PDA

Επιστροφή στο Forum : 200 εκατομμύρια λογαριασμοί Yahoo φέρονται να είναι διαθέσιμοι για πώληση στο dark web



nnn
03-08-16, 14:14
Διακόσια εκατομμύρια Yahoo user credentials και άλλα προσωπικά στοιχεία, φέρεται να διαθέτει για πώληση, ο δοιαβόητος hacker με το ψευδώνυμο Peace, για μόλις 3 Bitcoin, με την Yahoo να δηλώνει πως γνωρίζει για τις αναφορές, αλλά δεν μπορεί ως τώρα να επιβεβαιώσει ή να απορρίψει την πιθανότητα υποκλοπής όλων αυτών των στοιχείων των χρηστών της και την εγκυρότητα τους.

Σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του Peace, τα στοιχεία είχαν υποκλαπεί το 2012 και ως τώρα τα διακινούσε ιδιωτικά.


Πηγή : Techspot (http://www.techspot.com/news/65818-yahoo-accounts-200-million-users-up-sale-digital.html)

GeorgeH
03-08-16, 14:22
Αυτά τα Bitcoin όλο για εγκληματικές ενέργειες (και χακεριές) χρησιμοποιούνται... Φτου, μακρυά, 666 $&#$&^*%

sv2evs
03-08-16, 14:40
Πως μπορούμε να ξέρουμε αν είμαστε μέσα σ'αυτούς του λογαριασμούς ; Είχε παλιότερα βγάλει μια σελίδα που έκανες έλεγχο...αν και άλλαξα πρόσφατα τον κωδικό μου.

Mirmidon
03-08-16, 16:00
Πως μπορούμε να ξέρουμε αν είμαστε μέσα σ'αυτούς του λογαριασμούς ; Είχε παλιότερα βγάλει μια σελίδα που έκανες έλεγχο...αν και άλλαξα πρόσφατα τον κωδικό μου.

Ωραία, τώρα ξέρουμε ότι έχεις yahoo λογαριασμό :lol:

tsigarid
03-08-16, 16:17
Πως μπορούμε να ξέρουμε αν είμαστε μέσα σ'αυτούς του λογαριασμούς ; Είχε παλιότερα βγάλει μια σελίδα που έκανες έλεγχο...αν και άλλαξα πρόσφατα τον κωδικό μου.

Άλλαξε κωδικό τώρα, και θα είσαι σίγουρος ότι δεν έχει (πλέον) τα στοιχεία σου.

eyw
03-08-16, 17:01
Ωχ αμάν!
Πόσα δις e-mail accounts έχει η πολυαγαπημένη μας YAHOO! ?

Να δείς που επίτηδες δεν θα επιβεβαιώνουν ή διαψεύδουν για να κάνουμε απο μόνοι μας 2-step authentication και να τους δώσουμε και τηλέφωνο, λες και θα βγούμε μαζί.
Clever.

dkgr_ser
04-08-16, 00:58
Ωχ αμάν!
Πόσα δις e-mail accounts έχει η πολυαγαπημένη μας YAHOO! ?

Να δείς που επίτηδες δεν θα επιβεβαιώνουν ή διαψεύδουν για να κάνουμε απο μόνοι μας 2-step authentication και να τους δώσουμε και τηλέφωνο, λες και θα βγούμε μαζί.
Clever.

Γιατί να βάλεις 2-step αν δε θες? Άλλαξε password και τα παλιά login credentials πάνε σκουπίδια...

eyw
04-08-16, 04:02
Δεν θέλω αλλά μετά απο 3-4 χρόνια θα ξαναδιαβάσουμε εδώ ότι 500εκ λογαριασμοί YAHOO! (ή msn ή gmail ή ...) φέρονται να είναι είναι διαθέσιμοι για πώληση στο καραdark web και ότι εκλάπησαν το 2016.

Τελικά ότι ΔΕΝ είναι αποθηκευμένο στον δίσκο σου στο σπίτι σου είναι (περίπου) public domain.
Παρακαλώ μην αρχίσετε τα SSL και AES και τρέχα γύρευε.
Τουλάχιστον για τα επαγγελματικά e-mail το 2-step χρειάζεται, ίσως να κάνει το σύστημα (ελάχιστα) πιο ασφαλές.
(μέχρι να διαβασουμε στις ειδήσεις ότι ότι και αυτό το έχουν παρακάμψει.)

tzelen
04-08-16, 09:15
Δοκιμάστε εδώ

https://haveibeenpwned.com/

sv2evs
04-08-16, 15:24
Ωραία, τώρα ξέρουμε ότι έχεις yahoo λογαριασμό :lol:
είδες-είδες; Έχω κρατικά δεδομένα, να μπεις να τα διαβάσεις....:clap::rofl:

Mirmidon
04-08-16, 15:31
είδες-είδες; Έχω κρατικά δεδομένα, να μπεις να τα διαβάσεις....:clap::rofl:

Αυτά τα προμηθεύομαι από τα Wikileaks :rofl::lol:

sv2evs
04-08-16, 16:25
Αυτά τα προμηθεύομαι από τα Wikileaks :rofl::lol:

:rofl::lol::oneup:

Revolution
04-08-16, 16:45
Ας τα πήραν έχουμε two step verification :p

tsigarid
05-08-16, 11:30
2-step authentication είναι η λύση, εκτός αν δεν έχει σήμα στη σπηλιά και δεν δουλεύει το κινητό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.