PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειδικό κοινωνικό τιμολόγιο. Η 15% έκπτωση στη προμήθεια ρεύματος;



Godian
04-07-16, 17:09
Είμαι με την απορία τι με συμφέρει περισσότερο από τα 2.
Έχω ενταχθεί στο ειδικό κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ εδώ και πάρα πολύ καιρό. Έχω κατανάλωση ρεύματος το λιγότερο 1000 κιλοβατορες.
Ποιο συμφέρει από τα 2 λέτε να κρατήσω;; να ακυρώσω το κοινωνικό τιμολόγιο, και να έχω την έκπτωση η να το αφήσω όπως έχει;;

sdikr
04-07-16, 17:14
Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο τρόπο να μειώσεις τις κιλοβατόρες τότε, εγώ τουλάχιστον, θα πήγαινα με την έκπτωση.

Βασικά δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ακύρωση, απο την στιγμή που είσαι πάνω απο 1000 αυτόματα σε βγάζουνε απο το κοινωνικό και αυτόματα απο την στιγμή που πληρώνεις στην ώρα σου θα έχεις την έκπτωση

Godian
04-07-16, 17:17
Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο τρόπο να μειώσεις τις κιλοβατόρες τότε, εγώ τουλάχιστον, θα πήγαινα με την έκπτωση.

Βασικά δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ακύρωση, απο την στιγμή που είσαι πάνω απο 1000 αυτόματα σε βγάζουνε απο το κοινωνικό και αυτόματα απο την στιγμή που πληρώνεις στην ώρα σου θα έχεις την έκπτωση

Οι κιλοβατορες δε μειώνονται με τίποτα. Θερμοσιφωνο. Κουζίνα παλιά, πλυντήριο παλιό. Πάντα στα ίδια επίπεδα είναι οι λογαριασμοί 140€ το τετράμηνο με κοινωνικό τιμολόγιο. Λες πιο πολύ συμφέρει να έκπτωση εε;;

sdikr
04-07-16, 17:19
Οι κιλοβατορες δε μειώνονται με τίποτα. Θερμοσιφωνο. Κουζίνα παλιά, πλυντήριο παλιό. Πάντα στα ίδια επίπεδα είναι οι λογαριασμοί 140€ το τετράμηνο με κοινωνικό τιμολόγιο. Λες πιο πολύ συμφέρει να έκπτωση εε;;

Αέριο υπάρχει; Νυχτερινό ρεύμα;

Godian
04-07-16, 17:26
Ναι υπάρχει νυχτερινό ρεύμα. Αέριο όχι. Πετρέλαιο

- - - Updated - - -


Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιο τρόπο να μειώσεις τις κιλοβατόρες τότε, εγώ τουλάχιστον, θα πήγαινα με την έκπτωση.

Βασικά δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ακύρωση, απο την στιγμή που είσαι πάνω απο 1000 αυτόματα σε βγάζουνε απο το κοινωνικό και αυτόματα απο την στιγμή που πληρώνεις στην ώρα σου θα έχεις την έκπτωση

Με βγάζουν εεε;;;

sdikr
04-07-16, 17:28
Ναι υπάρχει νυχτερινό ρεύμα. Αέριο όχι. Πετρέλαιο

- - - Updated - - -



Με βγάζουν εεε;;;

Νομίζω πως είναι για εως 800 κιλοβατώρες, ή καλύτερα είναι ανάλογα την σύμβαση που έχεις ρίξε του μια ματιά

Godian
04-07-16, 17:30
Οι τιμές του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου εφαρμόζονται για το σύνολο της ημερήσιας κατανάλωσης, εφόσον η συνολική τετραμηνιαία κατανάλωση ημέρας είναι μεγαλύτερη από 200kWh και μικρότερη ή ίση με 1.500 kWh.

Στην περίπτωση που η 4μηνιαία κατανάλωση είναι εκτός των ορίων αυτών, τότε για το συγκεκριμένο τετράμηνο εφαρμόζεται το ΚΟΤ, εφόσον η μέση 4μηνιαία κατανάλωση σε ετήσια βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, δεν υπερβαίνει τις 1.500kWh. Στην περίπτωση αυτή, το υπόλοιπο της 4μηνιαίας κατανάλωσης πέραν των 1.500 kWh, θα τιμολογείται με τις τιμές του εκάστοτε ισχύοντος οικιακού τιμολογίου, που αντιστοιχούν στη συνολική κατανάλωση

- - - Updated - - -


Οι τιμές του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου εφαρμόζονται για το σύνολο της ημερήσιας κατανάλωσης, εφόσον η συνολική τετραμηνιαία κατανάλωση ημέρας είναι μεγαλύτερη από 200kWh και μικρότερη ή ίση με 1.500 kWh.

Στην περίπτωση που η 4μηνιαία κατανάλωση είναι εκτός των ορίων αυτών, τότε για το συγκεκριμένο τετράμηνο εφαρμόζεται το ΚΟΤ, εφόσον η μέση 4μηνιαία κατανάλωση σε ετήσια βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, δεν υπερβαίνει τις 1.500kWh. Στην περίπτωση αυτή, το υπόλοιπο της 4μηνιαίας κατανάλωσης πέραν των 1.500 kWh, θα τιμολογείται με τις τιμές του εκάστοτε ισχύοντος οικιακού τιμολογίου, που αντιστοιχούν στη συνολική κατανάλωση

Άρα το παίρνω. Έτσι δεν είναι;; γιατί σε κάθε λογαριασμό το γράφει

tsorbi
04-07-16, 17:36
https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-15-kai-36-doseis/ekptwsi-15-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuri
Περίπτωση 1.

Godian
04-07-16, 17:45
https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-15-kai-36-doseis/ekptwsi-15-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuri
Περίπτωση 1.

Ναι το ξέρω φίλε μου. Εγώ θέλω να δω άμα με συμφέρει να βγω από το κοινωνικό τιμολόγιο. Και να πάω στην έκπτωση. Εφόσον είμαι στο κοινωνικό τιμολόγιο δε παίρνω την έκπτωση 15%

Godian
06-07-16, 22:34
Μου απάντησαν από τη ΔΕΗ για το ερώτημα μου
Σε απάντηση της ηλεκτρονικής επιστολής σας, σας ενημερώνουμε ότι η τιμή χρέωσης της Kwh για τους δικαιούχους του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου είναι κατά μέσο όρο (για την 4μηνιαία κατανάλωση που μας αναφέρετε) 50% χαμηλότερη σε σχέση με την τιμή χρέωσης της KWh στο οικιακό τιμολόγιο Γ1, συνεπώς σας συνιστούμε να διατηρήσετε το τιμολόγιό σας εφόσον το δικαιούστε.



Επίσης εάν οι δικαιούχοι του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ), κάποιο συγκεκριμένο τετράμηνο λόγω υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης της κατηγορίας τους, δεν τιμολογηθούν με τις τιμές του ΚΟΤ, αλλά με κάποιο από τα Οικιακά Τιμολόγια (Γ1 ή Γ1Ν), εφόσον είναι συνεπείς τότε θα λάβουν το ποσό της έκπτωσης 15% για τον συγκεκριμένο εκκαθαριστικό λογαριασμό.





Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση είμαστε στη διάθεσή σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.