PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Ιντερνετ!!!



eno1
23-07-16, 19:14
Καλησπερα, εδω και αρκετο καιρο ειχα προβλημα με το browsing, και το κατεβασμα, γενικα η γραμμη μου, απο τις μετρησεις μου στο speedtest απο τα 8,23 mbps ειχε κατεβει στα 6,40 μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια ηρθε ο τεχνικος ο οποιος δεν διεπιστωσε καμια βλαβη σε εμενα, δεδομενου οτι ηδη ειχα δοκιμασει τα παντα ειχα κοιταξει την εσωτερικη μου γραμμη.. Ζητησε να ερθουν τεχνικοι απο τον ΟΤΕ στο κουτι που βρισκεται απενταντι απο το σπιτι μου οι οποιοι δεν εκαναν τιποτα μετα ξαναηρθαν με τεχνικο τις WIND παλι τα ιδια λενε επειδη βρισκομαι 5,2 χιλιομετρα απο το κεντρο... Τελος παντων μου ηρθε μηνυμα απο τιν WIND οτι το προβλημα εχει επιλυθει.... Στην κληση που τους εκανα μολις πριν 10 λεπτα μου ειπαν οτι δεν μπορει να γινει κατι καλυτερο ενας γειτονας εδω ειχε προβλημα με το ιντερνετ αλλα μαλλον λογο του router του γιατι αλλοι εδω τριγυρω που ρωτησα χτυπανε τα 7,50-8,50 mbps... Τι μπορω να κανω? :mad: :(

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ: Εχω το app του speedtest στο κιν με τα 8,23 mpbs που επιανε τον Δεκεμβριο με IP ημερομηνες, οποτε μπορω να αποδειξω οτι οντος ειχα τοσο..

sweet dreams
25-07-16, 15:41
Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).

Speedtest κάνουμε ενσύρματα και με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/918985-Γιατί-πιάνω-λιγότερο-απ-όσο-κλειδώνω?p=5876865#post5876865) τον τρόπο.

eno1
25-07-16, 23:45
Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).

Speedtest κάνουμε ενσύρματα και με αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/918985-Γιατί-πιάνω-λιγότερο-απ-όσο-κλειδώνω?p=5876865#post5876865) τον τρόπο.

Αν και τα εχω δοκιμασει ολα αυτα, αλλα ρουτερ κλπ κλπ κλπ, τα ξανακανω.
Φωτο απο τα στοιχεια της γραμμης.
173026

Καποια logs απο το speedtest προσφατα απο το σταθερο υπολογιστη.
173028

Αυτα εδω απο το speedtest app απο το κινητο! Παλια τεστ και τωρα..
173029173030

Αυτα εδω απο το χαρτι που αφησε ο τεχνικος οταν εγινε η συνδεση!
173031173032

Και εδω το speedtest που εκανα απο το λινκ που μου εδωσες! (Tο ακολουθησα κατα γραμμα. κλειστα wifi μονο ενας υπολογιστης μεσω ethernet, χωρις τιποτα αλλο να τρεχει στο background κανενα service κλειστα τα windows update κλπ κλπ κλπ (avg tuneup) ) 213+207+172=592 kb/sec
173033

geoavlonitis
26-07-16, 16:15
Σε κλείδωσαν στα 6 mbps όπως φαίνεται από τα στατιστικά της γραμμής, θα μπορούσες να φτάσεις τα 10mbps, αν δεις το attenuation (38.5). Πάρε τηλ τη wind στο 1212 (αν ανήκεις εκεί) και πες να σε ξεκλειδώσουν, έτσι έκανα και εγώ και στο συγχρονισμό που με είχαν κλειδωμενο στα 16383 kbps, πήγα στα ~19200 και εριξα και το SN Margin κοντά στο 0 και είμαι στα 21400 kbps, με attenuation 12.

psylos
26-07-16, 17:41
Πάντως κι εγώ με παρεμφερές attenuation έχω συγχρονισμό περίπου στα 7,5Mbps. Εξαρτάται και από την περιοχή και πόσοι χρήστες υπάρχουν, ώστε να δημιουργούνται παρεμβολές, τι μάρκα τσιπ φοράει το dslam κλπ.

eno1
26-07-16, 18:41
Σε κλείδωσαν στα 6 mbps όπως φαίνεται από τα στατιστικά της γραμμής, θα μπορούσες να φτάσεις τα 10mbps, αν δεις το attenuation (38.5). Πάρε τηλ τη wind στο 1212 (αν ανήκεις εκεί) και πες να σε ξεκλειδώσουν, έτσι έκανα και εγώ και στο συγχρονισμό που με είχαν κλειδωμενο στα 16383 kbps, πήγα στα ~19200 και εριξα και το SN Margin κοντά στο 0 και είμαι στα 21400 kbps, με attenuation 12.

Δηλαδη να παρω και να τους πω να μου ξεκλειδοσουν την γραμμη? Τωρα απο οτι καταλαβενω με εχουν κλειδωμενω στα 5,2 - 5,4 ? Προβλημα συνχρονισμου ανεφεραν και στον ΟΤΕ σαν βλαβη αυτοι της WIND δεν θα ξεκλειδωναν απο μονοι τους εαν ηταν κλειδωμενη ?


Πάντως κι εγώ με παρεμφερές attenuation έχω συγχρονισμό περίπου στα 7,5Mbps. Εξαρτάται και από την περιοχή και πόσοι χρήστες υπάρχουν, ώστε να δημιουργούνται παρεμβολές, τι μάρκα τσιπ φοράει το dslam κλπ.
Κοιτα και στα 7,5 να μου παει καλα ειμαι αλλα ετσι ειναι πολυ χαλια το ιντερνετ δεν παλευεται τσαμπα λεφτα ποιο καλη γραμμη ειχα με την εξωτερικη wifi κεραια...

- - - Updated - - -

Μολις επικοινωνησα να μου το ξεκλειδωσουν και αρνηθηκαν απο το 1212 μου ειπαν οτι αυτο συμπεραναν οι τεχνικοι και δεν μπορει να το αλλαξει και οτι θα παραμεινει κλειδωμενο στα 6mbps το προφιλ μου... ΕΛΕΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!! Τι μπορω να κανω τωρα??
Καποια καταγγελια στον ΕΕΤΤ δεν μπορω να κανω για αυτο? Η να τους κυνηγησω καπως γιατι δεν γινεται αυτο :evil: !!! Η δεν μπορω να διακοψω την γραμμη μου χωρις (προστιμο)? Εχω κανει 24μηνες συμβολαιο τον νοεμβρη..

sdikr
26-07-16, 19:01
Με τα νούμερα που δείχνει η γραμμή σου δεν μπορεί να δώσει παραπάνω, θα σου έδινε τα 8 με snr 6, η wind το έχει στο 9.
Να κάνεις κάποια καταγγελία δεν θα έχει αποτέλεσμα, αυτό μπορεί να δώσει η γραμμή σου, αυτό σου δίνουνε

Μια λύση είναι να βγεις στην περιοχή και όπου βρεις κάποιον να έχει adsl να του βγάζεις το router, έτσι θα πέσει λίγο το crosstalk και θα πας και στα 10 :p

eno1
26-07-16, 19:11
Με τα νούμερα που δείχνει η γραμμή σου δεν μπορεί να δώσει παραπάνω, θα σου έδινε τα 8 με snr 6, η wind το έχει στο 9.
Να κάνεις κάποια καταγγελία δεν θα έχει αποτέλεσμα, αυτό μπορεί να δώσει η γραμμή σου, αυτό σου δίνουνε

Μια λύση είναι να βγεις στην περιοχή και όπου βρεις κάποιον να έχει adsl να του βγάζεις το router, έτσι θα πέσει λίγο το crosstalk και θα πας και στα 10 :p

Εχω στα 5,2mbps τωρα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι!!! Για ποιο λογο επεσε απο τα 8,23+ τοσο χαμηλα και δεν ειναι μονο το χαμηλα ειναι και το οτι σερνεται π.χ. παλια ειχα και στο σταθερο και στο λαπτοπ να τρεχουν βιντεο και με speedtest η γραμμη κρατουσε σταθεροτητα και στο σερφαρισμα κτπ, τωρα αν τυχον και γινει κατι τετειο και κανω speedtest θα παει στα 0,7 mbps και νεκρωνουν ολα ποιο γρηγορα παω με του γειτονα το wifi με κεραια εξωτερικη, δηλαδη τι φταιει τι μπορω να κανω? Μπορω να διακοψω το συμβολαιο αζημιως να παω σε αλλη εταιρια?? Και το screen με τα 8+ Mbps ειναι του οκτομβρη νοεμβρη 2015, τα νουμερα μου τα αρχισε απο τον Μαιο..

sdikr
26-07-16, 19:22
Δοκίμασες άλλο router;
Τσέκαρες τις καλωδιώσεις σου, μήπως έχουν υγρασία κλπ;
Το crosstalk δυστυχώς όσο ποιο πολλοί έχουν adsl τόσο χειρότερα γίνεται για όλους.

Διακοπή αζημίως δεν νομίζω πως μπορείς να αξιώσεις

eno1
26-07-16, 19:37
Δοκίμασες άλλο router;
Τσέκαρες τις καλωδιώσεις σου, μήπως έχουν υγρασία κλπ;
Το crosstalk δυστυχώς όσο ποιο πολλοί έχουν adsl τόσο χειρότερα γίνεται για όλους.

Διακοπή αζημίως δεν νομίζω πως μπορείς να αξιώσεις

Ναι ολα αυτα ρουτερ κλπ, και απο εξω τα ιδια επιανε και ο τεχνικος με το μηχανημα οτι επιανε και μεσα.. 10 μετρα απο το σπιτι μου εχει OTE ο γειτονας που μου εχει δωσει το κωδικο του wifi και το ιντερνετ του παει μπαλα.. Και περνουμε καλωδιο απο το ιδιο κουτι.. Εγω θελω να φτιαξουν την γραμμη μου να εχω download και browsing κλπ οπως ειχα, εχει γινει υποβαθμιση της γραμμης μου, θεωρειτε βλαβη αυτο αν δεν κανω λαθος σωστα αφου το δηλωσαν και σαν (βλαβη) (προβλημα συνχρονισμου) στον ΟΤΕ οταν εκαναν πρωθηση. Δηλαδη αν πεσει στο 1mpbs η στο 0,5 δεν θεωρειτε βλαβη? Αφου εχει κατεβει 3mbps κατω και σερνεται στο κατεβασμα... Και το αλλο παλι οτι δεν γουσταραν να ξεκλειδωσουν την γραμμη μου απο τα 6 να την πανε στα 24 οπως ηταν στην αρχη..

geoavlonitis
27-07-16, 00:53
Μολις επικοινωνησα να μου το ξεκλειδωσουν και αρνηθηκαν απο το 1212 μου ειπαν οτι αυτο συμπεραναν οι τεχνικοι και δεν μπορει να το αλλαξει και οτι θα παραμεινει κλειδωμενο στα 6mbps το προφιλ μου... ΕΛΕΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!! Τι μπορω να κανω τωρα??
Καποια καταγγελια στον ΕΕΤΤ δεν μπορω να κανω για αυτο? Η να τους κυνηγησω καπως γιατι δεν γινεται αυτο :evil: !!! Η δεν μπορω να διακοψω την γραμμη μου χωρις (προστιμο)? Εχω κανει 24μηνες συμβολαιο τον νοεμβρη..

Ζήτα τους να το κάνουν για δοκιμή, έτσι το ζήτησα και εγώ, αν τους έλεγα "μα γίνεται, το σηκώνει η γραμμή μου και έτσι ήταν εψές" δε θα μου το εκαναν, θα μου έλεγαν "μα από εδώ βλέπω ότι δεν σηκώνει άλλο και θα έχετε αποσυνδέσεις" κτλ κτλ... Έτσι τους ειπα να το δοκιμάσουν και από τότε κλειδώνω από 13! (ναι 13) στα 19mbps και κατεβαζω με 2,1 megaBytes/sec και είμαι απολύτως ευχαριστημένος χωρίς αποσυνδέσεις. Το επαναλαμβάνω, ΧΩΡΙΣ αποσυνδέσεις. Η λεξη-κλειδι είναι η ΔΟΚΙΜΗ. Έτσι και καταγγελίες γλιτώνεις και πέναλτι για διακοπή συμβολαίου (που είναι ακριβό). Αυτά από μενα. Ελπίζω να βοηθησα. Καληνύχτα και καλή τύχη με αυτόν/ην που θα μπλεξεις, γιατί για μπλέξιμο πρόκειται

eno1
27-07-16, 01:02
Ζήτα τους να το κάνουν για δοκιμή, έτσι το ζήτησα και εγώ, αν τους έλεγα "μα γίνεται, το σηκώνει η γραμμή μου και έτσι ήταν εψές" δε θα μου το εκαναν, θα μου έλεγαν "μα από εδώ βλέπω ότι δεν σηκώνει άλλο και θα έχετε αποσυνδέσεις" κτλ κτλ... Έτσι τους ειπα να το δοκιμάσουν και από τότε κλειδώνω από 13! (ναι 13) στα 19mbps και κατεβαζω με 2,1 megaBytes/sec και είμαι απολύτως ευχαριστημένος χωρίς αποσυνδέσεις. Το επαναλαμβάνω, ΧΩΡΙΣ αποσυνδέσεις. Η λεξη-κλειδι είναι η ΔΟΚΙΜΗ. Έτσι και καταγγελίες γλιτώνεις και πέναλτι για διακοπή συμβολαίου (που είναι ακριβό). Αυτά από μενα. Ελπίζω να βοηθησα. Καληνύχτα και καλή τύχη με αυτόν/ην που θα μπλεξεις, γιατί για μπλέξιμο πρόκειται

Τους ειπα οτι εφοσον και η κληση καταγραφεται το περνω υπ' ευθυνη μου, και μου ειπαν οτι δοκιμασαν απο το κεντρο και το καλυτερο για να μην εχω αποσυνδεσεις διακοπες κλπ κλπ ειναι η 6αρα και οτι δεν μπορει να παρεμβει απο αυτο που εχουν βαλει οι τεχνικοι τους ασχετο οτι του ειπα δεν με νιαζει και θελω το παλιο κλειδωμα εφοσον ειμαι εγω ο ιδιοκτητης της γραμμης δεν ηξερα τι αλλο να του πω αλλα τιποτα δεν μασανε τιποτα. Πολυ χαλια κατασταση ειλικρινα. Το πολυ πολυ απο την διακοπη να μην πληρωσω τιποτα ετσι για σπασιμο και ας στειλουν εξωδικο.. Θα τους πω οτι αγορασα νεο ρουτερ απο καταστημα WIND και οτι θελω να δοκιμασω με 24αρι προφιλ, μπας και.... Αλλα χλωμο..

επεξεργασία: Εκανα καταγγελια στον ΕΕΤΤ τους εγραψα ολα τα σχετικα εστειλα και φωτο. Που αλλου μπορω να κανω καταγγελια? Προστασια του καταναλωτη η κατι τετειο? Θα τους τρεχω οπως με τρεχουν

MitsosDaBest13
27-07-16, 01:10
Το ότι μέσα σε 4 λεπτά λειτουργίας του ρούτερ, έβγαλε τόσα λάθη η γραμμή, δεν το σχολίασε κανείς;

Δοκίμασε να βγάλεις όλα τα τηλέφωνα που είναι στο σπίτι και δοκίμασε τη γραμμή για λίγο έτσι, μετά από επανεκκίνηση του ρούτερ. Αν καταφέρεις να βρεις και κάποιο άλλο ρούτερ, βάλε το. Δοκίμασε επίσης, να το βάλεις πάνω σε άλλη πρίζα τηλεφώνου. Πολλά μπορεί να φταίνε και να μην έχει σχέση η WIND, οπότε και αλλού να πας, ίσως να έχεις τα ίδια προβλήματα...

- - - Updated - - -


Τους ειπα οτι εφοσον και η κληση καταγραφεται το περνω υπ' ευθυνη μου, και μου ειπαν οτι δοκιμασαν απο το κεντρο και το καλυτερο για να μην εχω αποσυνδεσεις διακοπες κλπ κλπ ειναι η 6αρα και οτι δεν μπορει να παρεμβει απο αυτο που εχουν βαλει οι τεχνικοι τους ασχετο οτι του ειπα δεν με νιαζει και θελω το παλιο κλειδωμα εφοσον ειμαι εγω ο ιδιοκτητης της γραμμης δεν ηξερα τι αλλο να του πω αλλα τιποτα δεν μασανε τιποτα. Πολυ χαλια κατασταση ειλικρινα. Το πολυ πολυ απο την διακοπη να μην πληρωσω τιποτα ετσι για σπασιμο και ας στειλουν εξωδικο.. Θα τους πω οτι αγορασα νεο ρουτερ απο καταστημα WIND και οτι θελω να δοκιμασω με 24αρι προφιλ, μπας και.... Αλλα χλωμο..

επεξεργασία: Εκανα καταγγελια στον ΕΕΤΤ τους εγραψα ολα τα σχετικα εστειλα και φωτο. Που αλλου μπορω να κανω καταγγελια? Προστασια του καταναλωτη η κατι τετειο? Θα τους τρεχω οπως με τρεχουν

Ζήτα να σου αφήσουν το προφίλ ξεκλείδωτο, μέσω της Φόρμας επικοινωνίας. Με αυτούς στο τηλέφωνο δε βγάζεις άκρη... Πάντως, αν όπως λες το ίντερνετ έχει τόσα προβλήματα όσο είναι κλειδωμένο στα 6 Mbps, φαντάσου πόσα θα έχεις μετά...

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/epikoinonia-/forma-epikoinonias/

eno1
27-07-16, 01:12
Το ότι μέσα σε 4 λεπτά λειτουργίας του ρούτερ, έβγαλε τόσα λάθη η γραμμή, δεν το σχολίασε κανείς; Το μόνο περίεργο που φαίνεται στη γραμμή σου είναι αυτό...

Δοκίμασε να βγάλεις όλα τα τηλέφωνα που είναι στο σπίτι και δοκίμασε τη γραμμή για λίγο έτσι, μετά από επανεκκίνηση του ρούτερ. Αν καταφέρεις να βρεις και κάποιο άλλο ρούτερ, βάλε το. Δοκίμασε επίσης, να το βάλεις πάνω σε άλλη πρίζα τηλεφώνου. Πολλά μπορεί να φταίνε και να μην έχει σχέση η WIND, οπότε και αλλού να πας, ίσως να έχεις τα ίδια προβλήματα...

Φιλε Μιτσο εαν ειδες τις φωτογραφιες, βλεπεις τι εχει γραψει ο τεχνικος στην συνδεση οταν την ειχε κανει απο το εξωτερικο κουτι, τωρα ειναι πεσμενα στα 7, αρα δεν ειναι απο εμενα ο παραγωντας , η φωτο απο το ρουτερ που βλεπεις ειναι χωρις καμια συσκευη στην πριζα και τιποτα συνδεδεμενο με wifi, τα ιδια ακριβως μου διχνει και με αλλο ρουτερ και απο αλλη πριζα.

και καλυτερα ξεκλειδωτο και ας τρωω αποσυνδεσεις παρα νταβατζιλικια τετεια δεν ξερω τι να πω εχει πηξει το μυαλο μου, δεν ξερω τι μπορει να φταιει, πως ο αλλος απο το ιδιο κουτι στο στυλο εχει μπαλα ιντερνετ, μηπως το καλωδιο απο τον στυλο στο σπιτι μου φταιει, 15 μετρα αποσταση ειναι δεν ξερω τι να πω.

RSX
27-07-16, 09:01
όπως γράφει και ο Mitsos,τα λάθη είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά για 4 λεπτά λειτουργίας.
άλλαξε το καλώδιο που πάει απ την τηλεφωνική πρίζα στο μόντεμ αρχικά. Κανονικά σε μια καθαρή γραμμή τα λάθη θα έπρεπε να είναι όσο το δυνατον λιγότερα.
Με τα νούμερα που δείχνεις σε καμία περίπτωση δεν είσαι 5χλμ απο αστικό κέντρο πάντως.

sakisvele
27-07-16, 09:34
173066
Καποια βοηθεια και για μενα στη CYTA ειμαι περνει κατι η γραμμη μου γιατι εχω λαγκαρισμα τρελο.Αν βλεπω π.χ το MEGA και παραλληλα google-αρω μια σελιδα το νετ σερνετε και κανει διακοπες στο MEGA

RSX
27-07-16, 10:30
173066
Καποια βοηθεια και για μενα στη CYTA ειμαι περνει κατι η γραμμη μου γιατι εχω λαγκαρισμα τρελο.Αν βλεπω π.χ το MEGA και παραλληλα google-αρω μια σελιδα το νετ σερνετε και κανει διακοπες στο MEGA

ναι λογικό είναι σχετικά χαμηλά η γραμμή σου. Αν δεν σου χρειάζεται κάπου πες τους να σε γυρίσουν σε interleaved path να κερδίσεις λίγο συγχρονισμό παραπάνω.

sakisvele
27-07-16, 11:10
Χρειαζεται στα παιγνιδια.

eno1
27-07-16, 15:24
όπως γράφει και ο Mitsos,τα λάθη είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολλά για 4 λεπτά λειτουργίας.
άλλαξε το καλώδιο που πάει απ την τηλεφωνική πρίζα στο μόντεμ αρχικά. Κανονικά σε μια καθαρή γραμμή τα λάθη θα έπρεπε να είναι όσο το δυνατον λιγότερα.
Με τα νούμερα που δείχνεις σε καμία περίπτωση δεν είσαι 5χλμ απο αστικό κέντρο πάντως.

5,2 χιλιομετρα.. Ναι δοκιμασα αλλα ρουτερ'ς/καλωδια απο πριζα σε ρουτερ/ αλλα καλωδια εθερνετ και πριζες οπως εχω πει και ποιο πανω οτι εχω κανει αυτες της δοκιμες :) , οπως ειπα η μετρηση εχει πεσει και απο το κεντρικο κουτι που δοκιμασε ο τεχνικος που ειναι στην εξωτερικη μερια του σπιτιου μου. Αρα δεν ειναι ουτε προβλημα ρουτερ ουτε προβλημα καλωδιον μεσα στο σπιτι μου τουλαχιστον, ουτε προβλημα πριζας..

επεξεργασία: Με το ιδιο ρουτερ επιανε τις ταχυτητες 8,2+ mbps επισεις αλλαξα και αρκετα firmware στο ρουτερ αλλα τιποτα το ιδιο, δοκιμασα και με tp-link της wind πιστεψε με οτι μπορουσα να κανω απο μερια μου το εχω ηδη κανει πανω απο 4-5 φορες..

MitsosDaBest13
27-07-16, 16:07
5,2 χιλιομετρα.. Ναι δοκιμασα αλλα ρουτερ'ς/καλωδια απο πριζα σε ρουτερ/ αλλα καλωδια εθερνετ και πριζες οπως εχω πει και ποιο πανω οτι εχω κανει αυτες της δοκιμες :) , οπως ειπα η μετρηση εχει πεσει και απο το κεντρικο κουτι που δοκιμασε ο τεχνικος που ειναι στην εξωτερικη μερια του σπιτιου μου. Αρα δεν ειναι ουτε προβλημα ρουτερ ουτε προβλημα καλωδιον μεσα στο σπιτι μου τουλαχιστον, ουτε προβλημα πριζας..

επεξεργασία: Με το ιδιο ρουτερ επιανε τις ταχυτητες 8,2+ mbps επισεις αλλαξα και αρκετα firmware στο ρουτερ αλλα τιποτα το ιδιο, δοκιμασα και με tp-link της wind πιστεψε με οτι μπορουσα να κανω απο μερια μου το εχω ηδη κανει πανω απο 4-5 φορες..

Αν τα έχεις δοκιμάσει όλα, τότε μάλλον δε φταίει τίποτα δικό σου. Πότε λήγει το 24μηνο με τη WIND;

eno1
27-07-16, 16:17
Αν τα έχεις δοκιμάσει όλα, τότε μάλλον δε φταίει τίποτα δικό σου. Πότε λήγει το 24μηνο με τη WIND;


Ο τεχνικος εκανε την συνδεση εδω στο σπιτι 03/10/2015 ηρθε μετα απο 2-3 εβδομαδες απο την ημερα του συμβολαιου αν δεν κανω λαθος, οποτε θελω πανω απο χρονο ακομα.. :( :cry:

MitsosDaBest13
27-07-16, 16:28
Ο τεχνικος εκανε την συνδεση εδω στο σπιτι 03/10/2015 ηρθε μετα απο 2-3 εβδομαδες απο την ημερα του συμβολαιου αν δεν κανω λαθος, οποτε θελω πανω απο χρονο ακομα.. :( :cry:

Δυστυχώς, πρέπει να περιμένεις μέχρι η WIND να κάνει κάποια τιμολογιακή αλλαγή που να σε επηρεάζει στο σταθερό σου και να έχεις περιθώριο 1 μήνα για καταγγελία και δωρεάν φορητότητα προς άλλο πάροχο και στη WIND δε θα πληρώσεις Τέλη Διακοπής, αρκεί να κάνεις σωστά τη διαδικασία. Πρέπει να στείλεις την καταγγελία με φαξ, μαζί με αντίγραφο ταυτότητας. Όταν έρθει η στιγμή, πήγαινε στο αντίστοιχο θέμα των αυξήσεων (κατά 90% θα ανέβει στην 1η σελίδα του adslgr όταν γίνει) και ρώτα τι χρειάζεται να κάνεις και να γράψεις προς τη WIND, ώστε να φύγεις δωρεάν.

Προσωπική μου άποψη, πήγαινε καλύτερα σε μια Vodafone να βρεις την ησυχία σου. Αν δε σε πειράζει να δώσεις και αρκετά (?) λεφτά παραπάνω, πήγαινε στον ΟΤΕ, μήπως ενδιαφερθεί λίγο περισσότερο για τη γραμμή σου, ως πελάτης του...

Υ.Γ. Πάντως εγώ έκοψα το VDSL της Vodafone πριν λίγες μέρες και έβαλα ADSL από τη WIND, το οποίο πραγματικά "φυσάει"! Με ένα παλιό ρούτερ συγχρονίζει πάνω από 18000 kbps και το Ping είναι φοβερό, το καλύτερο που έχω δει σε οποιαδήποτε γραμμή μου, χωρίς Fastpath! Πραγματικά δεν το περίμενα... Είμαι από τους τυχερούς φαίνεται! :oops: :rolleyes:

eno1
28-07-16, 17:18
Δυστυχώς, πρέπει να περιμένεις μέχρι η WIND να κάνει κάποια τιμολογιακή αλλαγή που να σε επηρεάζει στο σταθερό σου και να έχεις περιθώριο 1 μήνα για καταγγελία και δωρεάν φορητότητα προς άλλο πάροχο και στη WIND δε θα πληρώσεις Τέλη Διακοπής, αρκεί να κάνεις σωστά τη διαδικασία. Πρέπει να στείλεις την καταγγελία με φαξ, μαζί με αντίγραφο ταυτότητας. Όταν έρθει η στιγμή, πήγαινε στο αντίστοιχο θέμα των αυξήσεων (κατά 90% θα ανέβει στην 1η σελίδα του adslgr όταν γίνει) και ρώτα τι χρειάζεται να κάνεις και να γράψεις προς τη WIND, ώστε να φύγεις δωρεάν.

Προσωπική μου άποψη, πήγαινε καλύτερα σε μια Vodafone να βρεις την ησυχία σου. Αν δε σε πειράζει να δώσεις και αρκετά (?) λεφτά παραπάνω, πήγαινε στον ΟΤΕ, μήπως ενδιαφερθεί λίγο περισσότερο για τη γραμμή σου, ως πελάτης του...

Υ.Γ. Πάντως εγώ έκοψα το VDSL της Vodafone πριν λίγες μέρες και έβαλα ADSL από τη WIND, το οποίο πραγματικά "φυσάει"! Με ένα παλιό ρούτερ συγχρονίζει πάνω από 18000 kbps και το Ping είναι φοβερό, το καλύτερο που έχω δει σε οποιαδήποτε γραμμή μου, χωρίς Fastpath! Πραγματικά δεν το περίμενα... Είμαι από τους τυχερούς φαίνεται! :oops: :rolleyes:

Ειχε κανει τιμολογιακη αλλαγη αλλα δεν προλαβα να κανω καταγγελια και να παω σε αλλο παροχο, ενω μου εκανε νουμερα η γραμμη, καποια αυξηση υπαρχει τωρα απο οτι διαβασα καπου στο φορουμ αλλα δεν μπορουμε να κανουμε καταγγελια. Ε το πολυ μεχρι τον σεπτεμβρη ολο και κατι θα κανουν...

- - - Updated - - -

Η καταγγελια που εκανα στον ΕΕΤΤ εχει αποσταλει στην WIND! Τι σημαινει αυτο τωρα?
173109

Επισης ζητησα να μου αφησουν το προφιλ ξεκλειδωτο, μεσω της Φορμας επικοινωνιας, μαζι με ολα τα σχετικα τι εχει παιχτει μεχρι τωρα. ελπιζω καπως να φτιαξει η κατασταση με τον εναν η τον αλλον τροπο! :worthy:

eno1
01-08-16, 18:39
Καλησπερα! Μολις επικοινωνησαν μαζι μου απο την WIND πολυ προθυμοι να βγαλουν το κλειδωμενο προφιλ απο τα 6 να το αφησουν ξεκλειδωμενο, μαλλον επεξε ρολο η καταγγελια στον ΕΕΤΤ η επειδη επικοινωνησα μεσω της Φορμας Επικοινωνιας, τελος παντον εντος 24ωρου θα το ξεκλειδωσουν αντε να δουμε τι θα δουμε! :bless: :smile:

lazarefa
02-08-16, 07:31
Καλημέρα. Για μένα φίλε μου κατά 99% η ανταπόκρισή τους οφείλεται στη καταγγελία στην ΕΕΤΤ κι όχι στην επικοινωνία μέσω της αντίστοιχης φόρμας. Σε ανάλογες πολύ πιο απλές και χαζές περιπτώσεις που έτυχαν σε μένα κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης της γραμμής με τη Wind παρότι είχα αλλεπάλληλες επικοινωνίες και τηλεφωνικά αλλά και μέσω της φόρμας επικοινωνίας τους (4 φορές σε 20 μέρες) μόνο όταν απείλησα με υπαναχώρηση και καταγγελία στην ΕΕΤΤ με ενημέρωσαν την ίδια μέρα με SMS για την ακριβή πορεία ενεργοποίησης της γραμμής μου (όπως κι έγινε τελικά). Φαντάσου ότι όταν επικοινωνούσαν μαζί μου στο τηλέφωνο κι έκανα αναφορά στις επικοινωνίες μου μαζί τους μέσω της φόρμας επικοινωνίας, μου δήλωσαν άγνοια για αυτές. Βγάλε συμπέρασμα.

eno1
02-08-16, 08:03
Καλημέρα. Για μένα φίλε μου κατά 99% η ανταπόκρισή τους οφείλεται στη καταγγελία στην ΕΕΤΤ κι όχι στην επικοινωνία μέσω της αντίστοιχης φόρμας. Σε ανάλογες πολύ πιο απλές και χαζές περιπτώσεις που έτυχαν σε μένα κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης της γραμμής με τη Wind παρότι είχα αλλεπάλληλες επικοινωνίες και τηλεφωνικά αλλά και μέσω της φόρμας επικοινωνίας τους (4 φορές σε 20 μέρες) μόνο όταν απείλησα με υπαναχώρηση και καταγγελία στην ΕΕΤΤ με ενημέρωσαν την ίδια μέρα με SMS για την ακριβή πορεία ενεργοποίησης της γραμμής μου (όπως κι έγινε τελικά). Βγάλε συμπέρασμα.

Καλημερα και απο εμενα, και εγω αυτο πιστευω τελικα ξεκλειδωσαν το προφιλ μου, η γραμμη παλι το ιδιο φαινεται αν και στα κατεβασματα παει ποιο γρηγορα, μαλλον θα αγορασω νεο ρουτερ και βλεπουμε, παντως στο τηλ αυτην την φορα ηταν ευγενικοτατοι, γιατι την τελευτεα φορα παραλιγο να τον βρισω ασχημα στο 1212 μιλουσε με εναν εκνευριστικο τονο..

Arcade
08-08-16, 23:05
Εδώ και περίπου έναν χρόνο έχω συχνό πρόβλημα με αποσυνδέσεις που διαρκούν περίπου 1 λεπτό και μετά η σύνδεση επανέρχεται. Μόνο και μόνο γι' αυτό έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στην Wind. :down:

eno1
09-08-16, 19:36
Εδώ και περίπου έναν χρόνο έχω συχνό πρόβλημα με αποσυνδέσεις που διαρκούν περίπου 1 λεπτό και μετά η σύνδεση επανέρχεται. Μόνο και μόνο γι' αυτό έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στην Wind. :down:

Ναι οντως ειναι αθλιοι περιμενω πως και πως να παω σε αλλο παροχο.. :(


Παιδια πηρα το ρουτερ της Wind, tp-link td-w8951nd μετα το ξεκλειδωμα της γραμμης ιδια ταχυτητα μπορω να πω βαση του speedtest, τα snr κλπ τα βλεπω σαν να εχουν ανεβει... Μπορω να παιξω με τα snr κλπ ? Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι για το συγκεκριμενο ρουτερ. :scratch
173499

Και αυτο ειναι το system log.
8/9/2016 18:31:29> Call Failed
8/9/2016 18:31:31> PPPoE: Send PADI
8/9/2016 18:31:32> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804fc850
8/9/2016 18:31:33> Last errorlog repeat 5 Times
8/9/2016 18:31:33> PPPoE: Send PADI
8/9/2016 18:31:33> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804fc850
8/9/2016 18:31:38> Last errorlog repeat 20 Times
8/9/2016 18:31:38> PPPoE: Send PADI
8/9/2016 18:31:38> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804fc850
8/9/2016 18:31:46> Last errorlog repeat 2 Times
8/9/2016 18:31:46> PPPoE: Send PADI
8/9/2016 18:31:47> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804fc850
8/9/2016 18:32:2> Last errorlog repeat 10 Times
8/9/2016 18:32:2> Call Failed
8/9/2016 18:32:4> PPPoE: Send PADI
8/9/2016 18:32:6> Last errorlog repeat 1 Times
8/9/2016 18:32:6> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804fc850
8/9/2016 18:32:11> Last errorlog repeat 14 Times
8/9/2016 18:32:11> PPPoE: Send PADI
8/9/2016 18:32:35> Last errorlog repeat 1 Times
8/9/2016 18:32:35> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804fc850
8/9/2016 18:32:35> Last errorlog repeat 8 Times
8/9/2016 18:32:35> Call Failed
8/9/2016 18:32:37> PPPoE: Send PADI
8/9/2016 18:32:46> Last errorlog repeat 2 Times
8/9/2016 18:32:46> netMakeChannDial: err=-3000 rn_p=804fc850
8/9/2016 18:32:52> Last errorlog repeat 14 Times
8/9/2016 18:32:52> PPPoE: Send PADI

sweet dreams
09-08-16, 19:41
Τι να παίξεις;; στο 6.6 είναι, έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) στην εσωτερική σου εγκατάσταση έχεις κάνει;;

eno1
09-08-16, 22:09
Τι να παίξεις;; στο 6.6 είναι, έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) στην εσωτερική σου εγκατάσταση έχεις κάνει;;

Ναι, δυο τρεις φορες το τελευτεο διμηνο και δυστυχως δεν εχω καποιο προβλημα στην εσωτερικη ενγκατασταση..

sweet dreams
09-08-16, 22:11
Τότε είναι θέμα περιοχής ή παρόχου, έχεις ρωτήσει στην περιοχή σου τι ταχύτητες έχουν οι άλλοι;;

eno1
09-08-16, 22:20
Τότε είναι θέμα περιοχής ή παρόχου, έχεις ρωτήσει στην περιοχή σου τι ταχύτητες έχουν οι άλλοι;;

Κοιτα αλλος σε αλλη εταιρια το σπιτι του στα 20 μετρα απο το δικο μου εχει βαση του speedtest στα 7,8 - 8,2 mbps σταθερα παντα εγω με wind στα 6,4, εαν διαβασεις απο την αρχη θα καταλαβεις, η μετρησεις εξω και μεσα στο σπιτι λενε τα ιδια με το μοτορι που κουβαλαει ο τεχνικος, ειμαι 5,2 χιλιομετρα απο το κεντρο, αυτη ηταν η απαντηση του ΟΤΕ στην WIND γιατι η WIND το προωθησε σαν προβλημα συνχρονισμου, εχω κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες και δοκιμες απο μερια μου, με κλειδωσανε στα 6mpbs "για να εχω σταθερη γραμμη και καλα" και δεν το ξεκλειδωνανε χρειαστηκε να κανω αναφορα στον ΕΕΤΤ και αιτηση μεσω φορμα επικοινωνιας εαν διαβασεις και το αρχικο ποστ θα καταλαβεις. :(

Eπεξεργασια: Οταν ξεκλειδωσανε την γραμμη απο προφιλ 6αρι την ξανακανανε 24αρα, με ρωτησανε παλι τι ρουτερ εχω τους απαντησα το Thomson TG585 v8, παιζει να πειραξανε τιποτα ξερω γω? Εχω μια φωτο απο το thomson που λεει 9,5 το SNR...

sweet dreams
09-08-16, 22:36
Mε τα στοιχεία που έχεις ανεβάσει στα προηγούμενα post είσαι περίπου στα 2.800 μέτρα από το Α/Κ και όχι 5.2. Πέρα από αυτό τα λάθη για 4 λεπτά Uptime είναι πολλά, τσεκάρισε πάλι την γραμμή με άλλο ρούτερ και αν σου δείχνει τα ίδια υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.
Γενικά στην απόσταση που είσαι μην περιμένεις κάποια θεαματική άνοδο, στο screenshot βλέπεις την ΜΑΧ ταχύτητα που μπορείς να πας με άριστη γραμμή και με 6 SNR Margin.

173501 173502

eno1
09-08-16, 23:06
Mε τα στοιχεία που έχεις ανεβάσει στα προηγούμενα post είσαι περίπου στα 2.800 μέτρα από το Α/Κ και όχι 5.2. Πέρα από αυτό τα λάθη για 4 λεπτά Uptime είναι πολλά, τσεκάρισε πάλι την γραμμή με άλλο ρούτερ και αν σου δείχνει τα ίδια υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.
Γενικά στην απόσταση που είσαι μην περιμένεις κάποια θεαματική άνοδο, στο screenshot βλέπεις την ΜΑΧ ταχύτητα που μπορείς να πας με άριστη γραμμή και με 6 SNR Margin.

173501 173502

Τωρα ειμαι με tp-link td-w8951nd και δεν δειχνει CRC errors κτλ, πριν ειχα το thomson αλλα και με αλλο ρουτερ που ειχα δοκιμασει καμια διαφορα στην γραμμη τα ιδια και τωρα.
173504173505173506

Αυτοι του ΟΤΕ ειπαν 5,2 χιλιομετρα σιγουρα, το σπιτι μου απο το κεντρο ξερω ειναι στα 5, τωρα το google maps απο την διευθυνση πουυ ερχεται το ιντερνετ δειχνει αποσταση 4,2 , το θεμα τους ηταν οτι ειμαι πανω απο 3 χιλιομετρα απο το κεντρο και δεν μπορουν να κανουν τιποτα δηλαδη δεν θελουν, ετσι ειναι αυτη ειναι η γραμμη ειπαν (του οτε) ασχετο οτι της wind εκαναν προωθηση για προβλημα συγχρονισμου. :(
173507

sweet dreams
10-08-16, 08:51
H απόσταση που έχεις από το Α/Κ φαίνεται από το Downstream Attenuation, σου τα έχω ανεβάσει για να τα δεις στα screenshots. To Google δεν ξέρει την διαδρομή των καλωδίων και οι τηλεφωνητές του ΟΤΕ λένε ασυναρτησίες, για να μην πω κάτι άλλο.
Αν ήσουνα σε απόσταση μεγαλύτερη από 4 χιλιόμετρα θα είχες Downstream Attenuation 60 και μπορείς να δεις τι μέγιστη ταχύτητα θα είχες.

173512

eno1
10-08-16, 13:25
H απόσταση που έχεις από το Α/Κ φαίνεται από το Downstream Attenuation, σου τα έχω ανεβάσει για να τα δεις στα screenshots. To Google δεν ξέρει την διαδρομή των καλωδίων και οι τηλεφωνητές του ΟΤΕ λένε ασυναρτησίες, για να μην πω κάτι άλλο.
Αν ήσουνα σε απόσταση μεγαλύτερη από 4 χιλιόμετρα θα είχες Downstream Attenuation 60 και μπορείς να δεις τι μέγιστη ταχύτητα θα είχες.

173512

Επειδη το κουτι του ΟΤΕ ειναι εξω απο το σπιτι μου οταν ειχε κανει προωθηση βλαβης στον ΟΤΕ ο τεχνικος της WIND με πηρε τηλ οταν ηταν εξω απο το σπιτι μου, αυτοι μου ειπαν οτι ειμαι 5,2χιλιομετρα απο κεντρο και δεν μπορου να κανουν τιποτα, τωρα μου βαζεις φωτια να τους ξανακανω καταγγελια στον ΕΕΤΤ για τα εν λογω προβληματα που εχω αναφερει στην αρχει του θεματος, δεν ξερω τι να κανω τωρα παλι.. Καμια ιδεα, να ξανακανω καταγγελια στον ΕΕΤΤ τι να πω δηλαδη? Δηλαδη με το snr δυσκολο να γινει κατι? :(

sweet dreams
10-08-16, 16:38
Σου εξήγησα πως έχουν τα πράγματα με την εξασθένηση (Line attenuation) και αν θέλεις να τα έχεις και ποιο αναλυτικά τα διαβάζεις εδώ. (http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats.htm)
Θα δεις μέσα μεταξύ των άλλων να αναφέρει:

Attenuation also depends on the quality and gauge of cable on your line, but a rough guide is 13.5dB - 14dB of loss per km.
Aν τώρα κοιτάξεις το δικό σου Downstream Attenuation θα καταλάβεις ότι δεν είσαι στα 5 χιλιόμετρα που σου λένε και αν το έχεις τσεκάρει και με παραπάνω από 1 ρούτερ.
Το τι θα κάνεις από εδώ και πέρα με τον πάροχο είναι δικό σου θέμα, αν δοκιμάσεις μόνος σου να κατεβάσεις το SNR Margin κάτω από 6 είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα στην γραμμή.

eno1
10-08-16, 18:04
Σου εξήγησα πως έχουν τα πράγματα με την εξασθένηση (Line attenuation) και αν θέλεις να τα έχεις και ποιο αναλυτικά τα διαβάζεις εδώ. (http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats.htm)
Θα δεις μέσα μεταξύ των άλλων να αναφέρει:

Aν τώρα κοιτάξεις το δικό σου Downstream Attenuation θα καταλάβεις ότι δεν είσαι στα 5 χιλιόμετρα που σου λένε και αν το έχεις τσεκάρει και με παραπάνω από 1 ρούτερ.
Το τι θα κάνεις από εδώ και πέρα με τον πάροχο είναι δικό σου θέμα, αν δοκιμάσεις μόνος σου να κατεβάσεις το SNR Margin κάτω από 6 είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα στην γραμμή.

Εχω κανει τα παντα με τον παροχο, οπως ειπα και τεχνικοι του ΟΤΕ ηρθαν εδω εξω απο το σπιτι στο κουτι στο στυλο, βγηκα και εγω τους ρωτησα τι γινεται γιατι εχει πεσει η γραμμη κτλ, μου ειπαν (γιατι εισαι 5,2 χιλιομετρα απο το κεντρο εμεις μεχρι 3 χιλιομετρα εγγυομαστε αν εχεις καποιο προβλημα και μας στειλει ο παροχος σου αιτημα με βαση τους αριθμους που βλεπουμε εισαι οκ και δεν εχεις καποιο προβλημα) η Wind εστειλε στον ΟΤΕ (Προβλημα συγχρονισμου) η απαντηση του ΟΤΕ ηταν αυτη οποτε δεν μου διευκρινιστηκε γιατι εχει πεσει δραματικα η ποιοτητα της γραμμης μου και το κατεβασμα αποσυνδεσεις ανεβοκατεβασματα ασταθεια π.χ. ειχα το λαπτοπ διπλα στο σταθερο και εβλεπα βιντεο στο youtube ιτε ειμουν σε καποιο online game και εκανα speedtest δεν επεφτε κατω απο 100-200kbps διαφορα μπορει και καθολου τωρα πνιγεται μπορει αν κανω το ιδιο να κολησουν ολα και στο speedtest να δεις ενα download 400kbps - 800kbps - 1.2 mbps, το snr απο οτι βλεπω και εδω στο προφιλ μου ηταν οτι ειχα παλια αρα - SNR / Attn 9.0(dB) / 37.0(dB) .. :cry:

iakoboss7
02-09-16, 11:08
Πήγαινε στον οτε να τελειώνεις... Μετα θα μπορεις να πιεσεις για τα παντα...

eno1
02-09-16, 13:17
Πήγαινε στον οτε να τελειώνεις... Μετα θα μπορεις να πιεσεις για τα παντα...

Δυστυχως οχι εχουν καποια συγκεκριμενη αποσταση, αλλα εαν δεν ειμαι πανω απο το οριο το οποιο ειναι υποχρεωμενοι να το φτιαξουν θα ξαναεπικοινωνησω μαζι τους αυτην την φορα με καταγγελια στον ΕΕΤΤ γιατι ηδη εχουν ερθει μια φορα και η απαντηση τους ηταν ενα σκετο (εισαι 5,2 χιλιομετρα απο το κεντρο δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αυτο το ιντερνετ θα εχεις) ενω εχει γινει τραγικη υποβαθμιση. Προσπαθω να μαθω πανω απο ποια αποσταση δεν ειναι υποχρεωμενοι να κανουν κατι για να φτιαξει η γραμμη, και αν ειναι οδικη αποσταση η αποσταση καλωδιων.. :(

eno1
08-09-16, 17:53
Μπουμπ! Καλησπερα, μια ερωτηση το Thomson tg858 v8 μου διχνει 9,5 snr margin και το TP-Link TD-W8951ND στα 6,5 ?????????????????
Και οπως θα δειτε σαν να εχει ανεβει το download "στα στατιστικα του ρουτερ" μονο! σημερα εγινε αυτο διοτι επισκεπτικαν οι ΟΤΕτζιδες, μενει 750 μετρα μακρια μου (ποιο μακρια απο εμενα απο το Α/Κ) ειχε τα ιδια προβληματα με εμενα και πριν 4 μερες του ειπα να κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ, ο ΟΤΕ του αλλαξε καλωδιο του πηγαν νεο καλωδιο, νεο ρουτερ και ξεκλειδωτος επιανε 7,2...!! Εγω που ειμαι στα 50 μετρα απο το κεντρικο κουτι εδω πιανω στα 6,6 στα καλα του ξεκλειδωτος, ηδη σημερα θα επικοινωνησει και ο γειτονας που εχω διπλα στο σπιτι μου με τον ΟΤΕ να τους πει οτι εχει κατεβει το download του αρκετα, μετα θα επικοινωνησω με την wind με την φορμα αναφορας και εαν δεν γινει κατι μετα ΕΕΤΤ παλι με ολα αυτα τα στοιχεια ip/φωτο κλπ θα τους κανω και θα τρεχουν!
174283174284


Αζημιως μπορω να φυγω να παω στον ΟΤΕ?????

@ ADSLgr.com All rights reserved.