PDA

Επιστροφή στο Forum : εβαλα adsl sos



stayrosl
03-10-04, 23:21
παιδια μια βοηθεια δεν ξερω τι να κανω.εχω παρει απο τον οτε αοριστου χρονου να τιν κοψω ?
ακουσα πος η γραμες σκαναροντε ειναι αληθεια?
τι συνδεση να κανω?
και σαν προταρεις τι πρεπει να κανω ?τι να βαλω στον Υ/Η μου απο προγραμματα sos

sdikr
03-10-04, 23:25
ρίξε μια ματιά στις τιμές θα δείς οτι καλύτερα να αλλάξεις την οτενετ
τι ενοείς σκαναροντε;
384 φυσικα να μην πώ 256 (λόγο φορτου dslam)
firewall/avirus/anti spyware

lewton
03-10-04, 23:29
παιδια μια βοηθεια δεν ξερω τι να κανω.εχω παρει απο τον οτε αοριστου χρονου να τιν κοψω ?
ακουσα πος η γραμες σκαναροντε ειναι αληθεια?
τι συνδεση να κανω?
και σαν προταρεις τι πρεπει να κανω ?τι να βαλω στον Υ/Η μου απο προγραμματα sos

Ωραίος τίτλος και ωραίο thread, ούτε αρρώστια να κόλλησες. :P
Τεσπά, την ΟΤΕΝΕΤ κόφτην άμεσα, είναι με διαφορά η ακριβότερη. Πάρε demo από Forthnet/ACN/Vivodi (αυτές είναι οι φθηνότερες) και δες ποιά είναι καλύτερη για να κάνεις μόνιμη σύνδεση.

stayrosl
03-10-04, 23:33
τι ενοω! ακουσα πως οταν κατεβαζεις mp3 η Movie καπια στιγμη σκαναρουν τισ γραμμες και σε εντοπιζουν εχουμε τετοια κρουσματα?
η γραμμη που εκανα ειναι 384/128 και περιμενω να μου στιλουν το μοντεμ τις intrakom.και κατι ακομα τι ειναι διαχοριστις και τι φιλτρα .γιατι μου ειπανε στον οτε οτι τι θελω να μου στιλουν?

lewton
03-10-04, 23:50
τι ενοω! ακουσα πως οταν κατεβαζεις mp3 η Movie καπια στιγμη σκαναρουν τισ γραμμες και σε εντοπιζουν εχουμε τετοια κρουσματα?
η γραμμη που εκανα ειναι 384/128 και περιμενω να μου στιλουν το μοντεμ τις intrakom.και κατι ακομα τι ειναι διαχοριστις και τι φιλτρα .γιατι μου ειπανε στον οτε οτι τι θελω να μου στιλουν?

Φίλε έπρεπε αυτά να τα ρωτήσεις πριν πας στον ΟΤΕ και σου πασάρουν για σύνδεση την ΟΤΕΝΕΤ.
Για αρχή για να σου λυθούν οι απορίες περί splitter/φίλτρου και οτιδήποτε άλλου προκύψει διάβασε προσεκτικά αυτό το thread: http://www.adslgr.com/forum/thread8283.html

spirosb
03-10-04, 23:53
Δεν "σκαναρουν" τις γραμμές. Πολύ απλά οι ενδιαφερόμενες εταιρίες χρησιμοποιούν το ίδιο προγραμμα που χρησιμοποιείς και εσύ (π.χ. emule ή DC++) για να παρακολουθήσουν τα αρχεία που τους ενδιαφέρουν/έχουν τα δικαιώματα να πωλήσουν (π.χ. μια ταινία η ένα mp3). Έτσι βλέπουν ποιοι είναι αυτοί που τα μοιράζουν και σε ποιους (βλέπουν τις IP address αυτών που διακινούν τα αρχεία που μόνο οι ISP ξέρουν ποιοι τις έχουν ανα δεδομένη χρονική στιγμή).

διψα_για_μαθηση_
11-10-04, 20:07
οταν λες "σκαναρονται" εννοεις οτι σε παρακολουθουν?? :?: [quote]

kubiak
11-10-04, 20:19
μάλλον αυτό εννοεί...
πρέπει να είναι έκφραση που δανείστηκε από τη σάρωση συχνοτήτων VHF (ή κάτι τέτοιο)...

stayrosl, ποιο σωστή είναι η έκφραση παρακολουθούνται, καταγράφονται...

Υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα και χρήσιμα threads (όχι μόνο για το adsl). Κοιτώντας τις θεματικές ενότητες που υπάρχουν και χρησιμοποιώντας την αναζήτηση θα βρεις απαντήσεις σε πάρα πολλά ερωτήματα που τυχόν να έχεις...

AstSam
11-10-04, 20:46
384 φυσικα να μην πώ 256
Παρέχει ο ΟΤΕ γραμμή 256?
Από πότε? Νόμιζα ότι παρέχει 384 και άνω μόνο :(

sdikr
11-10-04, 21:33
Παρέχει ο ΟΤΕ γραμμή 256?
Από πότε? Νόμιζα ότι παρέχει 384 και άνω μόνο

οχι αν δείς απο πάνω έλεγα καλυτερα να αλλάξεις την οτενετ!

Ducklord
18-10-04, 15:34
Ναι, ο ΟΤΕ δίνει 384 σαν χαμηλότερη, μα αν θες να γλυτώσεις λίγα χρήματα μπορείς να πάρεις ΣΥΝΔΕΣΗ 256. Ένα κομμάτι της γραμμής σου μένει άχρηστο, αφού θα χρησιμοποιείς μόνο τα 256 απο τα 384 που έχεις στη διάθεσή σου, χαροποιώντας τον ήδη "μπουκωμένο" ΟΤΕ.

Γλιτώνεις αν δεν απατώμαι, πάνω-κάτω, γύρω στα €10-€15 σύνολο. Κατ` εμέ, δεν αξίζει.

Όσο για το "σκανάρισμα" είναι ελληνικούρα, απόδοση της λέξης "ανίχνευση" (scan) και άρα "νοηματικά" ταιριάζει σε αυτό που ρωτά ο Stavrosl. Τώρα, το ίδιο το "σκανάρισμα" είναι... πολύπλοκη υπόθεση!

Πρώτα απο όλα, οτιδήποτε κατεβάζει κανείς "περνάει" απο τον provider του (και άρα εκείνος έχει στοιχεία σχετικά με τις μεταφορές - μπορεί να πει κανείς πως είναι ένα είδος "σκαναρίσματος"). Η φάση που ταιριάζει περισσότερο όμως στον όρο "σκανάρισμα" είναι μια άλλη.
Πολλές εταιρίες "ψάχνουν" στα δίκτυα P2P για να βρούν δικά τους αρχεία. Καταγράφουν τις IPs (μπορεί να αποδοθεί απλά σαν "νούμερα - ταυτότητες" του κάθε υπολογιστή) αυτών που τα κατεβάζουν και... βούρ για μυνήσεις. Αυτό μάλλον εννοεί ο φίλος μας "σκανάρισμα".

Απο όλες τις απόψεις όμως, πάντα, παντού κάποιος θα γνωρίζει το τι έκανες. Απλώς δεν θα ενδιαφέρεται. ΑΝ, όμως, τον αναγκάσει κανείς να ενδιαφερθεί (π.χ. διατάξουν την Τελάς να δώσει τα στοιχεία ενός χρήστη της επειδή, και καλά, κατέβαζε κάτι παράνομο) αυτός ο κάποιος (στο παράδειγμά μας η Τελάς) μπορεί να ψάξει, να βρεί και να παραδώσει ενοχοποιητικά στοιχεία - ειδάλλως θεωρείται συνεργός. Εξαίρεση, κάποιες εταιρίες στο εξωτερικό που είχαν το θάρρος να αντιταθούν στα εμπορικά συμφέροντα μεγάλων εταιριών χρησιμοποιώντας έξυπνα το νομικό πλαίσιο της χώρας τους.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

@ ADSLgr.com All rights reserved.