PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεος, ποια συσκευή πια!!!??



udawn
02-05-07, 17:03
Καλησπέρα στο φόρουμ. Δεν καταφέρνω να βρώ ένα AP που να είναι συμβατό με το speedtouch 585v6 για να επεκτείνω το δίκτυο .Τελευταία δοκιμή με tornado 140 με WDS enabled και στις δύο συσκευές και σωστές ρυθμίσεις ,πάλι δε δουλεύει . Ποια να πάρω δοκιμασμένη? Έχει κανενας δοκιμάσει το usr bridge με το speedtouch?

pasific
03-05-07, 16:13
εχω δοκιμασει το speedtouch 585 με το WRT54 CS με Firmware: DD-WRT v23 SP2 (09/15/06) std
και δουλευει μια χαρα.

ggeorgan
03-05-07, 17:01
Δοκίμασες να βάλεις το Speedtouch σε bridge mode και DHCP enabled σε όλες τις συσκευές;
Χωρίς να είμαι τεχνικός, η ιδέα είναι ότι το AP πρέπει να αναλάβει μερικές λειτουργίες που μέχρι τώρα έκανε το Speedtouch.
Μακάρι να μας φώτιζε κανένας γνησίως γνώστης για το τι πραγματικά συμβαίνει ώστε η διάταξη σε bridge mode να λειτουργεί και οι άλλες όχι. Μάλιστα, είμαι περίεργος να μάθω τι IP παίρνει το Speedtouch σε τέτοια περίπτωση.

pasific
03-05-07, 17:19
οχι το WRT54 CS ειναι σε Client Bridge

udawn
04-05-07, 16:24
Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε. Το Speedtouch είναι wifi modem router που δουλεύει σε DHCP και με static δική του ip 192.168.1.254. Αυτό που ήθελα εγώ είναι ένα wifi client που να δουλεύει σε bridge mode ώστε να μπορώ να συνδέσω συσκευές πάνω σε αυτό wifi αλλά και ethernet και να παίρνω internet από το speedtouch που είναι μακριά. Για να γίνει αυτό πρέπει και οι δύο συσκευές να υποστηρίζουν το WDS ,ένα πρωτόκολλο επικοινωνίας των AP ώστε να ανταλλάσουν πληροφορίες και να διαμοιράζεται το internet. Πρέπει όμως ο client εκτός από το να είναι WDS enabled να σου έχει και την επιλογή να δουλεύει σαν Bridge. Δηλαδή να είναι απενεργοποιημένο το DHCP σε αυτόν και να έχει στατική ip μία ελεύθερη ip του modem AP ,για παράδειγμα 192.168.1.253. Οπότε με το WDS enabled και στις δύο συσκευές ο Bridge παίρνει τα στοιχεία WAN από το modem και τα μοιράζει στους δικούς του clients όπου και σε αυτούς έχουν τεθεί στατικές ip manual του ελέυθερου πεδίου 192.168.1.xxx με getaway 192.168.1.254(speedtouch) και DNS του WAN. Στην περιοχή του WDS για το κάθε AP τοποθετούμε την MAC του άλλου έτσι ώστε να βλέπει ο ένας τον άλλο. Το Bridge δεν παίρνει IP από το DHCP του modem. To 3com office connect wifi router ,είχε αυτές τις δυνατότητες και απικοινώνησε άριστα με το speedtouch. (δεν βρήκα πουθενά το linksys αν και θα το ήθελα)..

pasific
04-05-07, 21:04
δεν ειναι μονο το wrt54cs αλλα και 54g kai cl υπαρχουν και ελλαδα και αν δεν βρεις και e-bay

udawn
04-05-07, 22:44
δεν ειναι μονο το wrt54cs αλλα και 54g kai cl υπαρχουν και ελλαδα και αν δεν βρεις και e-bay

Δυστυχώς τώρα πήρα το 3com γιατί το βρήκα πολύ φτηνό..κάνει όμως τη δουλειά του ,το linksys το ήθελα για να τρέχω την kai engine από το router για το xbox.

@ ADSLgr.com All rights reserved.