down) 6209/16298

Πιάνω 15,5 με speedtest.Μπορεί να ανέβει?

Pokas
29-06-16, 14:10
Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 933/18218 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 926/19768 kbps
Noise Margin(Up/Down) 14.7/13.3 dB
Line Attenuation(Up/Down) 4.3/4.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.1/6.2 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 16/160
Interleave Delay(Up/Down) 6/9 ms
INP(Up/Down) 2/2 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 45/3
FEC Errors(Up/Down) 6209/16298

Πιάνω 15,5 με speedtest.Μπορεί να ανέβει?

http://speedtest.ftp.otenet.gr/ με τι ταχύτητα κατεβάζεις απο εδώ;

MIKU
29-06-16, 15:15
http://speedtest.ftp.otenet.gr/ με τι ταχύτητα κατεβάζεις απο εδώ;

1.6 έως 1.7 ΜΒ/S.

Pokas
29-06-16, 15:25
1.6 έως 1.7 ΜΒ/S.

Θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο πάνω, γύρω στα 1,9 με 2,0, αν βάλεις και κατεβάζεις πολλαπλά αρχεία η driver απο Nvidia μήπως ανεβαίνει;

MIKU
29-06-16, 15:33
Γιατί όμως το ρουτερ κλειδώνει στα 18.000 και το speedest στα 15?

- - - Updated - - -

Πάνως η απόσταση από Α/Κ είναι 2.100Μ.

Pokas
29-06-16, 15:43
Γιατί όμως το ρουτερ κλειδώνει στα 18.000 και το speedest στα 15?

- - - Updated - - -

Πάνως η απόσταση από Α/Κ είναι 2.100Μ.

γιατί η πραγματική ταχύτητα επηρεάζεται απο πολλούς παράγοντες, όπως πόσο πιταρισμένο είναι το Dslam που ανήκεις, τι διασύνδεση έχει, σε τι κόμβο πέφτει και πολλά άλλα. Ίσως αν κάνεις μια μέτρηση αργά το βράδυ είναι παραπάνω...

MIKU
29-06-16, 15:58
Οκ!να ρωτήσω κάτι,έβαλα 3 αρχεία για torrent από περίπου 3GB το κάθε ένα και το speedest από 15,5mbps έβγαλε 0,45mbps download!!Είναι λογικό?

Pokas
29-06-16, 16:05
Οκ!να ρωτήσω κάτι,έβαλα 3 αρχεία για torrent από περίπου 3GB το κάθε ένα και το speedest από 15,5mbps έβγαλε 0,45mbps download!!Είναι λογικό?

Ειδικά τα torrent δεν παίζει ρόλο τι ταχύτητα download έχεις εσύ αλλα τι ταχύτητα σου δίνει(στέλνει- upload) αυτός που διαμοιράζει το αρχείο. Αν περιμένεις λίγο ίσως ανέβεις αλλά παίζουν πολλά ρόλο στα torrents που δεν έχουν να κάνουν με την γραμμή σου.

MIKU
29-06-16, 16:12
Οχι δε λέω γισ το το τορρεντ.Η ταχ'υτητα πέφτει πολύ!Το ιντερνετ σερνεται!

Pokas
29-06-16, 16:42
Οχι δε λέω γισ το το τορρεντ.Η ταχ'υτητα πέφτει πολύ!Το ιντερνετ σερνεται!

α, σορρυ μπερδεύτικα, είναι λογικό αν το torrent κατεβάζει ή ανεβάζει στο φουλ

- - - Updated - - -

πιστεύω τις μετρήσεις τις κάνεις με καλώδιο και όχι Wi-Fi

MIKU
29-06-16, 16:43
Φυσικά με καλώδιο αλλά είναι λογικό να σέρνεται το ιντερνετ με απλό κατέβασμα??

NinjaMiltos
30-06-16, 05:49
Γιατί όμως το ρουτερ κλειδώνει στα 18.000 και το speedest στα 15?

- - - Updated - - -

Πάνως η απόσταση από Α/Κ είναι 2.100Μ.


γιατί η πραγματική ταχύτητα επηρεάζεται απο πολλούς παράγοντες, όπως πόσο πιταρισμένο είναι το Dslam που ανήκεις, τι διασύνδεση έχει, σε τι κόμβο πέφτει και πολλά άλλα. Ίσως αν κάνεις μια μέτρηση αργά το βράδυ είναι παραπάνω...

Η διαφορά που βλέπεις μεταξύ του Actual Rate και της ταχύτητας στο Speedtest είναι λόγο του overhead.
https://www.pcsteps.gr/18433-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-adsl/#Piomicronupsilon_pi940nuepsilon_taualpha_chialphamu941nualpha_Megabytes
http://pflog.net/dsl_overhead/


Φυσικά με καλώδιο αλλά είναι λογικό να σέρνεται το ιντερνετ με απλό κατέβασμα??
Όσο μπουκώνεις τη γραμμή, τόσο πιο αργά θα κινούνται τα δεδομένα διότι παραμένουν στη μνήμη μέχρι να αρχίσουν να μεταφέρονται στον επόμενο κόμβο (είτε από το router σου προς τον πάροχο, είτε από τον πάροχο προς το router σου).
Επίσης στο torrent δεν έχει μόνο μια σύνδεση αλλά πολλές όταν δέχεσαι (συνήθως και όταν στέλνεις). Αυτό σημαίνει ότι κάθε μια σύνδεση πολεμάει να "κερδίσει" ταχύτητα.
Το αποτέλεσμα είναι να γίνεται ένας χαμός. Πας λοιπόν να ανοίξεις μια σελίδα ή να κάνεις ένα απλό Download, προσθέτεις άλλη μια σύνδεση στις ήδη υπάρχον (καθώς κατεβάζεις με Torrent) και αναγκαστικά υποχρεώνεις το router να μοιραστεί το bandwidth.

Δες πως δουλεύει το TCP και θα καταλάβεις γιατί συμβαίνει.

dimitri_ns
30-06-16, 06:10
Μην έχετε και πολύ εμπιστοσύνη στο speedtest.net (ookla)

Καιρό τώρα, δίνει καλύτερα στοιχεία (ping, up, down) στο κινητό συνδεδεμένο με wifi, απ'ότι στο desktop συνδεδεμένο με ethernet στο ίδιο modem/router :p

Μόνος αξιόπιστος τρόπος το κατέβασμα μεγάλων αρχείων

MikeFu
04-07-16, 20:36
τελικα παιδια μπορω να πω οτι με βαλανε σε καμπινα με φαστ παθ οριστε τα details
Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 1023/12819 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 1099/12900 kbps
Noise Margin(Up/Down) 13/8.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 7.4/8.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.1/17.5 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Fast
Interleave Depth(Up/Down) 1/1
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 0/10
FEC Errors(Up/Down) 0/0
Υ.Γ Δυστηχως ολες η εταιριες ειναι οτι νανε ημουν 5 χρονια σε φορθνετ και απο ταχυτητα ειχα 1.8 με 2.2 mbps με 51att απαραδεκτοι και μου λεγανε δεν υπαρχει λυση να φτιαχτει ολο τηλεφωνα μου κανανε και μου λεγανε οτι υπαρχει βλαβη παντα ιδια μπουρδα ερχοταν τεχνικος το εβλεπε και ελεγε φτεει η αποσταση...τα ιδια σκ@@@..ευχαριστω την οτε παντως! Αξιοπιστη

@ ADSLgr.com All rights reserved.