PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο ερωτηση για αγορα νεου ρουτερ



oasis21
22-08-16, 13:06
παιδια γεια σας σας παρακαλω θελω λιγο να με βοηθησετε εχω το Speedport Entry 2i εχει συνδεθει επανω του ενας υπολογιστης με ethernet καλωδιο οταν λοιπον παιζεις on line game ola kala εχει το πολυ 70 ping αν τωρα παραλληλα βαλεις να τρεξεις σε αλλο παραθυρο του ιδιου υπολογιστη ενα τραγουδι στο you tube τα ping πανε 500 ακομα και μια σελιδα facebook να κανεις ανανεωση το ιδιο κανει επικοινωνισα με την cosmote ηρθε τεχνικος σπιτι εχουν ελεγχθει τα παντα χωρις να εντοπιστει το παραμικρο προβλημα η ταχυτητα βεβαια ειναι χαμηλη 7000- 7500 αλλα ετσι ηταν και οταν ημουν στην hol και δεν ειχα τετοιο προβλημα εχω δοκιμασει και αλλον υπολογιστη και κανει τα ιδια να ελεγα οτι φταιει η καρτα δικτυου του pc αν παρω το συγκεκριμένο ρουτερ http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w9970-300mbps-wireless-n-usb-vdsl2-pstn-modem-router-p-PER.612777 θα βελτιωθει η κατασταση ? η οποιο αλλο ρουτερ μου προτεινεται ευχαριστω
σας επισυναπτω και το status173714

babis3g
22-08-16, 21:15
Καλο ειναι το μοντεμακι (εχουμε θεμα για αυτο στο tp link section) οτι πρεπει σαν back up, για ωρα αναγκης, για ελενχο σε μια κατασταση οπως τωρα στην περιπτωση σου (πχ αν κανει και δευτερο modem το ιδιο ειναι σιγουρα η γραμμη / pc) εναλλακτικο, απλο και με vdsl, και πολυ σταθερο με τις γραμμες οτε ... αλλα ειναι fast lan (10/100)
Παντως στο συγκεκριμενο αν και δεν το εχω, δεν νομιζω να εχει και το καλυτερο ασυρματο στην αγορα, αλλα πρεπει να εχει καλο σημα
Ομως εχε υποψην μπορει να μην φταει το modem, το λεω αυτο γιατι τα 2ι & 724 ειναι απο τα πιο σταθερα με τις γραμμες του οτε, εκτος αν εχει προβλημα το λογισμικο του modem η κατι με το QoS του (καποια ρυθμιση ενεργοποιημενη, η να χρειαστεις εσυ να κανεις κατι με το qos)
Θα παρεις ρισκο αν παρεις αλλο modem, γιατι απο οτι βλεπω ναι μεν εχεις χαμηλα λαθη, αλλα βλεπω σου εχουν κοψει την μιση ταχυτητα απο οσο επρεπε να πιανει η γραμμη σου (θεωρητικα) και επισης εισαι σε interleaved profile (αν θελεις να παιζεις games ζητα να σε βαλουν σε fast path αφου λενε οτι η γραμμη ειναι οκ) που μαλλον εβαλν την γραμμη ετσι για πιο σταθεροτητα (αρα ισως ειχε θεμα πριν)...
αρα υποψιαζομαι ισως καποιο θεμα στην περιοχη η στο σπιτι σου ,,, μπορει και να φταιει το modem ... αν δεν δοκιμασεις με αλλο δεν θα ξερεις σιγουρα
Απο την μερια σου αν μπορεις κοιτα τους οδηγους εδω αν μπορεις να κανεις κατι
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825
http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE?highlight=%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82+%CE%B3 %CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B7%CF%82
Στο modem του παροχου, κανε του reset απο το κουμπακι (θα γυρισουν ολες οι ρυθμισεις εργοστασιακα) και ξανα δοκιμασε αν κανει ιδιο θεμα (μαλλον δεν θα φταιει αυτο αλλα μια φορα και τοσο καλο κανει ενα reset)

oasis21
22-08-16, 22:19
Καλο ειναι το μοντεμακι (εχουμε θεμα για αυτο στο tp link section) οτι πρεπει σαν back up, για ωρα αναγκης, για ελενχο σε μια κατασταση οπως τωρα στην περιπτωση σου (πχ αν κανει και δευτερο modem το ιδιο ειναι σιγουρα η γραμμη / pc) εναλλακτικο, απλο και με vdsl, και πολυ σταθερο με τις γραμμες οτε ... αλλα ειναι fast lan (10/100)
Παντως στο συγκεκριμενο αν και δεν το εχω, δεν νομιζω να εχει και το καλυτερο ασυρματο στην αγορα, αλλα πρεπει να εχει καλο σημα
Ομως εχε υποψην μπορει να μην φταει το modem, το λεω αυτο γιατι τα 2ι & 724 ειναι απο τα πιο σταθερα με τις γραμμες του οτε, εκτος αν εχει προβλημα το λογισμικο του modem η κατι με το QoS του (καποια ρυθμιση ενεργοποιημενη, η να χρειαστεις εσυ να κανεις κατι με το qos)
Θα παρεις ρισκο αν παρεις αλλο modem, γιατι απο οτι βλεπω ναι μεν εχεις χαμηλα λαθη, αλλα βλεπω σου εχουν κοψει την μιση ταχυτητα απο οσο επρεπε να πιανει η γραμμη σου (θεωρητικα) και επισης εισαι σε interleaved profile (αν θελεις να παιζεις games ζητα να σε βαλουν σε fast path αφου λενε οτι η γραμμη ειναι οκ) που μαλλον εβαλν την γραμμη ετσι για πιο σταθεροτητα (αρα ισως ειχε θεμα πριν)...
αρα υποψιαζομαι ισως καποιο θεμα στην περιοχη η στο σπιτι σου ,,, μπορει και να φταιει το modem ... αν δεν δοκιμασεις με αλλο δεν θα ξερεις σιγουρα
Απο την μερια σου αν μπορεις κοιτα τους οδηγους εδω αν μπορεις να κανεις κατι
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825
http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE?highlight=%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82+%CE%B3 %CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B7%CF%82
Στο modem του παροχου, κανε του reset απο το κουμπακι (θα γυρισουν ολες οι ρυθμισεις εργοστασιακα) και ξανα δοκιμασε αν κανει ιδιο θεμα (μαλλον δεν θα φταιει αυτο αλλα μια φορα και τοσο καλο κανει ενα reset)

ευχαριστω θα κανω τον ελενχο και θα δω

babis3g
22-08-16, 22:41
εαν ειναι δυσκολος ο ελενχος μεχρι τον κατανεμητη, απλα αν εχεις πολλες πριζες, βρες την πρωτη που ερχεται το καλωδιο οτε απο εξω, ξεσυνδεσε τυχον αλλες απο εκει (κρατα σημαδι αν τις ξανα βαλεις μετα( και συνδεσε το modem μονο του χωρις φιλτρο και τηλεφωνο, αν δεν κανει θεμα η κερδισεις λιγο ακομη ταχυτητα, τοτε κατι στην μερια σου, αν κανει παλι θεμα μαλλον ο παροχος η εστω το modem

δοκιμασε και με το παλιο του πρωην παροχου αν ακομα το εχεις

Και ξεχασα να σου πω ... επλιζω να μην δοκιμαζεις μονο με wifi οταν ανεβαινει το ping, δοκιμασε και με καλωδιο στο ιδιο modem (pc>modem συνδεμενα με ethernet, rj45 ειναι οκ οσα μετρα μακρυα και αν ειναι)

oasis21
23-08-16, 07:46
καλημερα ευχαριστω για τις οδηγιες εκανα οτι μου ειπες ειχα και ενα ζτε ρουτερ της hol το δοκιμασα κανει τα ιδια ο οτετζης που ηρθε σπιτι εχθες με τα μηχανηματα του εδειξε οτι δεν εχει προβλημα η γραμμη μου ειπε βεβαια οτι ειμαι 2,4 χλμ απο το αστικο κεντρο αλλα το ιδιο ημουνα και πριν στην hol και δεν ειχα το ιδιο προβλημα δεν ξερω τι να κανω .....

babis3g
23-08-16, 12:10
αν κανει τα ιδια 2 modems μπορει και κατι με το pc αλλα υποψιαζομαι γραμμη γιατι ειναι πολυ περιορεσμενη σε δυνατοτητες στην περιπτωση σου, αν ειναι η γραμμη δεν μπορεις να κανεις πολλα, μονο τον ελενχο στην εσωτερικη σου καλωδιωση (στα λινκ που εβαλα) και κανα φιλτρο αλλαγη

oasis21
28-08-16, 10:35
παιδια επανερχομαι αποφασισα να αγορασω νεο modem αφου το τελευταιο 3ημερο εχω διαβασει πολλα στο φορουμ και ειλικρινα συγχαρητηρια σε ολους εχω καταληξει σε τρια α http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w9970-300mbps-wireless-n-usb-vdsl2-pstn-modem-router-p-PER.612777 β http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-wireless-n300-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617472 γ http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr600-ac1600-wireless-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612687 εχω συνδεση cosmote και επειδη ειμαι 2,3 χλμ απο το κεντρο του οτε σας ανεβαζω και το status πιο μπορει να διαχειριστει καλυτερα την γραμμη μου? ευχαριστω εκ των προτερων 173896

babis3g
28-08-16, 11:37
εαν ειναι κλειδωμενη η γραμμη σου, δεν θα δεις διαφορα με κανενα (τουλαχιστον απο σταθεροτητα και κλειδωμα) ... το λεω αυτο γιατι σαν να εχω την εντυπωση οτι εισαι σε κλειδωμενο profile κρινοντας απο την ταχυτητα 8191, η γραμμη σου δειχνει οτι καπου εχει θεμα γιατι επερεπε να παινεις σχεδον τα διπλασια και αμλλον σε εχουν κλειδωσει χαμηλα για σταθεροτητα
Παντως αν θελεις να προχωρησεις σε αγορα για κατι καλυτερο ...

Το 9970 ειναι πολυ καλο συμβατο με την γραμμη οτε, απο τα καλυτερα για σταθεροτητα αλλα ειναι μονο fast lan (10/100)

To N17 για την τιμη του (καποτε στα 65 & καποτε στα 80 οταν βγαινει προσφορα) νομιζω ειναι πολυ καλη τιμη, και τιμιο για τα λεφτα του ... με δυνατο hardware 128 ddr3/750 mhz processor ,giga lan(10/100/100) με 2 usb, multi annex και θα βρεις ιδια χαρακτηριστικα στα πανακριβα (πχ vr600) ...εχει snr tweak για να παιξεις με την γραμμη (στην περιπτωση σου δεν νομιζω να σε βοηθησει αυτη η ρυθμιση, αλλα το λεω να το ξερουν οι αλλοι χρηστες) αλλα το ασυρματο εχει εσωτερικες κεραιες που μπορει να μην ειναι ιδιο σε σχεση με αυτα που εχουν εξωτερικες κεραιες, αλλα ειναι αρκετα καλο ... και το εχουν φτιαξει αρκετα και απο ρυθμισεις γραμμης και γενικα στο λογισμικο
(κοιτα και το dsl ac52u που καποτε βγαινει προσφορα στα 80)
http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac52u-dual-band-80211ac-wi-fi-adsl-vdsl-modem-router-p-PER.617584
Εχουμε μεγαλο θεμα και για αυτο εδω στο forum, απο μνημη και ρυθμισεις γραμμης ιδιο με το Ν17 αλλα με 1 usb και 4 εξωτερικες κεραιες

To vr600 και αυτο απο τα καλυτερα με τις γραμμες οτε και φυσικα σαν πιο ακριβο απο τα καλυτερα, πιστευω οτι εχει το καλυτερο ασυρματο απο τα αλλα 2, και καλες ρυθμισεις ... ειναι broadcom (το ιδιο και το 9970)
Αν περιμενεις και αυτο βγαινει προσφορα στα 120

EDIT
βλεποντας τη φωτο με τα στατιστικα απο την πρωτη σελιδα και αυτα που εβαλες τωρα, φαινεται οτι δεν εισαι σε κλειδωμενο profile, αλλα παλι σου εχουν περιορισει ταχυτητα για καποιο λογο

oasis21
28-08-16, 11:48
ευχαριστω παρα πολυ αλλη μια ερωτηση επειδη στην τελευταια επισκεψη των τεχνικων το ζητησα εγω να μην με κλειδωσουνε αφου δεν ειμαι σε κλειδωμενο προφιλ πως μου περιορισανε την ταχυτητα? γινεται αυτο? γι αυτο και ρωταω αν με τα τπ λινκ ρουτερ βελτιωθω επειδη ειναι πιο συμβατα με τον οτε , (το asus λογω αποστασης απο το κεντρο το φοβαμαι ) . ευχαριστω και παλι

babis3g
28-08-16, 12:03
ναι γινεται, εχουν profiles που κοβουν ταχυτητα για διαφορους λογους, πχ για σταθεροτητα, βλαβη, το πακετο 4mbps ειναι ειδικο profile (ενω το dslam μπορει να παει μεχρι τα 24mbps δινουν το πακετο των 4 mbps) κλπ

Πιστευω θα δεις μια μικρη διαφορα στην ταχυτητα 1-2 mbps το πολυ ... δηλαδη εκει στα 6-8 θα παιζεις ... αν πραγματι η γραμμη σου παει μεχρι 8mbps ... αλλα απο σταθεροτητα θα ειναι πανω κατω ιδιο γιατι φαινεται εισαι σε καλο (σταθερο profile) ... οσο εισαι με αυτο το profile δεν νομιζω (μπορει ομως, απλα το παιρνω λογικα) να δεις μεγαλη διαφορα απο θεμα γραμμης, εκτος βεβαια των καλυτερων ρυθμισεων και ασυρματου

Ισως με το 9970 η το vr600 να κρατησει το snr πιο σταθερο σε σχεση με το Ν17 ... αλλα αν εχεις ηδη το speeport 2i / 724 ειναι και αυτα broadcom, αρα λογικα παλι, ειναι το ιδιο απο γραμμη σαν τα 9970 & vr600 ... απλα θα εχεις καλυτερο modem σε ασυρματο και ρυθμισεις απο αυτο του παροχου

Bεβαια μπορει να ειμαι λαθος στις εκτιμησεις μου (δεν ειμαι ουτε αρχηγος, ουτε καθηγητης :) ) ... αν θελεις παρε καποιο και ενημερωσε αν ειναι καλυτερα

oasis21
28-08-16, 12:11
ναι γινεται, εχουν profiles που κοβουν ταχυτητα για διαφορους λογους, πχ για σταθεροτητα, βλαβη, το πακετο 4mbps ειναι ειδικο profile (ενω το dslam μπορει να παει μεχρι τα 24mbps δινουν το πακετο των 4 mbps) κλπ

Πιστευω θα δεις μια μικρη διαφορα στην ταχυτητα 1-2 mbps το πολυ ... δηλαδη εκει στα 6-8 θα παιζεις ... αν πραγματι η γραμμη σου παει μεχρι 8mbps ... αλλα απο σταθεροτητα θα ειναι πανω κατω ιδιο γιατι φαινεται εισαι σε καλο (σταθερο profile) ... οσο εισαι με αυτο το profile δεν νομιζω (μπορει ομως, απλα το παιρνω λογικα) να δεις μεγαλη διαφορα απο θεμα γραμμης, εκτος βεβαια των καλυτερων ρυθμισεων και ασυρματου

Ισως με το 9970 η το vr600 να κρατησει το snr πιο σταθερο σε σχεση με το Ν17 ... αλλα αν εχεις ηδη το speeport 2i / 724 ειναι και αυτα broadcom, αρα λογικα παλι, ειναι το ιδιο απο γραμμη σαν τα 9970 & vr600 ... απλα θα εχεις καλυτερο modem σε ασυρματο και ρυθμισεις απο αυτο του παροχου

Bεβαια μπορει να ειμαι λαθος στις εκτιμησεις μου (δεν ειμαι ουτε αρχηγος, ουτε καθηγητης :) ) ... αν θελεις παρε καποιο και ενημερωσε αν ειναι καλυτερα

καταλαβα,, ευχαριστω;)

babis3g
28-08-16, 12:19
για το θεμα του ping που ανεφερες στην αρχη ... βαλε το modem που εχεις τωρα, χειροκινητα σε d.dmt (τωρα ειναι σε adsl2+) αν εχεις το speedport το βρισκεις εδω
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=169964&d=1461590783
(μη τικαρεις ολα τα αλλα στο modulation type selection και ασε τικαρισμενο μονο το g,dmt (adsl_d.dmt 992,1) και δες αν ειναι καλυτερα

oasis21
28-08-16, 13:54
για το θεμα του ping που ανεφερες στην αρχη ... βαλε το modem που εχεις τωρα, χειροκινητα σε d.dmt (τωρα ειναι σε adsl2+) αν εχεις το speedport το βρισκεις εδω
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=169964&d=1461590783
(μη τικαρεις ολα τα αλλα στο modulation type selection και ασε τικαρισμενο μονο το g,dmt (adsl_d.dmt 992,1) και δες αν ειναι καλυτερα

το εκανα τιποτα τα ιδια μαλιστα κλειδωσε στα 5000 απο 8000 που ημουνα

babis3g
28-08-16, 14:22
κανε μερικα tracert πχ στο my.otenet.gr κατα την διαρκεια της μερας και ειδικα οταν εχεις το προβλημα, και βαλε να δουμε, αν δειξει κατι
Αν δεις οτι το 2o hoop παει στα υψη, σιγουρα η γραμμη
tracert my otenet.gr

Tracing route to my.otenet.gr [62.103.157.37]
over a maximum of 30 hops:

1 1 ms 2 ms <1 ms router.asus.com [192.168.1.1]
2 10 ms 9 ms 7 ms 80.106.108.66
3 11 ms 10 ms 11 ms 79.128.248.193
4 22 ms 20 ms 21 ms thes-crsb-ioan7609a-1.backbone.otenet.net [79.128.228.153]
5 24 ms 25 ms 24 ms athe-crsb-thes-crsa-1.backbone.otenet.net [79.128.224.249]
6 23 ms 24 ms 24 ms athe7609c-athe-crsb-1.backbone.otenet.net [79.128.227.154]
7 25 ms 24 ms 24 ms 195.167.46.86
8 25 ms 25 ms 25 ms 195.167.46.89
9 25 ms 25 ms 25 ms my.otenet.gr [62.103.157.37]

oasis21
28-08-16, 17:06
αντε μπας και βρω καμια ακρη :) για κοιτα εκανα
173904
και οταν λες στα υψη ποσο δηλαδη?

babis3g
28-08-16, 21:42
κοιτας το νουμερο 2 σε καθε tracert και εχεις 3 παρταδειγματα
το πρωτο tracert εχει 50 ms στο remote gatway 80.106.108.84 (dslam η brass) με το δευτερο hoop
το δευτερο tracert ειναι φαινεται φυσιολογικο με 13 ms
στο τριτο εχεις 62 ms
Αν δοκιμασεις τετοια ωρα που ειναι πολλοι μεσα στο internet μπορει να δεις νουμερα (υψη) 100+ ms
Εγω νομιζω ειναι η γραμμη (αυξημενο ping, χαμηλη ταχυτητα για σταθεροτητα, oπως καταλαβα α[πο την αρχη) και απο τη στιγμη που δοκιμασες και δευτερο modem (αν θυμαμαι ειπες πιο πανω) και κανει τα ιδια, πολυ προφανως ο παροχος και πιαθανο τριτο modem να κανει τα ιδια
Τωρα αν επιμενεις για αλλο modem, αν το παρεις, ενημερωσε γιατι μπορει να κανω και εγω λαθος

oasis21
28-08-16, 22:36
κοιτας το νουμερο 2 σε καθε tracert και εχεις 3 παρταδειγματα
το πρωτο tracert εχει 50 ms στο remote gatway 80.106.108.84 (dslam η brass) με το δευτερο hoop
το δευτερο tracert ειναι φαινεται φυσιολογικο με 13 ms
στο τριτο εχεις 62 ms
Αν δοκιμασεις τετοια ωρα που ειναι πολλοι μεσα στο internet μπορει να δεις νουμερα (υψη) 100+ ms
Εγω νομιζω ειναι η γραμμη (αυξημενο ping, χαμηλη ταχυτητα για σταθεροτητα, oπως καταλαβα α[πο την αρχη) και απο τη στιγμη που δοκιμασες και δευτερο modem (αν θυμαμαι ειπες πιο πανω) και κανει τα ιδια, πολυ προφανως ο παροχος και πιαθανο τριτο modem να κανει τα ιδια
Τωρα αν επιμενεις για αλλο modem, αν το παρεις, ενημερωσε γιατι μπορει να κανω και εγω λαθος

σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου που διεθεσες και εγω εχω προβληματιστει και το σκεφτομαι για καινουργιο.. και αντε να δωσεις 60 € για το 9970, να το ρισκαρεις αλλα να δωσεις 120 € για το vr600 και να ειμαι τα ιδια.....δεν ξερω τι να πω θα μπορεσει να φτιαχτει απο τον παροχο? αφου ηρθαν και δεν κανανε τιποτα στην ουσια ...σε ευχαριστω θερμα παντως

babis3g
29-08-16, 00:15
δεν ξερω τι να σου πω, αφου σου λενε ειναι ολα οκ ... καποιες φορες απο βραδυα (ευτυχως οχι συχνα) ανεβαινει και σε εμενα (με το ιδιο μετρημα, το ping στα 600 ms) και δεν το εχω κυνηγησει γιατι συμβαινει σπανια ...

Εσυ απο την μερια σου, αλλαξε φιλτρο για δοκιμη και κανεις ελενχο στην εσωτερικη σου καλωδιωση (αν εχεις πανω απο μια πριζα) με τα links που εβαλα πιο πανω για να εισαι ενταξει ... και εφοσον εσυ εισαι οκ απο την καλωδιωση σπιτιου ... μετα ξανα παρε τους τηλεφωνο και πες τους οτι δεν ειναι ολα καλα, γιατι η ταχυτητα ειναι σχεδον η μιση για την αποσταση σου και τις πιο πολλες φορες το ping ειναι πολυ υψηλο οταν το μετρας με το cmd & tracert και οτι εχεις υποψιες για χασιμο πακετων (αργο internet)

Τωρα οπως σου ειπα για το θεμα modem μπορει να κανω λαθος και να βοηθησει (αλλα κατι μου λεει δεν) γιατι βλεπω και στο πρωτο hoop λιγο πραπανω ping, αλλα φανταζομαι θα ειναι μετρημα μεσω wifi που ειναι φυσιολογικο

εξαλου αν πας για αλλο modem δες το και αλλιως, εχεις πολυ καλυτερες ρυθμισεις απο παραμετροποιησεις, ειναι μελλοντικο (μερικα εχουν και AC αν εχεις τετοιες συσκευες στο κοντινο μελλον) και σιγουρα θα εχει καλυτερο ασυρματο ... αν δεν εχεις δευτερο modem (αλλα νομιζω εχεις γιατι ειπες δοκιμασες και με δευτερο) καλο ειναι να υπαρχει αλλο στην ακρη για καθε ενδεχομενο, εστω και φτηνο, ενα εναλλακτικο για ωρα αναγκης

oasis21
30-08-16, 07:44
καλημερα το eshop εχει προσφορα το http://www.e-shop.gr/asus-rt-ac51u-wireless-ac750-dual-band-router-p-PER.617428 τι λες?

babis3g
30-08-16, 11:02
ειναι σκετο router, θα χρειαστει να βαλεις αθτο του παροχου μπροστα για να κανει την γραμμη, οποτε θα εχεις 2 συσκευες στο συνολο, αλλα απο σκετα router, δεν ξερω και πολλα με τα asus γιατι δεν εχω ασχοληθει

oasis21
30-08-16, 20:49
thanks ... babis3g επειδη αυτο που μου ειχες πει παραπανω οτι αν παρω τπ λινκ 9970 που εχω ηδη το Speedport Entry 2i φορανε το ιδιο τσιπ εχεις δικιο θελω να σε ρωτησω αν παρω το asus Ν17 θα ειναι καλυτερο απο το Speedport Entry 2i? ασχετα με το προβλημα που εχω με τα ping μιλαω γενικα με τα συγκεκριμενα στατιστικα της γραμμης μου..θα μπορω να το διαχειριστω καλυτερα απο το υπαρχων? φοβαμαι μην τυχον εχω αποσυνδεσεις και κατι τετοια καταλαβαινεις....ευχαριστω

babis3g
30-08-16, 22:43
στο δικο μου Ν17 και τωρα dsl ac52 (γιατι το Ν17 εφαγε κεραυνο που επεσε διπλα και δεν δουλευει το dsl πλεον) ... κλειδωνει με οτε broadcom dslam κατα 1 - 1,5 mbps πιο κατω απο τα αλλα συμβατα broadcom (με απειραχτο το snr, δηλαδη default στο 9 db οπως ειναι απο τον παροχο) ... ομως ενα broadcom asus που δοκιμασα και ενα zyxel 1312 παροτι ειναι συμβατα, ναι μεν κλειδωνουν πιο πανω (1-1,5mbps) αλλα μου κανουν αποσυνδεσεις για καποιο λογο ... υπολογιζω η γραμμη να εχει REIN που τα καλωδια οτε/δεη ειναι μαζι (δεν το εψαξα ακομα με τον παροχο) σε κολωνα πιο πανω που ερχεται η γραμμη σπιτι
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=172687&d=1468590341

Τα Αsus ναι μεν κλειδωνουν πιο χαμηλα, αλλα για καποιο λογο δεν κανουν αποσυνδεσεις ... ισως επειδη τα dsl drivers απο την asus ειναι σεταρισμενα να κλειδωνουν χαμηλα για σταθεροτητα και εχει βοηθησει και μια ρυθμιση που προσθεσαν, το ESNP
Eμενα μου εχει φυγει η ιδεα να κλειδωσω το μεγιστο και να μην εχει η γραμμη απωλεια το παραμικρο ... και επειδη ειναι προβληματικη η γραμμη μου, εχω συμβιβαστει με την σταθεροτητα (μια μκικρη απωλεια ταχυτητας) και ειμαι ευχαριστημενος με αυτα ... και αυτα εχω μονιμα

Τωρα μπορω να πειραξω το snr για να φερω την γραμμη στα ισια της με τα αλλα ... αλλα δυστυχως στην γραμμη μου δεν το σηκωνει, εχω αποσυνδεσεις να πειραξω το snr
Oποτε θα πω αυτο που λεω και στους αλλους, θα δεις ενα μικρο κλειδωμα πιο κατω, και αν εισαι τυχερος (απο γραμμη) και μπορεις να το φερεις στα ισια του απο ταχυτητα καλα θα ειναι
Aν ομως ειναι ο παροχος που οφειλεται το υψηλο ping, ουτε τα Asus θα βοηθησουν
ΑΝ σου κανει αποσυνδεσεις, ανεβαζεις το snr για πιο σταθεροτητα (οχι χαμηλωμα) που δεν θα κανει αποσυνδεσεις, αλλα θα σου κοστισει κανα mbps πιο κατω

oasis21
30-08-16, 23:03
σε ευχαριστω πολυ σε τρελανα σε ερωτησεις αλλα δεν το χω με το modem routes γι αυτο

oasis21
01-09-16, 21:01
Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 863/8191 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 871/8212 kbps
Noise Margin(Up/Down) 10.2/7.9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 16.7/27.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/18.8 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Fast
Interleave Depth(Up/Down) 1/1
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 13/193
FEC Errors(Up/Down) 0/0

babis3g θελω να σε ρωτησω κατι ακομα παραπανω σου εχω ποσταρει το στατους μου λοιπον συμφωνα με αυτο θα επρεπε λογο Line Attenuation να κλειδωνω σε διπλασια ταχυτητα ωραια ο οτε για καποιο λογο μου εχει κλειδωσει την ταχυτητα στα 8 περιπου, εγω τωρα που πληρωνω 24 δεν μπορω να το επικαλιστω αυτο και τι πρεπει να τους πω ωστε να μου αφησουν την γραμμη ελευθερη να πιανω τουλαχιστον αυτα που λενε τα στατιστικα της γραμμης μου? γινεται αυτο? ευχαριστω εκ των προτερων

babis3g
02-09-16, 03:00
Ελα ημουν εξω ολη μερα ... εσυ θα πρεπει να κανεις ελενχο στην εσωτερικη σου καλωδιωση, για να εισαι ενταξει απο την μερια σου
Τωρα αν υπαρχει βλαβη στην περιοχη, η στο dslam, και σου λενε τοσο παει η γραμμη σου, η , η περιοχη, δεν νομιζω να μπορεις να κανεις πολλα, εκτος να συνεχηζεις να τους ενοχλεις γιατι τουλαχιστον η χαμηλη ταχυτητα
Πες τους οτι βαση του attenuation η γραμμη μου παει το διπλασιο, και γιατι με εχετε χαμηλα, να δουμε τι θα σου πουν

oasis21
04-09-16, 00:30
babis μολις παρειγγειλα το http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac52u-dual-band-80211ac-wi-fi-adsl-vdsl-modem-router-p-PER.617584 οποτε απο δευτερα μπορει να σε ρωτησω δυο τρια πραγματακια πρεπει να προσεξω κατι στις ρυθμισεις? α μολις το σεταρο update κανει μονο του?

babis3g
04-09-16, 01:13
babis μολις παρειγγειλα το http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac52u-dual-band-80211ac-wi-fi-adsl-vdsl-modem-router-p-PER.617584 οποτε απο δευτερα μπορει να σε ρωτησω δυο τρια πραγματακια πρεπει να προσεξω κατι στις ρυθμισεις? α μολις το σεταρο update κανει μονο του?

Mεγεια, νομιζω θα μεινεις ευχαριστημενος για 80 ευρω (μολις ξανα βγηκε προσφορα) με adsl/vdsl με AC kai ειναι δυνατο μηχανιμα και νομιζω τιμιο για τα λεφτα του
Εχουμε μεγαλο topic εδω
http://www.adslgr.com/forum/threads/915224-%CE%9D%CE%B5%CE%BF-ASUS-DSL-AC52U-AC750-(adsl-vdsl)
Αν κατι δεν ξερεις ναι ρωτας, οτι ξερω λεω, η απο πρoβληματα τα αναφερω
Nαι βρισκει μονο του το τελευταιο λογισμικο αυτοματα (πανω δeξια ενα κιτρινο θαυματικο θα αναψει και σου λει αν υπαρχει λογισμικο η αν βρει ασχημη γραμμη) εχω και την τελευταια beta εδω αν θελεις να δοκιμασεις
http://www.adslgr.com/forum/threads/947308-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%BF-ASUS-DSL-AC52U?p=5994711#post5994711

oasis21
04-09-16, 11:03
ευχαριστω πολυ μολις το παρω και το σεταρο θα σε ενημερωσω (καθως δεν το χω και πολυ με τα ρουτερ) για τυχον βελτιωσεις και αποριες ευχαριστω πολυ και παλι

oasis21
05-09-16, 18:06
ευχαριστω πολυ μολις το παρω και το σεταρο θα σε ενημερωσω (καθως δεν το χω και πολυ με τα ρουτερ) για τυχον βελτιωσεις και αποριες ευχαριστω πολυ και παλι
μολις το σεταρα ανεβαζω στατους και μου λες αν πρεπει να κανω κατι174168
επισης πως πειραζουμε την γραμμη?

174181

174182

babis3g
05-09-16, 21:46
για εμενα εχει την αναμενομενη η ταχυτητα και με αυτο στα 7 με 8 mbps (οπως το περιμενα)
Για δοκιμη αν εισαι σε κλειδωμενο profile και αν παει η γραμμη σου πιο πανω .. κλεισε το dynamic line adjustment και ενεργοποιησε το stability adjustment adsl ... βαλε το στο 2 ( +2) και δες το data rate down downstream (7184 τωρα) να δεις αν ανεβει πανω απο 8+ mbps

Απο ping πως παει? εχει θεμα η ειναι λιγο καλυτερα? και μεγεια

oasis21
05-09-16, 22:19
ευχαριστω, ειμαι σε κλειδωμενο προφιλ 8 πηρα τηλ τους ειπα να με αφησουν ελευθερο (περιμενω) τα ping τα ιδια τους το ανεφερα και αυτο και ειπαν θα το ξανακοιταξουν το Stability Adjustment ειναι Disabled και παρακολουθω το Disabled παει 8,2 καθετε και πεφτει για 5 δευτερολεπτα στο 6,5 και μετα παλι 8,2 ειναι φυσιολογικο αυτο? αα καταλαβα
το εκανα κλειδωσε στο 8172 με SNR Margin 6,1 πεφτει για λιγο στο 4,5 και επανερχεται στο 6,1 , τι λες καλα παει ? επισης εβαλα την beta που μου εδωσες
174183

174184

babis3g
05-09-16, 23:42
οχι δεν ειναι καλο που πεφτει το snr αποτομα, μαλλον θορυβο στην γραμμη, καπου εχει θεμα, αλλα απο οτι καταλαβα με τις φωτο μικρο το κακο με το συγκεκριμενο profile

Ναι μαλλον εισαι σε κλειδωμενο profile, πανω κατω ιδιο με το αλλο modem οπως το υπολογισα, δεν ειδα κατι αξιολογο να σου πω την αληθεια, αλλα οπως ειπα πιο πριν σε τετοιο profile, ολα σχετικα τα modem καλα θα ειναι ... περιμενε να δεις ΑΝ ξεκλειδωσουν την γραμμη πως θα παει, αλλα εχε υποψην αν εχει προβλημα η γραμμη (που πιθανον θα εχει για να σε κλειδωσουν) μπορει να δεις μεγαλυτερο θορυβο (μεγαλυτερη απωλεια snr και λαθη, ακομα και τυχον αποσυνδεσεις) ... σλλα υπομονη να δουμε τι profile θα σου δωσουν γιατι μπορει να σε ξεκλειδωσουν απο το 8 και σε βαλουν σε 12 κλειδωμενο

oasis21
06-09-16, 07:25
ok thanks αναμενουμε λοιπον.. α το Ipv6 πρεπει να το εχω on?

babis3g
06-09-16, 07:50
ok thanks αναμενουμε λοιπον.. α το Ipv6 πρεπει να το εχω on?

εαν δεν το χρειαζεσαι κλεισε το, εμενα προσπωπικα δεν με εχει εξυπερετησει μεχρι τωρα, και κλειστο οταν το εχω καποιες φορες δεν εχω θεμα προσβασης στις σελιδες που εχω επισκεφτει

oasis21
06-09-16, 17:33
babis εχω νεα ..σημερα ηρθαν οι τεχνικοι κανανε καποιες αλλαγες στην γραμμη , οσο αφορα τα ping βελτιωθηκε καπως η κατασταση οχι τελεια αλλα σαφως καλυτερα απο τις αλλες φορες τωρα μου αναφερανε οτι το καφαο που ειναι κοντα στο σπιτι μου περιπου στα 200 μετρα ειναι απο τα πιο απαρχεομενα μαλιστα μου ειπανε χαρακτηριστικα οτι παιζουνε με 7 ζευγαρια καλωδια και οτι κανανε οτι μπορουσαν καλυτερο μου ειπανε επισης οτι μεχρι το τελος του χρονου η περιοχη μου ολοι θα εχει καμπινες και θα μπει vdsl και να καω υπομονη τωρα μετα τις αλλαγες βλεπω το SNR Margin να κυμενεται απο 7.9 εως 8 σταθερα σου δειχνω και τις φωτο να μου πεις αν πρεπει να κανω περετερω καμια ρυθμιση ευχαριστω θερμα

174211 174212 174213

babis3g
06-09-16, 18:09
καλα ειναι ασε το ετσι ... δεν βλεπω να σου ξεκλειδωσαν το profile, ιδια αποτελεσματα ... παντως το ΑΚ μπορει να ειναι στα 200 μετρα, αλλα η γραμμη σου φαινεται κανει ολο το γυρω και στο συνολο το καλωδιο (και αυτο παιζει ρολο & μετραει) ειναι στα 2000 μετρα .. υπομονη λοιπον μεχρι το vdsl και καλοριζικο το dsl ac52, παλι θα σου φανει χρησιμο με το vdsl και κανει κοπλα με το snr και με vdsl

oasis21
06-09-16, 22:02
ευχαριστω να εισαι καλα ...και κατι αλλο ενας σταθερος υπολογιστης συνδεεται με ethernet μεσο http://www.dlink.com/gr/el/home-solutions/connect/go/go-plk-200-powerline-av-mini-easy-starter-kit απο εχθες λοιπον που εβαλα το ρουτερ εχει πιο αργη πλοηγηση και αργο φορτωμα του βιντεο το οποιο δεν το εκανε με το (Speedport Entry 2i) με το λαπτοπ ασυρματα δεν εχω κανενα προβλημα μηπως θελει καποια ρυθμιση το μοντεμ ?

babis3g
07-09-16, 08:33
δοκιμασε να το συνδεσεις σε αλλο lan port του asus ... δοκιμασε αλλο καλωδιο αν εχεις, κλεισε τυχον qos για δοκιμη, στο switch control δοκιμασε (enable disable) το hardware accerelation

oasis21
07-09-16, 16:31
δοκιμασε να το συνδεσεις σε αλλο lan port του asus ... δοκιμασε αλλο καλωδιο αν εχεις, κλεισε τυχον qos για δοκιμη, στο switch control δοκιμασε (enable disable) το hardware accerelation

στο lan switch control εχει NAT Acceleration ηταν auto και το εβαλα disable δεν εχει αλλη επιλογη αν αυτο εννοεις, hardware accerelation δεν εχει.

babis3g
07-09-16, 20:41
το ιδιο ειναι απλα το θυμωμουν με αυτο το ονομα, βοηθησε η οχι?

oasis21
07-09-16, 21:04
ναι βοηθησε αρκετα ευχαριστω ρε μπαμπη να σε ρωτησω κατι ακομα θα σου γραψω τα στατιστικα πιο κατω ηθελα να σε ρωτησω παρακολουθω την γραμμη σημερα που δεν εχω δουλεια το snr ειναι σταθερο απο 8,2 -8,4 θελω να δεις τα λαθη για τις ωρες που ειναι συνδεδεμενο παει καλα ? να ανεβασω αλλο την ταχυτητα? που πρεπει να παει το snr αν ειναι να κανει αποσυνδεση ? απλως ρωταω μηπως θελει καμια ρυθμιση

174250

174253

babis3g
07-09-16, 21:31
Τα λαθη (1000+) για τις ωρες που ειναι επανω (4+) ειναι λιγο πολλα (οχι τρομερα πολλα) , αλλα ειναι φυσιολογικο γιατι βλεπω εχεις πειραξει το stability adjustemnt (για να κερδισεις ταχυτητα) και επισης εισαι σε fast path, οποτε νομιζω δεν ειναι κατι ανησυχητικο ... αν δεν εχεις αργο internet, buffering (που μπορει να σημαινει και χασιμο πακετων) ασε τα να γραφουν, μην δινεις σημασια, ασε το ετσι
Για μελλοντικα αν εχεις προβλημα, ενεργοποιηεις το ESNP (2η ρυθμιση απο κατω) που βοηθαει, αν παλι εχει θεμα και με αυτο, βαζεις το stability adjustment στο -1. -2 που θα ανεβαζει και αλλο το snr (αν το επιτρεπει το profile) για ακομα πιο σταθεροτητα (λιγο χασιμο ταχυτητας) δηλαδη πιο σταθερο snr, λογικα πιο λιγα λαθη

ΑΝ θελεις να ανεβασεις ταχυτητα τοτε βαλε το stability στο +3, +4, +5 κλπ και θα δεις ποσο μπορει να παει η γραμμη πιο πανω ... αν δεις οτι εχει προβληματα με αργο internet, αποσυνδεσεις, αρχιζεις και μειωνεις παλι πχ απο το +5 στο +4, +3 μεχρι να δεις που θα ειναι πιο καλυτερα ... δυστυχως δεν μπορω να σου πω αν θα ειναι καλυτερα, θα πρεπει να δοκιμασεις εσυ τι δυνατοτητα εχει η γραμμη σου και που δεν θα σου κανει προβλημα αν ανεβει και αλλο ταχυτητα, αλλα εχε υποψην θα ειναι φυσιολογικο να δεις πιο πολλα λαθη

Οταν το snr κατεβει στα 0-3 db αρχιζουν αποσυνδεσεις (αναλογα το modem) σε μερικα αναλογα τις γραμμες και το dslam chipset μπορει να εχει προβλημα το snr και απο οταν φτασει στο 4-5 το db (μιλαω γενικα για ολα τα modem και οχι μονο για τα asus)
Στα συμβατα dslam/modem εχουν αναφερει αποσυνδεσεις να γινονται και σε -1 / -3 αλλα σπανια, απλα το λεω ετσι να παρεις μια ιδεα

oasis21
09-09-16, 08:24
ευχαριστω θερμα ησουν σαφεστατος παντως ειχες δικιο πολυ καλο και τιμιο ραουτερ.
ρε σι μπαμπη σε εχω ζαλισει στις ερωτησεις αλλα επειδη μου κανει κολπα το dlink HOMEPLUG που εχω και συνδεω ενα σταθερο υπολογιστη και επειδη να τραβηζω ethernet καλωδιο απευθειας απο το asus στον υπολογιστη ειναι μπερδεμα σκεφτηκα επειδη εχω της hol ZTE (ZXHN H108N) υπαρχει τροπος να συνδεθει ασυρματα με το ASUS DSL-AC52U και το zte να δωσει ενσυρματα με ethernet στο pc ?

174294

babis3g
09-09-16, 11:16
Δεν τα ξερω των παροχων, αλλα αν στο wifi settings του, εχει bridge mode/repeater, τοτε ναι γινεται ... αν δεν εχει, τοτε μονο με καλωδιο στον οδηγο εδω
http://www.adslgr.com/forum/threads/892050-%CE%92%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-setup-%CE%B4%CF%85%CE%BF-%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%82!?p=5768778#post5768778

Στο Asus αν δινει σημα μεσω ασυρματου, δοκιμασε κανα αλλο καναλι (μηπως ειναι πιο δυνατο) γυρνα τις κεραιες, βαλε το καπου ψηλα και καθαρα, να μην εχει εμποδια γυρω του

@ ADSLgr.com All rights reserved.