PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι κάνω λάθος? (wag200)



se7en
29-04-07, 17:16
Χαιρετώ,
Εδώ και μία εβδομάδα έχω το wag200g (pstn) το οποίο λειτουργεί μια χαρά, εκτός από ένα πράγμα:
Έχω και έναν φορητό υπολογιστή στο σπίτι και θέλω να μπορω να συνδέομαι wireless στο ιντερνετ με το laptop χρησιμοποιώντας το router του desktop, ακόμα και αν ο desktop είναι ήδη συνδεδεμένος.
Όταν δεν χρησιμοποιώ καμία προστασία, μπορώ και συνδέομαι κανονικά, όταν όμως πάω να βάλω κάποιο security έχω πρόβλημα.

Παραθέτω λοιπόν τι κάνω, και πείτε μου παρακαλώ τι κάνω λάθος:

1. Wireless network : mixed
Wireless SSID broadcast : disabled

2. Security mode : WEP
Βάζω passphrase και μου βγάζει 4 keys. Χρησιμοποιώ αργότερα το 1ο.

3. Wireless access --> Permit Only και βάζω μόνο τη mac toy laptop μου.

Στη συνέχεια, πάω στο laptop, Wireless Νetwork Connections\Properties
ενεργοποιώ το wep και βάζω το 1ο key από τα 4 που μου είχε δώσει πριν.

Οποτε επιχειρώ να συνδεθώ τώρα μου λέει limited or no connection, κάτι τέτοιο και φυσικά δεν έχω internet sto φορητό.
Ξεχνάω κάτι?
Είμαι αρχάριος, και δεν με ενδιαφέρει hardcore προστασία, απλά δεν θέλω να μπορεί να μπαίνει ο γείτονάς μου με τη σύνδεσή μου. Απλά πράγματα, δεν έχω ειδικές γνώσεις.
Τώρα αν ο άλλος είναι hacker με γειά του με χαρά του, εγώ μια απλή προστασία θέλω.
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?
πχ. Μπορώ να αδυνατίσω το σήμα ώστε να έχω μόνο πολύ κοντα στο router?
Oύτως ή άλλως το σπίτι μου είναι μικρό.

thanx

Πύρρος
29-04-07, 17:57
1. Οι mac address που έχεις δώσει είναι σίγουρα αυτή της ασύρματης κάρτας; Δεν είναι μία ανά υπολογιστή, είναι μία ανά κάρτα δικτύου.

2. Το WEP είναι λύση ανάγκης, προτίμησε WPA2.

3. Μέχρι να δουλέψουν όλα, βγάλε το hide ssid και το MAC filtering και αφού δουλέψει άρχισε να τα επαναφέρεις ένα-ένα.

se7en
29-04-07, 21:00
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, ακολούθησα τη συμβουλή σου και τώρα όλα είναι μια χαρά.

Μία τελευταία απορία, μπορώ τώρα όταν το laptop ειναι συνδεδεμένο να στέλνω αρχεια από τον ένα υπολογιστή στον άλλο?

zeibekis
29-04-07, 21:30
Φυσικά και μπορείς αλλά πρέπει να φτιάξεις δίτκυο μεταξύ τους

se7en
29-04-07, 21:40
OK.
Mάλλον βιάστηκα να ρωτήσω, η απάντηση ήταν στο file sharing.
Ευχαριστώ πάντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.