PDA

Επιστροφή στο Forum : Adsl & Dreambox



basic
05-10-04, 03:15
Γνωριζει κανεις αν και τι δυνατοτητες υπαρχουν με receiver Dreambox και Adsl για δορυφορικο internet?

giwrgosth
05-10-04, 09:46
Απλά έχεις μόνιμη σύνδεση στο νετ μέσω του DreamBox και μπορείς να ανανεώνεις τα κλειδιά όποτε θες, να ακούς internet radio, να κατεβάζεις διάφορα εργαλεία κλπ.
Το πιο σημαντικό όμως είναι το card sharing που μπορείς να κάνεις, να μοιράζεις δηλαδή την κάρτα σου με άλλους.
Όσο αφορά το δορυφορικό νετ δε νομίζω ότι εξυπηρετεί τίποτα από τη στιγμή που έχεις dsl, μόνο σε dial-up θα ήταν χρήσιμο.
Υπήρχε ένα προγραμματάκι που έτρεχε μέσω του Opera και μπορούσες να συνδεθείς με δορυφορικό νετ, αλλά το είχα δοκιμάσει παλιά και δεν κατάφερα κάτι.

garfieldakos
27-10-04, 19:32
Μιας και απο οτι καταλαβα giwrgosth εχεις dreambox να σε ρωτήσω καποια πραγματα ?? Εχω και εγω που είναι μόνιμα συνδεμένος στο Νετ μεσω γραμμης ADSL....

α)Ειδα οτι με καποια images μπορεις να εχεις access μεσω web στον dreambox και να αλλάζεις κανάλια και να βλέπεις τα περιεχόμενα του δίσκου του...
Σκέφτομαι αν γίνεται τον κατάλογο με τα mp3 που εχω στον δίσκο του να μπορούν να τα κατεβάζουν διάφοροι φίλοι και γνωστοί (να λειτουργεί δηλαδή σαν webserver )
β) Εχεις δοκιμάσει το cardsharing ??

Αν θελεις να ανταλάξουμε περισσότερα μηνύματα PM και θα σου στείλω το MSN μου.

Σε ευχαριστώ,
Νάσος

basic
29-10-04, 00:59
Μαθε περισσοτερα στο SATELITES GREEK COMPANY.

Painter64
29-11-04, 13:23
Garfieldako να σου πώ για το α.

Γινεται αλλα με ftp όπου ο άλλος θα κάνει login σαν root/dreambox ή ότι αλλλο pass έχεις βάλει.
Μπορείς ακόμα να φτιάξεις και άλλους users αν και αυτό δεν χρειάστηκε να το κάνω ακόμα στον Dreambox.

Papashark
30-11-04, 04:17
α)Ειδα οτι με καποια images μπορεις να εχεις access μεσω web στον dreambox και να αλλάζεις κανάλια και να βλέπεις τα περιεχόμενα του δίσκου του...
Σκέφτομαι αν γίνεται τον κατάλογο με τα mp3 που εχω στον δίσκο του να μπορούν να τα κατεβάζουν διάφοροι φίλοι και γνωστοί (να λειτουργεί δηλαδή σαν webserver )
β) Εχεις δοκιμάσει το cardsharing ??


a) Με όλα τα images γινετε, με άλλα έχεις περισσότερες δυνατότητες μέσω web, με άλλες λιγότερες. Εγώ έχω to τελευταίο Hydra. Με αυτό βλέπεις τα περιεχόμενα του δίσκου σου.
Για να το βλέπουν και άλλοι θα πρέπει να βάλεις samba, το έχει στα addons.
b) Ναι, παίζει, όχι πάντα καλά καθότι ξεχνάνε πολλά προγράμματα πολλά tcp connections ανοιχτά, θέλει καθημερινά resets. Είναι καραπαράνομο του κερατά.

Papashark
30-11-04, 04:19
Garfieldako να σου πώ για το α.

Γινεται αλλα με ftp όπου ο άλλος θα κάνει login σαν root/dreambox ή ότι αλλλο pass έχεις βάλει.
Μπορείς ακόμα να φτιάξεις και άλλους users αν και αυτό δεν χρειάστηκε να το κάνω ακόμα στον Dreambox.

Στην αρχή νόμιζα ότι ήσουν ο painter του awmn, αλλά θα ήξερες την samba :)

Δοκίμασε το, θα βλέπεις τον δίσκο του σαν έναν οποιοδήποτε άλλο δίσκο από windows PC

nitronori
18-05-05, 21:49
Γεια χαρα,ποιος καλος ανθρωπος εχει την ορεξη να με βοηθησει να συνδεσω τον Dreambox στο internet
με ADSL γιατι μολις εχτες την εβαλα και δεν ξερω πως,οσο ειχα ISDN ολα καλα

euri
19-05-05, 01:50
Γεια χαρα,ποιος καλος ανθρωπος εχει την ορεξη να με βοηθησει να συνδεσω τον Dreambox στο internet
με ADSL γιατι μολις εχτες την εβαλα και δεν ξερω πως,οσο ειχα ISDN ολα καλαΘεώρησε το Dreambox ως ένα ακόμα PC στο χώρο σου. Άρα θέλει IP, DNS, Gateway (όλα αυτά μπορείς να τα ρυθμίσεις από τα μενού του που τα εμφανίζει στην τηλεόραση) και φυσικά να το συνδέσεις με κάποιο τρόπο στο τοπικό σου δίκτυο. Αν ψάξεις στο φόρουμ για θέματα περί δικτύωσης θα βρεις πολλούς και διάφορους τρόπους ;)

yiapap
19-05-05, 12:19
Ερώτηση:
Το Dreambox είναι κλασσικό PC;
Παίρνει Wi-Fi κάρτα, ή για να το συνδέσεις ασύρματα πρέπει να πάρεις Access Point με ethernet output και να το συνδέσεις εκεί;

dantouan
19-05-05, 13:09
Ερώτηση:
Το Dreambox είναι κλασσικό PC;
Παίρνει Wi-Fi κάρτα, ή για να το συνδέσεις ασύρματα πρέπει να πάρεις Access Point με ethernet output και να το συνδέσεις εκεί;

Το dreambox (το 7000), ειναι ισως ο καλυτερος ψηφιακος δορυφορικος δεκτης, με παρα πολλες απο τις ευκολιες διασυνδεσης ενος pc ( και ενσωματομενο ethernet) με σκοπο να "βλεπει" και να αναβαθμιζει ολες τις συνδρομητικες καρτες...

mastermind
19-05-05, 13:20
Ερώτηση:
Το Dreambox είναι κλασσικό PC;
Παίρνει Wi-Fi κάρτα, ή για να το συνδέσεις ασύρματα πρέπει να πάρεις Access Point με ethernet output και να το συνδέσεις εκεί;

Είναι PowerPC δηλαδή ακόμα καλύτερο!! Μπορείς να συνδέσεις wifi κάρτα στην usb θύρα του αλλα θα στερηθείς το usb stick που είναι πολύ χρήσιμο εκτός αν ασχοληθείς με nfs. Οι περισσότερες usb wifi συσκευές δουλεύουν απροβλημάτιστα!

yiapap
19-05-05, 13:24
Το dreambox (το 7000), ειναι ισως ο καλυτερος ψηφιακος δορυφορικος δεκτης, με παρα πολλες απο τις ευκολιες διασυνδεσης ενος pc ( και ενσωματομενο ethernet) με σκοπο να "βλεπει" και να αναβαθμιζει ολες τις συνδρομητικες καρτες...
Ναι. Όταν λέω "κλασσικό PC", εννοώ μπορείς να τον ανοίξεις και να προσθέσεις μια PCI κάρτα για Wi-Fi ή θα πρέπει υποχρεωτικά να αρκεστείς στο υπάρχoν hardware και να βρεις άλλη πατέντα.
Υπάρχει ήδη γραπτή δήλωση ότι η τοποθέτηση οποιουδήποτε νέου καλωδίου στο σαλόνι αποτελεί casus beli. Κι επειδή δε θέλω να ξεκινήσω τον ΙΙΙ Οικογενειακό Πόλεμο... :oops:

dantouan
19-05-05, 13:30
Όταν λέω "κλασσικό PC", εννοώ μπορείς να τον ανοίξεις και να προσθέσεις μια PCI κάρτα για Wi-Fi ή θα πρέπει υποχρεωτικά να αρκεστείς στο υπάρχoν hardware και να βρεις άλλη πατέντα.

Οχι αυτο νομιζω δεν γινεται καθως δεν εχει pci θυρες για επεκτασιμοτητα...

Πιστευω παντως οτι οι θυρες usb και ethernet καθως και ο ενσωματωμενος compact flash reader θα σε βοηθησουν πολυ καθως και το λειτουργικο linux που διαθετει ο δεκτης.

Υ.Γ.: Ετοιμασου για πολεμο, καρτα Wi-fi δεν εχει... :p :p :p

euri
19-05-05, 14:13
Ναι. Όταν λέω "κλασσικό PC", εννοώ μπορείς να τον ανοίξεις και να προσθέσεις μια PCI κάρτα για Wi-Fi ή θα πρέπει υποχρεωτικά να αρκεστείς στο υπάρχoν hardware και να βρεις άλλη πατέντα.
Υπάρχει ήδη γραπτή δήλωση ότι η τοποθέτηση οποιουδήποτε νέου καλωδίου στο σαλόνι αποτελεί casus beli. Κι επειδή δε θέλω να ξεκινήσω τον ΙΙΙ Οικογενειακό Πόλεμο... :oops:Με ένα απλό WiFi client στη μεριά του Dreambox (οποιουδήποτε μοντέλου, αρκεί να έχει Ethernet) και ένα Access Point στην άλλη μεριά, μπορεί να γίνει ακριβώς αυτό που θέλεις ;)

Αν θες λεπτομέρειες, σφύρα ( :-k )

Στην περίπτωση του μοντέλου 7000/7020 που υπάρχει USB θύρα, ενδεχομένως να μπορεί να καθήσει εκεί ένας USB WiFi client και να μιλάει με το Access Point.

BTW, μήπως θα έπρεπε να αφήσουμε τις γυναίκες μας να κάνουν παρέα μεταξύ τους ; Και εγώ ακριβώς τα ίδια προβλήματα είχα :lol:

yiapap
19-05-05, 14:22
BTW, μήπως θα έπρεπε να αφήσουμε τις γυναίκες μας να κάνουν παρέα μεταξύ τους ; Και εγώ ακριβώς τα ίδια προβλήματα είχα :lol:
ΘΑ ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ!!! :mad:
Τώρα, έστω και με κόπο, μάχες και παράπλευρες απώλειες, έχουμε καταλήξει σε ένα moratorium, μια πράσινη ζώνη, μια ειρήνη τέλος πάντων. Βασική παράμετρος είναι ότι χρησιμοποιούμε λογικά ( :-k ) επιχειρήματα για να αποδείξουμε πόσο φυσιολογικό είναι το σπαγκέτι καλωδίων πίσω από το home theater και γύρω γύρω προς τα surround!!!
Σκέφτεσαι να βρεθούν και να αρχίσουν να συζητάνε για το πόσο φυσιολογικό ΔΕΝ είναι το σπαγκέτι καλωδίων;;; :vava:

mastermind
19-05-05, 14:55
Θα έχετε μάχη . . . Βλέπω τι κάνει η μάνα μου,δεν θέλε ούτε ένα παραπάνω ηχείο στο καθιστικό,της φαίνονται πολλά τα 5.1,που να δει τα αλλα 2 που θα πάρω με τον νταντ!!

yiapap μπορεί να μην παίρνει pci αλλα στη usb του μπορείς να προσθέσεις ότι θες,αποδεδιγμένα δουλεύουν wifi κάρτες όπως την linksys. Μην μπλέξεις με ethernet bridges λόγω υψηλού κόστους αν και είναι πιο αξιόπιστα.

euri
19-05-05, 15:23
Μην μπλέξεις με ethernet bridges λόγω υψηλού κόστους αν και είναι πιο αξιόπιστα.Δηλαδή ένα D-Link 810+ στα 50 - 60 ευρώ είναι υψηλό κόστος; :what:

mastermind
19-05-05, 15:41
Δηλαδή ένα D-Link 810+ στα 50 - 60 ευρώ είναι υψηλό κόστος; :what:

Είχα κατα νου τα G μοντέλα που πάει φύρω στα 150Ε αν τα πάρεις απο Ελλάδα οπότε σε σχέση με τα 40-60 των usb είναι ακριβά! Βέβαια αμα τα βρεις σε καλή τιμή μην διστάσεις να τα τσιμπίσεις...

nitronori
19-05-05, 16:36
Θεώρησε το Dreambox ως ένα ακόμα PC στο χώρο σου. Άρα θέλει IP, DNS, Gateway (όλα αυτά μπορείς να τα ρυθμίσεις από τα μενού του που τα εμφανίζει στην τηλεόραση) και φυσικά να το συνδέσεις με κάποιο τρόπο στο τοπικό σου δίκτυο. Αν ψάξεις στο φόρουμ για θέματα περί δικτύωσης θα βρεις πολλούς και διάφορους τρόπους ;)

Θα προσπαθησω,ευχαριστω παντως για την απαντηση.Ααα θα ηθελα να πω κατι για το avatar σου
αλλα θα 'ναι κοινοτυπο : ΤΙ ΓΥΝΑΙΚΑ... :thumbsup1

pelasgian
19-05-05, 18:50
b) Ναι, παίζει, όχι πάντα καλά καθότι ξεχνάνε πολλά προγράμματα πολλά tcp connections ανοιχτά, θέλει καθημερινά resets. Είναι καραπαράνομο του κερατά.

Τι έκδοση του Kernel τρέχεις; Και ποιο μοντέλο έχεις; Έκανες καμιά αναβάθμιση το software; Πήρε το μάτι κανενός το source του software τους; (να το «μαστορέψουμε» λιγάκι :-k )

May the source be with you!
http://chistes-graficos.areahumor.com/humor_grafico/archivos/bart_wars.jpg

(αν το δει αυτό ο wantilles, την γα...ργαλήσαμε.)

mastermind
19-05-05, 20:47
Τι έκδοση του Kernel τρέχεις; Και ποιο μοντέλο έχεις; Έκανες καμιά αναβάθμιση το software; Πήρε το μάτι κανενός το source του software τους; (να το «μαστορέψουμε» λιγάκι :-k )

Δυστυχώς το source των emu δεν κυκλοφορεί,αν θες για περαιτέρω ψάξιμο ρίξε μια ματιά στο http://www.sat-industry.net/forums/index.php? οπου μιλάνε για όλα τα εργαλεία... Υπάρχει και γωνιά του προγραμματιστή,ίσως ναχουν sources των images όπως έκαναν παλιά!!

I XL I
27-05-05, 20:53
Έχω μια πολύ παλιά έκδοση του mgcamd αν σε ενδιαφέρει (source code) !!!

Όσον αφορά τα images για κοίταξε :

http://its.no-enigma.de/
http://www.tuxbox.org/
http://www.elitedvb.net/

Τα πρωτόκολα επιοιινωνίας του κάθε emu (client/server) συνήθως περιγράφονται μέσα στο full version zip του κάθε emu !!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.