PDA

Επιστροφή στο Forum : θα απαντήσει σύντομα η Tellas στον ανταγωνισμό...



terper
30-04-07, 16:29
Να σημειώσω αρχικά ότι διαθέτω Tellas Zisto Dsl & Phone και αν εξαιρέσω την ταλαιπωρία περίπου 4 μηνών για την ενεργοποίηση και την απουσία της υπηρεσίας 3μερούς συνδιάσκεψης και αναμονής κλήσης μέχρι νεοτέρας, και τις ολιγόλεπτες διακοπές - νομίζω έχουν σταματήσει - του τηλεφώνου είμαι ικανοποιημένος.

Αλλά βλέποντας τον χορό των Mbits , και εάν τελικά σήμερα ανακοινώσει ο ΟΤΕ μεγαλύτερα πακέτα και στις τιμές που φημολογούνται, θα είμαστε με διαφορά πλέον οι πλέον "αργοί" (όσο αργά είναι τα 4 Mbit τελοσπάντων) και νομίζω και οι ακριβότεροι.


Κάτω από αυτές τις συνθήκες λοιπόν ρωτάω την εκτίμηση σας σχετικά με το αν έχει φτάσει η ώρα να απαντήσει με την σειρά της, από την θέση του ουραγού όπου θα βρίσκεται πλέον, ή τα όποια προβλήματα είχε ή και έχει ακόμα με τις υπάρχουσες αιτήσεις θα την κάνουν να τηρήσει και στο άμεσο μέλλον σιγή ιχθύος. Τα συμβόλαια μας δεσμεύουν, αλλά και οι νέοι πελάτες είναι εξίσου σημαντικοί αν όχι σημαντικότεροι από τους υπάρχοντες...

Εγώ ελπίζω να βγει από την μυρμηγκοφωλιά γρήγορα και εντυπωσιακά , αλλά το βρίσκω και δύσκολο συνάμα...

No-Name
30-04-07, 16:32
Ελπίζω μόνο να μην βλαστιμήσετε την ώρα και τη στιγμή που πήγατε στο Ζίστο.Για φαντάσου να μην σας αναβαθμίσει?

Είναι και το 12μηνο συμβόλαιο....

nrg_polini
30-04-07, 16:38
Ελπίζω μόνο να μην βλαστιμήσετε την ώρα και τη στιγμή που πήγατε στο Ζίστο.Για φαντάσου να μην σας αναβαθμίσει?

Είναι και το 12μηνο συμβόλαιο....

Εαν καποιος ειναι 6 μηνες στη Τελλας ισως τον συμφερει να κανει φορητοτητα αλλου και να πληρωσει το τελος αποσυνδεσης (77.4 Ευρω) καθως πχ με τη Forthnet θα γλυτωνει 7 Ευρω/μηνα και θα εχει και 10mbps internet.

JediMasterMANIAC
30-04-07, 16:41
Νομίζω οτι σε κανα 2μηνο θα γινει ανακοίνωση απο την τελλας για νεο τιμοκαταλογο κ ταχυτητες καθως εχει ηδη αρκετα προβληματα να επιλυσει πχ με τις γραμμες συν αλλες ποσεσ γραμμες να ενεργοποιησειι
μην ξεχνατε οτι αυτη κ η βιβοντι ηταν οι πρωτοι που ανακοινωσαν full llu αρα κ αυτοι με τις περισσοτερες αιτήσεις

supermario
30-04-07, 17:46
Καλα κρασια! Ας απαντησει πρωτα η τελλας στους συνδρομητες που περιμενουν μηνες να ενεργοποιηθουν και μετα απανταει και στον ανταγωνισμο.

villasg
30-04-07, 18:06
Τωρα που μας εχει δεσει με 12 μηνο , και φοβασαι να την κοπανησεις για αλλον παροχο ( μην μηνεις παλι χωρις νετ και τηλ ) .........
Καλα κρασια .
Απο σεπτεβριο - οκτομβριο και βλεπουμε .

No-Name
30-04-07, 18:08
Αν δεν αναβαθμίσει το προϊον θα μείνει με εσας τους ήδη ενεργούς.

Είναι η μόνη που δίνει μέχρι 4mbps....

nm96027
30-04-07, 18:11
Mην ξεχνάτε πως η Tellas κανει πολυ παρεα με την Tim ;)
H Tellas λοιπον οταν ειναι ετοιμη θα ανακοινώσει ενα πακέτο το οποιο η forthnet ουτως ή αλλως δεν θα μπορει να παρέχει (adsl+σταθερη τηλεφωνία+κινητη τηλεφωνία). Αρκει βεβαιως να ξεμπλέξει ο Σαουρίς με την ΔΕΗ...

Και κατι αλλο: οι εξελιξεις τρέχουν, και οι ανατροπες στο τοπιο της αγορας ειναι μηνιαίες. Δεν ειναι λοιπον, οτι εξυπνοτερο το να συζητάμε σοβαρα το "πως θα φύγω απο την Tellas και θα παω στην χχχχχ" επειδη αυτον τον μηνα η χχχχχ πουλάει τοσο και δινει τοσα Mbit. Με αυτην την λογικη (ειδικα αυτην την εποχη που ανοιγουν νεες εταιρεις, βγαινουν καθε μηνα νεα πακέτα και νεες υπηρεσίες) θα βρισκομαστε σε μια συνεχη μεταβαση απο τον ενα πάροχο στον αλλο. Σε ετήσια βάση μπορει κάποιος να αξιολογήσει τις υπηρεσιες που του παρέχονται και να κανει την καταλληλη επιλογη.

No-Name
30-04-07, 18:14
Μάλλον θα τους προλάβουν οι ΟΤΕ-Cosmote-OTEnet και μετά θα ξυπνήσει η Τελλάς......

slipknot
30-04-07, 18:18
H απάντηση της Tellas σίγουρα θα είναι σε αναβάθμιση του πακέτου σε συνδιασμό με προγράμματα κινητής τηλεφωνίας της TIM.Οπότε αφού δείχνουν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα με την ΤΙΜ είναι θέμα 1-2 μηνών ώστε να βγούν νέα συνδιαστικά προγράμματα

ATG
30-04-07, 18:21
Αυτο με το 12μηνο συμβολαιο δεν το πολυκαταλαβαινω.

Αν αναβαθμισει την ταχυτητα στο Ζιστο, θα αναβαθμιστουν ολοι. Αν βγαλει αλλο προιον τοτε πασο.

Αλλα εχει ξοδεψει μυρια για την επικοινωνια του Ζιστο οποτε δεν νομιζω να βγαλει κατι νεο.

Κατι τετοια τα περιμενω μονο απο Vivodi, που βγαζει νεα προιοντα με φοβερο ρυθμο και δεν εχει καποιο προιον famous.

Jazzer
30-04-07, 18:44
Σαφώς και δεν θα μείνει μόνο στα 4 mbps η Τellas, εδώ ο ΟΤΕ ανεβαίνει στα mbίτια, που κάνει κινήσεις πάντα τελευταίος...

ermis333
30-04-07, 20:47
Καλύτερα να μειώσει την τιμή να την πάει 35Ε και πιο κάτω το συνολικό πακέτο. Τα 4Mbit τα παίρνουμε σχεδόν εγγυημένα άμα δώσει 10-12 Mbit θα βάλει Fair Use policy.

Άλλωστε ελάχιστοι Δωρεάν servers σε αφήνουν να κατεβάσεις ακόμα και με 4Mbit.

Θα δώσουν 10-12Mbit αλλά περιμένουν πρώτα τον ΟΤΕ να δώσει τα 4 και 8 του.

ariadgr
30-04-07, 21:05
...άμα δώσει 10-12 Mbit θα βάλει Fair Use policy.

Θα είναι έξυπνη κίνηση να τα δώσει με fair use policy, όταν Forthnet, Οn, Νetone, Vivodi δίνουν 10Mbps χωρίς fair use policy; :hmm:


Άλλωστε ελάχιστοι Δωρεάν servers σε αφήνουν να κατεβάσεις ακόμα και με 4Mbit.

Ας δώσει η Tellas την ταχύτητα και ας μην έχουν από που να κατεβάσουν οι πελάτες.
Πληροφοριακά το rapidshare σε premium members είναι ικανό να δώσει πολύ περισσότερα από 4 και 10 Mbps. :oneup:

Επίσης πρέπει να μειώσει άμεσα την τιμή στο Tel + Dsl γιατί η διαφορά €38 (netone) - €40 (forthnet) με τα €47 της Tellas είναι πλέον μεγάλη.

Spanos
30-04-07, 21:14
Άμεση αναβάθμιση σε οτι δίνουν οι άλλοι με ταυτόχρονη μείωση της τιμής αλλιώς όπως είπε κάποιος πιο πάνω μόλις κλείσω εξάμηνο θα δώσω τα 70€ της ρήτρας και άντε γειά. Ηδη οι τρείς περάσανε. Θα έχουν απλοποιηθεί και οι διαδικασίες μετάβασης και δεν θα μπορούν να με κρατήσουν όμηρο με τι δικαιολογία της πολύμηνης ταλαιπωρίας για τη μετάβαση.

Η Forthnet δίνει 10Mbit με 40€ και όλα τα τηλέφωνα τσάμπα. Δε βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ταχύτητας. Η Tellas που είναι μεγάλη και τρανή με μια Orascom απο πίσω και δικιά της οπτική ίνα που....με το πάτημα ενός κουμπιού διπλασιάζει την ταχύτητα διασύνδεσης με το εξωτερικό.....δεν μπορεί να κάνει μια αναβάθμιση ταχύτητας επειδή λέει έχει μαζέψει....πολλούς στο Zisto.....και τι μέ νοιάζει εμένα πόσους έχει μαζέψει, αμα είναι έτσι άντε να αραιώνουμε σιγά σιγά για να μπορούν να απολάυσουν τα 4Μbit άνετα στο Zisto.

geo7
30-04-07, 21:48
Καλύτερα να μειώσει την τιμή να την πάει 35Ε και πιο κάτω το συνολικό πακέτο. Τα 4Mbit τα παίρνουμε σχεδόν εγγυημένα άμα δώσει 10-12 Mbit θα βάλει Fair Use policy.

Άλλωστε ελάχιστοι Δωρεάν servers σε αφήνουν να κατεβάσεις ακόμα και με 4Mbit.

Θα δώσουν 10-12Mbit αλλά περιμένουν πρώτα τον ΟΤΕ να δώσει τα 4 και 8 του.

Οι αλλοι που δινουν δηλαδη 10μβιτ γιατι δεν βαζουν Fair Use?
Τα 35 για 4μβιτ θα ειναι και παλι πολλα
Οσο για τους σερβερς που μπορεις να κατεβάσεις σε τετοιες ταχυτητες, ας τα δωσουν αυτοι τα 10μβιτ και θα τα "βολεψουνε" αυτοι που θα τα παρουνε μην ανησυχεις...:p
Και κυριως ας γινει κατι με τις "πορτες"...ντροπη να περιμενει ο αλλος 5 και 6 μηνες...:down:

terper
01-05-07, 13:49
Ομολογουμένως το Fair Usage Policy δεν το αντιλαμβάνομαι γιατί να θεωρείται απαραίτητο.

Άλλωστε σχεδόν το επιβάλλουν με το upload που παρέχουν. Γιατί unfair το usage κινδινεύει να γίνεται από τα P2P κατά κανόνα. Χωρίς αλλόγιστη χρήση αυτών δεν δημιουργε΄ται κα΄νεαν πρόβλημα.

Ίσα ίσα ίσως όλοι να κάνουν τη δουλειά τους καλύτερα. Και εμείς "κατεβάζουμε" τα δεδομένα μας γρήγορα, και το δίκτυο αποσυμφορείζεται τάχιστα, αφού δεν χρειάζονται μέρες για τα αρχεία μας.

Με 12 MBit σε 24 ώρες πλήρους χρήσης κατεβάζεις δυνητικά >120GB (διόρθωση λάθος αριθμού)
ε ήμαρτον... δεν νομίζω ποτέ κανείς να κάνει πλήρη χρήση τέτοιων συνδέσεων. ΣΕ 5 χρόνια δεν ξέρω, αλλά σήμερα αποκλείεται...

DiM
01-05-07, 15:00
Η δικη μου άποψη είναι πως έτσι όπως έχει ο ανταγωνισμός σήμερα και 10Mbit να δώσει με 47euro τον μηνα πάλι η πιο ακριβή από όλους τους εναλλακτικούς θα είναι. Να το αφήσει και 4Mbps και να ρίξει τις τιμές στα 35euro πάλι θα υστερεί έναντι των άλλων στο internet.

Το καλο του ανταγωνισμού είναι αυτό ακριβώς προς όφελος δικό μας. Τότε που ξεκίνησε ήταν ότι καλύτερο μετά 5 μήνες όμως άλλαξαν τα δεδομένα. Φαντάζομαι περιμένει να δώσει πρώτα ο ΟΤΕ τα 4-8Mbit να πέσουν και οι πρώτες διαφημίσεις και μετά. Τώρα για μένα θα πρέπει να δώσει 10/1Mbit και να ρίξει την τιμή στα 39.95 euro :P για να γίνει ανταγωνιστική.

Τώρα αυτά τα Fair Usage Policy μυαλό έχουν βλέπει τι γίνετε με τις άλλες εταιρίες που το έκαναν. Μυαλό έχουμε και εμεις τους χαιρετάμε και πάμε αλλου. Για traffic δεν νομίζω να δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα ειδικά σε τελλας και οτενετ που έχουν δικη τους γραμμή ένα κουμπί πατάνε και το αυξάνουν.

Για αυτό που είπε ο φίλος ο ερμής, πως και να δώσουν 10Mbit αφού δεν μπορούμε να το αξιοποιήσουμε :) Eh τότε φιλε μου ένας λόγος παραπάνω να το δώσουν :P eheheh

Ελπίζω να έχουμε σύντομος νέα πριν μας πιάσει το καλοκαίρι για τα καλά :)


ΥΓ. Φιλε ερμη τώρα είδα την υπογραφή σου καλός πολίτης φιλε μου. :)

Dimitris
01-05-07, 16:05
Όταν θα δώσει ο ΟΤΕ τα 4 και 8 Mbit λογικά η Tellas θα κάνει αναβάθμιση στο Zisto. Δε νομίζω να δίνει 8 Mbit μέσω του ΟΤΕ και να μην δίνει μέσω του δικού της δικτύου. Και μια κι έχει τα 12μηνα συμβόλαια κάτι μου λέει ότι θα πάει το Zisto στα 10 Mbit αλλά με την ίδια τιμή που έχει σήμερα.

liberostelios
01-05-07, 21:38
Εγώ, πάλι, δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος... Το γεγονός ότι η Tellas σε τόσο σύντομο διάστημα κατακλείστηκε από πελάτες και έγινε ο 2ος μεγαλύτερος πάροχος Full LLU (μετά τη Vivodi) τη δεσμεύει ως προς τέτοιες κινήσεις... Καταρχήν, έχει να επιλύσει αρκετά προβλήματα (πχ. αναμονή κλήσης-τηλεσυνδιάκεψη), θα πρέπει να περιμένει να τελειώσει το μαρτύριο "αναμονής πόρτας" και να σταθεροποιηθούν για τα καλά οι γραμμές της και μετά να αρχίσει να κυνηγάει νέους πελάτες. Προς το παρόν, δε νομίζω ότι τη συμφέρει να ασχοληθεί με νέες προτάσεις και αναβαθμίσεις...

Γενικά, δεν μπορεί να πει κανείς ότι η Tellas έχει τη δυνατότητα να κάνει απρόσεχτες ενέργειες, επειδή ήδη έχει πολλούς χρήστες και δεν μπορεί να "παίζει" με τις ταχύτητες όπως μια καινούργια εταιρεία που μπαίνει με... θράσσος. Αλλά και σε περίπτωση αναβάθμισης του προϊόντος Zisto, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα ισχύσει και για τους τωρινούς χρήστες... Για να είμαι ειλικρινής, μάλλον το αντίθετο πιστεύω... :rolleyes:

Davout
01-05-07, 21:51
Καλά, υπάρχει περίπτωση να μην ισχύσει για τους νυν πελάτες; Θα φάει σιχτίριασμα τότε...

Jazzer
01-05-07, 21:52
Από την άλλη όμως, αν η Τελλάς δεν προχωρήσει σύντομα σε διπλασιασμό τουλάχιστον των ταχυτήτων που προσφέρει με παράλληλη μείωση του τιμολογίου της, τότε θα καταστεί ασύμφορη επιλογή για κάθε ενδιαφερόμενο που κάνει σχετική έρευνα αγοράς. Εκτός κι αν δεν την ενδιαφέρει να αποκτήσει νέους πελάτες, πράγμα μάλλον απίθανο...:hmm:

ermis333
01-05-07, 22:16
Εγώ, πάλι, δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος... Το γεγονός ότι η Tellas σε τόσο σύντομο διάστημα κατακλείστηκε από πελάτες και έγινε ο 2ος μεγαλύτερος πάροχος Full LLU (μετά τη Vivodi) τη δεσμεύει ως προς τέτοιες κινήσεις... Καταρχήν, έχει να επιλύσει αρκετά προβλήματα (πχ. αναμονή κλήσης-τηλεσυνδιάκεψη), θα πρέπει να περιμένει να τελειώσει το μαρτύριο "αναμονής πόρτας" και να σταθεροποιηθούν για τα καλά οι γραμμές της και μετά να αρχίσει να κυνηγάει νέους πελάτες. Προς το παρόν, δε νομίζω ότι τη συμφέρει να ασχοληθεί με νέες προτάσεις και αναβαθμίσεις...

Γενικά, δεν μπορεί να πει κανείς ότι η Tellas έχει τη δυνατότητα να κάνει απρόσεχτες ενέργειες, επειδή ήδη έχει πολλούς χρήστες και δεν μπορεί να "παίζει" με τις ταχύτητες όπως μια καινούργια εταιρεία που μπαίνει με... θράσσος. Αλλά και σε περίπτωση αναβάθμισης του προϊόντος Zisto, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι θα ισχύσει και για τους τωρινούς χρήστες... Για να είμαι ειλικρινής, μάλλον το αντίθετο πιστεύω... :rolleyes:

Έχω την εντύπωση ότι την έχει περάσει κατά πολύ τη Vivodi.

Jazzer
01-05-07, 22:21
Έχω την εντύπωση ότι την έχει περάσει κατά πολύ τη Vivodi.
Σε καθυστέρηση σίγουρα ! :p Χαμός γίνεται από ότι θα έχεις σίγουρα διαβάσει, τώρα για μερίδιο αγοράς, οι περισσότερες εταιρίες μαζεύουν πελάτες, δεν έχει κατασταλάξει ακόμα το πράγμα.

terper
01-05-07, 22:38
Συμφωνώ ότι η Tellas έχει γεμάτη την agenda της με θέματα που οφείλει να λύσει.

Δεν μπορώ όμως να πω με βεβαιότητα τι είναι πολυτέλεια γαι αυτήν τώρα και τι μπορεί να παραμελήσει...

....είναι πολυτέλεια να κάνει αναθεωρήσεις των προσφορών της για να ξαναγίνει ανταγωνιστική και να μην χάσει το τρένο της διαμόρφωσης πελατειακής βάσης, όσο δεν έχει λύσει τα θέματα της ήδη υπάρχουσας βάσης

...ή μήπως είναι πολυτέλεια να κλειστεί στο καβούκι της (στην μυρμηγκοφωλιά της εν τέλει ρε αδερφέ) και να λύσει τα θέματα όσων ήδη νοίκιασαν εκεί διαμερισματάκι, πριν προσπαθήσει να βρει και άλλους ενοικιαστές τώρα που ο κόσμος νοικιάζει;

iliask
01-05-07, 23:57
Νομίζω πως τα πράγματα είναι κάπου στη μέση. Από τη μία μεριά κοιτάζουν να διορθώσουν τα προβλήματα τους και από την αλλή μερια περιμένουν να λυθούν τα θέματα με τον οτε και τις πόρτες.Γιατί τι να κάνεις μία νέα προσφορά όταν δεν μπόρεις να παρέχεις τις υπηρεσίες που λες.Και μην ξεχνάμε οτι έχουν φάει πάρα πολύ κράξιμο μιας και ήταν οι πρώτοι που βγήκαν και πλάκωσαν όλοι μαζί με τα γνωστά αποτελέσματα....Λογικά αν περάσουν οι επόμενοι 2 μήνες μέτα θα πρέπει να περιμένουμε τον Σεπτέμβριο...Αντε και κάλο μήνα !!!:-)

slipknot
02-05-07, 00:42
Εγώ, πάλι, δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος... Το γεγονός ότι η Tellas σε τόσο σύντομο διάστημα κατακλείστηκε από πελάτες και έγινε ο 2ος μεγαλύτερος πάροχος Full LLU (μετά τη Vivodi) τη δεσμεύει ως προς τέτοιες κινήσεις... Άν δεν είναι ήδη ο μεγαλύτερος πάροχος llu τότε είναι καθαρά θέμα χρόνου το πότε θα γίνει καθώς είναι σίγουρο ότι σε 1-2 μήνες θα έχει πολλές χιλιάδες παραπάνω πελάτες llu από την vivodi

sexrazat
02-05-07, 01:07
Αν δεν αποφασίσει η ΔΕΗ και σύντομα τι θα κάνει με την Tellas, αν δηλ. θα την πουλήσει στη Wind, μιας κι έχει άμεση ανάγκη από κεφάλαια για επενδύσεις στη μητρική, δεν πρόκειται να γίνει καμιά σοβαρή κίνηση για επενδύσεις ούτε από ΔΕΗ ούτε από Wind.

Με πάνω από 120 εκατ. € συσσωρευμένες ζημιές στην Tellas, με την σχεδόν βάβαιη προοπτική η ΔΕH να έχει στη μητρική ζημιές για το 2007 (μόνο για το 1o τρίμηνο του 2007 οι ζημιές σχεδόν ξεπερνούν τις εισροές από την φετινή αύξηση των τιμολογίων), την παρατεταμένη εκλογική περίοδο που δυσκολεύει αποφάσεις με πολιτικό κόστος και την προοπτική η επένδυση της ΔΕΗ στην Tellas
να αρχίσει να αποδίδει μετά από μερικά χρόνια κι όχι άμεσα, το λογικό είναι να μην περιμένουμε και πολλά πράγματα.

Πάντως στον ΟΤΕ υπολογίζουν να χάσουν από 200.000 - 250.000 συνδρομητές για το 2007 χωρίς όμως αυτό να αντανακλά και κέρδη στους εναλλακτικούς που λόγω του ανταγωνισμού πουλάνε σχεδόν κάτω του κόστους και μαζεύουν πελάτες με τη λογική ο σκοπός αγιάζει τα μέσα μπας και
πουληθούν
σε καμιά Vodaphone και ανασάνουν όπως η HOL

liberostelios
02-05-07, 01:24
Συμφωνώ ότι η Tellas έχει γεμάτη την agenda της με θέματα που οφείλει να λύσει.

Δεν μπορώ όμως να πω με βεβαιότητα τι είναι πολυτέλεια γαι αυτήν τώρα και τι μπορεί να παραμελήσει...

....είναι πολυτέλεια να κάνει αναθεωρήσεις των προσφορών της για να ξαναγίνει ανταγωνιστική και να μην χάσει το τρένο της διαμόρφωσης πελατειακής βάσης, όσο δεν έχει λύσει τα θέματα της ήδη υπάρχουσας βάσης

...ή μήπως είναι πολυτέλεια να κλειστεί στο καβούκι της (στην μυρμηγκοφωλιά της εν τέλει ρε αδερφέ) και να λύσει τα θέματα όσων ήδη νοίκιασαν εκεί διαμερισματάκι, πριν προσπαθήσει να βρει και άλλους ενοικιαστές τώρα που ο κόσμος νοικιάζει;
Γνώμη μου είναι ότι πολυτέλεια γι αυτήν είναι να αφήσει μια μεγάλη πελατιακή βάση να πάει χαμένη μόλις λήξουν τα συμβόλαιά τους για να βρει καινούργιους πελάτες που, εφόσον δε θα βρουν λυμένα τα προβλήματα, θα είναι επίσης... "εφήμεροι"! Διότι, όσο δεν εξασφαλίζει τους σημερινούς τις πελάτες τόσο περισσότερους θα χάσει στο τέλος και δε νομίζω ότι τη συμφέρει να τους... θυσιάσει! Έχοντας κερδίσει μεγάλο μέρος της αγοράς, έχει το πλεονέκτημα, έναντι των υπολοίπων, να... κάτσει και να ηρεμήσει κλείνωντας τις... "πληγές" του πανικού που επικράτησε όλο αυτό τον καιρό πριν προσπαθήσει να κερδίσει το νέο κύμα πελατών που θα έρθει μετά από κάποιο καιρό (οι πρώτες λήξεις συμβολαίων LLU κλπ.).

Προς το παρόν, νομίζω ότι τα λεφτά που εισπράττει από τους υπάρχοντες χρήστες είναι αρκετά για να προσπαθήσει να ετοιμάσει με πιο "ποιοτικά", παρά "ποσοτικά", βήματα τις επόμενές της κινήσεις...

minovg
02-05-07, 01:28
Mια κίνηση-ματ της Τελλάς θα είναι αναβάθμιση σε 8/1 Μβιτ. Το 1Μβιτ τραβάει πολύ κόσμο. Και άσε μετά τους άλλους να δίνουν 15 και 20 Μβιτ. Λες και τα χρειαζόμαστε...


Καλα κρασια! Ας απαντησει πρωτα η τελλας στους συνδρομητες που περιμενουν μηνες να ενεργοποιηθουν και μετα απανταει και στον ανταγωνισμο.
Φίλε σε κάθε τόπικ πρέπει να μας προσθέτεις τον πόνο σου; Έχουμε ένα συγκεκριμένο θέμα εδώ, καλό είναι να απαντάμε επί της ουσίας. :mad:

theochem
02-05-07, 02:52
Έχω την αίσθηση ότι ακόμη αισθάνεται "βολεμένη", αλλιώς πως να εξηγήσω το γεγονός ότι παρά τα προβλήματα -που απ'οτι διαβάζω εξακολουθεί να έχει- συνεχίζει ακάθεκτη να ψάχνει για πελάτες; Μόλις την περασμένη βδομάδα μας(ξανα)τηλεφωνήσανε για να μας πούνε για το ζίστο. :whip: :nono:

geo7
02-05-07, 03:38
Με 12 MBit σε 24 ώρες πλήρους χρήσης κατεβάζεις δυνητικά 1ΤΒ
ε ήμαρτον... δεν νομίζω ποτέ κανείς να κάνει πλήρη χρήση τέτοιων συνδέσεων. ΣΕ 5 χρόνια δεν ξέρω, αλλά σήμερα αποκλείεται...

100GB μηπως? :hmm:
Ντρεπομαι που το λεω...αλλα ομολογω οτι "υπερενθουσιαστηκα" (για να μη χρησιμοποιησω αλλη λεξη :oops: ) οταν ειδα το 1ΤΒ...:p
Παντως δεν πιστευω οτι (ακομα και αν καταφερει να λυσει το προβλημα του που να τα αποθηκευσει) υπαρχει καποιος τοσο "καμμενος" για να κατεβαζει 100GB (ποσο μαλλον 1ΤΒ) τη μερα...:worthy: :worthy: :worthy::respekt: :respekt:

Οποτε συμφωνω οτι ανεβαζοντας ταχυτητα θα αποσυμφοριζεται και το δικτυο γρηγοροτερα :oneup:

sexrazat
02-05-07, 11:17
Έχω την αίσθηση ότι ακόμη αισθάνεται "βολεμένη", αλλιώς πως να εξηγήσω το γεγονός ότι παρά τα προβλήματα -που απ'οτι διαβάζω εξακολουθεί να έχει- συνεχίζει ακάθεκτη να ψάχνει για πελάτες; Μόλις την περασμένη βδομάδα μας(ξανα)τηλεφωνήσανε για να μας πούνε για το ζίστο. :whip: :nono:

Πελατολόγιο ψάχνει και καλά κάνει γιατί αυτό θα πουλήσει βραχυπρόθεσμα στην Wind.

Έχει ήδη πολύ μεγάλο για τα Ελληνικά δεδομένα των εναλλακτικών και καλή ακόμα φήμη μεταξύ των απλών συνδρομητών λόγω του κύρους της ΔΕΗ.

Τώρα όμως που έκανε ένα τόσο μεγάλο βήμα και δεν μεταπωλεί απλά υπηρεσίες οπότε και αναλαμβάνει και τις υποχρεώσεις για τις οποίες σωστά πολλές φορές κατηγορούσαμε τον ΟΤΕ στο παρελθόν (εξυπηρέτηση, βλάβες, χρεώσεις κλπ) αρχίζει να έχει σοβαρά προβλήματα κυρίως μεταξύ όσων προσπάθησαν να επιλύσουν κάποιο πρόβλημα και βρέθηκαν απέναντι σε μια τεράστια ανοργανωσιά.

Το κακό για την ΔΕΗ είναι ο στρεβλός τρόπος που αναπτύσσεται ο ανταγωνισμός στην Ελλάδα
και που ενώ την εξυπηρετούσε μέχρι τώρα απέναντι στον ΟΤΕ, τώρα που θέλει να γίνει 2ος ΟΤΕ αντιλαμβάνεται ότι η ασυδοσία αυτή δεν είναι ότι καλύτερο για μια σοβαρή εταιρεία και ότι ο ΟΤΕ σε μερικά τουλάχιστον πράγματα είχε δίκιο όταν διαμαρτυρόταν.

Και το χειρότερο είναι ότι δεν έχει ξεκάθαρη άποψη για το τι θέλει να κάνει ακριβώς (να πουλήσει την εταιρεία ή να επενδύσει με μακροπρόθεσμα κέρδη)

Chris_Nik
02-05-07, 11:30
Σίγουρα θα απαντήσει....
Το βλέπω όμως για μετά το καλοκαίρι...

terper
02-05-07, 11:48
100GB μηπως? :hmm:
Ντρεπομαι που το λεω...αλλα ομολογω οτι "υπερενθουσιαστηκα" (για να μη χρησιμοποιησω αλλη λεξη :oops: ) οταν ειδα το 1ΤΒ...:p
Παντως δεν πιστευω οτι (ακομα και αν καταφερει να λυσει το προβλημα του που να τα αποθηκευσει) υπαρχει καποιος τοσο "καμμενος" για να κατεβαζει 100GB (ποσο μαλλον 1ΤΒ) τη μερα...:worthy: :worthy: :worthy::respekt: :respekt:

Οποτε συμφωνω οτι ανεβαζοντας ταχυτητα θα αποσυμφοριζεται και το δικτυο γρηγοροτερα :oneup:

Έχεις δίκιο... έκανα λάθος στην υποδιαστολή. Το νούμερο είναι "μόλις" 126,5 GB /day :oops:

apostol70
02-05-07, 22:28
Σίγουρα θα απαντήσει....
Το βλέπω όμως για μετά το καλοκαίρι...

Λογικό θα περιμένει να τελειώσουν τα "μπάνια του λαού" θα δει τι δίνει τότε ο ανταγωνισμός και θα αντριδράσει (?). Έτσι και αλλιώς καλοκαιράκι έρχεται θα το περάσουμε στην DSL μας;

DiM
03-05-07, 10:48
Βασικά εάν συνεχίσει η υπάρχον κατάσταση με τις καθυστερήσεις αρκετοί ξέρετε περιμένουν να κάνουν αίτηση την περίοδο των διακοπών τους ώστε να μικρύνει η περίοδος που θα μείνουν εκτος dsl.

Οποτε ας το λάβει και αυτό υπόψιν η τελλας γιατί όταν ιούλιο αύγουστο πάνε για τα μπάνια του λαου θα επιλέξουν ότι τους συμφέρει.

Επίσης από ότι φημολογείται μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας θα έχει βγάλει ο ΟΤΕ τα 4-8Mbit.

giwrgosth
03-05-07, 11:29
Εαν καποιος ειναι 6 μηνες στη Τελλας ισως τον συμφερει να κανει φορητοτητα αλλου και να πληρωσει το τελος αποσυνδεσης (77.4 Ευρω) καθως πχ με τη Forthnet θα γλυτωνει 7 Ευρω/μηνα και θα εχει και 10mbps internet.
Άρα αν υποθέσουμε ότι οι πολλές ενεργοποιήσεις έγιναν μέσα στον Ιανουάριο-Φεβρουάριο, τότε θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον Ιούλιο-Αύγoυστο που ο κύριος όγκος των πελατών της Tellas θα συμπληρώσει εξάμηνο και θα τον συμφέρει να πληρώσει το πρόστιμο για να αλλάξει ISP, οπότε να υπολογίζουμε ότι η απάντηση θα είναι κατά το Σεπτέμβρη?
Από την άλλη όμως από τη στιγμή που οι ανταγωνιστές προσφέρουν 10 Mbps από τώρα, η Tellas χάνει νέους πελάτες, οπότε θα πρέπει να απαντήσει σύντομα.
Εγώ πιστεύω ότι η Tellas θα δώσει διαφορετική απάντηση, δηλαδή πακέτο ADSL, σταθερή, κινητή και Wimax! Αλλά αυτό όχι πριν το Σεπτέμβρη, οπότε κάπου εκεί θα είναι η απάντηση.

lewton
03-05-07, 11:38
Άρα αν υποθέσουμε ότι οι πολλές ενεργοποιήσεις έγιναν μέσα στον Ιανουάριο-Φεβρουάριο, τότε θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον Ιούλιο-Αύγoυστο που ο κύριος όγκος των πελατών της Tellas θα συμπληρώσει εξάμηνο και θα τον συμφέρει να πληρώσει το πρόστιμο για να αλλάξει ISP, οπότε να υπολογίζουμε ότι η απάντηση θα είναι κατά το Σεπτέμβρη?
Από την άλλη όμως από τη στιγμή που οι ανταγωνιστές προσφέρουν 10 Mbps από τώρα, η Tellas χάνει νέους πελάτες, οπότε θα πρέπει να απαντήσει σύντομα.
Εγώ πιστεύω ότι η Tellas θα δώσει διαφορετική απάντηση, δηλαδή πακέτο ADSL, σταθερή, κινητή και Wimax! Αλλά αυτό όχι πριν το Σεπτέμβρη, οπότε κάπου εκεί θα είναι η απάντηση.
Την Tellas αυτή τη στιγμή δεν την ενδιαφέρει το ότι οι περισσότεροι πάνε FORTHnet.
Σε πολλά κέντρα έχει γεμίσει από καιρό, και δε μπορεί να ικανοποιήσει τους ήδη αιτηθέντες.
Επομένως δεν έχει λόγο να ρίξει τις τιμές για να μαζέψει κι άλλους.
Ουσιαστικά τώρα η Tellas δρέππει τους καρπούς του ότι βγήκε στην αγορά 3 μήνες πριν τη FORTHnet.

ermis333
03-05-07, 13:38
Την Tellas αυτή τη στιγμή δεν την ενδιαφέρει το ότι οι περισσότεροι πάνε FORTHnet.
Σε πολλά κέντρα έχει γεμίσει από καιρό, και δε μπορεί να ικανοποιήσει τους ήδη αιτηθέντες.
Επομένως δεν έχει λόγο να ρίξει τις τιμές για να μαζέψει κι άλλους.
Ουσιαστικά τώρα η Tellas δρέππει τους καρπούς του ότι βγήκε στην αγορά 3 μήνες πριν τη FORTHnet.

Aυτά ποιος σας τα λέει, ο μεγαλύτερος χαμός γίνεται για το πακέτο τηλεφωνίας της Tellas και όχι για τα συνδυαστικά πακέτα με ADSL. H τηλεφωνία πουλάει τρελά και όχι το ADSL στην Ελλάδα, ακόμα και τώρα η Tellas δέχεται αρκετές αιτήσεις καθημερινά, έχει ήδη ενεργοποιήσει 15.000 ενώ άλλοι τόσοι είναι στην αναμονή.

Αν απαντήσει θα απαντήσει μετά τον ΟΤΕ μάλλον τέλος Ιουνίου, αλλιώς από Σεπτέμβρη μεριά.

turboirc
03-05-07, 18:43
Έχεις δίκιο... έκανα λάθος στην υποδιαστολή. Το νούμερο είναι "μόλις" 126,5 GB /day :oops:


Θα φτιάξω ένα πρόγραμμα το οποίο θα κάνει enumerate όλες τις IP ... 1.0.0.1 , 1.0.0.2 .... 255.255.255.255 (όσες από αυτές είναι valid) , μετα θα κάνει τεστ να δεί εαν είναι web/ftp/p2p server, μετα θα κατεβάζει ότι βρεί με κάποιο τρόπο web spider, και μετα την επόμενη IP.

Και όταν τελειώσει, ξανά από την αρχή, μια που πολλές IP είναι dynamic.

Μόλις τελειώσει το loop 5-6 φορές θα σου πώ πόσα bytes κατέβασα, και θα στείλω και fax στην τελλας για να μου αναβαθμήσουν ανάλογα την σύνδεση :)

terper
03-05-07, 19:47
Θα φτιάξω ένα πρόγραμμα το οποίο θα κάνει enumerate όλες τις IP ... 1.0.0.1 , 1.0.0.2 .... 255.255.255.255 (όσες από αυτές είναι valid) , μετα θα κάνει τεστ να δεί εαν είναι web/ftp/p2p server, μετα θα κατεβάζει ότι βρεί με κάποιο τρόπο web spider, και μετα την επόμενη IP.

Και όταν τελειώσει, ξανά από την αρχή, μια που πολλές IP είναι dynamic.

Μόλις τελειώσει το loop 5-6 φορές θα σου πώ πόσα bytes κατέβασα, και θα στείλω και fax στην τελλας για να μου αναβαθμήσουν ανάλογα την σύνδεση :)


:rotfl::haha:clap

terper
07-05-07, 14:31
Πάντως κάτι δηλώνει το ότι οι περισσότεροι πιστεύουμε ότι θα αργήσει να απαντήσει...

Ίσως συνηθίσαμε στις καθυστερήσεις της Τελας (μη γελιόμαστε ελάχιστοι ΔΕΝ άργησαν)
Ίσως είμαστε ικανοποιημένοι από τις ήδη διατιθέμενες υπηρεσίες σε γενικές γραμμές.
Ίσως κάτι άλλο...
πάντως είναι ενδιαφέρον...

@ ADSLgr.com All rights reserved.