PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδέσεις μόλις καλώ με το σταθερό και χαμηλές ταχύτητες



petran66
09-07-16, 16:24
Καλησπέρα.Έχουν σπάσει τα νεύρα μου!Έχει τώρα 10 μέρες περίπου που είμαι με forthnet και από την αρχή έχω προβλήματα!Είχα έντονο θόρυβο στη γραμμή και αποσυνδέσεις μόλις πήγαινα να καλέσω κάποιον από το σταθερό.Έχω pots τηλεφωνία κανονικά.Λοιπόν,δήλωσα βλάβη φυσικά,αφού πρώτα είπα να φωνάξω και έναν ηλεκτρολόγο να δει μήπως τυχόν είχε πρόβλημα η εγκατάσταση στο σπίτι,η η γραμμή από κάτω την είσοδο που είναι το κουτί με τις γραμμές της οικοδομής.Και δε βρήκε πρόβλημα σε μένα!Βρήκε όμως στη γραμμή που έρχεται από το καφάο στην οικοδομή!Υπήρχε βραχυκύκλωμα!Μου είπε ότι η τάση με το που σηκώνω το ακουστικό,πέφτει από το 48 στο 8,γι αυτό και οι αποσυνδέσεις!!Τεσπα,την άλλη μέρα έρχονται από τη forthnet,όπου και διαπιστώνουν τα ίδια κι έτσι μου λένε θα δώσουν τη βλάβη στον Οτε.Κι έτσι,χθές ήρθανε από τον Οτε και τη φτιάξαν τη βλάβη!!ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ!!Και το λέω έτσι γιατί ενώ όντως σταμάτησε ο θόρυβος,οι αποσυνδέσεις με το που σηκώνω το ακουστικό,συνεχίζονται!!Και επίσης,συγχρονίζω αρκετά χαμηλά,στα 7-8000,ενώ συγχρόνιζα στα διπλάσια!!Η απόσταση από το καφάο είναι περίπου 600 μέτρα!Οπότε τους παίρνω τηλ.και τους το λέω και περιμένω τώρα από Δευτέρα να δω τι θα γίνει.Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει?Τα στατιστικά μου τώρα είναι αυτά:
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 5:13:01
DSL Type: ITU-T G.992.5
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 595 / 7.408
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 10,13 / 168,66
Output Power (Up/Down) [dBm]: 10,1 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,1 / 18,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 4,4 / 6,1
System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 17 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): -
Error Seconds (Local/Remote): 85 / 0
FEC Errors (Up/Down): 449 / 9.718
CRC Errors (Up/Down): 2 / 67
HEC Errors (Up/Down): 14 / 276

sweet dreams
09-07-16, 23:02
Δεν παίζει ρόλο μόνο η απόσταση σου από το ΚΑΦΑΟ αλλά η συνολική σου απόσταση από το Α/Κ, η δική σου είναι περίπου 1300 μέτρα αλλά δεν είναι εκεί το θέμα, η γραμμή σου έχει πρόβλημα οπότε περιμένεις να δεις τι θα σου πούνε για να προχωρήσεις παρακάτω.

petran66
09-07-16, 23:29
Μαλιστα,αν και μαλλον ηθελα να γραψω 600-700 μετρα απο το Α/Κ περιπου και οχι απο το ΚΑΦΑΟ!!Τι να κανω,υπομονη.Ελπιζω μονο να ξεκαθαρισει γρηγορα η κατασταση...

dreamer25
10-07-16, 01:22
Ησουν σε αλλο παροχο πριν πας στη forthnet και δεν ειχες τετοια προβληματα??

petran66
10-07-16, 14:24
Ησουν σε αλλο παροχο πριν πας στη forthnet και δεν ειχες τετοια προβληματα??

Hμουν ΟΤΕ για ενα χρονο και ξαφνικα (και εκει),τον τελευταιο μηνα επεσε απο τα 27000 στα 11000-ειχα vdsl 50αρι-και δηλωσα βλαβη.Μου ειπαν τοτε οτι η γραμμη σηκωνει μεχρι 30 και με υποβαθμισαν.Ομως το προβλημα συνεχιζοταν!Τελικα ηρθε συνεργειο τους και μου ειπαν οτι ταχα δε μπορω να εχω πανω απο 23 γιατι μαλλον μπουκωσε το δικτυο!!Και τελικα μου προτειναν κι αλλη υποβαθμιση σε adsl εως 24!Το ωραιο ειναι οτι δεν ειδαν βλαβη στη γραμμη (απο Α/Κ - ΚΑΦΑΟ και απο ΚΑΦΑΟ - σπιτι)!!Οποτε εκνευριστηκα κι εγω και ειπα να δοκιμασω forthnet adsl για αρχη και αν ολα πηγαιναν καλα,να το εκανα vdsl.Αλλα δυστυχως τα προβληματα συνεχιζονται!Τι να κανω αλλο?Αναρωτιεμαι ομως,αν εκανα νεα συνδεση ΟΤΕ (νεο νουμερο και γραμμη φυσικα),λες να εστρωνε η κατασταση?

@ ADSLgr.com All rights reserved.