PDA

Επιστροφή στο Forum : Έκαναν αίτηση φορητότητας προς την WIND χωρίς να με ρωτήσουν!



sakis.kom
19-08-16, 13:21
Είμαι σε πακέτο Double Play στο VODAFONE HOME και πριν 10 ημέρες με πήρε τηλέφωνο εξωτερικός συνεργάτης της WIND και μου έκανε προσφορά για να μεταφερθώ στην εν λόγω εταιρία.
Τελικά η προσφορά δεν ξέρω αν ήταν μούφα... οι συγκεκριμένοι συνεργάτες όμως είναι για πολλές κλωτσιές!!! :evil:

Τα στοιχεία μου είναι στην διάθεση του φόρουμ, αν ζητηθούν. Το αναφέρω αυτό καθώς αναφέρω και τα ονόματα αυτών που με κορόιδεψαν!

Εδώ έχω αναφέρει την προσφορά που μου είχαν πει, και στα επόμενα μηνύματα γράφω πως κάτι παίζει με αυτούς γιατί με το που πήραν τα στοιχεία μου, από εκεί και πέρα δεν ξαναεμφανίστηκαν οι ίδιοι στο τηλέφωνο!
http://www.adslgr.com/forum/threads/921155-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%A4%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD?p=5992910#post5992910

Το παρακάτω κείμενο το έστειλα νωρίτερα στην WIND μέσω της φόρμας επικοινωνίας του site τους.
Πήγα και στο κατάστημα της περιοχής μου να το στείλω και από εκεί, αλλά είδα πως είναι κλειστά, μάλλον λόγω άδειας.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα σας, την Δευτέρα 08/08/2016 με κάλεσε συνεργάτης σας με αριθμό 2111029300-305, ονόματικαι με υπεύθυνη του τμήματος του την. Δεν είχα ξαναμιλήσει μαζί του και είπε πως με κάλεσε για να μου κάνει μία προσφορά για την γραμμή μου. Μου είπε πως θα πληρώνω 18 ευρώ τελική τιμή τον μήνα για 24μηνο συμβόλαιο και η τιμή περιλαμβάνει και τον ΦΠΑ. Με ενημέρωσε για το τι άλλο περιλαμβάνει το πακέτο, όπως επίσης πως δίνουν εντελώς δωρεάν σε κάθε συνδρομητή, σε κάθε νέα αίτηση, και ένα tablet 7". Του είπα πως θα σκεφτώ την προσφορά του και θα μιλήσουμε την επόμενη ημέρα.

Την επόμενη ημέρα 09/08/2016 τον καλώ στο αριθμό που μου είχε δώσει, στο 2111029300-305, τον ενημερώνω πως με ενδιαφέρει η προσφορά, μου ζήτησε τα στοιχεία μου ώστε να τα έχει και του τόνισα πως αν δεν μου στείλει τα συμβόλαια αλλά και την προσφορά στο email που του έδωσα, σε καμία περίπτωση δεν του δίνω έγκριση να προχωρήσει αίτημα φορητότητας. Μου λέει πως τα στοχεία απλά τα ζητάει ώστε να με καλέσει η να κάνει την επιβεβαίωση και μετά θα προχωρήσουμε στην αίτηση.

Με καλεί αργότερα την ίδια ημέρα η και ενώ μου λέει προφορικά την προσφορά, κάποια στιγμή μου αναφέρει πως "η τιμή των 18 ευρώ είναι για 6 μήνες και μετά η τιμή διαμορφώνεται στα 23 ευρώ"! Ενώ ο μου είχε αναφέρει πως η τιμή θα είναι μόνιμα, για όλο το 24μηνο στα 18 ευρώ. Την διακόπτω και της λέω αυτό το πράγμα και την ενημερώνω πως από την στιγμή που μου λέει άλλη τιμή, δεν δέχομαι τον προσφορά σε καμία περίπτωση και ζητάω να με καλέσει ο για να μιλήσουμε.

Μιλήσαμε με τον την ίδια ημέρα ή την επόμενη και του είπα πως άλλη τιμή μου είχε πει στην αρχή και άλλη μου είπαν τώρα. Προσπάθησε να με πείσει πως η τιμή είναι η ίδια και πως με το πέρας του πρώτου εξάμηνου των 18 ευρώ, θα μιλήσω με την WIND στο 13800 και θα μου κρατήσουν την ίδια τιμή καθ' όλο το 24 συμβόλαιο. Τον ενημέρωσω πως σε καμία περίπτωση δεν αποδέχομαι την προσφορά αν δεν μου στείλει πρώτα τα συμβόλαια να το διαβάσω και μου είπε πως θα το κάνει. Στις 10/08/2016 μου στέλνει ένα email από το που είχε σαν όνομα αποστολέα και ανέφερε το εξής κείμενο...

"ΚΥΡΙΕ *****, ΣΑΣ ΑΠΟΣΤΕΛΟΥΜΕ 2 ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ. ΤΟ ΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΩΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ.
ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΕ Κ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ EMAIL(ΥΠΟΨΗΝ ). ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΠΙΣΥΝΑΨΗ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΑΣ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ."

Στο email όμως δεν είχαν στείλει ΚΑΝΕΝΑ συμβόλαιο! Είχαν απλά το αρχείο PDF, το ίδιο PDF δύο φορές, με τις τιμές που είναι στο site της WIND! Από εκεί και πέρα, προσπάθησα πάρα πολλές φορές να μιλήσω με τον αλλά και με την υ, για πολλές ημέρες, ενημέρωνα τους υπαλήλους στο τηλεφωνικό κέντρο της εταιρίας τους και άφηνα μηνύματα, αλλά δεν με κάλεσε ΠΟΤΕ κανένας τους!

12/08/2016 απέστειλα μέσω του site σας www.wind.gr (http://www.wind.gr) και την φόρμα επικοινωνίας με αριθμό *****, παράπονα και σας ενημέρωσα για τους συγκεκριμένους υπαλλήλους σας και την συμπεριφορά τους.

Το αποτέλεσμα, σήμερα 18/08/2016 μιλώντας με υπάλληλο από ένα κατάστημα της εταιρίας WIND, με ενωμηρώνει ο υπάλληλος του καταστήματος πως βλέπει πως από τις 09/08/2016 έχει καταχωρησθεί ΗΔΗ αίτημα φορητότητας για τον αριθμό μας !!!

Αυτό πως γίνεται? Δεν έχουμε στείλει αντίγραφο ταυτότητας! Δεν έχουμε στείλει αντίγραφο λογαριασμού του παρόχου που ήδη είμαστε! Δεν έχουμε λάβει κανένα συμβόλαιο! Δεν έχουμε υπογράψει πουθενά! Αυτό είναι τελείως παράνομο!!!

Ζητάμε λοιπόν την ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ που έχει γίνει από τους συγκεκριμένους υπαλλήλους σας, καθώς είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ και θέλουμε οπωσδήποτε να μας καλέσει κάποιος από την εταιρία σας WIND, να μιλήσουμε για το συγκεκριμένο θέμα!


Ευχαριστώ.

- - - Updated - - -

EDIT

Πήρα σήμερα την WIND και μου είπαν πως η μόνη δυνατότητα ακύρωσης φορητότητας που δέχονται, είναι μέσω FAX, είτε δικό μας είτε από κατάστημα της WIND.
Πήγα σε κατάστημα WIND και στείλαμε το αίτημα ακύρωσης, μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας, συν το παραπάνω κείμενο.

Στα τηλέφωνα των συνεργατών δεν απαντάει κανένας.

Στην WIND βλέπουν την αίτηση αλλά μου είπαν πως γενικά στις αιτήσεις δεν βλέπουν τα δικαολογητικά.
Οπότε δεν μπορούν να δουν αν υπάρχει φωτοτυπία ταυτότητας, λογαριασμός τηλεφώνου, υπογραφή.
Αυτό είναι σωστό ή μπορεί να με κοροίδεύουν?

nnn
19-08-16, 13:40
Στο adslgr.com έχουμε πολύ αυστηρό κανόνα, σχετικά με τα προσωπικά στοιχεία τρίτων.Μην επαναληφθεί.

- - - Updated - - -

Οι φορητότητες γίνονται και τηλεφωνικά, και τυπικά επικυρώνονται με το αντίγραφο ταυτότητας του ενδιαφερόμενου.

Αν η Wind πέρασε φορητότητα με ελλειπή στοιχεία, υποχρεούται να την ακυρώσει, σύμφωνα με την αίτηση ακύρωσης που έκανες. Αλλιώς καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Στο τηλέφωνο,όταν μιλάμε με call centers πάντα προσέχουμε τι λέμε και τι συμφωνούμε, αυτάπου τάζουν, στο 99% των περιπτώσεων δεν ισχύουν.

sakis.kom
19-08-16, 14:15
Ευχαριστώ για την επισήμανση και την επεξεργασία, δεν θα επαναληφθεί.

Σίγουρα θα ακυρωθεί, το θέμα μου είναι πως την δέχτηκαν την αίτηση.

Στοιχεία πλέον ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ από το οτιδήποτε. Ούτε το μικρό μου όνομα δεν θα τους δίνω.

nnn
19-08-16, 14:19
Την δέχτηκε το σύστημα από το call center αε αναμονή των στοιχείων ταυτότητας, γιαυτό και δεν έχει προχωρήσει ακόμα.

ela002
19-08-16, 16:34
Με αυτους που εργαζονται σε οποιαδηποτε εταιρεια call center, μπορουν να στα περασουν ολα χωρις καν ταυτοτητα επειδη δεν εχουν εκπαιδευτει σωστα , δεν ακολουθησαν μια διαδικασια αλλα υπαρχουν και ατομα που δεν την παλευουν, οποτε μην παραξενευτεις αν σου κανουν φορητοτητα και χωρις ταυτοτητα. Θα βρεις το δικιο σου σε τετοια περιπτωση αλλα την ταλαιπωρια δεν την γλυτωνεις. Μακρια απο το τηλ για εμπορικα θεματα.

sakis.kom
22-08-16, 17:43
Πήρα σήμερα την WIND και μου είπαν πως η μόνη δυνατότητα ακύρωσης φορητότητας που δέχονται, είναι μέσω FAX, είτε δικό μας είτε από κατάστημα της WIND.
Πήγα σε κατάστημα WIND και στείλαμε το αίτημα ακύρωσης, μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας, συν το παραπάνω κείμενο.
Σήμερα μίλησα με την WIND να ρωτήσω αν έγινε η ακύρωση φορητότητας. Η απάντηση ήταν θετική.

nnn
22-08-16, 20:57
Μια χαρά, πρόλαβες.

sakis.kom
24-08-16, 00:40
Ναι, ευτυχώς δεν είχα άλλα τραβήγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.