PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποφασίσαμε να μη δουλέψουμε!!!



Nodens
30-04-07, 12:44
Ακόμη μία πονεμένη ιστορία της τραγικής Vivodi. Ένα φιλαράκι μου πήρε το DSLCube που έχει μέσα το θεικό Microcom 2636. Δούλεψε μία μέρα (σχεδόν) και τα έπαιξε παρουσίαζοντας τα γνωστά προβλήματα πυ έχουν εμφανιστεί σε πολλούς, όπως να μην αναγνωρίζεται ως USB, να μην ανάβει το λαμπάκι DSL Link, να μην δουλεύει στο Ethernet. Ψάχνω χθες το βράδυ στο forum και βλέπω ότι σε πολλούς έχουν εμφανιστεί παρόμοια προβλήματα, οι οποίοι πήγαν το modem στα γραφεία της Vivodi, το έλεγξε ένας τεχνικός και το αντικατέστησε αμέσως με το Speedtouch 631. Ωραία λέω, Δευτέρα πρωί πάμε Vivodi. Πάμε που λέτε, λέω τι προβλήματα έχει το modem και μου λέει ότι πρέπει να το δει τεχνικός. ΟΚ λέω ας το δει. Μου λέει πρέπει να το δει στο σπίτι και όχι εδώ για να ελέγξει και τη γραμμή. Της λέω ότι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα, αλλά το modem μιας και το δοκίμασα και σε μένα και δεν δούλευε. Μου λέει ότι ο τεχνικός πρέπει να δει και τον υπολογιστή μήπως είναι γεμάτος ιούς :x Της λέω κάναμε format χθες. Μετά αναφέρω τις αντικαταστάσεις που γίναν και μου λέει ότι εδώ δεν έχουν modem εδώ (συγνώμη αφού ξέρουν ότι το 2636 παρουσιάζει προβλήματα, τόσο πρόβλημα είναι να έχουν 10 modem για αντικατάσταση να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος?) και πρέπει να πάει Αθήνα για αντικατάσταση, μάλιστα μου λέει αν το modem έχει πρόβλημα τα έξοδα courier είναι δικά τους :yahoo:. Με τα λίγα, αφού αγανάκτησα, της λέω ΟΚ πάμε σπίτι με τον τεχνικό. Μου λέει την Τετάρτη. Της λέω γιατί όχι σήμερα και μου απαντάει "γιατί σήμερα αποφασίσαμε να μην δουλέψουμε":worthy:!!! Και λέω γιατί και μου απαντάει "έτσι":respekt:!!! Έλεος ρε αργόσχολοι!:wall: Στο τέλος της λέω για τις μέρες που χάνονται από τη συνδρομή για πρόβλημα που δεν είναι δικό μας αν θα γίνει κάποια παράταση στο χρόνο και μου λέει φυσικά...(ναι πως :lol:)

alexpeykh
30-04-07, 16:05
Οσον αφορα τις μερες που χανονται μπορω να σου πω απο τη δικη μου εμπειρια οτι δε χρεωνονται .Τουλαχιστον στη δική μου περιπτωση που ειχα dsl Cube επειδη ειχαν καθυστερησει να με ενεργοποιησουν μου χαρισαν 13 μερες περιπου (μπορει να ετυχε επειδη αρχισε να μετρα απο την αρχη του επομενου μηνα) και οταν εκανα αναβαθμιση σε 4 Mbit επειδη δεν εγινε αυτοματα οι περιπου 17 μερες που περασαν δεν εχουν προσμετρηθει .Ευτυχως σε αυτο το κομματι μπορω να πω οτι ειναι κυριοι .

deniSun
30-04-07, 16:21
Μου λέει την Τετάρτη. Της λέω γιατί όχι σήμερα και μου απαντάει "γιατί σήμερα αποφασίσαμε να μην δουλέψουμε":worthy:!!! Και λέω γιατί και μου απαντάει "έτσι":respekt:!!!

:lol: :hmm:

nrg_polini
30-04-07, 16:25
Με τα λίγα, αφού αγανάκτησα, της λέω ΟΚ πάμε σπίτι με τον τεχνικό. Μου λέει την Τετάρτη. Της λέω γιατί όχι σήμερα και μου απαντάει "γιατί σήμερα αποφασίσαμε να μην δουλέψουμε":worthy:!!! Και λέω γιατί και μου απαντάει "έτσι":respekt:!!!

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Η καθε νεα ιστορια της βιβοντι ειναι απολαυστικη, μεχρι την επομενη!! :lol:

gf030
30-04-07, 17:10
Περι microcom modem, ακουστε κι αυτο:
SMS με τους πολυποθητους συνδεση,ρυθμηση,τιποτα.
Τηλεφωνο, τρια τεταρτα αναμονη, μιση ωρα συνομιλια με τον τεχνικο, και η αποφαση:
-Στειλτε μας το modem για ελεγχο,μαζι με τα δυο καλωδια, usb και ethernet.
Τα στελνω,περνουν οι μερες, ξαναπαιρνω στο 13880, επιτελους, "το modem το στειλαμε".
Μεγαλη Παρασκευη μεσημερι, παω ο ιδιος στα γραφεια της ACS να το παραλαβω...
Στο δρομο για το σπιτι,παρατηρω οτι ο φακελος-δεμα ιεναι λιγο μικρος...το ανοιγω,
μεσα υπαρχει ενα μεταχειρισμενο modem και κανενα καλωδιο!
Στροφη βριζοντας για το πολυκαταστημα που αγορασα το πακετο να αγορασω καλωδια...
Οι πωλητες,οταν τους ειπα την περιπτωση,μου απαντησαν ξεκαρδισμενοι στα γελια:
-Ευτυχως που δεν σου εστειλαν τον φακελο τελειως αδειο,εισαι τυχερος!

Παντα τετοια στη βιβο, τουλαχιστον γελαμε!

Nodens
30-04-07, 17:36
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Η καθε νεα ιστορια της βιβοντι ειναι απολαυστικη, μεχρι την επομενη!! :lol:

Έτσι ακριβώς!!!

Προφέσσορας_Χάος
01-05-07, 16:19
Καλά βρε παιδιά μπορεί να έπεσε και σε υπάλληλο που ηταν η τελευταία του μέρα στην δουλειά..

thestria
01-05-07, 16:26
Το κατάστημα της βιβόντι στη Θεσσαλονίκη δεν δούλεψε χτες γατί πήραν οι υπάλληλοι ΑΔΕΙΑ.

Nodens
01-05-07, 19:33
Το κατάστημα της βιβόντι στη Θεσσαλονίκη δεν δούλεψε χτες γατί πήραν οι υπάλληλοι ΑΔΕΙΑ.

Ε βέβαια τους χρειάζεται ΑΔΕΙΑ αφού σκοτώνονται στη δουλειά. Ξέρεις θα μπορούσαν να το πουν και όχι να απαντήσουν "αποφασίσαμε να μη δουλέψουμε...έτσι"

sakistsalikis
01-05-07, 20:23
Και απο ποτε μια σοβαρη εταιρια δινει σε ολους τους υπαλληλους αδεια την ιδια μερα;

Προφέσσορας_Χάος
01-05-07, 21:42
σοβαρευτείτε τι φταίνε οι υπάληλοι αν ειναι σκάρτη η εταριία;το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι...

nrg_polini
01-05-07, 21:50
Το κατάστημα της βιβόντι στη Θεσσαλονίκη δεν δούλεψε χτες γατί πήραν οι υπάλληλοι ΑΔΕΙΑ.

Και ειναι λογικο αυτο; Τι ειναι μπακαλικο; Η μηπως ειναι;

Spanos
01-05-07, 21:52
Καλά κάνανε, δηλαδή τι να κάνουν να κάτσουν στο γραφείο και να φιλάνε μια άδεια πόλη μπάς και περάσει κανείς που δεν είχε τι να κάνει εκείνη τη μέρα;

Έλεος δηλαδή με μερικούς, εδώ πολυεθνικές και ήτανε κλειστές τη Δευτέρα ή καλύτερα τυπικά ανοιχτές με ένα-δύο υπαλλήλους να σηκώνουν απλώς το τηλέφωνο και είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί όταν η αγορά κλείνει και κυρίως αυτοί που έχουν δικά τους μαγαζιά τους βάζουν λουκέτο και φεύγουν αυτοί τι να κάτσουν να κάνουν να κοιτάνε που όλα είναι κλειστά;

nrg_polini
01-05-07, 21:54
Καλά κάνανε, δηλαδή τι να κάνουν να κάτσουν στο γραφείο και να φιλάνε μια άδεια πόλη μπάς και περάσει κανείς που δεν είχε τι να κάνει εκείνη τη μέρα;

Έλεος δηλαδή με μερικούς, εδώ πολυεθνικές και ήτανε κλειστές τη Δευτέρα ή καλύτερα τυπικά ανοιχτές με ένα-δύο υπαλλήλους να σηκώνουν απλώς το τηλέφωνο και είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί όταν η αγορά κλείνει και κυρίως αυτοί που έχουν δικά τους μαγαζιά τους βάζουν λουκέτο και φεύγουν αυτοί τι να κάτσουν να κάνουν να κοιτάνε που όλα είναι κλειστά;

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Η Δευτερα ηταν εργασιμη ημερα.&- Τωρα αυτα περι πολυεθνικων, ιδιωτων κ.α. ειναι τουλαχιστον αστεια.

Spanos
01-05-07, 21:56
Είναι εργάσιμη αυτό όμως δεν απαγορεύει στους εργαζόμενους να πάρουν άδεια, ειδικά όταν μιλάμε για μια μέρα που η αγορά έτσι και αλλιώς υπολειτουργεί.

nrg_polini
01-05-07, 21:58
Είναι εργάσιμη αυτό όμως δεν απαγορεύει στους εργαζόμενους να πάρουν άδεια, ειδικά όταν μιλάμε για μια μέρα που η αγορά έτσι και αλλιώς υπολειτουργεί.

Ας παρουν οσες αδειες θελουν δεν με ενδιαφερει. Ειναι παραλογη η απαιτηση μου να αντικατασταθουν απο αλλους;

A_gamer
01-05-07, 22:11
Ας παρουν οσες αδειες θελουν δεν με ενδιαφερει. Ειναι παραλογη η απαιτηση μου να αντικατασταθουν απο αλλους;

Για να υπάρχουν αυτοί οι άλλοι, θα πληρώνουν και περισσότερα και...την ξέρεις τη Vivodi.;)

Spanos
01-05-07, 22:12
Ας παρουν οσες αδειες θελουν δεν με ενδιαφερει. Ειναι παραλογη η απαιτηση μου να αντικατασταθουν απο αλλους;

Επιχειρηματικά φυσικά είναι παράλογο αφού απασχολείς εργαζόμενους χωρίς να υπάρχει λόγος. Ήθελα να ξερα αν εκτός απο το παιδί που πήγε για το μόντεμ πάτησε άλλος άνθρωπος εκείνη την ημέρα στην εταιρεία.

Για να δώσω και ένα παράδειγμα, ας πούμε έχεις περίπτερο με τρείς υπαλλήλους και ξέρεις οτι εκείνη την ημέρα η πόλη είναι άδεια και θα πουλήσεις ένα πακέτο τσιγάρα στο δίωρο. Άρα τι κάνεις; Του βάζεις ένα λουκέτο και λες στους υπάλληλους να μην έρθουν γιατί δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις 3 μεροκάματα για να πουλήσεις 5 πακέτα τσιγάρα σε κάθε βάρδια.

Άλλο παράδειγμα, σε ένα σουπέρ μάρκετ μπαίνει τη Δευτέρα παραμονή Πρωτομαγιάς ένας πελάτης το μισάωρο. Ο σωστός προιστάμενος έχει προνοήσει και έχει διώξει όλες τις ταμίες και έχει κρατήσει μια κοπέλα και ένα τύπο στην αποθήκη ίσα ίσα για να λειτουργεί το μαγαζί, μιάς και μιλάμε για μαγαζί που περιέχει ήδη πρώτης ανάγκης. Δεν υπάρχει λόγος να κρατήσει όλους τους υπαλλήλους (πχ 5 ταμίες) και να μπάινει ένας πελάτης το μισάωρο.

Έτσι λειτουργεί η αγορά, μια αλυσίδα είναι.

Jazzer
01-05-07, 22:13
Δηλαδή οι βιβοντιανοί υπάλληλοι μαζέψανε λουλουδάκια σήμερα ? :rofl: :rofl:

sexrazat
01-05-07, 22:23
Για να δώσω και ένα παράδειγμα, ας πούμε έχεις περίπτερο με τρείς υπαλλήλους και ξέρεις οτι εκείνη την ημέρα η πόλη είναι άδεια και θα πουλήσεις ένα πακέτο τσιγάρα στο δίωρο. Άρα τι κάνεις; Του βάζεις ένα λουκέτο και λες στους υπάλληλους να μην έρθουν γιατί δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις 3 μεροκάματα για να πουλήσεις 5 πακέτα τσιγάρα σε κάθε βάρδια.

Άλλο παράδειγμα, σε ένα σουπέρ μάρκετ μπαίνει τη Δευτέρα παραμονή Πρωτομαγιάς ένας πελάτης το μισάωρο. Ο σωστός προιστάμενος έχει προνοήσει και έχει διώξει όλες τις ταμίες και έχει κρατήσει μια κοπέλα και ένα τύπο στην αποθήκη ίσα ίσα για να λειτουργεί το μαγαζί, μιάς και μιλάμε για μαγαζί που περιέχει ήδη πρώτης ανάγκης. Δεν υπάρχει λόγος να κρατήσει όλους τους υπαλλήλους (πχ 5 ταμίες) και να μπάινει ένας πελάτης το μισάωρο.

Έτσι λειτουργεί η αγορά, μια αλυσίδα είναι.

Κάτι μεταξύ περιπτέρου και super market μου θυμίζει και μένα η Vivodi

(Spanos δεν πάει για σένα μην παρεξηγηθούμε)

nrg_polini
01-05-07, 22:32
Κάτι μεταξύ περιπτέρου και super market μου θυμίζει και μένα η Vivodi

(Spanos δεν πάει για σένα μην παρεξηγηθούμε)

Με προλαβες. ΟΚ συμφωνουμε οτι λειτουργει σαν περιπτερο τοτε, και σιγουρα η αγορα δεν λειτουργει ετσι.

Nodens
01-05-07, 23:45
Καλά κάνανε, δηλαδή τι να κάνουν να κάτσουν στο γραφείο και να φιλάνε μια άδεια πόλη μπάς και περάσει κανείς που δεν είχε τι να κάνει εκείνη τη μέρα;

Δίκιο έχεις. Κι εμείς δεν είχαμε τι να κάνουμε και λέμε δεν πάμε να δούμε τι κάνουν τα παιδιά στη Vivodi, να μας κεράσουν και κανά καφέ με την ευκαιρία!
Ας σοβαρευτούμε λίγο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.