PDA

Επιστροφή στο Forum : Mini Ups με χρησιδάνειο? ή με πληρωμή ?



teza
21-08-16, 00:08
Καλημέρα σας ! νέος στη cosmote απο χτές με douple play 24 και τηλεφωνια μαζί,ύστερα απο αρκετά χρόνια απουσίας και βολοδέρματος σε άλλους παρόχους.:lol:
Πληροφοριακά μου δωσανε το speedport w724v voip router και η ερώτηση μου είναι η εξέις,πήρα σήμερα στο 13888 για το mini ups πως θα το προμηθευτώ καθώς θα μπει συναγερμός αλλα και θέλω όπως και να έχει απρόσκοπτη λειτουργία η τηλεφωνία,και μου είπαν οτι μου το δίνουν με χρέωση και όχι της μορφής χρησιδανείου όπως μου ανέφερε και στο καταστημα το οποιο εκανα την αίτηση.(δεν ρώτησα πόσο το χρεώνουν βλακεια για να γέλαγα):lol:

Περίεργο γιατί σε έναν φίλο πριν απο κανα μήνα που έκανε το ίδιο με εμένα του δώσανε με μορφη χρησιδανειου ρουτερ και mini ups.
H πλακα είναι οτι άλλα μου είπε ο πωλητης στο comote κατάστημα και άλλα στο 13888.
Τι γινετε ρε παιδιά εσείς πώς το πήρατε??
Ευχαριστώ ανοιξα το θέμα γιατι έψαξα και δεν βρήκα κάτι ανάλογο και συγνώμη αν ξαναέχει ειπωθεί .:respekt:

Pokas
21-08-16, 01:09
Ουτε χρησιδανειο ουτε επι πληρωμη, δωρεαν ηταν σε μενα. Δεν εχω υπογραψει πουθενα fyi.

tolis1989
21-08-16, 12:13
Δεν είναι χρησιδάνειο. Δίδεται δωρεάν σε περίπτωση συναγερμού (άνετα μπορείς να πεις οτι έβαλες:)) . Σύμφωνα με πληροφορίες που έχω απο γνωστό που πήρε το UPS κάνει περίπου 25 ευρώ να το αγοράσεις (αυτό πριν 3-4 μήνες)

teza
21-08-16, 14:24
Κατάλαβα! το λάθος ήταν που είπα οτι θα βάλω και όχι οτι έχω συναγερμο απο την αρχή,γι αυτό μου το χρεώνουν μετά φαντάζομαι.

xrist1983
22-08-16, 23:33
Ακομα και να βαλης ups αν κοπη το ρευμα δεν θα εχεις ιντερνετ γιατι στα καφαο δεν εχουν βαλη μπαταριες για να κρατανε να δουλευουν οταν κοπη το ρευμα

sweet dreams
23-08-16, 00:16
Μόνο αν παίρνεις από τις καινούργιες καμπίνες, αν παίρνεις από Α/Κ δεν υπάρχει πρόβλημα.

netcon
23-08-16, 01:03
Το ups στο δίνουν δωρεάν μαζί με το router αν τους πείς πως έχεις συναγερμό

thourios
23-08-16, 11:30
Ο συναγερμός πως επικοινωνεί με το κέντρο λήψης σημάτων κτλ εφόσον η γραμμή κόβεται αφού η καμπίνα δεν έχει ρεύμα;
Τι νόημα έχει το UPS; Εγώ που είμαι ακόμα σε συμβατική γραμμή ακόμα και όχι Voip έχω τηλέφωνο με Voip δεν θα έχω όμως..
Θα πρέπει ο συναγερμός να χρησιμοποιεί εναλλακτικό τρόπο επικοινωνίας ειδοποίησης του ιδιοκτήτη σε περίπτωση ενεργοποίησής του κατά την διάρκεια της διακοπής.

Pokas
23-08-16, 11:33
Ο συναγερμός πως επικοινωνεί με το κέντρο λήψης σημάτων κτλ εφόσον η γραμμή κόβεται αφού η καμπίνα δεν έχει ρεύμα;
Τι νόημα έχει το UPS; Εγώ που είμαι ακόμα σε συμβατική γραμμή ακόμα και όχι Voip έχω τηλέφωνο με Voip δεν θα έχω όμως..
Θα πρέπει ο συναγερμός να χρησιμοποιεί εναλλακτικό τρόπο επικοινωνίας ειδοποίησης του ιδιοκτήτη σε περίπτωση ενεργοποίησής του κατά την διάρκεια της διακοπής.

Σταδιακά μπαίνουν μπαταρίες στις καμπίνες. Δεν είχαν μπει αρχικά λόγω κόστους και χαμηλού ποσοστού συνδρομητών.

sweet dreams
23-08-16, 11:36
To VoIP δεν πάει απαραίτητα και με τις καινούργιες καμπίνες, σε VoIP σε γυρίζουν και αν παίρνεις και από Α/Κ που δεν έχει πρόβλημα με την διακοπή ρεύματος.
Άσχετα από αυτό, ο συναγερμός θα πρέπει να έχει και εναλλακτικό τρόπο επικοινωνίας μέσω GSM.

Pokas
23-08-16, 11:40
To VoIP δεν πάει απαραίτητα και με τις καινούργιες καμπίνες, σε VoIP σε γυρίζουν και αν παίρνεις και από Α/Κ που δεν έχει πρόβλημα με την διακοπή ρεύματος.
Άσχετα από αυτό, ο συναγερμός θα πρέπει να έχει και εναλλακτικό τρόπο επικοινωνίας μέσω GSM.

+1 :oneup:

thourios
23-08-16, 12:00
Πάντως εγώ σε διακοπή ρεύματος μέχρι στιγμής δεν έχω ίντερνετ αν και χρησιμοποιώ ups για άλλους λόγους δικά μου.
Αν με γυρίσουν σε τηλεφωνία Voip θα το διαπιστώσω.

sweet dreams
23-08-16, 12:08
Παίρνεις από καμπίνα.

thourios
23-08-16, 12:11
Παίρνεις από καμπίνα.

Το ξέρω από την πρώτη στιγμή. Να δούμε πότε και αν θα βάλουν μπαταρίες.
Αλλιώς δεν θα είχα VDSL

sweet dreams
23-08-16, 12:16
Έτσι γίνονται όλα στην Ελλάδα, δυστυχώς, τουλάχιστον έχεις VDSL, κάτι είναι κι' αυτό.

thourios
23-08-16, 12:24
Έτσι γίνονται όλα στην Ελλάδα, δυστυχώς, τουλάχιστον έχεις VDSL, κάτι είναι κι' αυτό.

Oh yes! Και τερματίζει κιόλας!
:oneup:

sweet dreams
23-08-16, 12:28
Κι' εμείς ξέρεις τι λέμε, ας είχαμε κι' εμείς και ας μην βάζανε ποτέ εναλλακτική τροφοδοσία στην καμπίνα, καθένας με τον πόνο του. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.