PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφώνημα από ΟΤΕ για (δήθεν?) αναβάθμιση



elina_77
09-08-16, 19:15
Τηλεφώνησαν το πρωί σε γνωστό μου στο σταθερό του (έχει ήδη πακέτο OTE double play) και τον ρώτησαν πότε μπορούν να περάσουν από το σπίτι για αναβάθμιση.
Εκείνος (ως μη γνώστης) τους απέφυγε λέγοντας ότι έχει δουλειές (του είχαν αναφέρει ότι θα πάρει κανά δίωρο) οπότε του είπαν ότι θα ξανακαλέσουν από Σεπτέμβρη!
Έχει λάβει κανείς αντίστοιχο τηλεφώνημα (το οποίο μάλιστα δεν έχει μείνει στη μνήμη της συσκευής)?

gerokost
09-08-16, 19:40
ψιλοδύσκολο να έγινε απο ΟΤΕ τέτοιο τηλέφωνο.
Εκτός κι άν συμφώνησε να βάλει VoBB και θα του πάνε το νέο router/"ups" για αναβάθμιση..

elina_77
09-08-16, 19:47
ψιλοδύσκολο να έγινε απο ΟΤΕ τέτοιο τηλέφωνο.
Εκτός κι άν συμφώνησε να βάλει VoBB και θα του πάνε το νέο router/"ups" για αναβάθμιση..
Και μένα κατευθείαν εκεί πήγε το μυαλό μου στο voip, ο ίδιος φυσικά και δε συμφώνησε για το οτιδήποτε.
Σε ανάλογο τηλεφώνημα τον επόμενο μήνα πώς αντιδράμε ώστε να το καθυστερήσουμε όσο πάει?

gerokost
09-08-16, 20:01
Αν είναι όντως απ τον ΟΤΕ, δεν την γλυτώνετε, εμένα μου τα κάναν τσουρέκια μέχρι να μπορέσω να τους εξηγήσω πως μπορώ να τοποθετήσω και μόνος μου το νέο router..
Στο τέλος , εφόσον επαναλαμβάναμε και οι 2 τα ίδια, (θα έρθουμε/οχι δε θα έρθετε) , την ζάλισα και πήγα και πήρα μονος μου το router απο κατάστημα :P

Αλλά αν είναι εκτός ΟΤΕ , τότε παίζει να θέλει "ραντεβού" για να πουλήσει κανα "φθηνό πακέτο"

elina_77
09-08-16, 20:05
Αλλά αν είναι εκτός ΟΤΕ , τότε παίζει να θέλει "ραντεβού" για να πουλήσει κανα "φθηνό πακέτο"
Μπα ήταν ξεκάθαρος ότι ήταν από τον ΟΤΕ, διαφορετικά θα έτρωγε σουτ πανεύκολα.
Οπότε μάλλον ήρθε η σειρά του για voip.

gerokost
09-08-16, 20:26
Μπα ήταν ξεκάθαρος ότι ήταν από τον ΟΤΕ, διαφορετικά θα έτρωγε σουτ πανεύκολα.
Οπότε μάλλον ήρθε η σειρά του για voip.

Δε το γλυτώνει τότε.
Και να πεί ότι έχει συναγερμό , θα του πούν να του βάλουν το "ups" (ένα powerbank είναι, όχι άσχημο πάντως).

Πάντως εγώ που έβαλα VoBB αναγκαστικά, δεν έχω κανένα θέμα. Όλα μια χαρά, και με γραμμή μέτρια.

elina_77
09-08-16, 20:48
Πότε έκανες τη μετάβαση? Τί ρούτερ σου έδωσαν?
Είχες δικό σου εξοπλισμό?

deuterium
09-08-16, 20:50
Εδω να προσθεσω ενημερωτικα και μονο οτι μπορει να αποφυγει το voip εαν πολυ απλα αρνηθει να χρησιμοποιησει το νεο modem που δινει ο ΟΤΕ (speedport).

Και οταν λεω να αρνηθει σημαίνει να μην συνδεθει ποτε το speedport με την τηλεφωνικη του μπριζα.

Γιατι πολυ απλα το voip του ΟΤΕ λειτουργει μονο με το speedport οποτε εαν δεν ειναι εγκατεστημενο στη γραμμη τοτε ο ΟΤΕ δεν μπορει να την αλλαξει σε voip.

sdikr
09-08-16, 20:58
Εδω να προσθεσω ενημερωτικα και μονο οτι μπορει να αποφυγει το voip εαν πολυ απλα αρνηθει να χρησιμοποιησει το νεο modem που δινει ο ΟΤΕ (speedport).

Και οταν λεω να αρνηθει σημαίνει να μην συνδεθει ποτε το speedport με την τηλεφωνικη του μπριζα.

Γιατι πολυ απλα το voip του ΟΤΕ λειτουργει μονο με το speedport οποτε εαν δεν ειναι εγκατεστημενο στη γραμμη τοτε ο ΟΤΕ δεν μπορει να την αλλαξει σε voip.

Δεν το αλλάζει έτσι απλά, το speedport το έχω στην γραμμή αλλά η γραμμή δεν έχει γίνει ακόμα voip

deuterium
09-08-16, 21:11
Δεν το αλλάζει έτσι απλά, το speedport το έχω στην γραμμή αλλά η γραμμή δεν έχει γίνει ακόμα voip

Στη δικια μου περιπτωση ετσι απλα με αλλαξαν σε voip μονο και μονο επειδη αλλαξα modem (απο το zte στο speedport).

elina_77
09-08-16, 21:16
Εδω να προσθεσω ενημερωτικα και μονο οτι μπορει να αποφυγει το voip εαν πολυ απλα αρνηθει να χρησιμοποιησει το νεο modem που δινει ο ΟΤΕ (speedport).

Και οταν λεω να αρνηθει σημαίνει να μην συνδεθει ποτε το speedport με την τηλεφωνικη του μπριζα.

Γιατι πολυ απλα το voip του ΟΤΕ λειτουργει μονο με το speedport οποτε εαν δεν ειναι εγκατεστημενο στη γραμμη τοτε ο ΟΤΕ δεν μπορει να την αλλαξει σε voip.
Αν δε συνδεθεί το speedport στην πρίζα τότε δε θα λειτουργούν ούτε τα τηλέφωνα αφού αυτά πρέπει να είναι κουμπωμένα στο ρούτερ.
Κάνω λάθος?

deuterium
09-08-16, 21:25
Αν δε συνδεθεί το speedport στην πρίζα τότε δε θα λειτουργούν ούτε τα τηλέφωνα αφού αυτά πρέπει να είναι κουμπωμένα στο ρούτερ.
Κάνω λάθος?

Δεν κανεις λαθος ετσι ειναι εφοσον η γραμμη ειναι voip.

Εαν η γραμμη ειναι pots τοτε το τηλεφωνο λειτουργει ανεξαρτητως εαν το modem ειναι σε λειτουργια ή οχι.

elina_77
09-08-16, 21:38
Μα αυτό λέμε εξαρχής, πώς θα καθυστερήσουμε το γύρισμα σε voip

deuterium
09-08-16, 21:42
Μα αυτό λέμε εξαρχής, πώς θα καθυστερήσουμε το γύρισμα σε voip

Εαν εχεις ακομα pots τοτε να τους πεις ξεκαθαρα οτι δεν θελεις voip και επισης να μην χρησιμοποιησεις το νεο τους modem (speedport) προκειμενου να μην αλλαξουν τη γραμμη.

Εαν εχεις ηδη παραλαβει το speedport τοτε καλο θα ηταν να τους το επιστρεψεις (εαν γινεται)

elina_77
09-08-16, 21:45
Δεν έχει παραληφθεί τίποτα, έγινε απλά ένα τηλεφώνημα και θα ξαναγίνει (απ'ότι είπαν) τον άλλο μήνα.

deuterium
09-08-16, 21:48
Δεν έχει παραληφθεί τίποτα, έγινε απλά ένα τηλεφώνημα και θα ξαναγίνει (απ'ότι είπαν) τον άλλο μήνα.

Πολυ ωραια λοιπον. Εφοσον θελεις να διατηρησεις το pots στη γραμμη σου ξερεις πλεον τι να κανεις.

gerokost
10-08-16, 09:38
Πότε έκανες τη μετάβαση? Τί ρούτερ σου έδωσαν?
Είχες δικό σου εξοπλισμό?

Είχα ένα HUAWEI και μου δώσαν ένα Speedport Entry 2i. Αρκετά καλύτερο μπορώ να πώ.
Η μετάβαση έγινε αρχές Ιουνίου.

567agdop
11-08-16, 11:08
Εμενα με ειχε παρει πριν κανα μηνα ενας τεχνικος απο τον οτε με ρωτησε αν ειχα καποιο προβλημα με το τηλεφωνο για να το κανει voip του ειπα οτι δεν εχω κανενα προβλημα μου ειπε ευχαριστω και κλεισαμε το τηλεφωνο.Δεν προπαθησε να με πεισει για κατι....

gerokost
11-08-16, 11:33
Εμενα με ειχε παρει πριν κανα μηνα ενας τεχνικος απο τον οτε με ρωτησε αν ειχα καποιο προβλημα με το τηλεφωνο για να το κανει voip του ειπα οτι δεν εχω κανενα προβλημα μου ειπε ευχαριστω και κλεισαμε το τηλεφωνο.Δεν προπαθησε να με πεισει για κατι....

μάλλον κάτι άλλο θα ήταν.
όλοι σε vobb θα πάμε κάποια στιγμή.

tolis1989
11-08-16, 14:02
οποτε εαν δεν ειναι εγκατεστημενο στη γραμμη τοτε ο ΟΤΕ δεν μπορει να την αλλαξει σε voip.
Δεν έχει σημασία αυτό. Βάλεις δεν βάλεις το Speedport η αλλαγή θα γίνει. Στις αρχές ίσχυε αυτό.

ela002
11-08-16, 18:16
Αν κανετε αντικατασταση ρουτερ γιατι χαλασε σου ερχεται πακετο και το vobb

deuterium
12-08-16, 02:24
Αν κανετε αντικατασταση ρουτερ γιατι χαλασε σου ερχεται πακετο και το vobb

Α μπραβο. Τοσο καιρο το λεω στο forum αυτο και κανενας δεν με πιστευει :whistle:

netcon
12-08-16, 16:44
Ενημερώνουν τηλεφωνικά απο τον ΟΤΕ για την αλλαγή, η πρέπει να καλέσουμε εμείς/να πάμε σε κατάστημα κτλ;

FuS
12-08-16, 16:51
Εάν καλέσετε για να κάνετε αλλαγή πακέτου (ή σας καλέσουν εκείνοι αντίστοιχα), όταν σας ρωτήσουν για τον εξοπλισμό, η φράση-κλείδι που θα πρέπει να πείτε στην απάντηση σας είναι "χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό" (έτσι ακριβώς όπως το γράφω). Θα περάσει το αίτημα μέσα από το crm χωρίς χορήγηση εξοπλισμού και δεν θα περάσει σε VOBB. Προς το παρόν τουλάχιστον, μετά μπορεί να αλλάξει.
(εξυπακούεται όμως ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείτε δικό σας εξοπλισμό, και αν χαλάσει πχ. θα πρέπει να αναλάβετε εσείς την αντικατάσταση του)
Αν και γράφω το παραπάνω βέβαια, προτείνω την αλλαγή σε VOBB. Προσωπικά δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα έως τώρα και μέσα σε 2 περίπου χρόνια θα έχουμε περάσει όλοι έτσι κι αλλιώς σε VOBB.

sdikr
12-08-16, 18:41
Εάν καλέσετε για να κάνετε αλλαγή πακέτου (ή σας καλέσουν εκείνοι αντίστοιχα), όταν σας ρωτήσουν για τον εξοπλισμό, η φράση-κλείδι που θα πρέπει να πείτε στην απάντηση σας είναι "χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό" (έτσι ακριβώς όπως το γράφω). Θα περάσει το αίτημα μέσα από το crm χωρίς χορήγηση εξοπλισμού και δεν θα περάσει σε VOBB. Προς το παρόν τουλάχιστον, μετά μπορεί να αλλάξει.
(εξυπακούεται όμως ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείτε δικό σας εξοπλισμό, και αν χαλάσει πχ. θα πρέπει να αναλάβετε εσείς την αντικατάσταση του)
Αν και γράφω το παραπάνω βέβαια, προτείνω την αλλαγή σε VOBB. Προσωπικά δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα έως τώρα και μέσα σε 2 περίπου χρόνια θα έχουμε περάσει όλοι έτσι κι αλλιώς σε VOBB.

Ακόμα και βλάβη να δηλώσεις υπάρχει οδηγία για αλλαγή σε voip.
Ζήτησα πρίν μερικούς μήνες εξοπλισμό για fon και ξαφνικά με καλούνε για ραντεβού λέει για εγκατάσταση εξοπλισμού, μα τους λέω το έχω βάλει, όχι θα περάσουμε.
Κλήση την άλλη μέρα απο τον τεχνικό για να έρθει, μου λέει να σαν κάνουμε voip, είπα ευχαριστώ δεν θέλω και έμεινε εκεί το θέμα

ela002
12-08-16, 18:49
Α μπραβο. Τοσο καιρο το λεω στο forum αυτο και κανενας δεν με πιστευει :whistle:

Εισαι σωστος αν το ελεγες καιρο. Οτι σκασει αλλαγη πακετου εξοπλισμου βλαβη οτι παει να περασει εχει σκριπτ αν γραμμη μπορει να παρει vobb = true then ξεκινα διαδικασια μετατροπης σε vobb. Σε αλλαγη εξοπλισμου υπαρχει ενα flag να μην ξεκινησει η διαδικασια πρεπει να το ζητησετε και ο agent να ξερει πως γινεται. Παρτε καλυτερα κανα 13818 κλαφτειτε λιγο μην σας στειλουν στους οικιακους υπαρχουν παραπανω ελπιδες.

iakoboss7
16-08-16, 14:07
καλησπερα
μολις πηραν και μενα, το απεφυγα γιατι θα λειπω αυτη την βδομαδα και του ειπα να με καλεσει την επομενη...

κερδιζουμε κατι με το γινει vobb (voip)?

επισης εχω το draytek vigor 2700, ειναι καλυτερο το αλλο σαν μοντεμ? (το wifi του δεν με νοιαζει). οι ρυθμισεις του ειναι ανοιχτες? γιατι δοξα το θεο το draytek εχει ενα καρο...
ΑΝ (λεμε αν...) προχωρήσω σε voip, μπορω να χρησιμοποιησω το draytek? (θεωρητικα το υποστηριζει), η ειμαι εγκλωβισμένος στου ΟΤΕ?

dimangelid
17-08-16, 15:35
καλησπερα
μολις πηραν και μενα, το απεφυγα γιατι θα λειπω αυτη την βδομαδα και του ειπα να με καλεσει την επομενη...

κερδιζουμε κατι με το γινει vobb (voip)?

επισης εχω το draytek vigor 2700, ειναι καλυτερο το αλλο σαν μοντεμ? (το wifi του δεν με νοιαζει). οι ρυθμισεις του ειναι ανοιχτες? γιατι δοξα το θεο το draytek εχει ενα καρο...
ΑΝ (λεμε αν...) προχωρήσω σε voip, μπορω να χρησιμοποιησω το draytek? (θεωρητικα το υποστηριζει), η ειμαι εγκλωβισμένος στου ΟΤΕ?

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο ως modem/router αφήνοντας το μηχάνημα του ΟΤΕ μόνο για την τηλεφωνία. Το πώς θα το κάνεις δες το σχετικό επισημασμένο θέμα σε αυτό το forum

elina_77
17-08-16, 21:37
Οι πρίζες στα υπόλοιπα δωμάτια θα δουλεύουν κανονικά όπως τώρα με splitter?
Αναλαμβάνει ο τεχνικός που θα έρθει να τις τροποποιήσει εφόσον απαιτείται?

sdikr
17-08-16, 21:43
Οι πρίζες στα υπόλοιπα δωμάτια θα δουλεύουν κανονικά όπως τώρα με splitter?
Αναλαμβάνει ο τεχνικός που θα έρθει να τις τροποποιήσει εφόσον απαιτείται?

Οχι και οχι δυστυχώς, ανάλογα με το πως είναι οι πρίζες σου υπάρχουν διάφοροι τρόποι για το πως να κάνεις την συνδεσμολογία

dimangelid
18-08-16, 11:06
Οχι και οχι δυστυχώς, ανάλογα με το πως είναι οι πρίζες σου υπάρχουν διάφοροι τρόποι για το πως να κάνεις την συνδεσμολογία

Σε πολύ γενικές γραμμές όπως και να είναι οι πρίζες, αν ακολουθήσει τις οδηγίες του ΟΤΕ για να δώσει μέσω του splitter σε όλες τις πρίζες, δεν θα έχει πρόβλημα.

kostas2000
18-08-16, 11:13
Για να έχουμε τηλέφωνο σε όλες τις πρίζες τι πρέπει να κάνουμε; Εγώ εχω το router στο δωμάτιο μου και τηλέφωνο στο σαλόνι κτλ. Είναι αδύνατο να τραβήξω καλώδιο

mimaras77
25-08-16, 18:13
Από σήμερα άλλαξα και εγώ σε VoIP με speedport που είχα και από τη Δευτέρα με νέο που θα στείλουν.
Η ταχύτητα του VDSL που είχα έπεσε από το 16500 (άθλιο για 30άρα vdsl) στο ακόμη χειρότερο 13500.
Αυτό χωρίς να έχω συνδέσει επάνω splitter - φίλτρα και τηλέφωνα.
Με αυτά συνδεδεμένα με τον τρόπο που λέει ο ΟΤΕ τα αποτελέσματα δεν αλλάζουν και πολύ.

jkoukos
25-08-16, 19:13
Τελικά όντως έχεις (http://www.adslgr.com/forum/threads/892928-%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B5%CF%84-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-4%CE%BF-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF!?p=6000565#post6000565) 3Mbps απώλεια λόγω του VoIP;

tsorbi
25-08-16, 19:44
Για να έχουμε τηλέφωνο σε όλες τις πρίζες τι πρέπει να κάνουμε; Εγώ εχω το router στο δωμάτιο μου και τηλέφωνο στο σαλόνι κτλ. Είναι αδύνατο να τραβήξω καλώδιο
Δες το σχήμα 1 στην σελίδα 8 και την περιγραφή στις σελίδες 9-10.
https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/87751345/quick_speedport_entry2i.pdf/a112d3cb-ad38-4293-8832-f0557ff482d3

@ ADSLgr.com All rights reserved.