PDA

Επιστροφή στο Forum : Διευκρινίσεις για αντικαταβολή ΕΛΤΑ



SolGiannis
05-07-16, 19:28
Γεια χαρά. Θέλω να στείλω φάκελο με αντικαταβολή ελτα 1η φορά κι έχω κάποιες απορίες.

1. Αρχικά, στην επιταγή αντικαταβολής 172331 ξέρω ότι στα στοιχεία αποστολέα γράφω τα στοιχεία του ατόμου που θα το παραλάβει και στα στοιχεία του παραλήπτη τα δικά μου. Τη διεύθυνση αποστολέα, δηλ. τη δικιά του, θα πρέπει να τη γράψω με τη μορφή οδός αριθμός, πόλη Τ.Κ.; Ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Στο ποσό γνωρίζω τι πρέπει να βάλω, αλλά γιατί έχει 2 πεδία "ποσό", τι συμπληρώνω στο ένα και τι στο άλλο; Ποια άλλα πεδία με αφορούν και πως τα συμπληρώνω;

2. Εφόσον τα στοιχεία θα δοθούν με την επιταγή, χρειάζεται να αναγράφονται και πάνω στο φάκελο με τη κλασσική μορφή ή δεν είναι απαραίτητο; π.χ. μπορώ να παραλείψω τα στοιχεία αποστολέα (τα δικά μου);

3. Φαντάζομαι γίνεται να πάει δικός μου αντί για μένα να το στείλει, κάνω λάθος;

4. Τέλος, όταν φέρει ο ταχυδρόμος τα χρήματα, θα πρέπει να είμαι εγώ να τα λάβω; Ζητάει ταυτότητα; Αν ζητάει και δεν είμαι σπίτι μπορεί να τα δώσει π.χ. στον πατέρα μου, δείχνοντας τη ταυτότητά μου ή σε περίπτωση που αφήσει ειδοποιητήριο για να τα πάρω απ΄το κατάστημα, γίνεται να πάει με τη ταυτότητά μου να τα πάρει;

stelakis1914
06-07-16, 00:44
1) Χωρίς να ρωτάς το γιατί, συμπλήρωσε την ταχυδρομική επιταγή αντικαταβολής, όπως βλέπεις στην φωτογραφία παρακάτω.

2) Καλό είναι να τα γράψεις αν και δεν είμαι σίγουρος, αν αυτό είναι απαραίτητο

3) Ναι

4) Το πιθανότερο είναι ο ταχυδρόμος να αφήσει ειδοποιητήριο (το γνωστό που είναι και για τα συστημένα) και θα χρειαστεί να πας ο ίδιος με την ταυτότητα σου να πληρωθείς.

172339172340

SolGiannis
06-07-16, 17:21
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για το 2ο και το 4ο ερώτημα, θα με διευκόλυνε ιδιαίτερα. Στο 1ο και 3ο καλύφθηκα.

Για το 4ο ενημερώθηκα ότι υπάρχει περίπτωση όπου οι παραλαβές των χρημάτων(μέχρι 40€) έγιναν από γονείς κι αδέρφια κατ 'οίκον, χωρίς επίδειξη της ταυτότητας του αναφερόμενου ως παραλήπτη του ποσού στον ταχυδρόμο, αλλά πιθανόν με τη δικιά τους. Επίσης όσον αφορά τη περίπτωση που έρθει ειδοποιητήριο και δε μπορώ να πάω ο ίδιος, μου είπε άλλο άτομο ότι π.χ. στη περιοχή του για να παραλάβει άλλος πρέπει να πάει και με τις 2 ταυτότητες.

Κάθε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.

sdikr
06-07-16, 17:22
2) Πρέπει να έχεις τα στοιχεία αποστολέα, 4) όχι πρέπει να πας ο ίδιος ή να κάνεις εξουσιοδότηση στον πατέρα σου.

Το 4 ισχύει σίγουρα για το δικό μου Ελτα

SolGiannis
06-07-16, 17:54
4) όχι πρέπει να πας ο ίδιος ή να κάνεις εξουσιοδότηση στον πατέρα σου.

Το 4 ισχύει σίγουρα για το δικό μου Ελτα

Άρα δεν είναι στάνταρ τι μπορεί να γίνει και διαφέρει ανά κατάστημα.

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.