PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL και φιλοξενία domain.



markos_gr
05-10-04, 16:05
Αγαπητοί φίλοι γειά σας, :D
επειδή μάλλον υπάρχει πρόβλημα συνεννόησης με την otenet, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να κάνει τον κόπο να μου απαντήσει σε κάποια ερωτήματα που έχω.
Έλεγα λοιπόν να κάνω μία σύνδεση dsl με static ip. Αυτό φαντάζομαι συνεπάγεται ότι μπορώ λοιπόν να έχω εγκατεστημένο ένα δικό μου server με web server, mail server, ftp server κ.λ.π Απλά θα γίνεται DNS από τον παροχέα. Οπότε σε αυτή την περίπτωση το web που θα φιλοξενώ στο server μου δεν θα έχει περιορισμό σε μέγεθος ή περιβάλλον λειτουργίας (php,mysql …..κ.λ.π). Με την ίδια λογική μπορώ να έχω όσα mail θέλω της μορφής αααα@mydomain.gr.
Το πρόβλημα επικοινωνίας ξεκινά στην ερώτηση αν μπορώ να φιλοξενήσω στο server μου και άλλα domain πχ aaaa.gr , bbbb.gr , cccc.gr. Εννοείται βέβαια ότι θέλω κάθε domain να έχει το δικό του web και κάθε domain να έχει μία σειρά από δικά του email. H otenet μου έδωσε δύο διαφορετικές εκδοχές μάλλον ανάλογα με τις προτιμήσεις κάθε τεχνικού που μίλησα. Επίσης σε mail που τους έστειλα με την ίδια ερώτηση δεν απάντησαν.
Στη μία εκδοχή λοιπόν πληρώνω επιπλέον κάθε μήνα ένα μικρό ποσό για το DNS κάθε domain, ορίζω ένα άλλο ip (από το 16 που δικαιούμαι) στο web server για το domain αυτό και έτσι μπορώ να έχω το web και τα email και για το δεύτερο, τρίτο κ.λ.π domain
Με την εκδοχή του άλλου τεχνικού μπορεί να εγκαταστήσω μόνο ένα web και όλα τα domain names να βλέπουν το ίδιο web, απλώς aliases δηλαδή.
Καλά ξεμπερδέματα .... συνεννόηση ... ελληνικού δημοσίου...
Τελικά εγώ μπορώ να έχω στο server μου web και email για περισσότερα από ένα domain ή θα δώσω ένα κάρο χρήματα για μηχανήματα και τελικά δεν θα γίνεται ????
Αυτά τα λίγα, συγνώμη εάν έγινα κουραστικός, παρακαλώ να με διαφωτίσει κάποιος σχετικός αν μπορεί. :oops: Ευχαριστώ.
Bye.

WebSeeker
05-10-04, 16:22
Οποιος ασχολείται με το internet ούτε κατά διάνοια δεν του περνάει από το μυαλό να στεγάσει κόμβο(ους) στο internet πάνω σε μια DSL την οποία θα πρέπει να την υπολογίζεις σαν ISDN μιας και τα 128 upstream θα χρησιμοποιείς και όχι τα 384 του down.

“Οπότε σε αυτή την περίπτωση το web που θα φιλοξενώ στο server μου δεν θα έχει περιορισμό σε μέγεθος”

και σε πόσα χρόνια π.χ. 50 χρήστες θα κατεβάσουν ένα τιγκαρισμένο 80GB που θα έχεις βάλει πάνω με 11-14Kb/sec για όλους ( 50/14=3,57Kb/sec για τον καθένα )

Βρες ένα παροχεά με multi-domain account , σεταρισμένα επαγγελματικά hardware firewalls , επίβλεψη και πολλά άλλα και θα πληρώνεις ψίχουλα σε σχέση με το τι προσπαθείς να κάνεις τώρα

Οποιος κάνει host στον υπολογιστή του σπιτιού του το κάνει για την πλάκα του ή έχει warez , mp3 κτλ. ή κάτι ιδιαίτερα εξειδικευμένο
Ούτε static , ούτε τίποτα

Από κει και πέρα εσύ πληρώνεις , εσύ επιλέγεις

01101101
06-10-04, 17:46
Αυτό που θέλεις να κανεις, αν καταλαβα καλα, φυσικα και γινεται. Μπορεις να εχεις οσα domains θελεις σε ενα webserver (και aliases επισης, και sub-domains του στυλ: www.domain.com, subdom.domain.com).

Δεν εχει καμια σχεση ομως ο οτε.

Για να πετυχεις αυτο που θελεις να κανεις, ψαξε για apache και no-ip. Ο οτε δεν κολαει πουθενα και θα σε συμβουλευα να μην ασχοληθεις με static ips, γιατι ειναι πιο ακριβα πακετα, και μπορεις να πετυχεις ψευτο-static ip χρησιμοποιωντας υπηρεσιες σαν την no-ip.com κτλ.

Τελος, θα διαφωνουσα με τον webseeker, αν απλα θελεις να κανεις την πλακα σου με 2-3 φιλους, αλλα εχει απολυτο δικιο αν σκεφτεσαι να προσφερεις κανονικα υπηρεσεις internet...

Lord_Flasheart
10-10-04, 18:16
Εννοείται οτι τέτοια πράγματα τα κανεις για την πλάκα σου...

Το να σετάρεις webserver στο σπίτι σου είναι τρελή διασκέδαση... αλλά ώς εκει, έτσι... εκτός και αν θές να βάλεις μια μισθωμένη να κάνεις (σχεδόν) σοβαρή δουλειά...

@01101101: τι κόλπο είναι αυτό με το no-ip.com? πρώτη φορά το ακούω ....xmm

belibem
10-10-04, 19:32
Όταν λές ένα κάρο χρήματα για μηχανήματα τι εννοείς??! Οι servers που αναφέρεις δεν είναι φυσικές οντότητες αλλά απλώς προγράμματα που τρέχουν στο pc σου. Ακόμα και ένα παλιό μηχάνημα αρκεί για να κάνεις την πλάκα σου (πχ με έναν http server και μια βάση δεδομένων )
Αν πάλι σκέφτεσαι εμπορικά-επαγγελματικά domains πάνω σε ADSL μάλλον δεν το έχεις ψάξει καλά το θέμα και προτρέχεις υπερβολικά (Ο Webseeker είναι κατατοπιστικότατος να μην τα ξαναλέω). Επίσης για την πλάκα σου φυσικά και δεν χρειάζεσαι στατική ip. Μια λύση τύπου no-ip θα σε καλύψει απόλυτα, ακόμα και port mapping υποστηρίζει!

markos_gr
18-10-04, 10:26
Παιδια σας ευχαριστώ πολλύ όλους για τον χρόνο σας. Πρέπει μαλλον να το ψάξω καπως αλλιώς. Και πάλι ευχαριστώ πολλυ.
Bye!!!

sdikr
18-10-04, 10:33
Στο No-ip Και dyndns έχεις δυνατότητα να κάνεις και static dns, και φυσικά να πάρεις το todikomoyonoma.com να βλέπει ενα ip, todikomoyonoma.co.uk να βλέπει άλλο ip.
Ριξτου μια ματιά

@ ADSLgr.com All rights reserved.