PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα. (Τροφοδοσία?)



stivakos
29-04-07, 20:54
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τον (μεγάλο) υπολογιστή μου (Intel Core Duo, 2GB RAM, TAGAN 530W, ATi x1650, Mobo Gigabyte 965P-DS4, 4xSATA2 δίσκοι).
Οταν τον ανάβω, αρχίζουν δουλεύουν όλα τα συστήματα (ανεμιστηράκια, δίσκοι) και σε 2 δευτερόλεπτα κλείνει μόνος του. Αφού παραμείνει κλειστός για άλλα 2-3 δευτερόλεπτα, ξανανοίγει και μπαίνει πλέον κανονικά. Οταν κάνω reboot από τα windows, δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα και μπαίνει κανονικά.
Ο υπολογιστής είναι 5 μηνών.

gallahant
29-04-07, 21:00
Πιθανον, οπως λες, προβλημα τροφοδοσιας μετα απο cold boot. Εχεις καποιο αλλο τροφοδοτικο να δοκιμασεις?

stivakos
29-04-07, 21:06
Πιθανον, οπως λες, προβλημα τροφοδοσιας μετα απο cold boot. Εχεις καποιο αλλο τροφοδοτικο να δοκιμασεις?

Οχι δεν έχω. Εντωμεταξύ, αυτό μου το κάνει μετά από την αποσύνδεση από το σύστημα του 5ου σκληρού μου δίσκου γιατί όταν τον είχα επάνω έκανε συνεχώς power off-power on.

zeibekis
29-04-07, 21:27
Από ισχύ το τροφοδοτικό σου είναι οκ, μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα αν και δύσκολο. Αρχισε να αφαιρείς σκληρούς και ram και δες τι γίνεται

lou.nick
29-04-07, 22:26
Δες και το bios της μητρικής. Πολλές φορές ευθύνεται αυτό για power downs.

sakis_the_fraud
29-04-07, 22:28
δανεισου ενα τροφοδοτικο απο εναν φιλο σου και δοκιμασε το...

stivakos
29-04-07, 23:53
@zeibekis, αυτό ακριβώς θα αρχίσω να κάνω από αύριο. Πάντως αφαιρώντας έναν από του 5 δίσκους, τουλάχιστον μπαίνει έστω και με αυτόν τον τρόπο. Θα αφαιρέσω τους 3 από τους 4 και θα αφήσω μόνο έναν, ίσα-ίσα για να μπουτάρει.

@lou.nick, δεν σ'έπιασα. Τι ακριβώς να κοιτάξω στο bios. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει με τα power downs κατά τη διάρκεια του cold boot.

andreasp
29-04-07, 23:56
Το ιδιο μου εκανε σε μονιμη βαση το προβληματικο Gigabyte p965-s3
Ψαξε στο google.

stivakos
30-04-07, 00:06
Το ιδιο μου εκανε σε μονιμη βαση το προβληματικο Gigabyte p965-s3
Ψαξε στο google.

Πλάκα θα έχει. Είναι όντως προβληματικό? Γιατί εγώ το πήρα για καλό.

lou.nick
30-04-07, 01:01
Να το κάνεις update. Μπορεί να κάνω και λάθος γιατί σε άλλες περιπτώσεις δεν ήταν cold boot όταν έκλεινε το pc αλλά έφταιγε το bios.

andreasp
30-04-07, 08:27
Πλάκα θα έχει. Είναι όντως προβληματικό? Γιατί εγώ το πήρα για καλό.

Ταλαιπωρηθηκα 3-4 μηνες με απιστευτη αργη ταχυτητα σκληρου δισκου (οχι πάντα) και με αυτα τα παράξενα reboot του μηχανηματος.
Αναμα.
Ξεκινημα ανεμιστηρα 1,2,3 στροφες .... τσουφ! (σβησιμο)
περιμενει κανα 2 δευτερα και αναμα ξανα.

Προσωπκα μου εβγαλε την παναγια! Τι και αν πηγαινε στα 3200mhz ο 6300, αφου δεν δουλευε το Pc.
Εκανα ενα search στο google για "Sata Problem" or "ICH8 Problem" και βρηκα 100αδες threads με προβληματα.
Εστειλα email στην Gigabyte, και μου ειπε να περασω ενα firmware update για την καρτα δυκτιου (το ειχα περάσει ηδη), αν δεν παιξει... "Contact Distributor".
Αυτο και εκανα.
Κοπηκε πιστωτικο και πήρα την Asus p5b-e plus.
Μεχρι σημερα κανενα απολυτος προβλημα.

Θα σου πω οτι βρηκα πολλα threads και για το DS4 χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος! (Αυτο δεν ειναι που εναι σχεδον ιδιο με το s3 απλα εχει τους καινουργιους πυκνωτες?)

Ψαξε στο google!!!

stivakos
30-04-07, 09:47
Θα σου πω οτι βρηκα πολλα threads και για το DS4 χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος! (Αυτο δεν ειναι που εναι σχεδον ιδιο με το s3 απλα εχει τους καινουργιους πυκνωτες?)

Ψαξε στο google!!!


Ναι αυτό είναι με τους καινούργιους πυκνωτές. Θα κοιτάξω να περάσω ό,τι updates υπάρχουν διαθέσιμα για το mb, bios και λοιπά φίδια. Αλλά και πάλι έχω την πεποίθηση ότι πρόκειται για τροφοδοτικό. Θα το ψάξω (μπορώ να κάνω και αλλιώς?)

lou.nick
30-04-07, 16:29
Λοιπόν δοκίμασε ότι βρεις και πες μας τα αποτελέσματα! Good Luck! :)

stivakos
30-04-07, 18:47
ok. Χάνομαι στα καλώδια...

andreasp
30-04-07, 18:57
Off topic

τα βλεπω αυτα με τα καινουργια board, και θαυμαζω για αλλη μια φορα το QDI Brilliant 1s
Εχουν περασει 10 χρονια περιπου. Εχει πεταχτει στο πάτωμα, εχει πεταχτεί μέσα σε κούτες, εχει πατηθει στην κυριολεξεια ... ξωφαλτσα βεβαια... απο παπουτσια, εχει δουλεψει επι χρονια με overclocking 50% (απο 66 bus στα 100).
Και ομως...
Χτες αναψε κανονικοτατα!
Μιλαμε για απιστευτη ποιοτητα κατασκευης, που ούτε στο όνειρο τους δεν πρόκειται να έχει ένα σύγχρονο motherboard.

gallahant
30-04-07, 19:32
Off topic

τα βλεπω αυτα με τα καινουργια board, και θαυμαζω για αλλη μια φορα το QDI Brilliant 1s
Εχουν περασει 10 χρονια περιπου. Εχει πεταχτει στο πάτωμα, εχει πεταχτεί μέσα σε κούτες, εχει πατηθει στην κυριολεξεια ... ξωφαλτσα βεβαια... απο παπουτσια, εχει δουλεψει επι χρονια με overclocking 50% (απο 66 bus στα 100).
Και ομως...
Χτες αναψε κανονικοτατα!
Μιλαμε για απιστευτη ποιοτητα κατασκευης, που ούτε στο όνειρο τους δεν πρόκειται να έχει ένα σύγχρονο motherboard.

Δεν μου λεει κατι αυτο. Εχω και γω μια μητρικη matsonic (wow τι μαρκα!!:lol: ) και δουλευει μια χαρα απο το 98.

wi fi thief
02-05-07, 14:08
Δεν μου λεει κατι αυτο. Εχω και γω μια μητρικη matsonic (wow τι μαρκα!!:lol: ) και δουλευει μια χαρα απο το 98.

same here αλλα με την Compaq OEM ( Uwave FIC-AZ31/ socket A/ VIA Apollo 686A) και τρεχει μια χαρα ΧΩΡΙΣ case.
Αγορασμενη το 1999 και χιλιοταλαιπωρημενη-ταξιδεμενη.
Αλλα αυτο περιπου προσπαθει να πει ο φιλος.
Οτι παλια οι κατασκευες ηταν πιο "στιβαρες".
Και νομιζω δικιο εχει. :oneup:

gallahant
02-05-07, 15:06
Εγω την εχω με λαστιχακια δεμενη πανω σε μια ξυλινη βαση:lol: Επισης της λειπει και ενα κομματι απο το pcb μετα απο ελευθερη πτωση:rofl: Και για να λεω και ολη την αληθεια, ειναι χαλασμενο το τελευταιο σλοτ μνημης, μαλλον απο τη πτωση

andreasp
02-05-07, 18:17
Αλλα αυτο περιπου προσπαθει να πει ο φιλος.
Οτι παλια οι κατασκευες ηταν πιο "στιβαρες".
Και νομιζω δικιο εχει. :oneup:

:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.