PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση modem σε γραμμή Wind



lazarefa
30-07-16, 22:14
Καλησπέρα. Από χθες 29/7 είμαι κι εγώ στο δίκτυο της Wind σε double play. Επειδή όμως λείπω 15 μέρες εκτός κατοικίας (διακοπές) το ότι μεταφέρθηκα στη Wind από τη Vodafone που ήμουν πριν το πληροφορήθηκα μέσω sms & email από τη Wind και δεν έχω στην πράξη δοκιμάσει τη γραμμή (αύριο βράδυ που γυρνάω από άδεια με το καλό θα τσεκάρω τη γραμμή στο σπίτι). Το ερώτημα είναι, και συγχωρήστε με αν φαντάζει απλοικό, χρησιμοποιεί η Wind κάποιο ιδιαίτερο username & password στις ρυθμίσεις του μόντεμ για να συνδεθεί κανείς στο ίντερνετ (κι αν ναι, ποια) ή όχι; (όπως η Vodafone πχ). Ρωτώ γιατί θα χρησιμοποιήσω δικό μου εξοπλισμό για τη σύνδεση.
Ευχαριστώ.

nyannaco
31-07-16, 11:41
Οπως ειναι οι ρυθμισεις σου συνδεεται κατευθειαν, δεν κοιταει username και password.

geoavlonitis
31-07-16, 12:33
Σε μένα πάντως με wind χρειάζεται το ppp username & password γιατί αλλιώς δεν παίρνει ip address. Ποτέ δεν ξέρεις...

lazarefa
31-07-16, 16:49
Υπάρχει δηλαδή κάποιο γενικό (κοινό) username και password που πρέπει να βάλω στα αντίστοιχα πεδία του modem για σύνδεση internet στη γραμμή Wind κι αν ναι, ποιο?

geoavlonitis
31-07-16, 17:57
Θα βαλεις τα στοιχεία που σου έχουν στείλει με sms ή με e-mail (δεν ξέρω τι από τα δύο)

Nismo
31-07-16, 19:20
Το username ειναι Winduser@tellas.gr και το password tellas

geoavlonitis
31-07-16, 22:18
Με αυτά έχω δοκιμάσει, παίρνει ip κανονικά αλλά αρνείται πεισματικά να μπει στο internet.

nyannaco
01-08-16, 18:02
Στην Αθηνα δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα, δεν κοιταει καν username και password. αν δεν παιρνει ip, μλλον καποια αλλη ρυθμιση φταιει.

geoavlonitis
01-08-16, 21:15
Στην Κέρκυρα μένω...

lazarefa
02-08-16, 07:23
Καλημέρα. Σε μένα πάντως προχθές που πρωτοδούλεψα τη γραμμή, αν δεν έβαζα τα username και password που έδωσε ο Nismo πιο πάνω δεν έμπαινε στο ίντερνετ. Και μένω Αθήνα (Χαιδάρι).

psylos
02-08-16, 16:21
Δεν πρέπει να είναι κενά τα κελιά. Απλά δεν είναι απαραίτητο να είναι τα δικά σου στοιχεία. Τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις.

nyannaco
02-08-16, 20:56
Οτι ειπε ο Psylos.

@ ADSLgr.com All rights reserved.