PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι θα γίνει τελικά με το VDSL στη Νέα Φιλαδέλφεια, θα έρθει ποτέ;



maravegias
22-08-16, 18:04
Στους γειτονικούς Δήμους έχει έρθει VDSl 50, εδώ και σχεδόν 3(!) χρόνια και εμείς παραμένουμε ακόμα στο "μέχρι 24"! Από τον φετεινό Ιανουάριο σε επίσκεψή μου στην τοπική COSMOTE, μου είπαν ότι δεν θα αργήσει νάρθει! Τελειώνει ο Αύγουστος και δεν βλέπω το παραμικρό σκάψιμο και από ότι ξέρω μετά το σκάψιμο περνάνε και άλλοι 6-8 μήνες! Χωρίς να έχω τίποτα με την επαρχία VDSL έχω δει ότι απολαμβάνουν πολύ μικρές κωμοπόλεις των 800 κατοίκων απο δύο χρόνια και περισσότερο και στα 6 km από το Σύνταγμα παρακαλάμε για ένα δημόσιο αγαθό και τίποτα; Ελπίζω αυτή η κατά σειρά 3η διαμαρτυρία να πιάσει τόπο! Σας ευχαριστώ για τη φιλαξενία...

jlian
22-08-16, 20:11
Κι εγώ με Forthnet θα με ενδιέφερε, αλλά δεν το βλέπω μέχρι το τέλος της χρονιάς. Δεν ξέρω τι παίζει με το δήμο μας, φαίνεται πως το vdsl είναι στα αζήτητα

Pokas
22-08-16, 21:17
Υπομονή παίδες. Υπάρχει σχέδιο υποτίθεται όλη η Ελλάδα να έχει πρόσβαση σε τουλάχιστον 30Mbit μέχρι το 2020 το οποίο και υλοποιεί ο ΟΤΕ απο μόνος του.
Αν διαβάσετε τα δελτία τύπου θα το βρείτε. Εχει καλύψει ένα μεγάλο μέρος της Αττικής και συνεχίζει. Ισως είστε οι επόμενοι. Μέχρι το τελος του έτους το κόβω χλωμό αφού δουλευουν σε Περιστέρι, Νεα Ιωνία, Γαλάτσι και Ιππόδρομο, καλό 2017.

guardian13
24-08-16, 22:55
Τα ιδια και για το α/κ δαφνης... ολη η ηλιουπολη εχει 50αρα και εγω για 200 μετρα παιρνω απο δαφνη...

jlian
13-09-16, 15:36
Ενημερώνω ότι γίνονται εκτεταμένες εργασίες αναβάθμισης των KV στη Φιλαδέλφεια. Το vdsl έρχεται... :)

Pokas
13-09-16, 16:07
Ενημερώνω ότι γίνονται εκτεταμένες εργασίες αναβάθμισης των KV στη Φιλαδέλφεια. Το vdsl έρχεται... :)

Αφορά το ΑΚ Φιλαδέλφειας ή μήπως είναι εργασίες του ΑΚ Ν. Ιωνίας που απλά πέφτει σε περιοχή της Φιλαδέλφειας;

jlian
13-09-16, 17:01
Αυτό δεν το ρώτησα, πάντως στο σημείο που γίνονται σίγουρα θα πέφτουν πάνω στο Α/Κ Φιλαδέλφειας, γιατί μεσολαβεί το Αλσος στη μέση και μάλλον δεν διέρχονται γραμμές από εκεί. Αυτό που έμαθα από κάποιον επιβλέποντα που έπιασα συζήτηση, είναι πως σχεδόν η μισή Φιλαδέλφεια έχει ήδη αναβαθμιστεί (δεν το ήξερα) και τέλη της χρονιάς, αρχές της επόμενης το πολύ, ο ΟΤΕ δίνει VDSL παντού. Τι θα κάνουν οι εναλλακτικοί δεν ξέρω, πάντως η Forthnet επί του παρόντος δεν δίνει ούτε από Α/Κ, αλλά υποθέτω πως υπάρχουν πιθανότητες να δώσει από την καμπίνα. Για τους άλλους δεν ξέρω...

Pokas
13-09-16, 17:23
Αυτό δεν το ρώτησα, πάντως στο σημείο που γίνονται σίγουρα θα πέφτουν πάνω στο Α/Κ Φιλαδέλφειας, γιατί μεσολαβεί το Αλσος στη μέση και μάλλον δεν διέρχονται γραμμές από εκεί. Αυτό που έμαθα από κάποιον επιβλέποντα που έπιασα συζήτηση, είναι πως σχεδόν η μισή Φιλαδέλφεια έχει ήδη αναβαθμιστεί (δεν το ήξερα) και τέλη της χρονιάς, αρχές της επόμενης το πολύ, ο ΟΤΕ δίνει VDSL παντού. Τι θα κάνουν οι εναλλακτικοί δεν ξέρω, πάντως η Forthnet επί του παρόντος δεν δίνει ούτε από Α/Κ, αλλά υποθέτω πως υπάρχουν πιθανότητες να δώσει από την καμπίνα. Για τους άλλους δεν ξέρω...

Δεν ξέρω αν έχεις δει το http://fttxgr.eu/map? δείχνει με μια απόκλιση μέχρι που εκτείνονται τα όρια των ΑΚ. Σύμφωνα με τον χάρτη αυτόν τα σκαψίματα που είδες που ανήκουν;

JohnTehGreek
13-09-16, 23:00
Άσε φίλε, ομοιοπαθής και εγώ αλλά σε άλλο δήμο (Δήμο Αθηναίων).

Τελειώνει το 2016 και πάμε βουρ για το 17 και είμαστε με τον σταυρό στο χέρι.

Και δεν βρίσκομαι ούτε 2km από το Σύνταγμα. Φαντάσου εσύ που είσαι στα 6 :P

mike_871
14-09-16, 00:12
Άσε φίλε, ομοιοπαθής και εγώ αλλά σε άλλο δήμο (Δήμο Αθηναίων).

Τελειώνει το 2016 και πάμε βουρ για το 17 και είμαστε με τον σταυρό στο χέρι.

Και δεν βρίσκομαι ούτε 2km από το Σύνταγμα. Φαντάσου εσύ που είσαι στα 6 :P

αυτο με το συνταγμα δεν μπορω να το καταλαβω, δεν κανει το κρατος τις υποδομες αλλα μια ιδιωτικη εταιρια

JohnTehGreek
14-09-16, 00:19
αυτο με το συνταγμα δεν μπορω να το καταλαβω, δεν κανει το κρατος τις υποδομες αλλα μια ιδιωτικη εταιρια

Το Σύνταγμα το χρησιμοποιώ για να χλευάσω την κατάσταση.

2km από την καρδιά της Πρωτεύουσας της χώρας και δεν έχουμε ακόμα VDSL.

jlian
14-09-16, 12:12
Δεν ξέρω αν έχεις δει το http://fttxgr.eu/map? δείχνει με μια απόκλιση μέχρι που εκτείνονται τα όρια των ΑΚ. Σύμφωνα με τον χάρτη αυτόν τα σκαψίματα που είδες που ανήκουν;

Δεν ξέρω αν έχεις προσέξει τι έχει ο χάρτης, εμένα μου φαίνεται περίεργο, τα όρια του Α/Κ της Ν. Φιλαδέλφειας εκτείνονται εκτός από τη Χαλκηδόνα και σε περιοχές της Μεταμόρφωσης και της Ν. Ιωνίας. Η μόνη περιοχή που βλέπω εκτός του Α/Κ, είναι η περιοχή της Νησίδας. Η περιοχή που βλέπω άμεσα να γίνονται σκαψίματα, είναι η ζώνη ανάμεσα στην εθνική οδό και στα δυτικά του Άλσους.

Pokas
14-09-16, 12:40
Δεν ξέρω αν έχεις προσέξει τι έχει ο χάρτης, εμένα μου φαίνεται περίεργο, τα όρια του Α/Κ της Ν. Φιλαδέλφειας εκτείνονται εκτός από τη Χαλκηδόνα και σε περιοχές της Μεταμόρφωσης και της Ν. Ιωνίας. Η μόνη περιοχή που βλέπω εκτός του Α/Κ, είναι η περιοχή της Νησίδας. Η περιοχή που βλέπω άμεσα να γίνονται σκαψίματα, είναι η ζώνη ανάμεσα στην εθνική οδό και στα δυτικά του Άλσους.

Ναι, διοτι τα όρια των ΑΚ δεν συμπίπτουν με τα όρια των Δήμων, οπότε είναι λογικό. ενα ΑΚ μπορεί να καλύπτει εως και μέρος 2-4 μπορεί και παραπάνω Δήμων αναλόγως την περιοχή. Το ΑΚ Αγ. Παρασκευής πχ κάλυπτε Αγ. Παρασκευή, μέρος Χολαργού, μέρος Χαλανδρίου, μέρος Βριλησσίων, μέρος Γερακα κοκ...

Άρα υπάρχει περίπτωση να αφορά το ΑΚ Ν. Ιωνίας και όχι το ΑΚ Ν.Φιλαδέλφειας (αν και διάβασα σε άλλο πόστ οτι μάλλον ξεκίνησε οπότε μακάρι)

jlian
14-09-16, 15:40
Σύμφωνα με αυτά που βλέπω στο χάρτη, αφορά το Α/Κ Φιλαδέλφειας/Χαλκηδόνας. ΤΟ Α/Κ Ιωνίας καλύπτει άλλες περιοχές, ίσως μόνο ένα κομμάτι πλησίον του Περισσού που ανήκει στη Ν.Φ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.