PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάθε πότε θα θέλατε να έρχεται ο λογαριασμός του Ζίστο;



minovg
02-05-07, 15:38
Η ερώτηση είναι απλή και αναφέρεται στον τίτλο. Η Τελλάς στέλνει τους λογαριασμούς ανά δίμηνο. Αυτό είναι και πάλι παγκόσμια πρωτοτυπία της Ελλάδας. Ο καθένας μας πληρώνεται ανά μήνα, όχι ανά δίμηνο. Ο καθένας μας θέλει να κάνει τα κουμάντα του σύμφωνα με το μηνιαίο λογαριασμό.

Ιδιαίτερα ο πρώτος λογαριασμός της Τελλάς αργεί πολύ (υπάρχουν σχετικά θέματα προς συζήτηση) και όταν κληθείς να τον πληρώσεις, βάζεις... βαθιά το χέρι στην τσέπη και ουσιαστικά τα κλαις.

Κάθε πότε λοιπόν θα θέλατε να έρχεται ο λογαριασμός του Ζίστο; Εκθέστε τις απόψεις σας.

Παρακαλώ επί του θέματος απαντήσεις μόνο. Όχι γενικά παράπονα για την Τελλάς του στυλ «ποτέ να μη πάρουν φράγκα», «μη σώσουν», «εγώ δε πληρώνω μία γιατί είναι αλήτες» κλπ.

Spanos
02-05-07, 15:47
Kάθε μήνα φυσικά γιατί είναι πολύ καλύτερα να πληρώνεις λίγα-λίγα παρά να φουσκώνει ο λογαριασμός και μετά να τα πληρώνεις μαζεμένα.

Επίσης ο πρώτος λογαριασμός πρέπει να έρχετε αμέσως μετά την ενεργοποίηση (πχ σε 10 μέρες), καθυστερούν πολύ να τον στείλουν και πληρώνεις κάτι τετράμηνα μαζεμένα. Εμένα μου ήρθε 113€ ο πρώτος λογαριασμός και είμαι και στο φτηνό το πρόγραμμα με τα 30€ αλλιώς θα μου ερχόταν 178€ με τις μέρες που έχω....:down:

nrg_polini
02-05-07, 16:06
Και η ΒΤ καθε διμηνο στελνει, μπορει και τριμηνο :p

armodios
02-05-07, 23:42
Δεν έχω πρόβλημα με την ανά δίμηνο αποστολή του λογαριασμού. Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα ήθελα να έρχεται μηνιαίως θα ήταν για καλύτερο έλεγχο της αναλυτικής κατάστασης κλήσεων. Θεωρώ όμως ότι κάποια στιγμή η Tellas θα πρέπει να δώσει (δωρεάν, εννοείται) την δυνατότητα e-billing στους συνδρομητές της για να ελέγχουν τις κλήσεις τους on-line ανά πάσα στιγμή μέσω του internet.

liberostelios
03-05-07, 14:16
Ποιά παγκόσμια πρωτοπορία ρε παιδιά! Κι ο ΟΤΕ ανά δίμηνο έρχεται!

Βασικά το κάθε ένα έχεις τα καλά του. Το καλό του μηνιαίου είναι ο καλύτερος έλεγχος και το ότι σου έρχονται σιγά-σιγά αλλά, από την άλλη, με το δίμηνο δε χρειάζεται να πηγαίνεις κάθε μήνα για να πληρώνεις το λογαριασμό (σημαντικό όταν έχεις πολλές δουλειές)...

Ψήφισα μήνα, πάντως, αλλά χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την υπάρχουσα κατάσταση η οποία μου φαίνεται και φυσιολογική... ;)

giwrgosth
03-05-07, 14:22
Κάθε μήνα για να υπάρχει έλεγχος.

ermis333
03-05-07, 14:24
Ποιά παγκόσμια πρωτοπορία ρε παιδιά! Κι ο ΟΤΕ ανά δίμηνο έρχεται!

Βασικά το κάθε ένα έχεις τα καλά του. Το καλό του μηνιαίου είναι ο καλύτερος έλεγχος και το ότι σου έρχονται σιγά-σιγά αλλά, από την άλλη, με το δίμηνο δε χρειάζεται να πηγαίνεις κάθε μήνα για να πληρώνεις το λογαριασμό (σημαντικό όταν έχεις πολλές δουλειές)...

Ψήφισα μήνα, πάντως, αλλά χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την υπάρχουσα κατάσταση η οποία μου φαίνεται και φυσιολογική... ;)

Ίντερνετ έχετε κάντε Webbaniking να μη χρειάζεται να τρέχετε.;)

minovg
03-05-07, 14:34
Ποιά παγκόσμια πρωτοπορία ρε παιδιά! Κι ο ΟΤΕ ανά δίμηνο έρχεται!

Βασικά το κάθε ένα έχεις τα καλά του. Το καλό του μηνιαίου είναι ο καλύτερος έλεγχος και το ότι σου έρχονται σιγά-σιγά αλλά, από την άλλη, με το δίμηνο δε χρειάζεται να πηγαίνεις κάθε μήνα για να πληρώνεις το λογαριασμό (σημαντικό όταν έχεις πολλές δουλειές)...

Ψήφισα μήνα, πάντως, αλλά χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την υπάρχουσα κατάσταση η οποία μου φαίνεται και φυσιολογική... ;)
Έλα ρε Λίμπερο. Καταρχάς για εμάς τους ιντερνετάκηδες δεν υπάρχει γκισέ και ουρά. Τι είναι αυτά; :p Ταχυδρομείο για να ρίξουμε κανά γράμμα μόνο κι αυτό επειδή δεν δέχεται ο παραλήπτης email. ;) Ποτέ άλλοτε.

Τα πάντα γίνονται από ebanking. Οπότε πρόβλημα για το πού θα τον εξογλοούμε δεν υπάρχει.

Επίσης όταν αναφέρθηκα σε παγκόσμια πρωτοτυπία, εννοούσα επειδή έχω ζήσει σε Γερμανία ότι εκεί ακόμα και το ρεύμα ανά μήνα έρχεται.Ακόμα και το νερό (εκεί είναι μέσα στο νοίκι βέβαια το νερό) Γενικά τα πάντα μηνιαίως και αυτό είναι το πιο σωστό. Γίνεται πιο σωστός προγραμματισμός των εξόδων. Εδώ όλες οι ΔΕΚΟ έρχονται ανά δίμηνο, τρίμηνο γιατί βαριούνται να βγάζουν χαρτιά. Δε τους ενδιαφέρει αν πέφτει έξω ο οικογενειακός προϋπολογισμός. Φαντάσου τον ίδιο μήνα να έρχεται ΟΤΕ+ΔΕΗ (που συμβαίνει σε πολλούς) και τον άλλο μήνα δεν έρχεται τίποτα. Ε είναι άνισο. Και πολύ μάλιστα.

Και επειδή το θεώρησα πολύ σημαντικό ζήτημα, γιαυτό και άνοιξα δημοσκόπηση. http://www.techlifegr.com/forum/images/smilies/xarxar.gif

apostol70
03-05-07, 17:52
Εδώ όλες οι ΔΕΚΟ έρχονται ανά δίμηνο, τρίμηνο γιατί βαριούνται να βγάζουν χαρτιά. Δε τους ενδιαφέρει αν πέφτει έξω ο οικογενειακός προϋπολογισμός. Φαντάσου τον ίδιο μήνα να έρχεται ΟΤΕ+ΔΕΗ (που συμβαίνει σε πολλούς) και τον άλλο μήνα δεν έρχεται τίποτα. Ε είναι άνισο. Και πολύ μάλιστα.

Και επειδή το θεώρησα πολύ σημαντικό ζήτημα, γιαυτό και άνοιξα δημοσκόπηση. http://www.techlifegr.com/forum/images/smilies/xarxar.gif

Άσε που όταν σου το στέλνουν ανά δίμηνο - τρίμηνο γίνονται και "λάθη" στον λογαριασμό που τα ελέγχεις πιο δύσκολα από ότι αν σου ερχόταν ο λογαριασμός κάθε μήνα και θα μπορούσες να κάνεις πιο καλό check τι χρεώνουν

turboirc
03-05-07, 18:37
Κάθε μέρα !!!
Με τόσα που κάνω, αμα μου στέλνουν κάθε μήνα, ο αναλυτικός δε χωράει να περάσει κάτω από την πόρτα του σπιτιού μου.

iliask
03-05-07, 22:15
Και εγώ υπέρ του μήνα είμαι!Όπως επίσης και της υπηρεσίας του e-billing ωστε να υπάρχει άμεσος έλεγχος!

pelasgian
03-05-07, 23:52
Το «ποτέ» θα με βόλευε ιδιαίτερα :lol:
(κάτι σαν den se jexase to logistirio; den jereis ti xaneis!)

minovg
04-05-07, 00:35
Μ'αρέσει που έχουμε και απάντηση «κάθε 3 μήνες»!! :lol: Έτσι για πλάκα το έβαλα και κάποιοι ανταποκρίθηκαν φαίνεται. :lol:

nmakry
04-05-07, 12:02
Μ'αρέσει που έχουμε και απάντηση «κάθε 3 μήνες»!! :lol: Έτσι για πλάκα το έβαλα και κάποιοι ανταποκρίθηκαν φαίνεται. :lol:

Δεν έχω tellas, αλλά έτσι κι αλλιώς η δημοσκόπιση θα μπορούσε να ήταν γενικότερη.

Υπάρχει κόσμος που για δικούς του λόγους θέλει να λαμβάνει όσο το δυνατό λιγότερους λογαριασμούς. Ένας από αυτούς τους... "πλακατζίδες" που ανταποκρίθηκαν στο 3μηνο είμαι και εγώ. Και 12μηνο να είχε, θα το επέλεγα!

Το σωστότερο για εμένα θα ήταν κάθε εταιρία να είχε e-billing για έλεγχο και από εκεί και πέρα να έδινε τη δυνατότητα στους πελάτες της να επέλεγαν τη συχνότητα έκδοσης του λογαριασμού. Από μήνα, που είναι το λογικό ώστε να μη φουσκώνουν οι λογαριασμοί, μέχρι όσο περισσότερο άντεχε το cash flow της εταιρίας.

Μία λύση σε περιπτώσεις που υπάρχει πάγιο θα μπορούσε να ήταν και επιλογή μηνιαίας αυτόματης καταβολής του παγίου μέσω πιστωτικής καρτας, λχ, και αραιότερη έκδοση του λογαριασμού για τις κλήσεις.

Γενικότερα, μακάρι να υπήρχε ευελιξία στον τρόπο επιλογής από τις εταιρίες στο συγκεκριμένο θέμα...

minovg
04-05-07, 13:34
Γενικά το τμήμα λογαριασμών δεν είναι και από τα δυνατά ατού της Τελλάς. Υπάρχει τεράστια ανοργανωσιά. Οι πρώτοι λογαριασμοί μου έρχονταν 3 μέρες πριν λήξει η προθεσμία και μάλιστα στο μέσον του μηνός αφού έχουμε ήδη κάνει τον προϋπολογισμό του μήνα, κάτι που θεώρησα απαράδεκτο.

Ο τελευταίος λογαριασμός όμως κάπως σα να βελτίωσε τα πράματα. Συμφωνώ κι εγώ ότι το ebilling (σε πραγματικό χρόνο όμως και όχι σαν τις εταιρείες κινητής...) είναι απαραίτητο για έναν τηλεπικοινωνιακό πάροχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.