PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτος λογ/σμος Zisto (αναζητειται...)



obrax
02-05-07, 12:37
Ειμαι εδω και 37 μερες στο zisto και δεν εχω λαβει ακομα λογ/σμο. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον τους ειδημονες:
Καθε ποτε θα λάμβανουμε λογ/σμο? Θα ερχεται ταχυδρομικως στο σπιτι? Πως θα εξοφλειται(υποψιν οτι δεν εχω δωσει καποια εντολη για πληρωμη μεσω τραπεζικου λογ/σμου).
Ελπιζω να υπαρχουν αναλυτικα τυχον χρεωσεις περα των προβλεπομενων που οριζονται απ τα 47€. (Φραγη κινητων κλπ. μπορω να ζητησω?)
Με τον ΟΤΕ τι θα γινει? Θα μου βγαλει εκκαθαριστικο εως την ημερ/νια που μπηκα στο zisto και τελος? Πρεπει να παω στα γραφεια του να δηλωσω διακοπη? Να υπογραψω καποια αιτηση μηπως? ή δε χρειαζεται τιποτα?


Ε ρε πλακες ετσι και δω τιποτα περιεργες χρεωσεις ή ημερ/νια πριν τη σωστη...:p

Eddial
02-05-07, 12:46
Μαζευε χρήματα εσύ κ τα υπόλοιπα θα τα δεις στη πορεία....ελπιζω να μην ξόδεψες το δώρο του πάσχα.....

obrax
02-05-07, 12:55
Λες να με χρεωσουν για καθημερινες 24ωρες κλησεις στον Αγ. Δομινικο και λοιπες ροζ γραμμες?:rofl:
Eσυ ποτε ελαβες λογ/σμο και τι περιεργα βρηκες μεσα?

lx911
02-05-07, 12:58
Θα λαμβανεις αναλυτικο λογαριασμο καθε 2 μηνες.
Οσο για να κανεις φραγη δες εδω (http://www.tellas.gr/page.asp?gid=0&arid=372&lang=2)

Eddial
02-05-07, 13:23
δεν νομίζω να υπάρχει θέμα πονηρών χρεώσεων αν όμως έχεις όρεξη ρίξε μία ματιά σε αυτό να δεις τι τράβηξα εγώ με καποιυσ λογαριασμόύς τησ ΤΕΛΛΑΣ !!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19232
Βέβαια για να είμαστε κ δίκαιοι με εσένα δεν έχει δημιουργηθεί κανένα προβλημα ...προς το παρόν τουλαχιστον΄!!!!

Nikko
02-05-07, 13:41
Φίλε obrax εγώ περίμενα για τον πρώτο λογαριασμό 3 μήνες. από Ιανουάριο ( που συνδέθηκα ) μέχρι την περασμένη εβδομάδα που μου ήρθε.

Το θέμα είναι οτι τους πήρα εγώ τηλέφωνο να τούς πω οτι δεν μου έχει έρθει κανένας λογαριασμός ακόμα, και τότε φιλοτιμήθηκαν να μου τον στείλουν ( μπορεί και να έκανα μαλακιά ) αλλά έλεγα μήπως τον είχαν στείλει και είχε παραπέσει πουθενά ο φάκελος.

Ο λογαριασμός ήρθε τελικά με χρέωση για 3 μήνες μόνο τα πάγεια 47Ε ( κάτι τηλέφωνα που είχα κάνει στις αρχές με το zisto σε κινητά δεν μου τα χρέωσαν. :whistle:

argi73
03-05-07, 09:48
Καλημέρα και εμένα ήρθε μετά από 2 μήνες περίπου. Ενεργοποίηση 28/02 χρίση-πάγιο για τις 15 μέρες 01/3-15/3 και 2 πάγια μπροστά μέχρι 15/05.

Με τον ΟτΕ τι γίνεται; Μου ήρθε για χρήση μέχρι 28/02 και τα 2 πάγια μπροστά. Τον πλήρωσα κανονικά ο επόμενος θα είναι καθαριστικός;

polo_cult
03-05-07, 10:16
Δεν έπρεπε να πληρώσεις, έπρεπε να περιμένεις τον εκκαθαριστικό καλύτερα, εγώ έτσι έκανα. Μου ήρθε πριν κανα 2 εβδομάδες και έχω Zisto από τον Δεκέμβριο που μας πέρασε...

obrax
03-05-07, 13:32
Οσο για να κανεις φραγη δες εδωΩστε μπορουμε να ορισουμε απο μονοι μας φραγες σε αυτο το site? Και θα ενεργοποιουνται αμεσως? Εισαι σιγουρος?
Στα υπεραστικα γιατι να κανουμε φραγη? Αφου ειναι απεριοριστα.


Καλημέρα και εμένα ήρθε μετά από 2 μήνες περίπου. Ενεργοποίηση 28/02 χρίση-πάγιο για τις 15 μέρες 01/3-15/3 και 2 πάγια μπροστά μέχρι 15/05.

Με τον ΟτΕ τι γίνεται; Μου ήρθε για χρήση μέχρι 28/02 και τα 2 πάγια μπροστά. Τον πλήρωσα κανονικά ο επόμενος θα είναι καθαριστικός;
Eτσι ε, οι κουφ@λες?!:p 2 παγια μπροστα? δηλσδη προπληρωνεις 94€ εκτος απ τα τρεχοντα??Δηλαδη πληρωσες 188€ με το πρωτο λογ/σμο? Εισαι σιγουρος? :hmm:

Για τον ΟΤΕ ρωτησα κι εγω χωρις απαντησει, ευκαιρια τωρα: πρεπει να κανω καποια ενεργεια για τη διακοπη ή θα γινει αυτοματα? Θα βγει εκκαθ/κος εως την ημερ/νια που μπηκα στη tellas? Εφοσον κρατησουν 2 μηνες μπροστα οπως γινεται συνηθως, θα μου επιστρεψουν λεφτα??...


Δεν έπρεπε να πληρώσεις, έπρεπε να περιμένεις τον εκκαθαριστικό καλύτερα, εγώ έτσι έκανα. Μου ήρθε πριν κανα 2 εβδομάδες και έχω Zisto από τον Δεκέμβριο που μας πέρασε...
A, ετσι πρεπει να κανουμε? Να μη πληρωσουμε και να περιμενουμε τον εκκαθ/κο? Κι αν δε ερθει ποτε?

argi73
03-05-07, 15:06
2 παγια μπροστα? δηλσδη προπληρωνεις 94€ εκτος απ τα τρεχοντα??Δηλαδη πληρωσες 188€ με το πρωτο λογ/σμο? Εισαι σιγουρος? :hmm:


Πλήρωσα 87 ευρώ αν θυμάμαι καλα. Έχω το απλο Zisto με 29,90 παγίο. Δηλαδή πλήρωσα μισό μήνα παγιο + 2 μήνες προστά + χρήση.. Ο λογαριασμό είχε εκδοθεί υποτίθεται τέλη Μαρτίου αλλά εμένα ήρθε μέσα και Απριλίου..

Τώρα για τον ΟΤΕ τον πλήρωσα και όταν έρθει ο εκκαθαριστικός φαντάζομαι θα γίνει επιστροφή..

Godaemon
03-05-07, 15:51
Εμένα που στον πρώτο λογαριασμό κάνανε λάθος και με είχανε βάλει στο ΖΙΣΤΟ DSL και οχι στο DSL+TEL και μου χρεώνανε όλες τις κλήσεις?

Πήγα απο τα γραφεία τους ,έδειξα το συμβόλαιο μου και τους είπα περί λάθους και είπανε αμέσως οκ και οτι θα το διορθώσουν , θα αλλάξουν το πρόγραμμα στο σωστό και οτι κλήσεις έχουν γίνει μέχρι την αλλαγή και δεν πρέπει να χρεωθούν θα τις πιστώνανε.

Ε λοιπόν τώρα ήρθε ο δεύτερος λογαριασμός και κάνανε την μισή δουλειά.Ναι μεν αλλάξανε το πρόγραμμα στο σωστό αλλά όλες οι κλήσεις που είχανε γίνει μέχρι τότε δεν τις έχουν πιστώσει!!! :rofl: Αποτέλεσμα?? 400 ευρώ χρέωση λόγω των κλήσεων που χρεώνανε

Ξαναπήγα απο κει και τα ξανα εξήγησα :rtfm: και έκανα και για δεύτερη φορά γραπτό αίτημα που ξανα εξηγώ οτι δεν αναλαμβάνω την εξόφληση μπλα μπλα λόγω λάθους και ζήτησα να ξαναβγεί σωστός λογαριασμός για το τετράμηνο πλέον (15/1/07 έως 15/5/07).Γιατί εδώ και 4 μήνες έχουν έρθει 2 λογαριασμοί παντελώς λάθος και φυσικά δεν έχω πληρώσει κανέναν.

Μου είπανε οτι θα εξεταστεί άμεσα και θα βγεί διορθωτικός λογαριασμός.
Αν δεν ικανοποιηθώ μάλλον πάμε για ΕΕΤΤ και φυσικά δημοσιοποίηση σε εφημερίδες.

zachos
03-05-07, 16:24
Στην Ελλαδα ειναι γενικα "ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ!!!!"

Μονο για διακοπες ενα μηνα το καλοκαιρι και να παρακαλας να μην χρειαστεις κατι!!! Αμαν επιτελους τι θα γινει με ολη αυτη την καφριλα!

cakavera
03-05-07, 19:21
Εμενα μου ηρθε σημερα ο πρωτος λογαριασμος και η χρεωση ειναι 170 ευρω.
Η χρεωση ειναι απο 23/2 μεχρι 15/6.
Το καλο ειναι οτι δε μου χρεωσαν το speedtouch:p :p

iliask
03-05-07, 22:11
kαι εμένα με χρέωσαν 234 euro.Εχω ενεργοποιηθεί από 24-01-07. και με χρέωσαν με τα πάγια μέχρι τις 31/05/07.Μαζί με κατι τελ εξωτερικό και κινητά μαζεύτηκε το ποσό.....Παντώς θα ήθελα να δω υπηρεσία στο site με live λογαριασμό και χρέωσεις.!!!!

obrax
04-05-07, 09:41
Εμενα μου ηρθε σημερα ο πρωτος λογαριασμος και η χρεωση ειναι 170 ευρω.
Η χρεωση ειναι απο 23/2 μεχρι 15/6.
Το καλο ειναι οτι δε μου χρεωσαν το speedtouch:p :p

Δηλαδη 4 μηνες παρα 8 ημερες, οι 4 μηνες ειναι 4Χ47=188Ε... Οποτε σωστα εδωσες 170.
Δεν εκανες καποια αλλη κληση, κινητου ή εξωτερικου ή 090 κλπ?

Το SpeedTouch ειναι 3Ε/μηνα, σωστα? Μαλλον θα το χρεωσουν μαζεμενο.
Για ποσο θα μας χρεωνουν με τα 3? Ενα χρονο?

Παντως κακως μας χρεωνουν καθε 3 ή 4 μηνες και με προπληρωμες... Μαζευεται μεγαλο ποσο και ο αλλος μπορει να μην εχει.

cakavera
04-05-07, 13:35
Δηλαδη 4 μηνες παρα 8 ημερες, οι 4 μηνες ειναι 4Χ47=188Ε... Οποτε σωστα εδωσες 170.
Δεν εκανες καποια αλλη κληση, κινητου ή εξωτερικου ή 090 κλπ?

Το SpeedTouch ειναι 3Ε/μηνα, σωστα? Μαλλον θα το χρεωσουν μαζεμενο.
Για ποσο θα μας χρεωνουν με τα 3? Ενα χρονο?

Παντως κακως μας χρεωνουν καθε 3 ή 4 μηνες και με προπληρωμες... Μαζευεται μεγαλο ποσο και ο αλλος μπορει να μην εχει.


Μονο εξωτερικο πηρα δυο φορες και η χρεωση ηταν 2,5 ευρω συνολικα.
Τωρα για το speedtouch δεν εχω ιδεα πως θα μου το χρεωσουν.Οσο για το λογαριασμο,τους πηρα και μου ειπαν οτι μονο ο πρωτος ερχεται ετσι μαζεμενος και οτι οι επομενοι θα ερχονται κανονικα καθε διμηνο.

minovg
04-05-07, 14:13
Καλημέρα και εμένα ήρθε μετά από 2 μήνες περίπου. Ενεργοποίηση 28/02 χρίση-πάγιο για τις 15 μέρες 01/3-15/3 και 2 πάγια μπροστά μέχρι 15/05.

Με τον ΟτΕ τι γίνεται; Μου ήρθε για χρήση μέχρι 28/02 και τα 2 πάγια μπροστά. Τον πλήρωσα κανονικά ο επόμενος θα είναι καθαριστικός;
Εγώ ενεργοποιημένος από 16 Νοεμβρίου και ακόμα τρέχω με τον εξοφλητικό του ΟΤΕ... Μου είχαν έρθει 2 πάγια μπροστά από 01/12-01/02, φυσικά δεν πλήρωσα το λογαριασμό, αλλά και στους επόμενους που έρχονται δεν αφαιρεί το ποσό ενώ δεν μου χρεώνει επιπλέον πάγια...

Στο 134 και στο τμήμα λογαριασμών δεν υπάρχουμε καν (οι ανενεργοί αριθμοί του ΟΤΕ δεν εμφανίζονται στο σύστημά τους), μόνο από καταστήματα γίνεται εκκαθάριση. Πήγα μια φορά, ήταν μια κυρία που φρόντιζε το μανικιούρ της, με σιχτίρισε που την ενόχλησα και με παρέπεμψε να περιμένω νέο λογαριασμό. Ε ήρθε κι ο νέος, @@ κι αυτός. Το σίγουρο είναι ότι δε παίρνουν μία. Ας πάνε να τα βρούνε μόνοι τους. Κάααααααποια στιγμή όταν με παίρνει ο δρόμος από την Μικράς Ασίας στον ΟΤΕ ίσως περάσω να τους ψιθυρίσω κανά φωνήεν.

obrax
10-05-07, 09:30
Και γιατι να τρεχουμε εμεις για τις ανεπαρκειες τους? Στο κατω-κατω τι θα μας κανουν? θα μας κοψουν το τηλεφωνο? Ε ας το κοψουν...:twisted:

turboirc
10-05-07, 16:13
Δηλαδη 4 μηνες παρα 8 ημερες, οι 4 μηνες ειναι 4Χ47=188Ε... Οποτε σωστα εδωσες 170.
Δεν εκανες καποια αλλη κληση, κινητου ή εξωτερικου ή 090 κλπ?

Το SpeedTouch ειναι 3Ε/μηνα, σωστα? Μαλλον θα το χρεωσουν μαζεμενο.
Για ποσο θα μας χρεωνουν με τα 3? Ενα χρονο?

Παντως κακως μας χρεωνουν καθε 3 ή 4 μηνες και με προπληρωμες... Μαζευεται μεγαλο ποσο και ο αλλος μπορει να μην εχει.

Αυτό είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα. Τι θα πει δεν έχει. Ας μην τα ξόδευε όταν δεν του ερχόταν ο λογιαριασμός για να τα κρατήσει να έχει να πληρώσει όταν έρθει.

Είτε σου έρχεται κάθε μέρα είτε μία φορά το εξάμηνο, ίδια είναι η χρέωση.

Οσο για την προπληρωμή, αυτό συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες, προπληρώνεις το πάγιο των δυο επομένων μηνών.

Spanos
10-05-07, 16:23
Εμένα μου 113 ευρώ την προηγούμενη εβδομάδα και είναι για απο 23/2 μέχρι 15/6, στο Ζίστο ΔΣΛ. Τώρα δε βγαίνω απο το σπίτι και κάνω το σκ@το μου παξιμάδι για να τον πληρώσω :evil:

turboirc
10-05-07, 16:28
Ναι αλλα τόσο καιρό έτρωγες τα λεφτά των παγίων στα ποτά και στα ξενύχτια.

Spanos
10-05-07, 16:33
Ε ας μας στέλνουν τότε ένα λογαριασμό το χρόνο να τα πληρώνουμε όλα μαζί, θα κόψουμε εξόδους, διακοπές και θα κάνουμε τα λεφτά μας μασούρι για να έχουμε όποτε και όταν έρθει ο λογαριασμός της Τελλάς...:twisted:

obrax
11-05-07, 13:16
Αυτό είναι καθαρά ψυχολογικό θέμα. Τι θα πει δεν έχει. Ας μην τα ξόδευε όταν δεν του ερχόταν ο λογιαριασμός για να τα κρατήσει να έχει να πληρώσει όταν έρθει.

Είτε σου έρχεται κάθε μέρα είτε μία φορά το εξάμηνο, ίδια είναι η χρέωση.

Οσο για την προπληρωμή, αυτό συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες, προπληρώνεις το πάγιο των δυο επομένων μηνών.

Ξερεις φανταζομαι, οτι αλλο ειναι να πληρωνεις μικρο ποσο, αλλο μεγαλο.
Γι αυτο υπαρχουν και οι διακανονισμοι και οι δοσεις, γιατι ο πελατης διευκολυνεται οταν πληρωνει με λιγα-λιγα ενα μεγαλο ποσο.
Οποτε, οσο κι αν το ποσο ειναι ιδιο σε καθε περιπτωση, καλό θα ηταν να μην το αφηνουν να μαζευεται.

Οσο για την προπληρωμη, ειναι απαραδεκτο. Γιατι να σε βαζουν να πληρωνεις μπροστα? Για να τα τσεπωνουν και να τα τοκιζουν?
Επειδη το εκανε ο π(ΟΤΕ)ές δε σημαινει οτι πρεπει να το κανουν και οι νεοι παροχοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.