PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Ποιό modem να πάρω για bridged mode?!



Anan
25-07-16, 15:06
Γεια χαραντάν

Εισαγωγή:
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω νέο router με υποστήριξη DD WRT. Μαθαίνω λοιπόν (Ιούλιος 2016) οτι το εν λόγω firmware δεν υποστηρίζει συσκευές modem-router παρά μόνο σκέτα routers. Θέλω επομένως να αγοράσω ένα modem για το νέο μου router. Διαπιστώνω οτι ΣΚΕΤΑ modems για κάποιο μυστήριο και νεφελώδη λόγο ΔΕΝ υπάρχουν (ή είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα βρώ).

Ερώτηση: Ποιό modem ή modem-router έχετε να μου προτείνετε το οποίο θα έχει καλό συγχρονισμό και αξιόπιστη λειτουργία σαν modem σε ελληνικούς παρόχους και θα είναι εύκολη η ρύθμισή του σε bridged mode;
Επίσης συζητήστε όποια άλλη παράμετρο κρίνετε σχετική με το εν λόγω ερώτημα (το οποίο παραδέχομαι είναι εν πολλοίς ελλιπές)

babis3g
25-07-16, 22:01
To σκετο το θελεις για adsl η vdsl συνδεση η και για τα 2?

Επισης λες να εχει καλο συνχρονισμο ... στην περιπτωση αυτη θα πρεπει να βρεις με τι chipset παιζει το AK/καμπινα του παροχου (και της περιοχης σου) και να παρεις αναλογο modem αν μπορει να βρεθει (καποιο παρομοιο) γιατι τα σκετα ειναι πολυ περιορισμενα

Επειδη ξερω οτι θα ρωτησεις, για να βρεις το dslam chipset, μερικα modem το λενε μεσα στα στατιστικα, η μεσω telnet (εφοσον ειναι ξεκλειδωμενο το telnet και ξερουμε τις εντολες γιατι στο καθε modem διαφερουν)

deniSun
25-07-16, 22:55
Γεια χαραντάν

Εισαγωγή:
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω νέο router με υποστήριξη DD WRT. Μαθαίνω λοιπόν (Ιούλιος 2016) οτι το εν λόγω firmware δεν υποστηρίζει συσκευές modem-router παρά μόνο σκέτα routers. Θέλω επομένως να αγοράσω ένα modem για το νέο μου router. Διαπιστώνω οτι ΣΚΕΤΑ modems για κάποιο μυστήριο και νεφελώδη λόγο ΔΕΝ υπάρχουν (ή είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα βρώ).

Ερώτηση: Ποιό modem ή modem-router έχετε να μου προτείνετε το οποίο θα έχει καλό συγχρονισμό και αξιόπιστη λειτουργία σαν modem σε ελληνικούς παρόχους και θα είναι εύκολη η ρύθμισή του σε bridged mode;
Επίσης συζητήστε όποια άλλη παράμετρο κρίνετε σχετική με το εν λόγω ερώτημα (το οποίο παραδέχομαι είναι εν πολλοίς ελλιπές)

Γιατί να πας σε χαζο-WRT και όχι σε κάποιο ΜΤ με ROS;

@ ADSLgr.com All rights reserved.