PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία Sip Trunk σε Ote



jdcort
08-07-16, 15:54
Καλημέρα σε ολους.

Θα ηθελα την βοηθεια σας.

Εχω συνδεση Οτε και εχω 3 νουμερα (1 κεφαλικο και 2 Msn). O ote πρόσφατα μετέτρεψε την isdn συνδεση που είχα σε Ευρυζωνική. Όσο είχα τον 1 κεφαλικό αριθμό και την 1 Msn, δούλευαν όλα καλά (1 συσκευή σε κάθε κανάλι). Πλέον με τον δεύτερο MSN αναγκαστικά (επειδή υπάρχουν μόνο 2 αναλογικές θύρες στο Speedport 724), ο ένας MSN λειτουργεί παράλληλα με τον κεφαλικο. Ρώτησα στο support του OTE και μου είπαν οτι για να γίνει διαχωρισμός, θα πρέπει να εγκαταστήσω τηλεφωνικό κέντρο.

Το θέμα είναι οτι έχω ήδη ενα asterisk που τρέχει σε Rpi με ενα spa 3102. Έβγαλα εκτός το spa (θεωρώ οτι δεν χρειάζεται πλέον) και προσπαθω εδω και 2 μέρες να σετάρω ένα sip trunk με τα στοιχεια του OTE στο Freepbx. Έχω user, pass, authname απο τον ΟΤΕ. Δυστυχώς, δεν κατάφερα να το κανω να λειτουργήσει. Δεν κάνει Register το sip trunk και μου δίνει συνεχώς ένα ηχητικό το κέντρο (οταν παω να βγαλω γραμμή) "All circuits are busy now, please try your call again later - forbidden 403". Παράλληλα μπλοκαρει η τηλεφωνία στο speedport και πρεπει να το κανω restart για να λειτουργήσει. Δοκιμασα να κανω disable το "Telephony" στο speedport, αλλά και πάλι δεν γινεται register το Sip Trunk στο FreePBX. Δοκιμασα με zoiper απο το κινητο μου και κανει register κανονικοτατα! (παρ' όλο που το κινητο επαιρνε wifi απο την ιδια συνδεση ή και απο εξω με δεδομενα παλι λειτουργει...) Ψάχνω, να βρώ ένα τρόπο με τα υπάρχοντα που έχω, να περνάω τα 2 νουμερα (1 κεφαλικο στο phone1) και (1 msn στο phone2), ενώ το 2ο MSN να περνάει μέσω asterisk στο κινητό μου (zoiper ή κάτι παρόμοιο), και να είναι ανεξαρτητο. Αν δεν γινεται αυτο, εστω να τα περναω ολα στο Freepbx και να προωθησω απο κει τα 3 νουμερα με voip συσκευες κλπ.

Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή μου δώσετε.

sdikr
08-07-16, 15:58
Υπάρχει ανοιχτό θέμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/941030-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-msn-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85?p=5963718&highlight=#post5963718) σχετικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.