PDA

Επιστροφή στο Forum : Squid proxy configuration



nstamoul
30-04-07, 16:02
Κατ' αρχάς καλησπέρα.
Έχω στημένο ένα μηχάνημα που τρέχει ubuntu server.Πάνω σ' αυτό έχω έναν squid.Για browsing είναι ότι πρέπει αλλά θέλω να περάσω όλες τις εφαρμογές από αυτόν (πχ games).Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω καν προς τα που να ψάξω όσον αφορά το στήσιμο του.

s_samaras
30-04-07, 18:37
Για browsing είναι ότι πρέπει αλλά θέλω να περάσω όλες τις εφαρμογές από αυτόν (πχ games).
Τι εννοείς;:hmm: το squid είναι web proxy cache ..... (Από τις 8 λέξεις μου οι 4 είναι ελληνικές χαχαχαχα):rofl:

nstamoul
01-05-07, 00:38
Εν συντομία εξηγώ.Έχω ενα desktop pc και εναν server.Ο server τρέχει ubuntu feisty fawn server edition.Εκεί είναι ο squid.

Αλλά πέρα από το desktop είναι μερικά ακόμα pc στο ασύρματο της Θεσ/νίκης που έχουν accounts στον proxy μου για να παίρνουν από εκεί internet.Θέλω εκτός από browsing να δόσω access ώστε να περνάνε και άλλες εφαρμογές από τον proxy,δλδ όλα τα ports.Π.χ. να μπορει κάποιος να παίζει και games μέσω του proxy.

Y.Γ.:Σε κάποιο σημείο αναρωτήθηκα αν λέω μ.....ιες αλλά είπα να το στείλε να μου πείτε σίγουρα αν γινεται η όχι.

s_samaras
01-05-07, 11:37
να δόσω access ώστε να περνάνε και άλλες εφαρμογές από τον proxy,δλδ όλα τα ports.Π.χ. να μπορει κάποιος να παίζει και games μέσω του proxy.

Y.Γ.:Σε κάποιο σημείο αναρωτήθηκα αν λέω μ.....ιες αλλά είπα να το στείλε να μου πείτε σίγουρα αν γινεται η όχι.

Ports ..... πια ports; Το squid είναι proxy server είπαμε. Εάν οι εφαρμογές - παιχνίδια υποστηρίζουν proxy το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δηλώσεις τον server σου εκεί.(Είπες ότι τα μηχανήματα έχουν access rights στον proxy).
Αυτά για το Squid .... Πρόσεξε όμως μήπως έχεις ενεργοποιημένο το filewall στον ubuntu και σε κόβει από εκεί.

Υ.Σ. Την έκφραση την ξέρεις ...... δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις αλλά ηλίθιες απαντήσεις.

nstamoul
01-05-07, 13:43
Μετά από λίγο παραπάνω ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα οτί γίνεται.Αλλά δεν το δοκίμασα ακόμα.Υπάρχουν προγραμματάκια όπως το proxyfier και το sockscap που αναλαμβάνουν να περάσουν το traffic από τον proxy.Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.