PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσφορά από Vodafone



takisx
18-08-16, 13:25
Καλησπέρα σας
Eίμαι στον ΟΤΕ με VDSL 30, με απεριόριστες αστικές-υπεραστικές, 30 λεπτά προς κινητά και ΟΤΕ ΤV.
Σύνολο 120 ευρώ το δίμηνο.
Ο χρόνος συμβολαίου με τον ΟΤΕ έληξε και πριν λίγες μέρες δέχτηκα προσφορά από την Vodafone
για έως 24mbps πλέον και όχι VDSL, χωρίς TV, με απεριόριστα σταθερά/υπεραστικά και κινητά δωρεάν για 5 ώρες στα 22 ευρώ το μήνα.
Η VDSL (OTE) που έχω ήδη πιάνει συνήθως 1.7 το πολύ 2 ΜΒ/sec.
Η τηλεόραση και με ενδιαφέρει και όχι. Για τα παιδιά κυρίως την έχω. Αλλά είναι νομίζω
ανεξάρτητη η τηλεόραση μιας και το πακέτο ΟΤΕ TV που έχω είναι μέσω πιάτου.
Ο ΟΤΕ σήμερα μου έκανε νέα προσφορά στο ήδη πακέτο που έχω συνολικά με 43 ευρώ το μήνα περίπου
-συμπεριλαμβανομένης και στις δύο προσφορές και της τηλεόρασης- με ΑDSL και έως 24mbps και στα 53/μήνα με VDSL.
Μένω κοντά στο κέντρο της Αθήνας. Πετράλωνα συγκεκριμένα.
Έχει κανείς εμπειρία από την περιοχή για internet και τηλεφωνία με την Vodafone;
Σας ευχαριστώ.

bill27
18-08-16, 17:40
Αν η γραμμη σου ειναι σταθερη τοτε κατα 90% θα ειναι και στην vodafone,φυσικα θα ειναι και πιο οικονομικα.
Εγω εχω και το vodafone tv,το οποιο ειναι ισαξιο ισως και καλυτερο (και πιο φθηνο) με τα start πακετα της nova και του οτε. Με 25-27 ευρω πιστευω πως μπορεις να εχεις και adsl και σταθερο και tv.

takisx
18-08-16, 17:58
Αν η γραμμη σου ειναι σταθερη τοτε κατα 90% θα ειναι και στην vodafone,φυσικα θα ειναι και πιο οικονομικα.
Εγω εχω και το vodafone tv,το οποιο ειναι ισαξιο ισως και καλυτερο (και πιο φθηνο) με τα start πακετα της nova και του οτε. Με 25-27 ευρω πιστευω πως μπορεις να εχεις και adsl και σταθερο και tv.
Σε γενικές γραμμές σταθερή ειναι. Κόλπα μου έκανε λίγα αυτο το καλοκαίρι. Δεν έχω παράπονο. Για την τηλεόραση το θέμα ειναι τα αθλητικά. Προςωπικα δεν βλέπω αλλά ο μεγάλος μου γιος παρακολουθεί κυρίως nba. Θα το κάνω το βήμα για την Vodafone και ίσως πετύχω καλύτερη τιμή στον ΟΤΕ tv. Ευχαριστω για την απάντηση.

Pokas
18-08-16, 19:02
Σε γενικές γραμμές σταθερή ειναι. Κόλπα μου έκανε λίγα αυτο το καλοκαίρι. Δεν έχω παράπονο. Για την τηλεόραση το θέμα ειναι τα αθλητικά. Προςωπικα δεν βλέπω αλλά ο μεγάλος μου γιος παρακολουθεί κυρίως nba. Θα το κάνω το βήμα για την Vodafone και ίσως πετύχω καλύτερη τιμή στον ΟΤΕ tv. Ευχαριστω για την απάντηση.

Θα πιάνεις ότι ταχύτητα έπιανες πριν βάλεις VDSL εαν γυρίσεις σε 24αρα. Να ελπίζεις να μην σου αλλάξουν ζεύγος απο ΑΚ το οποίο σου βγει ελλατωματικό.

takisx
18-08-16, 19:11
Θα πιάνεις ότι ταχύτητα έπιανες πριν βάλεις VDSL εαν γυρίσεις σε 24αρα. Να ελπίζεις να μην σου αλλάξουν ζεύγος απο ΑΚ το οποίο σου βγει ελλατωματικό.
Γι αυτο το ΑΚ μπορώ να κάνω κάτι εγώ;

Pokas
18-08-16, 19:13
Γι αυτο το ΑΚ μπορώ να κάνω κάτι εγώ;

απολύτως τίποτα. Ηλπιζε μόνο.
Αλήθεια, τι ταχύτητα είχες πριν βάλεις VDSL;

takisx
18-08-16, 19:24
απολύτως τίποτα. Ηλπιζε μόνο.
Αλήθεια, τι ταχύτητα είχες πριν βάλεις VDSL;

Κατέβαζα με 1.2 mb/sec ίσως και περισσότερο. Δεν θυμάμαι ακριβώς.

Pokas
18-08-16, 19:26
Κατέβαζα με 1.2 mb/sec ίσως και περισσότερο. Δεν θυμάμαι ακριβώς.

Λογικά κάπου εκεί θα πας πάλι.

takisx
18-08-16, 19:31
Λογικά κάπου εκεί θα πας πάλι.

Θα το κάνω. Ευχαριστω.

takisx
24-08-16, 09:56
Καλημερα σας. Έχετε να μου προτείνετε επίσης και κάποιο router μιας και πρέπει να επιστρέψω το ήδη υπάρχων στην COSMOTE; Να ζητήσω κάποιο από τη Vodafone; Έχω επίσης και ενα Thomson από εποχής Tellas. Θα κάνει δουλειά αυτο; Ρυθμίσεις γίνονται αυτόματα; Σας ευχαριστω.

Pokas
24-08-16, 10:05
Καλημερα σας. Έχετε να μου προτείνετε επίσης και κάποιο router μιας και πρέπει να επιστρέψω το ήδη υπάρχων στην COSMOTE; Να ζητήσω κάποιο από τη Vodafone; Έχω επίσης και ενα Thomson από εποχής Tellas. Θα κάνει δουλειά αυτο; Ρυθμίσεις γίνονται αυτόματα; Σας ευχαριστω.

θα σου δώσουν απο Vodafone, περίμενε να δες τι θα σου δώσουν και αν δεν έχεις προβλήματα μείνε με αυτό. Νομίζω το Thomson που έχεις είναι αρκετά παλαιό σε σχέση με αυτά που δίνουν οι πάροχοι πλέον, θα παίζει όμως οπότε δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. Ρυθμίσεις δεν θα πάρει αυτόματα αλλά το username είναι guest@hol.gr και password guest (αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιο μέλος αλλά μέχρι πριν απο 2 μήνες αυτό ήταν στις ADSL). Επίσης αν χρειάζεται VPI - VCI είναι 8/35

takisx
24-08-16, 10:11
θα σου δώσουν απο Vodafone, περίμενε να δες τι θα σου δώσουν και αν δεν έχεις προβλήματα μείνε με αυτό. Νομίζω το Thomson που έχεις είναι αρκετά παλαιό σε σχέση με αυτά που δίνουν οι πάροχοι πλέον, θα παίζει όμως οπότε δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. Ρυθμίσεις δεν θα πάρει αυτόματα αλλά το username είναι guest@hol.gr και password guest (αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιο μέλος αλλά μέχρι πριν απο 2 μήνες αυτό ήταν στις ADSL). Επίσης αν χρειάζεται VPI - VCI είναι 8/35
Ευχαριστω πολυ!

Pokas
24-08-16, 10:13
Ευχαριστω πολυ!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά! :oneup:

nyannaco
24-08-16, 10:49
Φίλε Pokas, είσαι λίγο πίσω σε ενημέρωση, χωρίς παρεξήγηση :)

Φίλε takisx, η Vodafone ΔΕΝ δίνει πλέον modem/router, παρά μόνο εάν το ζητήσεις, και με χρέωση (και δεν είναι και ό,τι καλύτερο).
Δοκίμασε κατ'αρχήν με το παλιό που έχεις, κατά 99.9% θα δουλέψει. Αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, το ψάχνεις για άλλο.
Username και password μπορείς να βέλεις ό,τι θέλεις, ή και να αφήσεις ό,τι υπάρχει στο modem από εποχής Tellas (και το δικό μου αυτό έχει, και έχει μεσολαβήσει και άλλος πάροχος). Για να γίνει η σύνδεση δεν τα εξετάζει καθόλου η Vodafone, αρκεί μόνο να μην είναι κενά τα κουτάκια.

Pokas
24-08-16, 10:52
Φίλε Pokas, είσαι λίγο πίσω σε ενημέρωση, χωρίς παρεξήγηση :)

Φίλε takisx, η Vodafone ΔΕΝ δίνει πλέον modem/router, παρά μόνο εάν το ζητήσεις, και με χρέωση (και δεν είναι και ό,τι καλύτερο).
Δοκίμασε κατ'αρχήν με το παλιό που έχεις, κατά 99.9% θα δουλέψει. Αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, το ψάχνεις για άλλο.
Username και password μπορείς να βέλεις ό,τι θέλεις, ή και να αφήσεις ό,τι υπάρχει στο modem από εποχής Tellas (και το δικό μου αυτό έχει, και έχει μεσολαβήσει και άλλος πάροχος). Για να γίνει η σύνδεση δεν τα εξετάζει καθόλου η Vodafone, αρκεί μόνο να μην είναι κενά τα κουτάκια.

No problem, για αυτο είμαστε εδώ να διορθώνουμε ο ενας τον άλλο και να ανταλλάζουμε απόψεις! :oneup:

takisx
24-08-16, 11:05
Φίλε Pokas, είσαι λίγο πίσω σε ενημέρωση, χωρίς παρεξήγηση :)

Φίλε takisx, η Vodafone ΔΕΝ δίνει πλέον modem/router, παρά μόνο εάν το ζητήσεις, και με χρέωση (και δεν είναι και ό,τι καλύτερο).
Δοκίμασε κατ'αρχήν με το παλιό που έχεις, κατά 99.9% θα δουλέψει. Αν δεν μείνεις ικανοποιημένος, το ψάχνεις για άλλο.
Username και password μπορείς να βέλεις ό,τι θέλεις, ή και να αφήσεις ό,τι υπάρχει στο modem από εποχής Tellas (και το δικό μου αυτό έχει, και έχει μεσολαβήσει και άλλος πάροχος). Για να γίνει η σύνδεση δεν τα εξετάζει καθόλου η Vodafone, αρκεί μόνο να μην είναι κενά τα κουτάκια.

Ευχαριστω πολυ για την ενημέρωση.

takisx
28-08-16, 14:36
Με το router της COSMOTE δεν έχω πρόβλημα σύνδεσης. Συγχρονίζει και "παίζει" κανονικά. Για να μην γράφω νέο θέμα μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει εδω γιατί στα δυο emails που έχω της otenet ενώ μπορώ να λάβω emails δεν μπορώ να στείλω; Πρέπει να αλλάξω το smtp σε Vodafone;

Pokas
28-08-16, 14:37
Με το router της COSMOTE δεν έχω πρόβλημα σύνδεσης. Συγχρονίζει και "παίζει" κανονικά. Για να μην γράφω νέο θέμα μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει εδω γιατί στα δυο emails που έχω της otenet ενώ μπορώ να λάβω emails δεν μπορώ να στείλω; Πρέπει να αλλάξω το smtp σε Vodafone;

τι ρυθμίσεις βάζεις στο SMTP; σε outlook;

takisx
28-08-16, 14:51
τι ρυθμίσεις βάζεις στο SMTP; σε outlook;
Σε windows live mail, pop και smtp και τα δύο της οτενέτ.

Pokas
28-08-16, 14:55
Σε windows live mail, pop και smtp και τα δύο της οτενέτ.


Για δες αυτά αν βοηθάνε, εμένα παίζει παντού

smtp server: mailgate.otenet.gr
smtp server requires authentication using the same credentials as pop or imap
smtp server port 465
SSL on (smpt)

takisx
28-08-16, 15:55
Για δες αυτά αν βοηθάνε, εμένα παίζει παντού

smtp server: mailgate.otenet.gr
smtp server requires authentication using the same credentials as pop or imap
smtp server port 465
SSL on (smpt)
Ευχαριστώ πολύ, δούλεψε!

Pokas
28-08-16, 15:56
Ευχαριστώ πολύ, δούλεψε!

:clap:

takisx
29-08-16, 18:54
Καλησπέρα σας!
Αύριο έχω προγραμματίσει να επιστρέψω το ρουτερ σε κατάστημα της COSMOTE όποτε έβαλα πριν δυο ώρες το παλιό που είχα από εποχή Tellas. Μιας και είμαστε πολυμελής οικογενεια λειτουργούν στο σπίτι αρκετές συσκευές που χρησιμοποιούν internet και με tablets και κινητά αλλά και την ώρα εκείνη και υπολογιστής που κατέβαζε μεγάλα αρχεία και λοιπά όπως καταλαβαίνετε με αποτέλεσμα να διακοπεί η σύνδεση δυο φορές. Κάτι τέτοιο δεν είχε γίνει επι ΟΤΕ και παρόλο που είχε ζοριστεί στο πρόσφατο παρελθόν με αρκετές συσκευές. Με το προηγούμενο ρουτερ δεν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία για την γραμμή γιατί χθες γυρίσαμε από διακοπές. Χθες σε σχετικά ανάλογη περίπτωση δεν είχα διακοπή στην σύνδεση. Τι λέτε; Να το παρακολουθήσω λίγο ακόμα ή από την εμπειρία σας είμαι για καινούργιο; Ευχαριστω.

Pokas
29-08-16, 18:58
Καλησπέρα σας!
Αύριο έχω προγραμματίσει να επιστρέψω το ρουτερ σε κατάστημα της COSMOTE όποτε έβαλα πριν δυο ώρες το παλιό που είχα από εποχή Tellas. Μιας και είμαστε πολυμελής οικογενεια λειτουργούν στο σπίτι αρκετές συσκευές που χρησιμοποιούν internet και με tablets και κινητά αλλά και την ώρα εκείνη και υπολογιστής που κατέβαζε μεγάλα αρχεία και λοιπά όπως καταλαβαίνετε με αποτέλεσμα να διακοπεί η σύνδεση δυο φορές. Κάτι τέτοιο δεν είχε γίνει επι ΟΤΕ και παρόλο που είχε ζοριστεί στο πρόσφατο παρελθόν με αρκετές συσκευές. Με το προηγούμενο ρουτερ δεν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία για την γραμμή γιατί χθες γυρίσαμε από διακοπές. Χθες σε σχετικά ανάλογη περίπτωση δεν είχα διακοπή στην σύνδεση. Τι λέτε; Να το παρακολουθήσω λίγο ακόμα ή από την εμπειρία σας είμαι για καινούργιο; Ευχαριστω.

Καλησπέρα!
Τι είδους διακοπή; αποσυνδέσεις ή αδυναμία να μπει κάποια συσκευή στο Wifi; ή μήπως κόλημα του router και για να δουλέψει ήθελε restart;

takisx
29-08-16, 19:01
αποσυνδέσεις, ναι δεν ήμουν σαφής, όλες οι συσκευές μπήκαν κανονικά.

Pokas
29-08-16, 20:09
αποσυνδέσεις, ναι δεν ήμουν σαφής, όλες οι συσκευές μπήκαν κανονικά.

μπορούμε να έχουμε ενα screenshot των στατιστικών του router; αυτό που φαντάζομαι, αν το κάνει μόνο όταν χρησιμοποιείται(ε) πολύ το internet είναι οτι μαζεύει πολλά λάθη και κάνει restart. απο την άλλη πιο μοντέλο router είναι; μήπως σου λυθεί το πρόβλημα με κάποιο firmware update

takisx
29-08-16, 20:21
είναι το THOMSON TG585 v7, τώρα από στατιστικά δεν ξέρω...

Pokas
29-08-16, 20:24
είναι το THOMSON TG585 v7, τώρα από στατιστικά δεν ξέρω...

μπορείς να δεις τι firmware εχει;

- - - Updated - - -

α, τωρα διαβασα καλύτερα το post, για δες να μπεις απο browser στο 192.168.1.254

- - - Updated - - -

στην εποχή του ήταν απο τα καλα routerakia με το firmware 7.4.4.7 ήταν ακαταμάχητο

takisx
29-08-16, 20:33
Software Release: 7.4.2.7
αυτό έχει

Pokas
29-08-16, 20:38
http://www.adslgr.com/forum/threads/211166-Thomson-TG585v7-Firmware-7-4-4-7-(%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%8D)

Διάβασε εδώ, αν δεν ξέρεις τι κάνεις, μην το κάνεις...

takisx
29-08-16, 20:48
http://www.adslgr.com/forum/threads/211166-Thomson-TG585v7-Firmware-7-4-4-7-(%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%8D)

Διάβασε εδώ, αν δεν ξέρεις τι κάνεις, μην το κάνεις...

Εντάξει, θα το διαβάσω και θα δω τι θα κάνω και αν το κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ!

cranky
29-08-16, 23:25
Με διαολίσατε, τώρα, κι' επειδή έχω το ίδιο ρούτερ, τό 'ψαξα λίγο παραπάνω.

Λοιπόν : έχει κυκλοφορήσει πολύ πιό καινούργιο firmware, το 8.2.7.7.

Υπάρχει και η επιλογή της (ευκολότατης) αυτόματης αναβάθμισης, τρέχοντας μόνο ένα εκτελέσιμο. :up:

Οδηγίες εδώ (http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=4745).

Κοντολογίς, κάνεις ένα reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (μπορείς και μέσα απ' το interface του 585), και τρέχεις το exe.

Χρόνος ολοκλήρωσης, 4-5 λεπτά. :yahoo:

Αποτέλεσμα :

173948

Pokas
30-08-16, 09:10
Με διαολίσατε, τώρα, κι' επειδή έχω το ίδιο ρούτερ, τό 'ψαξα λίγο παραπάνω.

Λοιπόν : έχει κυκλοφορήσει πολύ πιό καινούργιο firmware, το 8.2.7.7.

Υπάρχει και η επιλογή της (ευκολότατης) αυτόματης αναβάθμισης, τρέχοντας μόνο ένα εκτελέσιμο. :up:

Οδηγίες εδώ (http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=4745).

Κοντολογίς, κάνεις ένα reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (μπορείς και μέσα απ' το interface του 585), και τρέχεις το exe.

Χρόνος ολοκλήρωσης, 4-5 λεπτά. :yahoo:

Αποτέλεσμα :

173948

Εννοείται οτι είχε βγει πολύ πιο καινούριο firmware, πλην όμως είχε θεματακια! με αυτό που λεω ήταν πολύ καλυτερο, πιο σταθερό και δεν κολλαγε ποτε!

takisx
30-08-16, 09:37
Με διαολίσατε, τώρα, κι' επειδή έχω το ίδιο ρούτερ, τό 'ψαξα λίγο παραπάνω.

Λοιπόν : έχει κυκλοφορήσει πολύ πιό καινούργιο firmware, το 8.2.7.7.

Υπάρχει και η επιλογή της (ευκολότατης) αυτόματης αναβάθμισης, τρέχοντας μόνο ένα εκτελέσιμο. :up:

Οδηγίες εδώ (http://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=4745).

Κοντολογίς, κάνεις ένα reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (μπορείς και μέσα απ' το interface του 585), και τρέχεις το exe.

Χρόνος ολοκλήρωσης, 4-5 λεπτά. :yahoo:

Αποτέλεσμα :

173948


Εννοείται οτι είχε βγει πολύ πιο καινούριο firmware, πλην όμως είχε θεματακια! με αυτό που λεω ήταν πολύ καλυτερο, πιο σταθερό και δεν κολλαγε ποτε!

τότε να αναβαθμίσω στο νέο; το 8.2.7.7; για πείτε... έχω να κερδίσω κάτι; καλημέρα!

Pokas
30-08-16, 10:12
τότε να αναβαθμίσω στο νέο; το 8.2.7.7; για πείτε... έχω να κερδίσω κάτι; καλημέρα!

Καλημέρα!

Μπορείς να δοκιμάσεις και τα 2 firmware και να μείνεις με όποιο δεν σου δημιουργεί θέματα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.