PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote Home Double Play 24L και MyWifi Fon οι πρωτες εντυπώσεις και απορίες



sardinia
17-07-16, 11:44
Πολυ πρόσφατα μετακινήθηκα από άλλη εταιρία στη Cosmote

Οι πρωτες εντυπώσεις είναι σχετικά καλές. Εκεί που κατέβαζα με 600 και 700kb/s η μέση ταχύτητα downloading κυμαίνεται μεταξύ 1,1 και μέγιστη 1,3 MB/sec

Ωστόσο έχω μερικές απορίες

1) Το speedport entry 2i θεωρείται καλό router?

2) Μπαίνοντας μέσα στο router είδα λίγο τις ταχύτητες και συγκεκριμένα Attainable Rate(Up/Down) 1185/19084 kbps -- Actual Rate(Up/Down) 1021/12029 kbps. Άρα λοιπόν εγώ μπορώ να κατεβάσω μέχρι 12,029 * 0,125 = 1,5 ΜΒ/sec. Όμως μετρώντας επί μέρες το download rate και κατεβάζοντας απο ftp test server και στο youtube και σε torrents (χρησιμοποιώντας ένα μικρο πρόγραμμα μετρήματος του downloading) παρατήρησα ότι ποτέ δεν έπιασε τα 1,5 ΜΒ/sec παρά μόνο έβγαζε "κόφτη" στο 1,3 MB/sec. Δηλαδη σαν να λέμε ότι το actual rate αντι για 12 Kbps που μου δείχνει το router είναι 10 Kbps. Τα 2 Kbps τι έγιναν? Τα έφαγε η μαρμάγκα? Γιατί μου δείχνει ότι είναι εφικτό να πιάσει τα 12Mbps και μου βγάζει κόφτη στα 10Mbps?

3) Και τώρα στο MyWifi της Fon. Νομίζω ευτυχώς δε μου είναι ενεργοποιημένο by default γιατι με τσεκάρισμα των γειτονικών δικτύων απο το κινητό μου (και φυσικα πριν πατώντας το wireless κουμπί του router), λογικά θα μου έβγαζε με καλό σήμα ένα της μορφής ΟΤΕ Wifi Fon. Αρα ειναι σχεδον βέβαιο ότι δεν μου βάλαν το MyWifi by default

4) Αξίζει να χρησιμοποιώ και το MyWifi? τι γνώμη έχετε? Ειδα στο χάρτη αρκετά σημεία στη περιοχή μου που το έχουν ενεργοποιημένο. Ότι και να λέμε είναι πολύ χρήσιμο να παρκάρεις κάπου και να χρησιμοποιείς τζάμπα internet απο το κινητό και να ξέρεις ότι δεν χρεώνεσαι σε αντίθεση με το GPRS που εμένα προσωπικά με αγχώνει συνέχεια μη ξεπεράσω την ογκοχρέωση. Όμως η ταχύτητα μου δεν είναι να πεις ότι έχω και τη πολύ άνεση να γίνω και "κουβαρντάς"... Αν δε κάνω λάθος για να χρησιμοποιήσεις το MyWifi τοτε θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις (μαλλον μέσω της cosmote, δεν είδα κάτι στο router) όμως νομίζω δίνεις 2Mbps δηλαδη από 10αρα που είναι η σύνδεση θα μου πάει σε 8αρα. Λιγα δεν ειναι τα 8Mbps? Εκει που μου ανέβηκε λιγο η ταχυτητα να τη δωσω πισω? Κρίμα δεν είναι? Α και κάτι τελευταίο. Μπορω να δοκιμασω το ΜyWifi και μετα κλεινοντας για ένα μηνα το WLan να απενεργοποιηθεί απο μόνο του? Γενικα εσεις τι γνώμη έχετε για το myWifi? Τι θα κάνατε στη θέση μου? :hmm: A! γραφει μες το router και FON Status NOT OK μηπως μου κρατάει καβάτζα τα 2Mbps ήδη και απλά το MyWifi Fon δεν εχει ενεργοποιηθεί επειδή δεν έχω ακόμα Username@cosmote.gr?

5)Tέλος υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να σου κρατάει αρχείο των voip κλήσεων? Γιατι μες το router δεν είδα τίποτα...Θα χρησίμευε να βλέπεις ποιοι σε πήραν εισερχόμενες όταν εσύ έλειπες. Αν αλλάξω το default SSID γιατι μου γράφει και τα 6 τελευταία αριθμογράμματα της mac πάνω (και σε κανέναν δεν αρέσει να αποκαλύπτει τη mac του) θα υπάρξει πρόβλημα με το MyWifi?

6) Μολις τώρα είδα ότι όταν έχω ενεργοποιημένο το wireless έχει σύνολο 3 διαφορετικές SSID. Μηπως οι άλλες 2 είναι για τις άλλες 2 θέσεις για το MyWifi Fon?

manospcistas
17-07-16, 12:20
1) Σε σύγκριση με τα προηγούμενα modem/router της Cosmote, το Speedport Entry 2i τα πάει αρκετά καλύτερα.
2) Είναι φυσιολογικό να μην τερματίζεις το actual rate, καθώς υπάρχει και το overhead (https://www.pcsteps.gr/18433-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-adsl/#Piomicronupsilon_pi940nuepsilon_taualpha_chialphamu941nualpha_Megabytes).
3) Από τη στιγμή που στο router βλέπεις Fon: Not OK τότε δεν είναι ενεργοποιημένο για τη γραμμή σου.
4) Προσωπική άποψη, με έχει βολέψει πάρα πολλές φορές το Fon όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού. Δεν δεσμεύεται η ταχύτητα σου για το Fon. Σε περίπτωση που κάποιος συνδεθεί στο Fon δίκτυο σου, θα μπορεί να καταναλώσει μέχρι 1Mbps και σύνολο μέχρι 2 άτομα συνδεδεμένα. Οπότε σκέψου ότι θα πρέπει να συνδεθούν δυο άτομα ταυτόχρονα και να κατεβάζουν και στο φουλ για να σου λείψουν 2Mbps.
5) Δεν υπάρχει πρόβλημα αν αλλάξεις το SSID.
6) Τα extra SSID μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις κανονικά.

sardinia
17-07-16, 12:36
Καταρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για τη σαφήνεια των απαντήσεων σου :) Μου έδωσες να καταλαβω και τι είναι το overhead. Δηλαδη σαν να λεμε οτι σου στέλνω κάτι πακεταρισμένο μεσω ταχυδρομείου και το overhead είναι η κούτα ή το πακέτο ή τα αφρολέξ που πετάς όταν πάρεις το δέμα...

Δηλαδή για να το ξεκαθαρίσουμε τελείως, απ' ότι καταλαβαίνω μου λες ότι απλως σε περίπτωση που ένα η 2 άτομα κοντά στο σπίτι χρησιμοποιούν τη FON τη δικη μου μόνο τότε θα έχω μια μικρή μειωση στο bandwidth.Μετα θα ξαναγυρνά πίσω το bandwidth σε εμένα που χρησιμοποιούσε ο άλλος.Ετσι δεν είναι?

tsorbi
17-07-16, 12:41
http://www.georgakopoulos.org/work/reviews/ote-my-wifi/

sardinia
17-07-16, 12:57
Το έχω διαβάσει αυτό τις προάλλες.Ομως να του ξαναρίξω μια ματιά... Ευχαριστώ :)

- - - Updated - - -

Το έχω διαβάσει αυτό τις προάλλες.Ομως να του ξαναρίξω μια ματιά... Ευχαριστώ :) A, και κατι πολυ βασικο που ξέχασα να ρωτήσω. Σε μια οικογένεια μπορούν όλα τα μέλη να το χρησιμοποιήσουν (εννοείται το σπίτι έχει συνδρομή στο double play της cosmote) ή μονάχα το μέλος που το double play του έρχεται στο λογαριαμό στο όνομα του?

manospcistas
17-07-16, 13:00
Ναι, έτσι είναι. Όσο κάποιος είναι συνδεδεμένος τότε θα βλέπεις μείωση στην ταχύτητα σου, οι περισσότεροι όμως χρήστες το χρησιμοποιούν για ένα browsing στα γρήγορα και πληροφορίες on-the-go οπότε δεν είναι καν αισθητή η χρήση.

Μέχρι δυο συσκευές ταυτόχρονα συνδεδεμένες. Αυτό σημαίνει πως μπορείς εσύ στην Θεσσαλονίκη να είσαι συνδεδεμένος σε ένα Fon και ο αδερφός σου στην Αθήνα επίσης συνδεδεμένος σε κάποιο Fon. Αν δοκιμάσει να μπει 3ος με τα ίδια στοιχεία, δεν θα καταφέρει να κάνει login.

sardinia
17-07-16, 13:11
Ναι ετσι είναι που το λες. Ευχαριστω πολυ :)

Το γραφει ξεκάθαρα κι εδώ

https://www.cosmote.gr/fixed/help-and-support/faq/ote-my-wifi-faqs/-/support/article/43473148

Άρα δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα.Δεν σε δεσμεύει! Μπορει δηλαδη και οι γονεις σου και τα αδερφια σου όταν είναι έξω να χρησιμοποιούν το ιδιο username και password. Και όπως είπες πολυ σωστα πριν όταν είμαστε έξω χρησιμοποιούμε πληροφορίες on the go! Δε καθομαστε να κατεβαζουμε απο torrents...Αντε κανένα google maps καμια απάντηση στο facebook καμια ηλεκτρονικη πληρωμη κλπ. Δηλαδη χρήση "στα πεταχτά" που δεν τρώει σχεδον τιποτα απο bandwidth. :oneup:

manospcistas
17-07-16, 13:19
Ακριβώς. Επίσης οι χρήστες του Fon έχουν ξεχωριστή διεύθυνση IP, οπότε ακόμα και να γίνει κάποια παράνομη ενέργεια από μέρους τους, εσύ έχεις προσωπική IP και δεν εμπλέκεσαι.

sardinia
17-07-16, 13:40
Ευχαριστώ πολυ για όλες τις απαντησεις :)

NexTiN
18-07-16, 00:56
Εγώ θα επισημάνω το παρακάτω...

Attainable Rate(Up/Down) 1185/19084 kbps -- Actual Rate(Up/Down) 1021/12029 kbps

Απ'ότι φαίνεται σε έχουν εσκεμμένα σε 12άρι προφίλ όπως και πολλούς άλλους για να γλιτώσουν Bandwidth λόγω του VDSL. Πάρε τηλέφωνο και μην τους χαριστείς. Θα ζητήσεις ελεύθερο 24αρι προφίλ και δεν ακούς καμμία δικαιολογία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.