PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με χρήση Javascript



vivaki5
12-07-16, 23:42
Γεια σας!

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας με τη Javascript!

Δημιουργώ ένα ερωτηματολόγιο στην πλατφόρμα Qualtrics και αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα.
Στην ερώτηση 2 του ερωτηματολογίου η οποία είναι μια multiple choice ερώτηση έχω 6 πιθανές επιλογές. Έχω ζητήσει από το Qualtrics να εμφανίζει 1 από τις 6 πιθανές απαντήσεις στον συμμετέχοντα. Η κάθε μία από τις πιθανές επιλογές είναι link όπου αν πατήσει ο χρήστης μεταφέρεται στην ιστοσελίδα που υποδεικνύει το link σε νέα καρτέλα. Αφού περιηγηθεί στην ιστοσελίδα που θα του δωθεί τυχαία από τις 6 κανονικά πρέπει να γυρίσει στην καρτέλα του ερωτηματολογίου και να συνεχίσει με την συμπλήρωση του. Εδώ όμως έρχεται και το πρόβλημα...Αν ο χρήστης πάει να πατήσει στο next για να συνεχίσει στις ερωτήσεις δεν τον αφήνει το πρόγραμμα επειδή έχω ζητήσει η συγκεκριμένη ερώτηση να έχει force response πράγμα το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να πατήσει και να επιλέξει το πλαίσιο στο οποίο βρίσκεται το link στο οποίο έχει πατήσει νωρίτερα. Σε περίπτωση που αφαιρέσω το force response στη συνέχεια όταν θα πρέπει να δω και να επεξεργαστώ τα αποτελέσματα δεν θα ξέρω για ποια επιλογή θα έχει απαντήσει ο χρήστης.

Ρώτησα στην υποστήριξη του Qualtrics και μου απάντησαν ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί να λυθεί με τη χρήση Javascript, για την οποία όμως δεν μπορούν μα με βοηθήσουν και εγώ δεν έχω ιδέα.

Ουσιαστικά για τη συγκεκριμένη ερώτηση μου δίνεται η δυνατότητα να προσθέσω κώδικα σε κάποιο σημείο αλλά δεν ξέρω τον κώδικα που θα μπορούσα να προσθέσω.

Αυτό που σκέφτομαι είναι αν θα μπορούσε να προστεθεί το κουμπί next πάνω στο πλαίσιο της επιλογής ώστε μαζί με το next να επιλέγεται και η απάντηση και να μην μπερδεύεται ο χρήστης.

Θα μπορούσατε να βοηθήσετε; Δείτε και τα sceenshots ώστε να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.