PDA

Επιστροφή στο Forum : Τερματισμός υπηρεσίας και άρνηση του πιστωτικού μου υπολοίπου



Big Lebowski
02-08-16, 15:13
Καλησπέρα,
ας ξεκινήσω με τα γεγονότα.
Αρχές Μαίου λαμβάνω τον λογαριασμό της υπηρεσίας μου, όπως είναι γνωστό στη Forthnet προπληρώνεις την υπηρεσία. Την πλήρωσα κανονικά, σας παραθέτω και την ηλεκτρονική πληρωμή για να καταλάβετε 173285
Προέκυψε μετακόμιση αρχές Ιουνίου λόγω δουλειάς σε άλλο νομό οπότε και διέκοψα την υπηρεσία. Τηλεφώνησα λοιπόν και ζήτησα διακοπή όπως και έγινε. Μετά από λίγες μέρες ο τελικός λογαριασμός που μου έστειλε η forthnet ήταν αυτός 173284
Όταν τον πρωτοδιάβασα μου φάνηκε περίεργα έτσι όπως τα έγραφαν γιατί φαίνεται ως μηδενικός και όχι πιστωτικός όπως θα έπρεπε, γράφοντας πως έχω πληρώσει στην τελευταία πληρωμή 31,17 και όχι 49,80 που είχα πληρώσει. Παίρνω τηλέφωνο 30/06 για να δω τι γίνεται έτοιμος να τσακωθώ και η κοπέλα που μίλησα μου είπε πως έχω πιστωτικό υπόλοιπο τελικά 18,43 και πως θα μου το κάνουν κατάθεση τις επόμενες μέρες, έδωσα iban κτλ και περίμενα. Αλλά άσκοπα. Λόγω φόρτου εργασίας το άφησα και μόλις σήμερα πήγα στο τοπικό κατάστημα της Τρίπολης που έχω μετακομίσει για να δω τι γίνεται. Του έδωσα τα στοιχεία μου και πήρε τηλέφωνο για ενημέρωση και αυτό που του είπαν είναι πως δε μου χρωστάνε τίποτα!!!!!! και πως θα μου στείλουν αναλυτικό λογαριασμό μέσα σε 2 μέρες.
5 χρόνια που ήμουν συνδρομητής και τους πλήρωνα πάντα στην ώρα μου εκτός 1-2 εξαιρεσεων που το είχα αργήσει λίγες μέρες γιατί είμαι και αφηρημένος και ξεχνάω :P, ήταν καλά. Τώρα παίρνω τηλέφωνα, πάω από το κατάστημα και ακόμα τπτ για να μου δώσουν πίσω τα λεφτά που τους έχω πληρώσει, 18,43€ και που τα δικαιούμαι. Μάλιστα πιστεύω πως ο τελευταίος λογαριασμός που μου έχουν στείλει και εμφανίζεται μηδενικός μάλλον έχει γίνει επίτηδες έτσι μήπως και δω μηδενικό λογαριασμό και δεν ασχοληθώ. Αντί για 49,80 πλήρωσα 31,17, τι προφήτης είμαι πια για να ξέρω ακριβώς πόσο να πληρώσω στην περίπτωση που μετακόμιζα και διέκοπτα τελικά την υπηρεσία.
Δε θα το αφήσω έτσι φυσικά. Το χειρότερο μου είναι όταν νιώθω πως προσπαθούν να με κοροϊδέψουν εταιρείες.
Σόρυ για το μεγάλο μήνυμα και περιμένω τη γνώμη σας για τις επόμενες κινήσεις μου

NoDsl
02-08-16, 15:27
Μία από τα ίδια και εδώ. Και σε συγγενή τα ίδια. Είτε το κάνουν σκόπιμα είτε το λογιστήριό τους είναι ανύπαρκτο.

GeorgeH
02-08-16, 15:33
Στην ουσία έχουν κάνει έναν συμψηφισμό, βασικά λείπει κάποιο υπόλοιπο από προηγούμενο μήνα ώστε να δούμε αυτό το 31,37€ από που προκύπτει ακριβώς ενώ απλά σου έχουν αφαιρέσει το διάστημα 06/06 - 27/06 για το οποίο προφανώς θεωρούν ότι δεν κάνεις χρήση των υπηρεσιών. Εσύ πλήρωσες στις 16/05 ενώ φαντάζομαι το διάστημα 28/05 - 05/06 σε θεωρούν πελάτη. Οπότε κατά 1 έννοια σου λέει ότι το 49.8 δεν αφορούσε προπληρωμή αλλά μόνο το 31,37. Έχουν κάνει καλό μαγείρεμα πάντως!

daywalker06
02-08-16, 15:45
Καλά το λογιστήριο της Forthnet εχει μεγάλη ιστορία, εφαρμόζουν δημιουργική λογιστική, όποιος δεν ασχοληθεί και δεν εχει κρατήσει αποδείξεις σε βάθος 20ετιας προσπαθουν να τον τρυγήσουν

Big Lebowski
05-08-16, 10:59
Ο υπάλληλος στο κατάστημα μου είχε πει την Τρίτη πως θα μου στείλουν αναλυτικό με τις κινήσεις του λογαριασμού μου μέσα σε 2 μέρες. Παρασκευή σήμερα και ακόμα τίποτα, τίποτα δεν πρόκειται να στείλουν.
Δε θέλω να το αφήσω έτσι. Μπορώ να προχωρήσω κάπου σε καταγγελία;

user2163
05-08-16, 21:22
Ο υπάλληλος στο κατάστημα μου είχε πει την Τρίτη πως θα μου στείλουν αναλυτικό με τις κινήσεις του λογαριασμού μου μέσα σε 2 μέρες. Παρασκευή σήμερα και ακόμα τίποτα, τίποτα δεν πρόκειται να στείλουν.
Δε θέλω να το αφήσω έτσι. Μπορώ να προχωρήσω κάπου σε καταγγελία;

Εδώ είσαι φίλε.
http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

Επισύναψε και την απόδειξη πληρωμής από το web banking και το τιμολόγιο απο τη forthnet.

Μην τους αφήσεις έτσι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.