PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ=Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΑΡΑΝΟΙΑ;; ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;



Σελίδες : [1] 2

PENDRAGON
29-04-07, 15:10
Καλησπέρα σας:)

Πρώτα απ΄'όλα ζητώ συγγνώμη εάν δεν πρέπει να τοποθετηθεί εδώ το συγκεκριμένο θέμα. Εάν κρίνει κάποιος διαχειριστής ότι πρέπει να μετακινηθεί, ας το τοποθετήσει εκεί που πρέπει.
Θα περιγράψω ένα πρόβλημα, που σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, είναι ικανό να στείλει έναν υγιή άνθρωπο στο ψυχιατρείο. Δυστυχώς η περιγραφή απαιτεί μεγάλο σε μέγεθος post και θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ των προτέρων όποιον αντέξει και φτάσει στο τέλος του
Διευκρίνιση για την καλύτερη πληροφόρησή σας:
Τόπος διαμονής: επαρχία
ΙSP : Forthnet, 256/1024


Γύρω στις 10 Απριλίου η σύνδεσή μου άρχισε να παρουσιάζει μια περίεργη αστάθεια. Κανονικά το πρωί και γενικά τις ώρες της ημέρας και συνεχείς αποσυνδέσεις από τις 12 τα μεσάνυχτα.
Στις 17 του μήνα δεν είχα σχεδόν καθόλου σύνδεση , με αποτέλεσμα στις 18 , ημέρα Τετάρτη να δώσω τη γραμμή στις βλάβες του "121" και αφού πρώτα με είχαν διαβεβειώσει από τη Forthnet ότι δεν είναι δικό τους το πρόβλημα.

Πέμπτη 19 Απριλίου :Ο τοπικός ΟΤΕ επικοινωνεί μαζί μου και με ρωτά ο υπεύθυνος για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Αφού του γνωρίζω το πρόβλημα (στο μεταξύ έχει παρουσιάσει πρόβλημα και η τηλεφωνική μου σύνδεση και δεν μπορώ να πραγματοποιήσω ούτε να δεχθώ κλήσεις) μου απαντά ότι : «θα έρθουν το μεσημέρι να το φτιάξουν». Ποτέ δεν ήρθαν.
Το περίεργο είναι ότι αυτός που με κάλεσε μου είπε ότι δεν τους ενδιαφέρει εάν έχω internet ή όχι αλλά η τηλεφωνία. Δεν ήθελα να δώσω συνέχεια. Απλώς του είπα ότι με ενδιαφέρει εμένα, διότι πληρώνω αδρά το πάγιο της DSL.

Παρασκευή 20 Απριλίου: Και αφού έχω επικοινωνήσει ακόμη μια φορά με το #121# ένας τεχνικός επισκέπτεται το μεσημέρι το σπίτι μου και διαπιστώνει ότι: «Η γραμμή έχει πρόβλημα»!!!
Λένε στη σύζυγό μου ότι θα επικοινωνήσουν μαζί της το μεσημέρι αλλά ποτέ δεν επικοινώνησαν .
Αποτέλεσμα : Σ/Κ χωρίς τηλέφωνο και σύνδεση

Δευτέρα 23 Απριλίου: Και αφού έχω επικοινωνήσει για ακόμη μια φορά με το #121# , ένα συνεργείο αυτή τη φορά εμφανίζεται στο σπίτι μου και διορθώνει την τηλεφωνική μου σύνδεση. Χρειάστηκαν πέντε ημέρες για αυτό το… «κατόρθωμα».Σε ότι αφορά το πρόβλημα στη DSL ανακοινώνουν στη σύζυγό μου ότι το πρόβλημα εντοπίζεται μεταξύ splitterκαι router!!! Δεν μπήκαν καν στον κόπο να ελέγξουν τη γραμμή βάζοντας κατευθείαν το καλώδιο της γραμμής πάνω στο router, για να διαπιστώσουν ότι το πρόβλημα είναι αποκλειστικά και μόνο της γραμμής.

Τρίτη 24 Απριλίου: Επικοινωνώ για ακόμη μια φορά με το #121# ξαναλέγοντας τα ίδια. Ένας τεχνικός εμφανίζεται και αυτή τη φορά , προσπαθεί κάπως περισσότερο, συνολικά περί τα 20 λεπτά. Δόξα τω Θεώ διαπιστώνει το οφθαλμοφανές: « Η γραμμή δε συγχρονίζει καν» και αφού και ο ίδιος διαπιστώνει ότι δεν έχει εμπλοκή στο θέμα ο συναγερμός που υπάρχει στο σπίτι, μου ανακοινώνει ότι υπάρχει κάποιος υπάλληλος που γνωρίζει καλά τα περί DSL και μόνο αυτός μπορεί να μου διορθώσει τη βλάβη. Εν τω μεταξύ , όπως μου ανακοινώνει , το πρόβλημα δε βρίσκεται στο DSLAM και έχει αλλάξει την εξωτερική γραμμή.Τον ρωτώ εάν πρέπει να ξαναδώσω το νούμερό μου στις «βλάβες» και μου απαντά ότι κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο, μια και θα ενημερώσει ο ίδιος τον αρμόδιο τεχνικό.Το εντελώς ακατανόητο είναι ότι όπως με πληροφορεί το #121# η βλάβη φαίνεται να «κλείνει» αυτή την ημερομηνία!!!!

Από την Τρίτη μέχρι την Παρασκευή δεν εμφανίζεται κανείς, παρά τις συνεχείς επικοινωνίες μου με το #121#. Αφού επικοινώνησα με την ΕΕΤΤ , συνέταξα μια επιστολή και την Παρασκευή πρωί τους την κοινοποίησα. Καλοπροαίρετα σκεπτόμενος, δεν ζήτησα αρ. πρωτ, διότι δε θέλω να τραβήξω τα άκρα. Επικοινώνησαν μαζί μου νωρίς νωρίς και με διαβεβαίωσαν ότι στο DSLAM όλα δείχνουν ότι λειτουργεί κανονικά η γραμμή μου. Τους παρακάλεσα και τους είπα μέσες-άκρες ότι δεν έχω την απαίτηση να μου φτιάξουν τη γραμμή (σε τέτοιο σημείο απελπισίας έχω φτάσει) αλλά επιτέλους να πάει κάποιος που να κατέχει πέντε πράγματα και να μου διαγνώσει ακριβώς το πρόβλημα και όχι να μου στέλνουν τα πιτσιρίκια, που το μόνο προσόν τους είναι η γνωριμία των πικογενειών τους με τους τοπικούς βουλευτές που τους εξασφάλισαν μια θέση στον ΟΤΕ.
Μου είπαν ότι στις 11 το πρωί θα έρθουν και να είμαι εκεί εγώ ο ίδιος. Πήρα άδεια από τη δουλειά μου, πράγμα που δεν είναι καθόλου εύκολο και ήμουν σπίτι μου στις 11. Κανείς δεν ήρθε!! Ούτε τώρα!!!
Ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι ο τεχνικός τους ήταν σε μια άλλη βλάβη. Θέλω να πιστεύω ότι κάποιος άλλος φουκαράς ταλαιπωρείται περισσότερο από μένα κι έτσι έχει προτεραιότητα. Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η μεγάλη αναισθησία. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο συνεχώς ώσπου τον πετυχαίνω στις 12:50. Μου είπε ότι πετάχτηκε σπίτι του!!!!!!!!!! και γι αυτό δεν ήρθε!!!!!
Προσπάθησα να είμαι ευγενικός παρά την απελπισία μου και τον παρακάλεσα να πάει σπίτι μου και να δει τη βλάβη, διότι εν τω μεταξύ είχε λήξει η άδεια που μου είχαν δώσει και ήμουν ήδη στη δουλειά μου. Με διαβεβαίωσε ότι θα πάει. Δεν πήγε!!!!!

Σήμερα και χθες η σύνδεση εμφανίζει την κατάσταση που ειχε πριν τις 18 Απριλίου αλλά σε χειρότερη μορφή. Κάνει μονίμως διαποπές. Συνδέεται για κάποια δευτερόλεπτα και αποσυνδέεται μονίμως.

Κάπου εδώ τελειώνουν αυτά που ήθελα να γράψω. Ηταν μια απλή καταγραφή των γεγονότων χωρίς "σάλτες" αφού μέσες άκρες όσα γράφω εδώ θα πάνε και στην ΕΕΤΤ και στην τοπική Εισαγγελία Πρωτοδικών. Οι διάλογοι είναι πραγματικοί και φαντάζομαι ότι και οι τηλεφωνικές συνομιλίες είναι καταγραμμένες και θα ανοίξουν με δικαστική συνδρομή. Θα περιμένω και αυτή τη βδομάδα , διότι κάνει μερικές εργασίες η forthnet και έχει προειδοποιήσει για μικρές ή εκτεταμένες διακοπές.
Τεχνικά τώρα :
Εσκασα κάμποσα και πήρα νέο router το FBR-1461 της Level 1. Δε βλέπει καν τη γραμμή. Το υπάρχον, ένα speedtouch 530i, δίνει τα εξής :
Attenuation (dB) up/down = 5 / 12
Noise Margin (dB) up/down = 25 / 13

Πριν αποσυνδεθεί η γραμμή ακούγεται ένα έντονο "σφύριγμα". Εχω διώξει τα πάντα πάνω από γραφείο μου, κινητά, τηλεόραση ως και τον εκτυπωτή έκλεισα. Ως και format έκανα. Μιλάμε για τέτοιο σημείο απόγνωσης.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μου ξεφεύγει κάτι διότι μάλλον θα πάει στα δικαστήρια η όλη υπόθεση και δε θα ήθελα να βρεθώ εκτεθειμένος.
Τρέμω μόνο στην ιδέα ότι πιθανόν να είναι πρόβλημα χαλκού , οπότε θα ξεμπλέξω μάλλον μετα την Ολυμπιάδα του Λονδίνου, εάν ξεμπλέξω και τότε.

Ευχαριστώ:)



http://www.adslgr.com/images/spacer.gif http://www.adslgr.com/images/spacer.gif http://www.adslgr.com/images/spacer.gif

giorgosts
29-04-07, 17:12
Στα δικαστήρια θα σου βγεί πάνω από διχίλιαρο, και όχι €50 που κάνει το router. Για κάθε επίσκεψη επίσης ο OTE χρεώνει €45. Δεν μπορείς να πεταχτείς μέχρι τον ΟΤΕ να δεις τον προϊστάμενο του τεχνικού τμήματος? Από το 121 δεν μπορείς να συνεννοηθείς μιάς και κάθε φορά είναι άλλος στο τηλέφωνο και δεν είναι τεχνικοί αλλά κοπέλες που τις πληρώνουν €600 το μήνα.

agrelaphon
29-04-07, 17:36
To σφύριγμα πριν την αποσύνδεση που λες, από πού ακούγεται ρε φίλε? :hmm:

29gk
29-04-07, 19:41
Ακριβως οτι ειπε ο giorgosts.

Σταματας να εισαι διαλακτικος, σταματας - τα ετσι κι αλλιως αχρηστα - τηλεφωνα στο 121 και πηγαινεις στον ΟΤΕ, ζητας τον προισταμενο και τον καθιστας υπευθυνο για το προβλημα σου.

Παρε ονοματα ολων με τους οποιους θα μιλησεις και δειξε τους πως περαν του ΟΤΕ θα καταστησεις το προβλημα σου και προσωπικο δικο τους προβλημα.

Valandil
29-04-07, 20:21
Μήπως σου είναι εύκολο να αναφέρεις και την περιοχή σου,γιατί το "επαρχία" είναι πολύ γενικό.Μένεις σχετικά μακριά από το κέντρο;

grandstyle
29-04-07, 20:34
αυτη η κατασταση με τον καθε αχρηστο που δουλευει στον οτε πρεπει να σταματησει επιτελους.

αληθεια σε πια περιοχη εγιναν αυτα φιλε μου ?

foyltaka
29-04-07, 20:57
Νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν,να επισκεφτείς αύριο πρωί-πρωί τον τοπικό ΟΤΕ(δεν πρέπει να είναι πολύ μακριά σου κρίνοντας απο το attenuation που έχεις).
Βρές τον Τεχνικό προιστάμενο ,και συζήτησε ήρεμα το πρόβλημά σου .
Ζήτα κάποιο τηλέφωνο των τεχνικών υπηρεσιών για μελλοντική (αχρείαστη) χρήση.

PENDRAGON
29-04-07, 21:28
Νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν,να επισκεφτείς αύριο πρωί-πρωί τον τοπικό ΟΤΕ(δεν πρέπει να είναι πολύ μακριά σου κρίνοντας απο το attenuation που έχεις).
Βρές τον Τεχνικό προιστάμενο ,και συζήτησε ήρεμα το πρόβλημά σου .
Ζήτα κάποιο τηλέφωνο των τεχνικών υπηρεσιών για μελλοντική (αχρείαστη) χρήση.

Kάνω quote το δικό σου μια και είναι το τελευταίο και θα απαντήσω συγκεντρωτικά σε όλα τα παιδιά που είχαν την καλοσύνη να ασχοληθούν.

Που μένω: Στο νομό Ηλείας, 500 μέτρα από το Dslam

Περί "σφυρίγματος" : Ακούγεται από την πλευρά του speedtouch . Οταν το κλείνω σταματά να ακούγεται. Ακούγεται και όταν βάζω τον καινούριο router πάνω. Κατά πάσα πιθανότητα ακούγεται από τη γραμμή , διότι αυτό συμβαίνει και όταν καταργώ το splitter και βάζω κατευθείαν το καλώδιο πάνω στο router.Ακούγεται ελάχιστα πριν πέσει η γραμμή

Για τον προϊστάμενο: Πήγα Παρασκευή πρωί πρωί, στις 8:05. Δεν ήταν εκεί, σε αντίθεση με τον προϊστάμενο του εμπορικού τμήματος που ήταν στη θέση του αλλά αυτός μου ήταν αχρείαστος. Δυστυχώς δεν μπορούσα να περιμένω πότε θα έρθει, διότι έπρεπε να ήμουν ήδη στη δουλειά μου. Ήταν μόνο ένας υπάλληλος.Του έδωσα την επιστολή , όπου περιγράφω αναλυτικά το πρόβλημα, όπως κι εδώ .


Αυτή τη στιγμή, έχω σύνδεση αλλά είναι θέμα χρόνου πότε θα πέσει πάλι. Βέβαια είναι χάλια μαύρα από πλευράς ταχύτητας.

Μια διεικρίνιση : Τι εννοείτε όταν λέτε χρεώνουν 45€ σε κάθε επίσκεψη; Δηλαδή έχουν έρθει τρεις φορές και θα με χρεώσουν 135€ χωρίς να έχουν κάνει το παραμικρό;;

29gk
29-04-07, 21:44
Καλα περιττο να παρατηρησω για την καταπληκτικη οργανωση που απολαμβανετε : )

Στην θεση σου, ναι ξερω χαμενες εργατοωρες, νευρα κτλ, αλλα θα ξαναπηγαινα και θα ζητουσα τον προισταμενο του προισταμενου στημ περιπτωση που δεν ηταν εκει η δεν με εξυπηρετουσε.

ΥΓ
Δεν κανω τον εξυπνο, το εχω κανει. Απιστευτη φασαρια μεχρις να αρχισουν να τρεχουν.

PENDRAGON
29-04-07, 21:55
Καλα περιττο να παρατηρησω για την καταπληκτικη οργανωση που απολαμβανετε : )

Στην θεση σου, ναι ξερω χαμενες εργατοωρες, νευρα κτλ, αλλα θα ξαναπηγαινα και θα ζητουσα τον προισταμενο του προισταμενου στημ περιπτωση που δεν ηταν εκει η δεν με εξυπηρετουσε.

ΥΓ
Δεν κανω τον εξυπνο, το εχω κανει. Απιστευτη φασαρια μεχρις να αρχισουν να τρεχουν.

Όσο και να σου φανεί παράξενο ούτε νεύρα έχω πλέον. Μόνο μια απίστευτη κούραση με όλα αυτά .

agrelaphon
29-04-07, 22:01
...
Περί "σφυρίγματος" : Ακούγεται από την πλευρά του speedtouch . Οταν το κλείνω σταματά να ακούγεται. Ακούγεται και όταν βάζω τον καινούριο router πάνω. Κατά πάσα πιθανότητα ακούγεται από τη γραμμή , διότι αυτό συμβαίνει και όταν καταργώ το splitter και βάζω κατευθείαν το καλώδιο πάνω στο router.Ακούγεται ελάχιστα πριν πέσει η γραμμή
...

:blink: :1eye: Από κάπου αλλού πρέπει να ακούγεται φίλε, ψάξου λίγο...

PENDRAGON
29-04-07, 22:05
:blink: :1eye: Από κάπου αλλού πρέπει να ακούγεται φίλε, ψάξου λίγο...

Από πού μπορεί να ακούγεται;; Τα έχω ψάξει όλα. Εχω πάρει όλα τα καλώδια καινούρια, καινούριο splitter καινούριο router. Όταν τα κλείνω σταματά να ακούγεται. Εσένα που πάει το μυαλό σου;;

A_gamer
29-04-07, 22:12
Έχεις δοκιμάσει σε άλλη υποδοχή τηλεφώνου του σπιτιού σου;

agrelaphon
29-04-07, 22:17
Από πού μπορεί να ακούγεται;; Τα έχω ψάξει όλα. Εχω πάρει όλα τα καλώδια καινούρια, καινούριο splitter καινούριο router. Όταν τα κλείνω σταματά να ακούγεται. Εσένα που πάει το μυαλό σου;;

PENDRAGON, σκέψου λίγο τι μπορεί να έχει πηγή ήχου (αποκλείοναι γραμμή χαλκού & router).
Το μυαλό μου πάει σε ξεχασμένη ή χαλασμένη συσκευή (μπορεί και σκέτο κουδούνι) που έχει μείνει εκτός spliter - filter

-- Είμαι μακρυά, όλα με πάσα επιφύλαξη --

foyltaka
29-04-07, 22:25
Κάτι εύκολο που μπορείς να κάνεις ,είναι να τσεκάρεις την πρίζα της τηλεφωνικής σου γραμμής (RJ 11).
Πολλές φορές υπάρχει κακή επαφή και ανεξήγητες αποσυνδέσεις.

A_gamer
29-04-07, 22:27
Τι τηλεφωνική γραμμή έχεις, απλή(PSTN) ή ISDN;

PENDRAGON
29-04-07, 22:53
Τι τηλεφωνική γραμμή έχεις, απλή(PSTN) ή ISDN;

ISDN έχω και δεν μπορώ να δοκιμάσω άλλη πρίζα διότι δεν υπάρχει άλλη με αυτή τη διάταξη.
Από την πρίζα φεύγουν δύο καλώδια, ένα καταλήγει στο splitter κι ένα στο netmod . Δεν μπορώ να το κάνω αυτό πουθενά αλλού στο σπίτι.Στα περίπου τρία χρόνια που έχω DSL δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

agrelaphon : Θα το κοιτάξω, δεν έχω τίποτε άλλο μέσα στο δωμάτιο σαν αυτά που περιγράφεις. Μια 19άρα LCD έχω δίπλα στο laptop αλλά την έχω αποσυνδεδεμένη. Το σπίτι είναι σχετικά καινούριο, 5ετίας, δεν πάει κάπου το μυαλό μου. To μόνο που μπορώ να υποθέσω ειναι το netmod αλλά μου είπαν ότι είναι εντάξει, την πρώτη φορά που ήρθαν

foyltaka :Τo έχω δει αυτό που λες. Είναι εντάξει πλέον

Το "γαμώτο" είναι ότι αυτή την κουβέντα που κάνω με σας εδώ (πολλά ευχαριστώ) δεν μπορώ να την κάνω με τους τεχνικούς του ΟΤΕ. Εκεί είναι το τρελό της υπόθεσης.

A_gamer
29-04-07, 22:57
Μήπως, λέω μήπως, το Netmod είναι για τα σκουπίδια;

grandstyle
29-04-07, 23:00
οταν ερθει τεχνικος στο σπιτι και δεν βρει οτι φταιει ο πΟΤΕς σημειωνεται ασκοπη μεταβαση και χρεωνεσαι 38ε οχι 45.. οταν σου δινει ο τεχνικος το χαρτι που σημειωνει τι προβλημα εχεις κλπ να αρνηθεις να υπογραψεις γιατι ετσι αποδεχεσαι την χρεωση

ο παροχος σου τι λεει? σ εμενα οταν ειχε ερθει τεχνικος μου ειπαν απο την hol να τους στειλω το λογαρισμο με τα 38ε και θα μου τα επιστρεψουν αυτοι

agrelaphon
29-04-07, 23:06
ISDN... πολύ ενδιαφέρον. Έχεις προβλήματα και με την τηλεφωνία μήπως, ή μόνο με το dsl? (να ξέρεις οτι [συνήθως] το ISDN είναι πιο ευαίσθητο - απαιτητικό σε γραμμή από dsl).

Α_γαμερ : Σωστό αυτό που λες, αλλά δοκίμασε ο φίλος ήδη με σκέτο ρουτερ με τα ίδια αποτελέσματα

A_gamer
29-04-07, 23:10
ISDN... πολύ ενδιαφέρον. Έχεις προβλήματα και με την τηλεφωνία μήπως, ή μόνο με το dsl? (να ξέρεις οτι [συνήθως] το ISDN είναι πιο ευαίσθητο - απαιτητικό σε γραμμή από dsl).

Α_γαμερ : Σωστό αυτό που λες, αλλά δοκίμασε ο φίλος ήδη με σκέτο ρουτερ με τα ίδια αποτελέσματα

Αν πρόσεξες, πιο πάνω (στο αρχικό μήνυμα) γράφει ότι έχει πρόβλημα και με τηλεφωνία.

xmperop1
29-04-07, 23:18
Παράκαμψε το spliter-netmod και βάλε κατ ευθείαν την γραμμή σου στο μοντεμ.
Αν στο ξανακάνει φταίει η γραμμή σου.
Δοκιμασμένο.

foyltaka
29-04-07, 23:21
Όταν λες πως απο την πρίζα φεύγουν δύο καλώδια τι εννοείς ;
Η σωστή συνδεσμολογία είναι :
απο την πρίζα του ΟΤΕ ενα καλώδιο στην είσοδο LINE του splitter.Η έξοδος ADSL απο το splitter στο modem-router και η PHONE στο netmod.
Ο συναγερμός απο μια αναλογική έξοδο του netmod.
Και κάτι άλλο.Μήπως υπάρχουν παράλληλες πρίζες της κεντρικής γραμμής με ενδεχόμενο πρόβλημα ;
Αν όλα αυτά είναι Ο.Κ δοκίμασε το router κατευθείαν στην κεντρική γραμμή χωρίς το splitter και to netmod.

agrelaphon
29-04-07, 23:26
To FBR-1461 είναι το "Α" ή το "Β"?

(ελπίζω να μην σε πρίξαμε :rolleyes: )

PENDRAGON
29-04-07, 23:32
To FBR-1461 είναι το "Α" ή το "Β"?

(ελπίζω να μην σε πρίξαμε :rolleyes: )

Tι να με πρήξετε ρε παιδιά;; Χάρη σας χρωστάω! Το "Α" είναι

panoc
29-04-07, 23:34
ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα με σενα (isdn εχω), μόνο που εγω σταθηκα τυχερος και βρηκα γνωστο.
πριν 2 μηνες μου παρουσιασε αυτα τα συμπτωματα, τηλ στο 121, σε 2 μερες τεχνικος (Εγω ειμουν δουλεια) γυρισα σπιτι και ολα ήταν οκ.
πριν ενα μηνα απλα ξαναρχισαν τα προβληματα και εμτα απο μερικες μερες παπαλα, δε δουλευε τιποτα. ο Οτε - τεχνικος αφαντος για 10-12 μερες. Με γνωστο βρηκαμε οτι εχει προβλημα η καρτα μου (limba) που ειναι στο isdn κεντρο του ΟΤΕ.

τα λαμπακια του netmod αναβουν? το R.P και το LINK?
1. καταρχη μία συμβουλη, βρες ενα πολυμετρο και μετρησε τη γραμμη σου. Κανονικα θα πρεπει να εχεις πανω απο 60Volt (εγω ειχα 0,8v....). Θα ειναι ιδανικο να εχεις καπου στα 90Volt.

2. βρες το τηλεφωνο του Κεντου Μεταφορων και Μεταγωγων του OTE της περιοχής σου, και ζητησε να κοιταξουν εαν εχει προβλημα η λιμπα σου.

3. Εαν σου βρουν προβλημα σε αυτη (πιθανο εαν βρουν να σου πουν οτι ειναι κολημενη) τοτε ζητησε τους να τη ξεκολησουν (ναι μπορουν να το κανουν ενω μιλας στο τηλεφωνο μαζι τους). Εαν δε ξεκολαει, θα πρεπει να ζητησεις να στην αλλάξουν. (θα χρειαστεις υπομονή και πιεση)

τα παραπανω ειναι οι κινησεις (συνοπτικα) που εκανα εγω.
εγω εαν δεν εβρισκα γνωστο ισως περιμενα ακομα παντως.

PENDRAGON
29-04-07, 23:40
Όταν λες πως απο την πρίζα φεύγουν δύο καλώδια τι εννοείς ;
Η σωστή συνδεσμολογία είναι :
απο την πρίζα του ΟΤΕ ενα καλώδιο στην είσοδο LINE του splitter.Η έξοδος ADSL απο το splitter στο modem-router και η PHONE στο netmod.
Ο συναγερμός απο μια αναλογική έξοδο του netmod.
Και κάτι άλλο.Μήπως υπάρχουν παράλληλες πρίζες της κεντρικής γραμμής με ενδεχόμενο πρόβλημα ;
Αν όλα αυτά είναι Ο.Κ δοκίμασε το router κατευθείαν στην κεντρική γραμμή χωρίς το splitter και to netmod.

Ναι έτσι όπως τα γράφεις είναι και δεν υπάρχουν παράλληλες πρίζες. Τώρα το τι ακριβώς συνδεσμολογία συμβαίνει με τον συναγερμό θα σε γελάσω, διότι δεν το ξέρω. Πάντως τον έχω αποσυνδέσει κι αυτόν. Το έκανα αυτό με το που λες με την γραμμή πάνω στο router με τα ίδια αποτελεσματα. Μάλιστα το FBR δε βλέπει καν τη γραμμή.

Πάντως αυτή τη στιγμή είμαι γύρω στις 2 ώρες συνδεδεμένος με αρκετά ψηλή ταχύτητα. Εάν βγάλει τη νύχτα χωρίς πρόβλημα, τυχερός θα είμαι. Βρε που κατάντησα:lol: :lol:

PENDRAGON
29-04-07, 23:43
ειχα ακριβως τα ιδια προβληματα με σενα (isdn εχω), μόνο που εγω σταθηκα τυχερος και βρηκα γνωστο.
πριν 2 μηνες μου παρουσιασε αυτα τα συμπτωματα, τηλ στο 121, σε 2 μερες τεχνικος (Εγω ειμουν δουλεια) γυρισα σπιτι και ολα ήταν οκ.
πριν ενα μηνα απλα ξαναρχισαν τα προβληματα και εμτα απο μερικες μερες παπαλα, δε δουλευε τιποτα. ο Οτε - τεχνικος αφαντος για 10-12 μερες. Με γνωστο βρηκαμε οτι εχει προβλημα η καρτα μου (limba) που ειναι στο isdn κεντρο του ΟΤΕ.

τα λαμπακια του netmod αναβουν? το R.P και το LINK?
1. καταρχη μία συμβουλη, βρες ενα πολυμετρο και μετρησε τη γραμμη σου. Κανονικα θα πρεπει να εχεις πανω απο 60Volt (εγω ειχα 0,8v....). Θα ειναι ιδανικο να εχεις καπου στα 90Volt.

2. βρες το τηλεφωνο του Κεντου Μεταφορων και Μεταγωγων του OTE της περιοχής σου, και ζητησε να κοιταξουν εαν εχει προβλημα η λιμπα σου.

3. Εαν σου βρουν προβλημα σε αυτη (πιθανο εαν βρουν να σου πουν οτι ειναι κολημενη) τοτε ζητησε τους να τη ξεκολησουν (ναι μπορουν να το κανουν ενω μιλας στο τηλεφωνο μαζι τους). Εαν δε ξεκολαει, θα πρεπει να ζητησεις να στην αλλάξουν. (θα χρειαστεις υπομονή και πιεση)

τα παραπανω ειναι οι κινησεις (συνοπτικα) που εκανα εγω.
εγω εαν δεν εβρισκα γνωστο ισως περιμενα ακομα παντως.

Να σαι καλά δεν τα γνώριζα όλα αυτά.

Όταν δεν είχα ούτε και τηλεφωνία άναβε μόνο το RP Τώρα ανάβουν και τα δύο

agrelaphon
29-04-07, 23:43
Το Α είναι για PSTN :rtfm:
Aν μπορείς επέστρεψέ το πάρε το Β και ξαναδοκίμασε

PENDRAGON
29-04-07, 23:45
Παράκαμψε το spliter-netmod και βάλε κατ ευθείαν την γραμμή σου στο μοντεμ.
Αν στο ξανακάνει φταίει η γραμμή σου.
Δοκιμασμένο.
Αυτό ακριβώς μου είπαν και από τη Forthnet. Πάντως όταν αρχίσουν τα "πεσίματα" δε πιάνει ούτε αυτό

PENDRAGON
29-04-07, 23:50
ISDN... πολύ ενδιαφέρον. Έχεις προβλήματα και με την τηλεφωνία μήπως, ή μόνο με το dsl? (να ξέρεις οτι [συνήθως] το ISDN είναι πιο ευαίσθητο - απαιτητικό σε γραμμή από dsl).

Α_γαμερ : Σωστό αυτό που λες, αλλά δοκίμασε ο φίλος ήδη με σκέτο ρουτερ με τα ίδια αποτελέσματα

Αυτό για το μόντεμ που γράφεις πιο κάτω δεν το ήξερα!!! Και τους το είπα ότι έχω "over ISDN" ρε γμτ!!!:wall:

Όσο για αυτό που γράφεις εδώ, είναι η τελευταία γραμμή άμυνας΄. Εάν δω ότι τραβάει αυτή η κατάσταση και δεν πιάσει΄ούτε και αυτό με τη "λιμπα' που λέει ο φίλος, μάλλον θα κανω downgrade στη γραμμή και θα ξαναρχίσω από την αρχή

Συγγνώμη για τα απανωτά quote αλλά τέτοιες ώρες είναι συνήθως που πέφτει και για αυτό βιάζομαι

panoc
29-04-07, 23:51
Να σαι καλά δεν τα γνώριζα όλα αυτά.

Όταν δεν είχα ούτε και τηλεφωνία άναβε μόνο το RP Τώρα ανάβουν και τα δύο

πιθανο να τη ξεκολησαν τη λιμπα ή να ξεκολησε μονη της, αλλα δεν εγγυατε κανεις οτι δε θα εχεις παλι προβλημα.

οταν η λιμπα ειναι κολλημενη, ακομα και οταν δινει λιγα volt, μπορει να εχεις τηλεφωνια αλλα τπ σημα ειναι ασθενες και δε παιζει σωστα το router.

tip -> εαν παρεις τηλ στο κεντρο ΜΗ τους δειξεις οτι δεν κατεχεις τι εστι λιμπα και λοιπες ιστοριες.

agrelaphon
29-04-07, 23:57
πιθανο να τη ξεκολησαν τη λιμπα ή να ξεκολησε μονη της, αλλα δεν εγγυατε κανεις οτι δε θα εχεις παλι προβλημα.

οταν η λιμπα ειναι κολλημενη, ακομα και οταν δινει λιγα volt, μπορει να εχεις τηλεφωνια αλλα τπ σημα ειναι ασθενες και δε παιζει σωστα το router.

tip -> εαν παρεις τηλ στο κεντρο ΜΗ τους δειξεις οτι δεν κατεχεις τι εστι λιμπα και λοιπες ιστοριες.

Και ποιός κατέχει?
Η λίμπα είναι ας πούμε, η θέση εξόδου της isdn στον κατανεμητή. Τι σχέση έχει με το dsl του ανθρώπου?

panoc
30-04-07, 00:01
Και ποιός κατέχει?
Η λίμπα είναι ας πούμε, η θέση εξόδου της isdn στον κατανεμητή. Τι σχέση έχει με το dsl του ανθρώπου?


εγω παντως δε κατεχω :p, αλλα εαν η λιμπα δεν δουλευει δε θα δουλευει σωστα ουτε η dsl του.
τουλαχιστον ετσι εγινε σε μενα, αλλαξαν λιμπα, εφτιαξαν όλα.

sexrazat
30-04-07, 00:02
Αν υπάρχει πρόβλημα με το ISDN κάλεσε το 8001126000 το help desk υπάρχουν μερικοί παλιοί τεχνικοί που έχουν πολύ περισσότερη εμπειρία με τέτοια ψιλοκουφά προβλήματα. Δύσκολα θα βρεις στον τοπικό ΟΤΕ.

Για την επίσκεψη χρεώνεσαι περίπου 45 € μόνον αν ζητήσεις τεχνικό ειδικά για να σου ελέγξει το ADSL και σε ενημερώνουν από την αρχή για την χρέωση ενώ υπογράφεις και απόδειξη. Έρχεται με δικό του laptop και δοκιμάζει αν δουλεύει το ADSL συνδέοντάς το με το laptop του.

Απαγορεύεται να αγγίξει τον υπολογιστή σου και να κάνει το σετάρισμα του modem σου επειδή αν παρουσιασθεί κάποιο πρόβλημα αργότερα στον υπολογιστή σου θα τρέχουν όλοι μαζί (όσο και να φαίνεται παράξενο έχουν πέσει μηνύσεις από συνδρομητή γιατί ο τεχνικός χάλασε, κατά την άποψή του συνδρομητή, τον υπολογιστή του)

Εφόσον έχεις κάνει έγγραφη καταγγελία είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν εγγράφως σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Εφόσον ισχύουν τα λεγόμενά σου η αντιμετώπισή σου από τους αρμόδιους του ΟΤΕ ήταν απαράδεχτη και να το τραβήξεις όσο μπορείς.

Το να μην ξέρεις να επιδιορθώσεις μια βλάβη είναι ανθρώπινο ιδιαίτερα αν την έχεις αντιμετωπίσει πρώτη φορά. Το να ενδιαφέρεσαι όμως για το πρόβλημα του άλλου είναι απαράδεχτο, όπως επίσης περισσότερο απαράδεχτο είναι να αρχίσεις να ενδιαφέρεσαι μετά την έγγραφη καταγγελία.

sexrazat
30-04-07, 00:06
Ξεχάσαμε και ένα '' μην'' στην τελευταία παράγραφο. Το σωστό είναι ''το να μην ενδιαφέρεσαι για το πρόβλημα του αλλου κλπ. Άντε καλό βράδυ.

maik
30-04-07, 00:07
Οταν λες αποσυνδεσα τον συναγερμο πως το εννοεις;;
Τον εβγαλες απλα απο το ρευμα;;
Συνηθως οι συναγερμοι εινα συνδεμμενοι εν σειρα, δηλαδη το "σημα" περναει πρωτα απο αυτους και μετα παει στο υπολοιπο σπιτι. Η λογικη τους ειναι να προλαβουν να κανουν κληση πρωτα αυτοι προς το κεντρο οταν γινει παραβιαση.
Για να τον αποσυνδεσεις λοιπον θα πρεπει να τον παρακαμψεις . Να μην πηγαινει καθολου η γραμμη εκει.

PENDRAGON
30-04-07, 00:13
Οταν λες αποσυνδεσα τον συναγερμο πως το εννοεις;;
Τον εβγαλες απλα απο το ρευμα;;
Συνηθως οι συναγερμοι εινα συνδεμμενοι εν σειρα, δηλαδη το "σημα" περναει πρωτα απο αυτους και μετα παει στο υπολοιπο σπιτι. Η λογικη τους ειναι να προλαβουν να κανουν κληση πρωτα αυτοι προς το κεντρο οταν γινει παραβιαση.
Για να τον αποσυνδεσεις λοιπον θα πρεπει να τον παρακαμψεις . Να μην πηγαινει καθολου η γραμμη εκει.

Σε πρώτο ενικό έγραψα ? Λάθος μου, οι υπεύθυνοι τεχνικοί ήρθαν, δεν ξέρω τίποτα από συναγερμούς εγώ. Ούτε καν τα βασικά:)





Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε sexrazat

maik
30-04-07, 00:34
Σε πρώτο ενικό έγραψα ? Λάθος μου, οι υπεύθυνοι τεχνικοί ήρθαν, δεν ξέρω τίποτα από συναγερμούς εγώ. Ούτε καν τα βασικά:)



Το προβλημα δεν ειναι η γραμματικη στην περιπτωση αυτη. Οποιος και να το εκανε πρεπει να το εκανε σωστα. Την αποσυνδεση του συναγερμου εννοω.

PENDRAGON
30-04-07, 00:48
Το προβλημα δεν ειναι η γραμματικη στην περιπτωση αυτη. Οποιος και να το εκανε πρεπει να το εκανε σωστα. Την αποσυνδεση του συναγερμου εννοω.

Mάλλον είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα. Τις συχνές διακοπές τις έκανε όταν ήταν ο συναγερμός "ενεργός" τις κάνει και τώρα. Δεν τις έκανε πριν αν και έχω αρκετό καιρό και τα δύο (dsl και συναγερμό).
Θεωρώ δεδομένο ότι ένας υπεύθυνος τεχνικός είτε είναι της εταρείας του συναγερμού είτε του ΟΤΕ είτε κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, κάνει σωστά τη δουλειά του.
Εγώ δεν εχω τις απαραίτητες γνώσεις για να μπορώ να ελέγξω την ορθότητα ή μη των χειρισμών του. Συνυπολόγισε το γεγονος ότι όταν ...με καταδέχτηκαν και ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ , από έναν έλεγχο που έκαναν που έκαναν , διαπίστωσαν ότι δεν "ενοχλεί" σε κατι ο συναγερμός.
Απλώς τον αποσύνδεσα για ...ψυχολογικούς κυρίως λόγους:)

foyltaka
30-04-07, 00:58
Βλέπω πως είσαι online εδώ και αρκετή ώρα (φτού να μη σε ματιάσω !)
Τί θόρυβο μετράς στη γραμμή σου ;
Το σφύριγμα συνεχίζει ;

PENDRAGON
30-04-07, 01:01
Βλέπω πως είσαι online εδώ και αρκετή ώρα (φτού να μη σε ματιάσω !)
Τί θόρυβο μετράς στη γραμμή σου ;
Το σφύριγμα συνεχίζει ;

Ναι έχω περίπου 20 μέρες να συνδεθώ τόσο πολύ. Το σφύριγμα το κάνει ελάχιστα πριν πέσει όχι όσο έχω πρόσβαση.

ο θόρυβος : Noise Margin (dB) up/down = 25 / 13

agrelaphon
30-04-07, 14:58
Kάτσε ρε pentragon (έχεις και δύσκολο όνομα) γιατί θα τρελαθώ. Από πού ακριβώς ακούγεται τελικά αυτό το σφύριγμα??? :clap:

PENDRAGON
30-04-07, 15:47
Kάτσε ρε pentragon (έχεις και δύσκολο όνομα) γιατί θα τρελαθώ. Από πού ακριβώς ακούγεται τελικά αυτό το σφύριγμα??? :clap:

To σφύριγμα ακούγεται μόνο πριν πέσει η γραμμή και όχι συνεχώς. Ακούγεται από την πλευρά που είναι ο router. Σίγουρα δεν είναι από το splitter.

Σήμερα το πρωί ήρθαν , τα βρήκαν όλα εντάξει. Γκαντεμιά: πέσαν σε στιγμή που συγχρόνιζε η γραμμή. Είπαν ότι θα το παρακολουθήσουν για κάποιες μέρες από το κέντρο του ΟΤΕ και θα καταγράφουν τις αποσυνδέσεις. Δυστυχώς δεν ήμουν παρών και δεν πρόλαβα να τους πω για τις διακοπές που θα γίνουν με υπαιτιότητα της Forthnet.
Μας είπαν επίσης να ευχόμαστε να μην είναι λάθος σε κάποια εγκατάσταση , γιατί δε γίνεται τίποτα εκτός και αν ξανα-σκαφθούν οι τοίχοι. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Χθες κάθισα επίτηδες όσο πιο αργά μπορούσα και άρχισε τα παλαβά κατά τις 2:30.
Τους είπα και για τη "λίμπα" που μου προτεινε ο φίλος πιο πάνω αλλά και για το χαλκό. Μου τα απέκλεισαν και τα δύο.
Ο συναγερμός έχει αποσυνδεθεί κανονικά. Τα γράφω λίγο "σκόρπια", ζητώ συγγνώμη.

Θα δείξει

yuk
30-04-07, 16:15
Ένα ελαφρύ σφύριγμα, σαν βουητό, ερχόταν από το δικό μου Netmod κάποτε. Δε μου δημιοργούσε προβλήματα και έτσι το άφησα και σε λίγο καιρό σταμάτησε. :hmm:

anon
30-04-07, 17:15
Κάνε ένα τέστ, λιγάκι δύσκολο βέβαια. Απο τον πίνακα που έρχεται στην πολυκατοικία σας, η εαν ειναι μονοκατοικία απο το εξωτερικο κουτί του ΟΤΕ, με την βοήθεια κάποιου ηλεκτρολόγου (εαν δεν ξέρεις απο αυτά τα πράγματα), ή τράβα άλλο καλώδιο, ή βάλε εκεί τον ρουτερ με το λαπτοπ και κάνε δοκιμή. Ειναι πολύ πιθανό να φταίει η εσωτερική σου καλωδίωση, δηλαδή απο το σημείο που φαίρνει ο ΟΤΕ το καλώδιο μέχρι τα μπριζάκια στο σπίτι σου.

Επιπλέον κάνε έναν έλεγχο εαν η υπάρχουσα διάταξη, απο το εξωτερικό κουτί έως μέσα στο σπίτι, ειναι εντάξει. Δηλαδή δεν βραχυκυκλώνει, δεν έχει πρόβλημα με παρεμβολές, δεν έχει γίνει κατα λάθος κανα duplex κλπ κλπ.... To γεγονός ότι έχεις πρόβλημα και με το ISDN πάει να πεί ότι κάτι γίνεται με το καλώδιο το πιθανώτερο, και δεν ειναι απαραίτητα στο δίκτυο του ΟΤΕ, πρέπει να αποκλείσεις την περίπτωση ότι οφείλεται στο δικό σου δίκτυο.

29gk
30-04-07, 17:33
Αυτο που γραφει ο anon εχει τη μεγαλυτερη λογικη ως τωρα. Αφου οι ΟΤΕτζηδες ορκιζονται πως απο αυτους ειναι ολα ενταξει καλο ειναι να αρχισεις το εσωτερικο ψαξιμο.

Απλα να προσθεσω την υγρασια στα καλωδια και πως καλο θα ηταν ο ηλεκτρολογος να ειναι καλος κι επαγγελματιας.

PENDRAGON
30-04-07, 22:32
Κάνε ένα τέστ, λιγάκι δύσκολο βέβαια. Απο τον πίνακα που έρχεται στην πολυκατοικία σας, η εαν ειναι μονοκατοικία απο το εξωτερικο κουτί του ΟΤΕ, με την βοήθεια κάποιου ηλεκτρολόγου (εαν δεν ξέρεις απο αυτά τα πράγματα), ή τράβα άλλο καλώδιο, ή βάλε εκεί τον ρουτερ με το λαπτοπ και κάνε δοκιμή. Ειναι πολύ πιθανό να φταίει η εσωτερική σου καλωδίωση, δηλαδή απο το σημείο που φαίρνει ο ΟΤΕ το καλώδιο μέχρι τα μπριζάκια στο σπίτι σου.

Αυτό το καλώδιο που γράφεις το έχουν αλλάξει τη 2η φορά που ήρθαν


Επιπλέον κάνε έναν έλεγχο εαν η υπάρχουσα διάταξη, απο το εξωτερικό κουτί έως μέσα στο σπίτι, ειναι εντάξει. Δηλαδή δεν βραχυκυκλώνει, δεν έχει πρόβλημα με παρεμβολές, δεν έχει γίνει κατα λάθος κανα duplex κλπ κλπ.... To γεγονός ότι έχεις πρόβλημα και με το ISDN πάει να πεί ότι κάτι γίνεται με το καλώδιο το πιθανώτερο, και δεν ειναι απαραίτητα στο δίκτυο του ΟΤΕ, πρέπει να αποκλείσεις την περίπτωση ότι οφείλεται στο δικό σου δίκτυο.

Αυτό θα πρέπει να το κάνω οπωσδήποτε, έχεις δίκιο. Ποιος θα πρέπει να το κάνει; Κάποιος ηλεκτρολόγος ή οι τεχνικοί του ΟΤΕ;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

PENDRAGON
30-04-07, 22:34
Αυτο που γραφει ο anon εχει τη μεγαλυτερη λογικη ως τωρα. Αφου οι ΟΤΕτζηδες ορκιζονται πως απο αυτους ειναι ολα ενταξει καλο ειναι να αρχισεις το εσωτερικο ψαξιμο.

Απλα να προσθεσω την υγρασια στα καλωδια και πως καλο θα ηταν ο ηλεκτρολογος να ειναι καλος κι επαγγελματιας.

:OOPS::OOPS: Πώς το ξέχασα αυτό ρε γμτ!!! Επέμεναν πολύ στο θέμα της υγρασίας.

no_logo
30-04-07, 22:36
Ποιος θα πρέπει να το κάνει; Κάποιος ηλεκτρολόγος ή οι τεχνικοί του ΟΤΕ;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

νομίζω πως είναι δουλειά ηλεκτρολόγου.
κανονικά ο ΟΤΕ δεν ασχολείται με το εσωτερικό δίκτυο. Αυτό ισχύει με όλες τις ΔΕΚΟ (ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ κοκ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.