PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί μπορώ να κάνω πιά? Ελεος πια με το DSL



Sandbird
02-05-07, 18:57
Έχω 2mbit σύνδεση στην forthnet την οποία την ξεκίνησα το Πάσχα μέσα.
Όσο λείπανε όλοι στις διακοπές τους, είχα καμπάνα σήμα.
Από τότε και αν εξαιρέσουμε την 1η Μαιου έχω συνέχεια 60-70k/s εκτός μεταξύ πολύ πρωινές ώρες που ανεβαίνει στα 120 και βαλέ....αλλά τι να το κάνω στις 5 το πρωί. Ξύπνιος είμαι ?

Πήρα την forthnet και δήλωσα βλάβη.Μετά από 1 βδομάδα ο Oτε με γείωσε κανονικά...Ούτε τηλ. πήραν.
Πήρα πάλι την forthnet και μου είπαν ότι "εμείς είμαστε μια χαρά...σας σερβίρουμε 2 mbit.Ο οτε φταίει"
Παίρνω τον Οτέ και μου λέει "Πρέπει η forthnet να μας πει αν έχετε προβλημα ή οχι".
Ξαναπαίρνω forthnet και μου λέει "το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ξαναδηλώσουμε βλάβη"

Και ρωτάω εγω τώρα...... ΤΙ ΣΚ@..... πρέπει να κάνω για να έχω όσα MBIT πληρώνω ? και όχι 768 ή 1 mbit ?
Εφόσον είμαι και πιο κάτω από το 1/3 της ταχύτητας που υποτίθεται πρέπει να έχω ?


Είχε κανεις το ιδιο προβλημα ? και αν ναι τι εκανε για να το λύσει ? Καταγγελία ? Μυνήση ?
Ευχέλεο ?
:evil::evil::evil:

-thanks

Chris_Nik
02-05-07, 19:02
Τα προβληματα ειναι γνωστα.....;)
Παρε ενα demo απο αλλο ISP και δοκιμασε...;)
Αμα βλεπεις τα ιδια εισαι σε πιταρισμενο DSLAM (βλεπε ΟΤΕ) αμα δεις βελτιωση πανε στον αλλον ISP...;)

menthol1979
02-05-07, 21:06
Welcome to the club, πάρε δοκιμαστικούς λογαριασμούς και δες μπας και ... προσωπικά δεν βρήκα άκρη... :
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=85165

cpu0
03-05-07, 14:22
Άν φταίει όντως το dslam (Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?) aυτό που μπορείς να ζητήσεις από τη φορθ και μάλλον θα το κάνουν είναι υποβάθμιση της γραμμής ..βέβαια μπορεί στα 1024 ή στα 768 να είσαι ακόμα πιο πιταρισμένος..μπορεί όμως και όχι! Τουλάχιστο θα πληρώνεις πιο λίγα!
Η άλλη λύση είναι να δηλώνεις βλάβη συνεχώς, μπας και δεήσουν κάποτε να δώσουν πιο πολύ bandwidth στους 2mbitαδες του dslam σου..! Μπορεί να γίνει σε 1 μήνα μπορεί και σε 6! Με τις αγαπημένες μας εταιρείες όλα είναι μια περιπέτεια :D
Anyway καλωσήρθες στην ταλαιπωρία και από μένα! :D Good luck..

agos
06-05-07, 09:58
Τα προβληματα ειναι γνωστα.....;)
Παρε ενα demo απο αλλο ISP και δοκιμασε...;)
Αμα βλεπεις τα ιδια εισαι σε πιταρισμενο DSLAM (βλεπε ΟΤΕ) αμα δεις βελτιωση πανε στον αλλον ISP...;)

Πως παίρνεις demo από άλλο ISP; Μπορώ εγώ που έκοψα το conn-x και δεν είναι το modem μου σε κανέναν ISP τώρα να λειτουργήσω σε demo κάπου αλλού;

Είμαι 9 μέρες χωρίς DSL και μπαίνω από PSTN με 50 kbps!

S.O.S.

A_gamer
06-05-07, 10:14
Πως παίρνεις demo από άλλο ISP; Μπορώ εγώ που έκοψα το conn-x και δεν είναι το modem μου σε κανέναν ISP τώρα να λειτουργήσω σε demo κάπου αλλού;

Είμαι 9 μέρες χωρίς DSL και μπαίνω από PSTN με 50 kbps!

S.O.S.

Ζήτα από κάποιον πάροχο ένα demo, δωρεάν είναι.Μια άλλη λύση είναι να αγοράσεις μία Netcarta, αλλά αυτή είναι στα 1024 αν θυμάμαι καλά.

no_logo
06-05-07, 10:22
όταν έκοψες το connX κράτησες την Adsl πρόσβαση;
Αν δεν την έχεις δεν μπορείς να πάρεις demo μια και δεν είσαι καρφωμένος πάνω σε dslam

manoulamou
06-05-07, 10:30
Εαν εχεις (ακομη) τη γραμμη/πορτα/προσβαση στο ονομα σου(συνηθως ΟΤΕνετ ή Conn-x;) )
μπορεις να βαλεις ενα demo (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15364&highlight=demos) απ οποια μεγαλη εταιρια (http://www.adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php) θελεις και τα παιρνεις ή τηλεφωνικα ή με email...
Συνηθως οι ταχυτητες τους δεν ειναι μεσαιες οχι οι ψηλοτερες!

agos
06-05-07, 10:47
όταν έκοψες το connX κράτησες την Adsl πρόσβαση;
Αν δεν την έχεις δεν μπορείς να πάρεις demo μια και δεν είσαι καρφωμένος πάνω σε dslam

Δεν είμαι σίγουρος αν έχω ADSL πρόσβαση. Μπορώ να το δω από το router μου Speedtouch 510i ?

manoulamou
06-05-07, 12:13
Εχει ενδεικτικη λυχνια;
Μπορεις βεβαια παντοτε να αγορασεις μια netcarta (http://www.netcarta.gr/gr/netcarta.htm):) που δουλευει και σε dial-up
εαν εχεις καπου ενα αναλογικο μοντεμακι:whistle:

agos
07-05-07, 17:38
Εχει ενδεικτικη λυχνια;
Μπορεις βεβαια παντοτε να αγορασεις μια netcarta (http://www.netcarta.gr/gr/netcarta.htm):) που δουλευει και σε dial-up
εαν εχεις καπου ενα αναλογικο μοντεμακι:whistle:

Δυστυχώς όχι. Τα ξήλωσε όλα ο ΟΤΕ, αφού αυτό ζήτησα. Τώρα παίρνω την Forthnet να ρωτήσω αν θα πρέπει να καταργήσω και το ISDN μόνος μου αλλά ... καλέστε αργότερα.

Για το αναλογικό modem: Θα πάω στο μουσείο να βρω κάποιο! Θα πάρω επίσης έναν Oric Atmos και κανά ZX81 με φωτογραφία του Χρύσανθου Δελαρόκα και τη δισκέττα εγκατάστασης της Teledata με την ωραία δεσποινίδα στην ετικέττα.

Sandbird
11-05-07, 02:35
Παιδια την βρηκα την λυση :P

Πηρα τηλ την forthnet και τους εριξα ενα μπενιλικι...
Μετα πηρα ενα τηλ τον ΟΤΕ και ακουσε και αυτος αλλο ενα.
Εκανα ενα τσιγαρο να χαλαρωσω...
Επειτα ξαναπηρα την forthnet και τους ειπα να δηλωσουν βλαβη.
Μετα πηρα τον ΟΤΕ και τους ειπα οτι αν δεν παρουν στα σοβαρα το αιτημα της forth θα του παρει και θα τους σηκωσει.
Μετα απο 1 μερα πηρα ενα τηλ απο οτε οτι θα μεταφερθω σε αλλο DSLAM.
Επειτα απο 2 μερες κατεβαζω πια με 2mbit ΟΛΗ μερα :)))

Απλο ε?
πρεπει το τσιγαρο να εκανε δουλεια τελικα.LoL

kuti
11-05-07, 03:26
καλο θα ητανε:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.