PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη πριζας ρευματος προβλημα



ladose
05-08-16, 12:42
Παιδια γεια χαρα.Λοιπον.Εχω ενα θεμα εδω αν γνωριζει καποιος ας μου πει.Χθες αλλαξα μια πριζα ρευματος η οποια ειχε μαζι και διακοπτη για το φως..3 καλωδια λοιπον για ρευμα και δυο καλωδια ακομα για τον διακοπτη...τα δυο καλωδια του διακοπτη τα εχω οφ και κολλημενα με ταινια...ΑΛΛΑ περα απο αυτο εχει το δωματιο ακομη ενα διακοπτη οπου δεν αναβει το φως.,Τι παιζει να εγινε?

jjokeris
05-08-16, 12:52
Οταν το δωμάτιο εχει δυο διακόπτες τότε αυτοί επικοινωνόυν μεταξύ τους.Δες το σχεδιάγραμμα.
173395

ladose
05-08-16, 12:54
Επικοινωνουν ε? χμμμ καλα απτο σχεδιο δε καταλαβαινω και κατι..απλα τωρα τα δυο καλωδια της πριζα που εγω εχω οφ τι πρεπει να γινουν ωστε να λειτουργει το φως?

cranky
05-08-16, 12:56
Τι παιζει να εγινε?
Αυτό που λέει ο jjokeris.
Οι δυό διακόπτες είναι αλέ-ρετούρ.

ladose
05-08-16, 12:57
Οποτε τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?Εχω δυο καλωδια της μιας πριζας εκτος..η βαζω πριζα μαζι με διακοπτη η?

cranky
05-08-16, 12:58
Παίρνεις πρίζα με διακόπτη, και βάζεις τα καλώδια όπως ήταν στην παλιά.

ladose
05-08-16, 13:00
Μονο ετσι ε?χμμμ καλως.Ευχαριστω

- - - Updated - - -

Θα εβαζα την παλια παλι αλλα οπως ειδα τα καλωδια πριν τα βαλω δε νομιζω να μπορω να τα βαλω ξανα...ηταν συνεχεια του αλλου καλωδιου κλπ..ειχε κομματακι καλλωδιο εννωμενο κλπ.

jjokeris
05-08-16, 13:38
Τα δυο καλωδια εχουν το ιδιο χρώμα?

ladose
05-08-16, 13:39
εεε ναι αν θυμαμαι ιδιο ειναι,καφε σκουρο

jjokeris
05-08-16, 13:41
Και υπηρχε και ενα μονο του με άλλο χρώμα που ενωνόταν με την μια επαφή της πριζας?

ladose
05-08-16, 13:44
5 καλωδια συνολο.3 που ειναι συνδεδεμενα στη σουκο και δυο που εχω οφ τα δυο καφε του διακοπτη.

- - - Updated - - -

ηταν μπερδεμανα γενικα η συνδεση..απο κει που ενωνοταν με το ρευμα συνεχιζε ενα μικρο σαν προεκταση και εμπαινε στου διακοπτη.δε ξερω αν ετσι ειναι σωστο και οχι μονοκοματο...

jjokeris
05-08-16, 13:58
Λογικά το μικρό που πήγαινε στην πριζα είναι η γείωση και τα δύο άλλα είναι η φαση.Οι επαφες για το φω πρεπει να ειναι 3.Δυο απο την μια πλευρα κοντα η μια στην αλλη και η τριτη απεναντι...ετσι είναι?

ladose
05-08-16, 14:05
Μμμ δυστυχως δε θυμαμαι πως ηταν η συνδεση..ειναι ενα κιτρινο γειωση και αλλα δυο(σκουρα) οι φασεις λογικα..του ρευματος.του διακοπτη 2 καλωδια καφε.δε ξερω :/ καλα δε θα το καω εγω δε τοχω..απλα ειπα μηπως μπορω να κανω κατι μπας και δουλεψει το φως..

- - - Updated - - -

δηλαδη αν μπορει να δουλεψει το φως διχως να βαλω αλλη πριζα με διακοπτη..πρεπει οπως και δηποτε να συνδεθει καποια αλλη πριζα ετσι?με διακοπτη δηλαδη

jjokeris
05-08-16, 14:09
Εγω θα δοκιμαζα να βραχυκυκλώσω το ενα καφε (απο τα δύο) με αυτό που παει στη πριζα (λογικά ουδλετερος, αυτό που ήταν στην απέναντι επαφή,οχι δίπλα). Κλειστός ο γενικός και αν υπάρχει ευαίσθητη συσκευή στο σπίτι να ειναι εκτός πριζας.Ειναι ρίσκο όμως.Μπορει να σου πέσει η ασφάλεια.

ladose
05-08-16, 14:12
να βαλω εννοεις το ενα καφε σκουρο απο τα δυο οφ σε καποια θεση απο τα 2 ρευματος..μεσαιο ειναι γειωση μενει εκει.σωστα?

sdikr
05-08-16, 14:16
Θα έλεγα να μην βάλεις τίποτα, η γείωση κανονικά πρέπει να είναι κιτρινο/πράσινο, καφέ ή μαύρο η φάση και μπλε ουδέτερος, κάτι δεν πάει καλά με τα χρώματα που λές ποιο πάνω.

Υπάρχει περίπτωση να κράτησες καμιά φωτό απο την παλιά σύνδεση;

ladose
05-08-16, 14:24
Γειωση ειναι κιτρινο το καλωδιο ναι.στη μεση ειναι και αριστερα δεξια ενα καλωδιο γκρι-καφε και ενα καλωδιο μπλε σκουρο...τα δυο καλωδια που εχω βγαλμενα ειναι καφε..

- - - Updated - - -

Ειχα βγαλει χθες μια εικονα αλλα ειναι χαλια. 173397

- - - Updated - - -

επισης μπορει απο τις 3 εισοδους να εβαλα αναποδα το μπλε και το καφε?να πρεπει αντιστροφα?

- - - Updated - - -

δηλαδη το ουδετερο να το εβαλα στο μερος της φασης..η δεν εχει σημασια

mpirarxos
05-08-16, 14:25
Βγάλε αν μπορείς μια φωτό τα καλώδια σκέτα στον αέρα. Λογικά το μαύρο είναι η φάση που δίνει και στον διακόπτη και στην πρίζα. Τα 2 καφέ είναι οι επιστροφές του διακόπτη αν είναι αλέ ρετούρ. Τα άλλα 2 (κίτρινο/ κιτρινοπράσινο γείωση) (μπλε/γκρι ουδέτερος) πάνε στην πριζα.

ladose
05-08-16, 14:29
173398
Εδω που λεει το φκρι η το μαυρο εγω παιζει να εχω βαλει το μπλε..υπαρχει τετοια πιθανοτητα δλδ να τα εχω αναποδα και να λειτουργει?Θα ριξω αργοτερα το ρευμα κ θα βγαλω εικονα ναι

mpirarxos
05-08-16, 14:35
173398
Εδω που λεει το φκρι η το μαυρο εγω παιζει να εχω βαλει το μπλε..υπαρχει τετοια πιθανοτητα δλδ να τα εχω αναποδα και να λειτουργει?Θα ριξω αργοτερα το ρευμα κ θα βγαλω εικονα ναι

Όπου και να βάλεις φάση και ουδέτερο (εκτός από το κέντρο βέβαια ) η πρίζα θα λειτουργεί.
Στην πρίζα βάζουμε στο κέντρο γείωση, και αριστερά και δεξιά φάση και ουδέτερο.

ladose
05-08-16, 14:42
Κεντρο γειωση δε πειραζω ναι,,.αρα δε παιζει προβλημα απο κει αμα τα βαλω αντιστροφα,οκ

- - - Updated - - -

δε θα αλλαξει κατι δηλαδη αν τα βαλω αναποδα

- - - Updated - - -

Οποτε τι διαολο μονο αλλη πριζα με διακοπτη ειναι η λυση αποτι καταλαβαινω ε?

- - - Updated - - -

Ετσι ειναι τα καλωδια.η διαφορα ειναι πως η γειωση ειναι κιμτρινο και εχει συν δυο καφε του διακοπτη λογικα 173399

mpirarxos
05-08-16, 16:27
Τώρα κατάλαβα. Θέλεις μόνο την πρίζα χωρίς τον διακόπτη, έτσι? Απλά θα συνδέσεις το ένα από τα δύο καφέ με το μαύρο (μπορείς να τα βιδώσεις στην ίδια βίδα πάνω στην πρίζα αν θες) και το άλλο καφέ μόνωσε το και άστο στον τοίχο απλά να μην ακουμπάει πουθενά. Το θέμα είναι ότι με το ενώσεις τα 2 καφέ μεταξύ τους δεν παίρνανε ρεύμα. Για να καταλάβεις αυτό που είναι στον κόκκινο κύκλο είναι η φάση και αυτά που είναι στο καφέ τετράγωνό είναι οι 2 επιστροφές. Αρκεί να παίρνει μόνιμα ρεύμα η μία από τις 2 θα ελέγχεις το φως μοναχά από τον άλλο διακόπτη.
173401

ladose
05-08-16, 17:00
Ααακριβως φιλε.Μονο πριζα δε με απασχολει ο διακοπτης αφου υπαρχει και αλλος..αρα το ενα απο τα δυο καφε το βαζω μαζι με το μαυρο στην ιδια θεση...ετσι?ναι τα δυο καφε ετσι κ αλλιως οπως λες τα εχω..ταινια και απλα μεσα στη τρυπα..οποτε το ενα απο τα δυο το βαζω μαζι με το μαυρο στην ιδια τρυπα..σωστα καταλαβα?

- - - Updated - - -

και αυτο που ειπες σκεφτηκα αλλα δε ρωτησα λεω μλκια θα ρωτησω..το να ενωσω τα δυο καφε

- - - Updated - - -

Επισης ακομη μια απορια..εκει η τρυπα εχει δυο θεσεις..το ενα καφε με το μαυρο πρεπει να ακουμπουν μεταξυ τους η μπορω και το ενα στην μια θεση κ το αλλο στην αλλη ακριβως διπλα?

mpirarxos
05-08-16, 17:01
Ναι σωστά κατάλαβες, απλά βάζεις το ένα καφέ με το μαύρο.

ladose
05-08-16, 17:07
Να ρωτησω ξανα μη κανω καποιο λαθος..το βαζω μαζι με το μαυρο που ειναι η φαση το μαυρο.οχι στο μπλε που ειναι ουδετερο

mpirarxos
05-08-16, 18:08
ναι το βάζεις στο μαύρο. Όπως σου έδειξα και στο σχέδιο πιο πάνω, το μαύρο είναι αυτό στον κόκκινο κύκλο και αυτά στο καφέ τετράγωνο είναι τα 2 καφέ. Πρέπει απλά να ενώσεις το ένα από τα 2 καφέ με το μαύρο.

ladose
05-08-16, 18:17
απλα..το ενα καφε με το μαυρο τα ενωνω μεταξυ τους δλδ στριβψ τα συρματακια μεταξυ τους η αν τα βαλω απλα μαζι στην ιδια τρυπα ειναι το ιδο..

mpirarxos
05-08-16, 19:00
ναι το ίδιο είναι.

ladose
05-08-16, 19:12
Απλα αγχωθηκα μη καει καμια ασφαλεια που ειπε κ ο φιλος πιο πανω

mpirarxos
05-08-16, 19:49
Το θέμα είναι μην πάθεις εσύ τίποτα. Οι ασφάλειες αλλάζουν.

ladose
05-08-16, 19:50
Γενικο κατεβαζω και πριν πιασω χωνω κατσαβιδι μεσα μπας και..απλα επειδη δε μπορω σημερα να παρω ασφαλεια μη μεινω διχως ρευμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.