PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Ελλάδα στην κορυφαία δεκάδα των χωρών με την μεγαλύτερη online πειρατεία παγκοσμίως



nnn
03-08-16, 11:18
173323Σύμφωνα με τα στοιχεία της MUSO που εξειδικεύεται στην παρακολούθηση της online πειρατείας σε πάνω από 14 χιλιάδες σχετικά sites παγκοσμίως, η Ευρώπη είναι η περιοχή με το μεγαλύτερο ποσοστό παράνομης διακίνησης και χρήσης περιεχομένου, με 10 Ευρωπαϊκές χώρες να βρίσκονται στην κορυφαία δεκάδα της λίστας.

Η MUSO κατέγραψε 14 δισεκατομμύρια επισκέψεις σε site διακίνησης προστατευμένου περιεχομένου την περασμένη χρονιά,


Η Ελλάδα βρίσκεται στην 6η θέση παγκοσμίως σε αυτήν την ιδιότυπη λίστα, με το 22% των χρηστών του Internet να έχουν έχουν επισκεφτεί πειρατικά sites.

173322

173321

173320

173319

173318







Πηγή : Torrentfreak (https://torrentfreak.com/europe-has-the-highest-online-piracy-rates-by-far-160801/)

nnn
03-08-16, 11:22
:yahoo:

για την Ελλάδα ρε μαμώτο :lol:

GeorgeH
03-08-16, 11:28
Νταξ η Ισπανία είναι πιο δυνατή από μας! Πορτογαλία 11η και Ιταλία 24η... PIGS rule!

achilleas13
03-08-16, 11:33
Σιγά μην είναι μόνο 22%.Κανά 60-70% θα έλεγα το λιγότερο. Μετράνε και το online streaming αγώνων άραγε. :hmm: Λογικά πρέπει να μετράνε τα κινητά σαν διαφορετικούς χρήστες ίντερνετ αλλιώς δεν στέκει το νούμερο.

MitsosDaBest13
03-08-16, 11:34
Αλίμονο να μην ήταν στην 10αδα η Σουηδία, με το καλύτερο ίντερνετ στην Ευρώπη. :p

Από την άλλη, στις τελευταίες θέσεις είναι σχεδόν όλες οι τριτοκοσμικες χώρες που δεν έχουν καν τόσο ίντερνετ, με εξαίρεση τη Γερμανία, που έχουν λεφτά και τα αγοράζουν όσα θέλουν. :lol:

gerokost
03-08-16, 11:46
πουθενά πρώτοι ρε παιδί μου ! :P :P

Rage
03-08-16, 11:53
Παντα μου αρεσε η Λετονια

hellenicsun
03-08-16, 12:02
Αλίμονο να μην ήταν στην 10αδα η Σουηδία, με το καλύτερο ίντερνετ στην Ευρώπη. :p

Από την άλλη, στις τελευταίες θέσεις είναι σχεδόν όλες οι τριτοκοσμικες χώρες που δεν έχουν καν τόσο ίντερνετ, με εξαίρεση τη Γερμανία, που έχουν λεφτά και τα αγοράζουν όσα θέλουν. :lol:

Στη Γερμανία έχουν λεφτά; Εδώ γελάμε! Απλά, όπως έχει συμβεί, όταν κάποιος στη Γερμανία κατεβάσει παράνομα περιεχόμενο, του έρχεται ραβασακι στο σπίτι!

yiapap
03-08-16, 12:04
με εξαίρεση τη Γερμανία, που έχουν λεφτά και τα αγοράζουν όσα θέλουν. :lol:Μπα καμία σχέση. Εκεί απλά του είπανε
Piraterie= Slecht, sehr slecht και απλά το κόψανε όλοι. Το ποσοστό που απομένει είναι κάτι μαυριδεροί γκασταρμπάιτερ (= μετανάστες γι αυτούς που δεν ξέρουν τον όρο)

badweed
03-08-16, 12:09
14 δισεκτατομμυρια επισκεψεις !
συμωνα με την ανοητη πολιτικη των πνευματικων δικαιωματων πρεπει να τους μηνυσουνε ολους και να ζητησουν διαφυγοντα κερδη απο 14 δισεκατομμυρια πελατες .

grpol
03-08-16, 12:11
Οικονομικο ειναι το θεμα, αν σηκωνε ο μισθος μου θα αγοραζα, θα ειχα premium στο spotifi κλπ κλπ. Ο Γερμανος εκτος απο οτι τον κυνηγανε, μπορει να κανει το επιπλεον εξοδο σε αντιθεση με τον μεσο Ελληνα γιατι το εξοδο ειναι το ιδιο και για τους δυο αλλα ο μισθος του Ελληνα μισος και λιγοτερος του μεσου Γερμανου

fadasma
03-08-16, 12:12
Η Ευρώπη διακινεί την προπαγάνδα των Αμερικάνων (aka Hollywood). Μη νομίζετε οτι τους χαλάει και πολύ.

tzelen
03-08-16, 12:19
Έκανε σε κανένα έκπληξη το αποτέλεσμα; Έχει μάθει και η κουτσή Μαρία να κατεβάζει διανομές :p

achilleas13
03-08-16, 12:30
Για Γερμανία που λέτε κατέβασε ένας φίλος μου μια ταινία και του ήρθε πρόστιμο 600 ευρώ. Εκεί παίζει πολύ το streaming σε σειρές και ταινίες.

nickolis
03-08-16, 12:41
Σε ολα τα αποτυχημένα κράτη δεν υπάρχουν όρια στο Ίντερνετ, το πορνό το ποδόσφαιρο και η μουσική ειναι δωρεάν φάρμακα

stelios4711
03-08-16, 12:47
Επιτέλους αρχίσαμε να γινώμαστε σοβαρό κράτος μοιάσαμε σε κάτι την Σουηδία

tzelen
03-08-16, 12:55
Σε ολα τα αποτυχημένα κράτη δεν υπάρχουν όρια στο Ίντερνετ, το πορνό το ποδόσφαιρο και η μουσική ειναι δωρεάν φάρμακα

Αν δεις την 1η 20αδα, θα δεις χώρες όπως Ολλανδία, Νορβηγία, Ισπανία, κτλ. Κάποιο λάθος έχει η συλλογιστική σου :)

GeorgeH
03-08-16, 13:00
Έστω ότι είμαι εγγεγραμμένο μέλος εδώ και 1 δεκαετία και πλέον σε κλειστό τράκερ, που δε δέχεται νέα μέλη για κανένα λόγο. Πώς θα με βρει η εκάστοτε Παραμάουντ και η κάθε MUSO και κατ' επέκταση να γίνει complaint στον ISP ώστε να μου έρθει το μπουγιουρντί; Ας θεωρήσουμε εδώ ότι αναφερόμαστε σε οργανωμένο κράτος με νομοθετικό πλαίσιο σχετικό που τιμωρεί την ονλάην πειρατεία πχ Γερμανία. Επιπρόσθετα, αυτές οι 14 δις επισκέψεις που έγιναν; Σε ιστοτόπους με ενεργά απευθείας λινκς, ανοιχτά τορεντάδικα κλπ ;

Mirmidon
03-08-16, 13:14
Ουσιαστικά από την πειρατεία ενισχύονται οι πωλήσεις τους. Τρανό παράδειγμα η δήλωση του διευθυντή προγράμματος του HBO, Michael Lombardo :

“Πιθανότατα δε θα έπρεπε να το λέω αυτό, αλλά η πειρατεία όχι μόνο δεν έχει επηρεάσει αρνητικά τις πωλήσεις DVD αλλά μάλλον τις έχει ενισχύσει. Η πειρατεία είναι κάτι αναμενόμενο σε μια τόσο δημοφιλή σειρά που παίζεται σε συνδρομητικό δίκτυο.”

Κανονικά θα έπρεπε να λένε και ευχαριστώ. :)


Εκτώς και αν κάποιο βγάζουνε μούφες εξ αρχής οπότε στις χαμηλές πωλήσεις που κάνουν δεν τους φταίει η πειρατία. (''Λαγέ γιατί δε φοράς κράνος;") :hmm:

ludist
03-08-16, 13:17
Οικονομικο ειναι το θεμα, αν σηκωνε ο [...]
Το ίδιο επιχείρημα και προ-κρίσης. Απλά είμαστε τζαμπατζήδες. Πήγαινω στο imdb > βλέπω καμμιά καλή κριτική > video club > ενοικίαση. Ο χρόνος που θα χάσω να βρω σωστός υπότιτλους δεν μου κάνει. Δεν είναι τραγικό το ποσό να πας στο video club ειδικά αν αναλογιστείς τον χρόνο που θα χάσεις για να βρεις ποιοτικό tracker, να έχεις πρόσκληση κ.ο.κ.

Αν κρίνω από τα πιάτα NOVA που βλέπω και τα κινητά που αλλάζουν κάθε χρόνο, δεν είναι οικονομικό το θέμα. Ό,τι παράγωγο είναι άυλο μας φαίνεται λογικό να είναι δωρεάν - ενώ δεν είναι λογικό.

kokoretsi
03-08-16, 13:23
Οι υπόλοιποι δεν ξέρουν πως να μπούν σε τέτοια sites :p

Speedwilli
03-08-16, 13:40
Το ίδιο επιχείρημα και προ-κρίσης. Απλά είμαστε τζαμπατζήδες. Πήγαινω στο imdb > βλέπω καμμιά καλή κριτική > video club > ενοικίαση. Ο χρόνος που θα χάσω να βρω σωστός υπότιτλους δεν μου κάνει. Δεν είναι τραγικό το ποσό να πας στο video club ειδικά αν αναλογιστείς τον χρόνο που θα χάσεις για να βρεις ποιοτικό tracker, να έχεις πρόσκληση κ.ο.κ.

Αν κρίνω από τα πιάτα NOVA που βλέπω και τα κινητά που αλλάζουν κάθε χρόνο, δεν είναι οικονομικό το θέμα. Ό,τι παράγωγο είναι άυλο μας φαίνεται λογικό να είναι δωρεάν - ενώ δεν είναι λογικό.

Δεν ξέρω τι καπνό φουμάρεις ή σε ποια περιοχή μένεις αλλά ατάκες τέτοιου τύπου μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι.
Οι τζαμπατζίδες υπήρχαν και θα υπάρχουν παγκοσμίως.
Από την κρίση και μετά όμως αρκετοί χάσανε δουλειές και εισοδήματα η μόνη διασκέδαση είναι να μένουν σπίτι μόνοι ή με φίλους και να βλέπουν καμιά ταινία . Τα πιάτα NOVA αρκετοί τα βάλανε από προσφορές της αντίστοιχης εταιρίας και δεν σημαίνει ότι βλέπουνε το πληρωμένο πρόγραμμα που παρέχει η εταιρία. Και τώρα με το τέλος που βάλανε θα γίνουνε λιγότεροι.
Κανένας privet tracker δεν ανεβάζει τίποτα χωρίς υπότιτλους. Το να κάνεις κάτι online είτε επί χρήμανσι είτε τζαμπέ είναι ποιο εύκολο , γρήγορο και φτηνότερο από το να πηγαίνεις σ ' ένα Video Club .
Όταν δεν έχεις χρήμα δεν έχεις επιλογές . Ο λόγος που το επιτρέπουν και κάνουν τα στραβά μάτια είναι ότι αν δεν υπάρχει και αυτό τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα όλοι αυτοί να βγούνε έξω με ότι συνεπάγετο. Πρέπει να αποσυμπιέζετε η κρίση με κάποιο τρόπο. Δεν μπορείς να βάζεις τζαμπατζήδες και καημένους στο ίδιο καζάνι.

GeorgeH
03-08-16, 13:46
Κανένας privet tracker δεν ανεβάζει τίποτα χωρίς υπότιτλους.

Το παραπάνω δεν είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη.

partblah1990
03-08-16, 13:47
τι εννοει το αρθρο οταν λεει πειρατεια ; τα τορρεντ ;

badweed
03-08-16, 13:47
εγω παντος δεν εχω βαλει τηλεοραση και πιατο για να μπορω να ελενχω την ροη και το επιπεδο των σκουπιδιων που λαμβανουν οι δεκτες μου .
το ιντερνετ επειδη ειναι αμφιδρομο μεσο και δεν ειναι του τυπου εκπομπης και ληψης αλλα αλληλεπιδρασης και επιλογης (περα απο καθεστωτικους παραγοντες ) , ακομη το εκτιμω .

yiapap
03-08-16, 13:51
Έστω ότι είμαι εγγεγραμμένο μέλος εδώ και 1 δεκαετία και πλέον σε κλειστό τράκερ, που δε δέχεται νέα μέλη για κανένα λόγο. Πώς θα με βρει η εκάστοτε Παραμάουντ και η κάθε MUSO και κατ' επέκταση να γίνει complaint στον ISP ώστε να μου έρθει το μπουγιουρντί; Θα ανεβάσουν αρχείο μέσω κάποιου άλλου μέλους που το τσιμπήσαν για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Εσείς που θα το τραβήξετε (και άρα διαμοιράσετε) θα τους δείξετε την IP σας. Case solved.

GeorgeH
03-08-16, 14:00
Θα ανεβάσουν αρχείο μέσω κάποιου άλλου μέλους που το τσιμπήσαν για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Εσείς που θα το τραβήξετε (και άρα διαμοιράσετε) θα τους δείξετε την IP σας. Case solved.

Αντιλαμβάνεσαι το leap of faith στη συλλογιστική σου. Δε μιλάμε για 1/5/10 τέτοιους τράκερς, σημειωτέον έκαστος δεν ξεπερνά τα 20-30κ μέλη, ενώ δε νομίζω τέτοιους ανθρώπους να κυνηγάει η Ιντερπόλ σαν most wanted. Δεν είναι δα βαρόνοι κοκαΐνης, ούτε τρομοκράτες ούτε παιδεραστές για να τους τσιμπήσουν για οποιονδήποτε άλλο λόγο, όπως έγραψες. 'Η τέλος πάντων αυτό σίγουρα αποτελεί μία υπόθεση. Συνήθως οι συγκεκριμένες κατηγορίες ασχολούνται με το αντικείμενο της εγκληματικής τους δραστηριότητας, εικάζω, δε μου φαίνεται λογικό να κατεβάζουν ταινίες από τράκερς και να συγχρονίζουν υπότιτλους!

yiapap
03-08-16, 14:05
Αντιλαμβάνεσαι το leap of faith στη συλλογιστική σου. Δε μιλάμε για 1/5/10 τέτοιους τράκερς, σημειωτέον έκαστος δεν ξεπερνά τα 20-30κ μέλη, ενώ δε νομίζω τέτοιους ανθρώπους να κυνηγάει η Ιντερπόλ σαν most wanted. Δεν είναι δα βαρόνοι κοκαΐνης, ούτε τρομοκράτες ούτε παιδεραστές για να τους τσιμπήσουν για οποιονδήποτε άλλο λόγο, όπως έγραψες. 'Η τέλος πάντων αυτό σίγουρα αποτελεί μία υπόθεση. Συνήθως οι συγκεκριμένες κατηγορίες ασχολούνται με το αντικείμενο της εγκληματικής τους δραστηριότητας, εικάζω, δε μου φαίνεται λογικό να κατεβάζουν ταινίες από τράκερς και να συγχρονίζουν υπότιτλους!Ποιός κάνει leap of faith για 20-30 εκατομμύρια άτομα; τώρα; ;)

marcus1
03-08-16, 14:09
Εγώ πάντως στο κοινωνικό μου περιβάλλον βλέπω ότι οι περισσότεροι πλέον αγοράζουν νόμιμα παιχνίδια παρότι το cracking καλά κρατάει (εξαιρουμένων των 6-7 τίτλων denuvo όλες οι άλλες κυκλοφορίες έχουν σπάσει). Mάλιστα το witcher 3 έχει πουλήσει πολύ καλά ΚΑΙ στην ελλάδα, παρότι δεν έχει καθόλου προστάσια από την αντιγραφή. Κατά τα άλλα το επιχείρημα για τις τιμές "είναι απλή δικαιολογία". :whistle:

ΥΓ: Προφανώς υπάρχουν και οι εκ πεποιθήσεως πειρατές, αλλά έχω την εντύπωση ότι η πλειοψηφία προτιμά να πληρώσει αν διατίθεται κάτι σε έμφρονες τιμές για τα οικονομικά επίπεδα της χώρας.

GeorgeH
03-08-16, 14:12
Ποιός κάνει leap of faith για 20-30 εκατομμύρια άτομα; τώρα; ;)

Και γιατί δεν έχει συμβεί εδώ και 15 χρόνια κάτι αντίστοιχο; Είτε γιατί αυτό που έγραψα ισχύει, είτε γιατί δεν τους έχουν πιάσει (δεν μπορούν ;;;) άρα πάλι case not closed), είτε γιατί πολύ απλά δεν τους ενδιαφέρει. Αν και τώρα τελευταία υπάρχει πρεμούρα και με το κίκαςτορεντς αλλά και από άλλα παραδείγματα, οπότε ως προς το τελευταίο δε θα πόνταρα all-in.

yiapap
03-08-16, 14:40
Και γιατί δεν έχει συμβεί εδώ και 15 χρόνια κάτι αντίστοιχο; Όπως έλεγε η γιαγιά μου... "Πολλές φορές πάει η στάμνα στο νερό, αλλά μιά φορά σπάει"

grpol
03-08-16, 15:24
Υπαρχουμε και εμεις που εχουμε λιωσει παλιους τιτλους στο ps3 γιατι δεν εχουμε 20€ να παρουμε καινουριο αλλα βλεπουμε ταινιες τσαμπα! Υπαρχουν πειρατικα games αλλα ειμαι κατα, ισως καποια κλασσικα οπως worms αντε βρες πρωτοτυπο τωρα. Αν ειχα ενα φυσιολογικο εισοδημα, οχι του μεσου Ελληνα, θα μπορουσα να εχω και τη δορυφορικη μου και συνδρομη 4κ στο νετφλιξ κλπ κλπ. Αν μπορεις να εχεις 100€ πχ το μηνα για τη ψυχαγωγια σου, το ποσο καλο ειναι, αλλα αν ειναι διψηφιο ποσοστο επι των εσοδων σου, θα πας στη δωρεαν οδο...

jimakos
03-08-16, 17:27
Άντε παλικάρια, του χρόνου με τη πρωτιά !!!

Mirmidon
03-08-16, 17:38
Εάν είχαμε υψηλότερα upload rates και δεν υπολόγιζαν σαν χρήστη internet τις γιαγιάδες που μπένουν να κάνουν ηλεκτρονική δήλωση στην εφορία θα σου έλεγα εγώ που θα ήμασταν.:lol:

anonymous-root
03-08-16, 22:44
Απίστευτη επιστημονική έρευνα!

Η ελλάδα ειναι στην κορυφαία δεκάδα για πειρατεία, καταγράφοντας μόνο τις επισκέψεις σε "πειρατικά" site. Και πως ορίζονται αυτά; ... ό,τι να ναι. Τα μηχανάκια της AGB και τα ελληνικά γκάλοπ φαίνονται πιο αξιόπιστα!

edit: Θα θεωρούσα και τον τίτλο παραπλανητικό.

MitsosDaBest13
03-08-16, 23:52
Στη Γερμανία έχουν λεφτά; Εδώ γελάμε! Απλά, όπως έχει συμβεί, όταν κάποιος στη Γερμανία κατεβάσει παράνομα περιεχόμενο, του έρχεται ραβασακι στο σπίτι!

Σωστά, το είχα ξεχάσει αυτό. :p

Revolution
04-08-16, 00:05
Παμε γερά για την πρώτη θέση, βάλτε όλοι ενα χεράκι :clap:

A_gamer
04-08-16, 01:14
Πού να το βάλουμε το χεράκι; :twisted:

Αναφέρομαι φυσικά στα torrent sites με τσόντες. :cool:

Zer0c00L
04-08-16, 02:58
εγω παντως δεν διαθετω πιατο NOVA η COSMOTE

οι τηλεορασεις μου χρησιμευουν για αλλα πραγματα οχι για να βλεπω ψηφιακη τηλεοραση (σκουπιδια-φτηνες σειρες)

το VDSL το χρησιμοποιω για να κατεβαζω καλες ταινιες/σειρες (μεσω ιστοσελιδων/τορρεντ) και για να παιζω ONLINE (MULTIPLAYER) παιχνιδια στην κονσολα μου

αλλα αγοραζω αυθεντικα παιχνιδια για Η/Υ μεσω Steam/Origin αλλα και για την κονσολα μου XBOX One μεσω του XBOX Live.

aiolos.01
04-08-16, 03:36
Και πως ακριβώς ξέρει ποιός μπαίνει σε αυτά τα site; Συνεργάζεται με όλους τους ISP του πλανήτη ή με τα site;

Cha0s
04-08-16, 17:24
Και πως ακριβώς ξέρει ποιός μπαίνει σε αυτά τα site; Συνεργάζεται με όλους τους ISP του πλανήτη ή με τα site;

[sarcasm mode]
Μάλλον από κανένα alexa. Την AGB του internet :lol: :lol: :lol:
Εγγυημένα results καθώς όλοι οι Ελληνικοί browsers έχουν εγκατεστημένη την toolbar της. Όπως όλα τα Ελληνικά νοικοκυριά έχουν τα «μηχανάκια της AGB» :whistle:
[/sarcasm mode]

Κάτι πρέπει να κάνουν και αυτά τα copyright trolls. Πως θα ζήσουν οι καημένοι;

famous-walker
04-08-16, 17:33
Το πιο πιθανό είναι να κατέβασαν κάποια torrent από public trackers και μετά να βγαλαν στατιστικά με βάση τους peers.

Για αυτό και είναι ότι να ναι τα αποτελέσματα.

Nozomi
04-08-16, 19:44
Οι Ρουμάνοι τα σπάνε, πράγμα λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι έχουν συνδέσεις οπτικών ινών με κόστος ολίγων lei, και κατεβάζουν μια HD ταινία σε μονοψήφιο αριθμό λεπτών... :p

Αυτό που έγραψε κάποιος για κάποια μορφής ανοχή που επιδεικνύεται, δεν είναι και τόσο άκυρο παίδες.
Π.χ στην Σερβία του Μιλόσεβιτς η πειρατία ήταν σχεδόν επίσημη (έτσι κι αλλιώς ήταν υπό εμπάργκο, οπότε θα μπορούσαν μόνο να τους κλ@σουν :lol: ), με αποτέλεσμα να πωλούνται στον δρόμο πειρατικά CD, παιχνίδια κτλ, να προβάλλει η κρατική τηλεόραση ολοκαίνουριες ταινίες (π.χ Matrix) πριν καν βγουν στον κινηματογράφο κτλ.

Όταν δεν υπάρχει άρτος, πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον τα θέαματα. ;)

ThReSh
04-08-16, 22:48
Οι Ρουμάνοι τα σπάνε, πράγμα λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι έχουν συνδέσεις οπτικών ινών με κόστος ολίγων lei, και κατεβάζουν μια HD ταινία σε μονοψήφιο αριθμό λεπτών... :p

Το εναέριο tentacle rape τους πάντως δεν βλέπεται, χίλιες φορές πιο "πίσω" παρά αυτό το χάλι...

Nozomi
05-08-16, 02:26
Το εναέριο tentacle rape τους πάντως δεν βλέπεται, χίλιες φορές πιο "πίσω" παρά αυτό το χάλι...
Να πεις ότι ο αττικός ορίζοντας είναι πολύ καλύτερος με το δάσος των κεραιών και των πιάτων...

Απ΄την άλλη να σου προσφέρει ο άλλος 500Mbps με 9€ ή 1000Mbps με 15€ και υπόγεια καλωδίωση, πότε θα έβγαζε τα λεφτά του ;

Η πλάκα είναι ότι διαφημίζουν την πειρατεία φόρα παρτίδα για τις συνδέσεις ("με την 500άρα κατεβάζετε μια ταινία Blu Ray Single layer σε 7 λεπτά", "με την 1000άρα σε μόλις 3").... :lol:
Φαντάζεται κανείς να έδιναν στον μέσο Έλληνα τέτοιες ταχύτητες ;
Θα κατέβαζε ό,τι υπήρχε εκεί έξω και οι πωλήσεις σκληρών θα απογειώνονταν....:cool:

A_gamer
05-08-16, 02:29
Να πεις ότι ο αττικός ορίζοντας είναι πολύ καλύτερος με το δάσος των κεραιών και των πιάτων...

Απ΄την άλλη να σου προσφέρει ο άλλος 500Mbps με 9€ ή 1000Mbps με 15€ και υπόγεια καλωδίωση, πότε θα έβγαζε τα λεφτά του ;

Η πλάκα είναι ότι διαφημίζουν την πειρατεία φόρα παρτίδα για τις συνδέσεις ("με την 500άρα κατεβάζετε μια ταινία Blu Ray Single layer σε 7 λεπτά", "με την 1000άρα σε μόλις 3").... :lol:
Φαντάζεται κανείς να έδιναν στον μέσο Έλληνα τέτοιες ταχύτητες ;
Θα κατέβαζε ό,τι υπήρχε εκεί έξω και οι πωλήσεις σκληρών θα απογειώνονταν....:cool:

Κάποια στιγμή θα μειωνόταν το κατέβασμα σε ένα πιο φυσιολογικό επίπεδο - θυμάσαι όταν πρωτοβγήκε broadband στην Ελλάδα, τι έγινε με το downloading/p2p;

Nozomi
05-08-16, 02:48
Κάποια στιγμή θα μειωνόταν το κατέβασμα σε ένα πιο φυσιολογικό επίπεδο - θυμάσαι όταν πρωτοβγήκε broadband στην Ελλάδα, τι έγινε με το downloading/p2p;
Σωστός, άλλωστε οι hardcore κατεβάζοντες είναι πολύ μικρό ποσοστό, ο περισσότερος κόσμος αρκείται μια στις τόσες να κατεβάσει καμμιά ταινιούλα ή καμμιά σειρά να δει στο σπίτι του, μόνος του, με την κοπέλα του ή την οικογένειά του.
Άλλωστε το συνολικό πακέτο (πάρκινγκ + εισητήρια + ποπ κορν-κοκα κόλες) μιας βόλτας στο Mall είναι υπολογίσιμο για μια μέση οικογένεια με τους σημερινούς μισθούς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.