PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβληματα DC++



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9

GazofiL
14-01-06, 20:01
Θα πρέπει να ανοίξεις της πόρτες πρώτα
Για το Modem σου πληροφορίες θα βρείς εδώ http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=57

οσον αφορά το DC, θα πρέπει το ρυθμίσεις ώστε να μπαίνει σαν active (αυτό το αναφέρει στο angelos)

οχι δεν εχω προβλημα με το ιντερνετ γενικα. ουτε με τισ ρυθμισεισ του modem. απλα θελω αν μπορει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις να βαλω στο dc++ ωστε να συνδεθω σαν active, γιατι δεν μπορεσα να βγαλω ακρη για το μοντεμ μου απο το angelos. thanx very much anyway...

axristos13
15-01-06, 10:31
Μπορεί κάποιος να μου πει τις ρυθμίσεις για netRouter D2?
Ευχαριστώ.

Aramil
25-01-06, 23:41
Το χω ξαναγράψει το πρόβημα αλλά δεν βρέθηκε κάποιος να βοηθήσει...Έχω Ubuntu ανοίγω το Linux DC++ (απο automatix) μπαίνω σε hubs αλλά από εκεί και περα δεν μπορώ ούτε το chat να χρησιμοποιήσω ούτε το search ούτε τπτ παρόμοιο.Τι μπορώ να κάνω....?

TearDrop
27-01-06, 14:25
Δε μπορώ να συνδεθώ με τίποτα απο χθες στο angelos. Μου βγάζει αυτό:

You're temporary banned until 2006-01-29 03:56:27 by (-SOp-)Ellhnas because: Spamers Out bye bye

Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο hub εδώ και 1 χρόνο περίπου. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Δεν ξέρω πως ακριβώς εννοούν την έννοια "spammer" αλλά εγώ ποτέ δεν υπήρξα. 4 slots μόνιμα ανοιχτά, το άφηνα ανοιχτό τα βράδια ακόμα και αν δεν κατέβαζα κάτι και φυσικά δεν χρησιμοποίησα ποτέ Netlimiter. Δοκίμασα να κλείσω τον router για να αλλάξω ip αλλά πάλι τα ίδια...

wolfman
27-01-06, 20:54
Δε μπορώ να συνδεθώ με τίποτα απο χθες στο angelos. Μου βγάζει αυτό:

You're temporary banned until 2006-01-29 03:56:27 by (-SOp-)Ellhnas because: Spamers Out bye bye

Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο hub εδώ και 1 χρόνο περίπου. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Δεν ξέρω πως ακριβώς εννοούν την έννοια "spammer" αλλά εγώ ποτέ δεν υπήρξα. 4 slots μόνιμα ανοιχτά, το άφηνα ανοιχτό τα βράδια ακόμα και αν δεν κατέβαζα κάτι και φυσικά δεν χρησιμοποίησα ποτέ Netlimiter. Δοκίμασα να κλείσω τον router για να αλλάξω ip αλλά πάλι τα ίδια...

Θα ήταν καλό να εξηγούσαν τον λόγο για τον οποίο γίνεται κάποιος banned. Δεν το κάνουν όλοι επίτηδες, υπάρχει και η άγνοια. Ετσι θα ανεβάσουμε το επίπεδό μας;

giorgein
28-01-06, 05:56
Tελικα καταφερα να γινω active ακολουθωντας τις οδηγιες απο το hub DaRk_AnGeL.
Tις κανω και ενα copy-paste κι εδω για να βοηθηθουν οσοι αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα με τη λειτουργια passive kai active.

Pws na ginete Active sto DC++ se 13 vhmata:




1.Osoi exete modem diavaste to vhma 13.

2.Pigente Start>Run kai grapste cmd.8a sas anoiksei ena dos prompt.Ekei grapste
ipconfig /all kai patiste enter, gia na deite tin IP tou router sas, afiste anoixto to parathiro
tou DOS mias kai tha sas xriastoun ta parakatw stoixeia.

3.Pigente Start>Settings>Network Connections>Local Area Connection kai epilegete to
Properties sto eikonidio tis sundeshs pou xrisimopoieite gia to internet.

4.Markarete to Internet Protocol (TCP/IP) kai epilegete to Properties.Meta
epilegete to Use the following IP address. H IP pou 8a epileksete bainei me vash to
subnet pou xrhsimopoiei h ip tou router sas (koitakste tin sto parathiro tou DOS apo to 2o vhma).
Gia paradeigma an h ip tou router sas einai 192.168.1.1 eseis 8a balete
opoiadhpote ip 8elete apo 192.168.1.2-254.O ka8e router exei diaforetikh ip,
an den eiste sigouroi pia einai ip tou router sas rwthste sto helpdesk.
Ean den katalavate diavaste parakatw.

5.An ypo8esoume oti h ip tou router sas einai : 192.168.1.1 tote sto IP address
vazete 192.168.1.2.To Subnet mask bainei aytomata(255.255.255.0).To router sas
einai h gateway ara sto Default gateway bazoume thn ip tou router : 192.168.1.1
(opws proanafer8hke ayto einai ena paradeigma.Den exoun oloi oi router thn idia ip)

6.Sto Preferred kai Alternate DNS server bazoume tis ip pou exoun oi dns server tou
isp mas tous opoious tha vreite sto parathiro tis DOS apo to 2o vhma.
An den tous kserete sto telos aytou tou odhgou einai mia lista twn dns
servers pou exoun oi ellhnikoi isp.

7.Afou shmplhrwsoume katallhlws ola ta pedia patame ok.Ean eiste syndedemenoi sto
internet 8a kanei reconnect aytomata.

8.Ka8e router exei kai diaforetiko tropo ri8mishs.San genikes ri8miseis prepei na
apenergopoihsete oposdhpote to UPnP kai to DHCP (ean ta yposthrizei to router sas).
Akolou8ei paradeigma ry8mishs NAT.

9.H genikh idea tou NAT einai h ekshs : dhmiourgoume kapious kanones wste na kserei
to router mas se pia ip na steilei ta dedomena pou pernei apo to internet.To dc++
8elei 2 kanones sto nat : enan gia to tcp kai enan gia to udp.Kai ara kanoume enan
kanona sto port 1412 me protocol type to TCP kai thn IP tou ypologisth mas sto
diktyo kai oxi ayth pou exei o router sto internet, tin opoia vriskoume apo to 2o vhma
Ena paradeigma an i eswteriki sas IP einai h 10.0.0.5.
ID=1 - Start port=1412 - End porT=1412 - Protocol Type=TCP - HOST IP=10.0.0.5
Epeita kanoume allon ena idio kanona me tin diafora oti epilegoume to UDP.
ID=2 - Start port=1412 - End port=1412 - Protocol Type=UDP - HOST IP=10.0.0.5
Afotou oloklhrwsete tous kanones kai gia ta duo protokola (TCP/UDP) apothikeuste
oles tis allages ston router sas me tin antistoixh epilogh (Save/Apply) pou uparxei
Sth diey8ynsh http://www.portforward.com/ 8a vreite odhgous gia pollous router pou
kykloforoun sthn agora.Ean parolayta den boreite na ry8misete ton router sas
pigente sto helpdesk kai opoios operator einai dia8esimos 8a sas voh8hsei.

10.Sto dc++ phgainte File>Settings>Connection Settings.Epilekste active kai valte
thn ip pou exete sto internet.Gia na thn deite grapste +myip sto mainchat tou hub
mas kai balte thn xwris thn teleia sto telos.Ta pedia TCP kai UDP port vazete oti
port exete valei sta NAT rules tou router sas.Default einai to port 1412.

11.Anoikste to Search sto dc++ kai grapste britney.Ean sas vgazei apotelesmata tote
to active sas leitourgei kanonika!An oxi tote epanalavete apo to vhma 3.An akoma
den leitourgei swsta rwthste sto helpdesk gia voh8eia.

12.Twra boreite na energopoihsete to firewall pou exete kai prepei na to ry8misete
etsi wste na min kanei block to dc++ kai genikotera ta dedomena pou pernane apo ta
ports pou exete epileksei gia to dc++.Gia to pws 8a ry8misete to firewall sas
phgainte edw : http://www.firewalling.com/ (Shmeiwsh : genika an den boreite na
ru8misete to firewall sas wste na leitourgei swsta to active tote kalytera na to
kleisete h na valete kapio pou na kserete pws na to ry8misete).

13.Se periptwsh pou exete modem kai oxi router to mono pou xreiazetai einai na
egatasthsete tous drivers tou modem sas kai na akolou8hsete ta vhmata 10 mexri 12
(isxyei kai gia tous users pou exoun pstn/isdn).

14.Enjoy your stay sharing n' downloading!



***DNS servers twn ellhnikwn ISP :

OTENET
Preferred DNS server : 195.170.0.1
Alternate DNS server : 195.170.2.2

FORTHNET
Preferred DNS server : 194.219.227.2(Attikh,Nhsia,Pelop. kai Kentrikh Ellada)
193.92.110.1(Thessalonikh kai Boreia Ellada)
193.92.30.19(Krhth)
Alternate DNS server : 193.92.150.3(Attikh,Nhsia,Pelop. kai Kentrikh Ellada)
193.92.110.2(Thessalonikh kai Boreia Ellada).

VIVODI
Preferred DNS server : 80.76.33.227
Alternate DNS server : 80.76.39.10

HOL
Preferred DNS server : 194.30.220.114
Alternate DNS server : 194.30.220.117

TELLAS
Preferred DNS server : 62.169.194.17
Alternate DNS server : 62.169.194.18

alkis_33
28-01-06, 18:03
Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος να μου πει για τα πορτς του πακετου φριτζ της HOL. Βασικα διαλεγω εγω οποια πορτα θελω κ μετα παω κ τη γραφω στο λιστεν πορτ, ή πρεπει να παρω τον οτε να μαθω για τις πορτες της περιοχή μου???????? Είμαι νιουβ πληζ βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!

WaVe
31-01-06, 12:30
Δε μπορώ να συνδεθώ με τίποτα απο χθες στο angelos. Μου βγάζει αυτό:

You're temporary banned until 2006-01-29 03:56:27 by (-SOp-)Ellhnas because: Spamers Out bye bye

Χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο hub εδώ και 1 χρόνο περίπου. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Δεν ξέρω πως ακριβώς εννοούν την έννοια "spammer" αλλά εγώ ποτέ δεν υπήρξα. 4 slots μόνιμα ανοιχτά, το άφηνα ανοιχτό τα βράδια ακόμα και αν δεν κατέβαζα κάτι και φυσικά δεν χρησιμοποίησα ποτέ Netlimiter. Δοκίμασα να κλείσω τον router για να αλλάξω ip αλλά πάλι τα ίδια...

Για να λύσω κάθε τυχόν "παρεξήγηση", το reason του ban σου είναι ότι έκανες spam στο hub, φυσικά όπως λες μπορεί να μην είσαι εσύ αλλα ήσουν άτυχος και πήρες την ip κάποιου spammer.
Δεν φταίει ο συγκεκριμένος operator στη συγκεκριμένο περίπτωση.
Αν θες δώσε μου σε pm την ip σου η πες μου εδώ το nick που μπαίνεις να σου βγάλω το ban ;)
Όσο για το σχόλιο του χρηστη wolfman ελπίζω να του το έλυσα ;) :rolleyes:

moralas
01-02-06, 20:42
Καλησπέρα έβαλα το Zone Alarm και δημιουργήθηλε το εξής πρόβλημα: ενώ είχα ρυθμίσει να δουλέυει το DC++ με το UPnP του router και δούλευε μια χαρά με aktive ip (έβρισκε μόνο του την Ip μου και χρησιμοποιούσε αυτόματα τα ports) , πλέον μετά την εγκατάσταση του ZA δεν γίνετε αυτό πλέον γιατί καταρχάς στο my network places δε μου δείχνει το UPnP του router, αλλά ούτε και στο network places μου δείχνει το εικονίδιο internet connection που μου έδειχνε πριν εγκαταστήσω το ZA. Ξέρει κανείς αν πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο ZA ώστε να επανέλθουν τα αρχικά δεδομένα;

4saken
05-02-06, 22:23
Tις τελευταιες 2 μερες το DC++ τρωει συνεχεια το γνωστο μηνυμα για κρασαρισμα...
Συνεχιζεται βεβαια το κατεβασμα αλλα δεν μπορω να κανω search κτλ.
Τι μπορει να φταiει?Δεν εχω εγκαταστησει καποιον client....

WaVe
06-02-06, 13:15
Tις τελευταιες 2 μερες το DC++ τρωει συνεχεια το γνωστο μηνυμα για κρασαρισμα...
Συνεχιζεται βεβαια το κατεβασμα αλλα δεν μπορω να κανω search κτλ.
Τι μπορει να φταiει?Δεν εχω εγκαταστησει καποιον client....

Πια version του dc++ έχεις??
Αν έχεις την 0.674 μια λύση είναι να την κανεις uninstall και πάλι install, αν πάλι έχεις την 0.68 ή 0.6811 ξανάβαλε την 0.674 και πιστεύω θα λυθεί το πρόβλημα!! :oneup:

loudbass
07-02-06, 13:24
Ρε παιδιά, στο Angelos είναι σοβαροί?

WaVe
07-02-06, 20:03
Ρε παιδιά, στο Angelos είναι σοβαροί?

Για πες μας το πρόβλημα σου..

xaris106
20-02-06, 19:48
Γεια σας.
Εχω το εξης προβλημα με το dc++
6036
Οπως φαινεται και απο τη φωτο οταν κανω upload σε καποιον παρατηρω την εξης συμπεριφορα με τις "κορυφες" και το download γινεται ασταθες και πεφτει. Ετσι ειναι γενικα ή κανω κατι λαθος?

~edit:solved...Χρησιμοποιησα small send buffer και εφτιαξε

askardamykti
27-02-06, 23:02
Εγω παλι ενω ανοιξα σημερα το DC++, εξαφανιστηκε το Download Queue και τα Favorites.Στον φακελο του DC στο Program Files,υπαρχουν κανονικα τα Queue.xml και Favorites.xml.Αλλα οταν ανοιγω το DC τιποτα,ενα κενο.

Tametomo
28-02-06, 06:26
Εγω παλι ενω ανοιξα σημερα το DC++, εξαφανιστηκε το Download Queue και τα Favorites.Στον φακελο του DC στο Program Files,υπαρχουν κανονικα τα Queue.xml και Favorites.xml.Αλλα οταν ανοιγω το DC τιποτα,ενα κενο.
Μήπως πάθανε ζημιά από κάποιο βίαιο shut down? Είχες κλείσει κανονικά το DC τη τελευταία φορά? Άνοιξε τα xml με ένα notepad και δες αν είναι μέσα τα δεδομένα.

loudbass
28-02-06, 12:20
Tο connection type έχει αλλάξει στους τελευταίαους clients.
Ξέρει κάποιος την αντιστοιχία ή που να την βρω?
Σε ένα search που έκανα δεν βρήκα τίποτα.

moralas
28-02-06, 18:24
Τι λέει η έκδοση 687 ? Σε ανυποψίαστη φάση κάνει 99 cpu usage και κολάει.. Ξέρει κανείς τίποτα;

Tametomo
28-02-06, 19:26
Τι λέει η έκδοση 687 ? Σε ανυποψίαστη φάση κάνει 99 cpu usage και κολάει.. Ξέρει κανείς τίποτα;
Όταν το DC HASHάρει τρώει πολύ μνήμη αν δεν έχεις ρυθμίσει το max hash speed... τώρα γιατί κολάει δε ξέρω, πάντως εγώ δεν αλλάζω την 674 αν δεν ακούσω θετικά σχόλια για τη καινούρια.

wolfman
01-03-06, 16:19
Όταν το DC HASHάρει τρώει πολύ μνήμη αν δεν έχεις ρυθμίσει το max hash speed... τώρα γιατί κολάει δε ξέρω, πάντως εγώ δεν αλλάζω την 674 αν δεν ακούσω θετικά σχόλια για τη καινούρια.
Εγκρίνω κι επαυξάνω. :up: Την έπαθα πριν από μερικές βδομάδες με τις νέες εκδόσεις και δεν ξεκίναγε με τίποτα το πρόγραμμα.:evil:

moralas
02-03-06, 02:12
Και η 674 δε "HASHάρει" ? Δε κόλλαγε πουθενά. Επίσης η 687 κολλάει όταν πας να κάνεις επανασύνδεση σε κάποιο server ή απλά να τον κλείσεις. Μακριά από εμάς, όλα καλά με 674.

Tametomo
02-03-06, 12:00
Όλες οι version μετά την 667 κάνουν hash και το hash ξελυγώει τη cpu. Το hash χρειάζεται για να φτιάξει το TTH root. Κάποια προβλήματα μου τα είχε παρουσιάσει και η 674 αλλά ξεπεράστικαν (από μόνο του :blink:). Μερικές φορές κι εμένα μου κολλάει αλλά δεν είναι κανόνας και σχεδόν όλες, μετά από λίγο ξεκολλάει (εννοώ ότι πάω να κλείσω π.χ. το παράθυρο κάποιου hub και του παίρνει 10" με 20").

loudbass
19-03-06, 04:41
Μπορεί κάποιος να μου πει, γιατί μερικά downloads αρχίζουν από την αρχή αντί να κάνουν resume?
Δεν έχω ποτέ τέτοιο πρόβλημα,αλλά θέλω να δώσω σε κάποιον ένα μεγάλο αρχείο,και δυό φορές που διέκοψα το upload,όταν ξεκίνησε άρχισε πάλι από την αρχή.
Και οι δύο έχουμε 0.674 αλλά αυτός είναι passive.Παίζει ρόλο?

AddictedToChaos
21-03-06, 19:15
Μπορεί κάποιος να μου πει, γιατί μερικά downloads αρχίζουν από την αρχή αντί να κάνουν resume?
Δεν έχω ποτέ τέτοιο πρόβλημα,αλλά θέλω να δώσω σε κάποιον ένα μεγάλο αρχείο,και δυό φορές που διέκοψα το upload,όταν ξεκίνησε άρχισε πάλι από την αρχή.
Και οι δύο έχουμε 0.674 αλλά αυτός είναι passive.Παίζει ρόλο?

Ακου τι πρεπει να κανεις. Για να συνεχισεις ενα download, θα ανοιξεις την download queue, εκει θα βρεις το ημιτελες αρχειο που θελεις να συνεχισεις, θα πατησεις δεξι κλικ πανω του και θα επιλεξεις "search for alternates". Αυτο θα ψαξει να βρει το ιδιο αρχειο με βαση την TTH και οταν θα βρει αποτελεσματα, πατας δεξι κλικ σε ενα απ αυτα που να χει ελευθερα σλοτς και επιλεγεις "download to" και θα δεις εκει να χει το ονομα του αρχειου. Το επιλεγεις και αυτο θα κανει συνδεση και θα το συνεχισει.

giorgein
20-04-06, 21:32
Προσφατα αγορασα τον router Liknksys WAG54GS και δεν ξερω πως θα κανω τις ρυθμισεις για να γινω ξανα active στο DC++.Εχει δυσκολιες και οποτε παω να κανω μια αλλαγη ξεσυνδεεται και πρεπει να κανω απο την αρχη ολες τις ρυθμισεις για την otenet.Μπορει καποιος να με βοηθησει,παρακαλω;

antonis_wrx
21-04-06, 01:49
υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω τα upload που κάνω (καταλήγω να ανεβάζω περισσότερο απ' ότι κατεβάζω) χωρίς να έχω πρόβλημα με ban από διάφορα hub (βλέπε ελάχιστα slots κλπ κλπ)

AddictedToChaos
21-04-06, 02:35
υπάρχει κάποιος τρόπος να μειώσω τα upload που κάνω (καταλήγω να ανεβάζω περισσότερο απ' ότι κατεβάζω) χωρίς να έχω πρόβλημα με ban από διάφορα hub (βλέπε ελάχιστα slots κλπ κλπ)

Φυσικα και υπαρχει. Netlimiter ή χρησιμοποιεις καποιο αλλο client mod του dc++ που εχει ενσωματωμενο net limiter οπως το PeerWebDC++, StrongDC++, fulDC++ κ.α.;)

dkarko
21-04-06, 11:39
Φυσικα και υπαρχει. Netlimiter ή χρησιμοποιεις καποιο αλλο client mod του dc++ που εχει ενσωματωμενο net limiter οπως το PeerWebDC++, StrongDC++, fulDC++ κ.α.;)

Δυστυχώς όμως αυτοί οι clients απαγορεύονται σε κάποια Hub :( πχ στα BBB. Χρόνια τώρα netlimiter και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Κλειδώνεις το upload του DC γύρω στο 9kb και όλα καλά

AddictedToChaos
21-04-06, 12:41
Δυστυχώς όμως αυτοί οι clients απαγορεύονται σε κάποια Hub :( πχ στα BBB. Χρόνια τώρα netlimiter και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Κλειδώνεις το upload του DC γύρω στο 9kb και όλα καλά

Ε ναι. Σιγουρα το νετ λιμιτερ ειναι το καλυτερο. Γιατι δεν σε περιοριζει και με αναλογια download με upload. Απλα επρεπε να τ'αναφερω και τα αλλα. Εξαλλου στην πλειονοτητα τους διαθετουν emulation που τα κανει να φαινονται σαν το dc++ 0.674 στα hubs οποτε και λυνεται αυτο το προβλημα.;)

grnemo
02-05-06, 17:58
Γιατι δεν βλέπω τον server aggelos0 στην λίστα??????:( :(

WaVe
03-05-06, 19:31
Γιατι δεν βλέπω τον server aggelos0 στην λίστα??????:( :(

Η βασική hub list του dc++ είναι down.
Δοκίμασε την http://dc.selwerd.nl/hublist.xml.bz2 που έχει και το άγγελος μέσα :)

Elpis
04-05-06, 19:59
Εχω ενα προβλημα με το dc++. Πρωτα απο ολα αργει να κατεβασει τη λιστα με τα hub και επισης οταν κανω search δεν μου βγαζει αποτελεσματα. Εχω το router WAG354G και μου λεει οτι πρεπει να ρυθμισω εφω το ΝΑΤ, απο που το κανω αυτο;

Acer
06-05-06, 17:02
Χρησιμοποιω το DC++ εδω και μερικες μερες και το βρισκω φανταστικο... Δεν μπορεσα ομως να βρω πουθενα στο help/documentation του το εξης:
Γιατι οι graphical progress-indicator bars ξεκινανε με σκουρο χρωμα (πχ πρασινο) και μετα ενα ποσοστο τους προς το τελος γινεται πιο ανοιχτοχρωμο (πχ light-green απο dark-green αρχικα). Γνωριζει κανεις ρε παιδια ?... (ξερω οτι ειναι κατι σχετικα ασημαντο αλλα απλα θα ηθελα να ξερω why...) Εχει να κανει με το compression η με τυχον new alternate users που προστεθηκαν στην πορεια, κλπ ?...
Many thanks :)

WaVe
06-05-06, 22:08
@ Elpis
Που ακριβώς βρίσκετε το NAT στο router σου δεν ξέρω, είναι εύκολο να το ψάξεις μονος σου αν μπεις στη σελίδα του router.
Πρέπει να πας εκεί και να ανοίξεις τις πόρτες 1412 για TCP και UDP.
Για ότι άλλο εδώ είμαστε :)

@ Acer
Με απλά λόγια αυτό είναι όπως το είπες περίπου, για νέο alternate users, δηλαδή αν εσύ έχεις κατεβάσει από εμενα το 15% μιας movies και μετά συνεχίσεις από κάποιον άλλο δεν συνεχίζει με σκούρο πράσινο αλλα με ανοιχτό.. ;)

ESP1982
06-05-06, 23:05
@ Acer
Με απλά λόγια αυτό είναι όπως το είπες περίπου, για νέο alternate users, δηλαδή αν εσύ έχεις κατεβάσει από εμενα το 15% μιας movies και μετά συνεχίσεις από κάποιον άλλο δεν συνεχίζει με σκούρο πράσινο αλλα με ανοιχτό.. ;)



sorry αλλα μαλον λαθος αυτο.

απλα γινεται ανοιχτο πρασινο για να σου δειξει απο που συνεχιζει αν γινει καποια αποσυνδεση ή κατι τετοιο...(π.χ. αν βγει ο seeder και ξαναμπει, θα σταματησεις να τραβας και θα συνεχισει απο το σημειο που εμεινε). με λιγα λογια, το ανοιχτο πρασινο, διχνει απο ποιο σημειο και μετα συνεχιζει να κατεβαζει.

Acer
06-05-06, 23:37
ok, το καταλαβα... thanks WaVe και ESP1982 :oneup:

WaVe
07-05-06, 17:47
sorry αλλα μαλον λαθος αυτο.

απλα γινεται ανοιχτο πρασινο για να σου δειξει απο που συνεχιζει αν γινει καποια αποσυνδεση ή κατι τετοιο...(π.χ. αν βγει ο seeder και ξαναμπει, θα σταματησεις να τραβας και θα συνεχισει απο το σημειο που εμεινε). με λιγα λογια, το ανοιχτο πρασινο, διχνει απο ποιο σημειο και μετα συνεχιζει να κατεβαζει.

Λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα με αλλα λόγια :D
Γιατί όπως λες αν βγει και ξαναμπεί ο user που έκανες download το παλιό κομμάτι θα γίνει σκούρο πράσινο και θα αρχίσει με ανοιχτό πράσινο, so λέμε το ίδιο ;)

iJohnnyCash
11-05-06, 22:02
Στο systemlog μου βγαζει καθε φορα που ανοιγω σε καμια 20αρια αρχεια το εξεις μνμ:

calculated CRC32 does not match the one found in SFV file.

τι εχω κανει λαθος;

annoise
11-05-06, 22:56
Νομίζω: μέσα στον (ή στους) φακέλους με τα εν λόγω αρχεία έχεις και ένα SFV file που έχει στοιχεία για τα αρχεία αυτά, και χρησιμεύει στο να εξασφαλιστεί ότι οι "ανταλλαγές" αρχείων γίνονται σωστά. Αν εσύ για οποιοδήποτε λόγω μετάτρεψες τα αρχεία σου (π.χ. tagging) πρέπει ή να μετατρέψεις και το SFV file αντίστοιχα, ή να το σβήσεις τελείως, επειδή αν κάποιος άλλος κατεβάσει τον φάκελο αυτό (μαζί με το SFV file δηλαδή) το DC++ θα του βγάλει ένα παρόμοιο μύνημα και θα του πετάξει τα αρχεία :evil:
Υ.Γ. Για να μη το πάθεις κι εσύ απενεργοποίησε το automatic SFV checking στις ρυθμίσεις (τις πολλές, κάτω-κάτω) (^_o)

iJohnnyCash
12-05-06, 00:41
μα δεν εκανα καμια αλλαγη ... ξαθνικα με τα το index μου το βγαζει

annoise
12-05-06, 14:57
Σβήσε το SFV.
Αν το πρόβλημά σου επιμένει... ρώτα κάποιον άλλο (^_^), beats me!

Stephanos
26-02-07, 21:24
Τον τελεφταίο καιρό δεν μπορούσα να ενωθώ καθόλου με κανένα Hublist,τώρα που ενώθηκα κάνω search αλλά δεν μου βγάζει καθόλου αποτελέσματα..Γιατί ???

Ξέρει κανείς???

wolfman
27-02-07, 02:46
Τον τελεφταίο καιρό δεν μπορούσα να ενωθώ καθόλου με κανένα Hublist,τώρα που ενώθηκα κάνω search αλλά δεν μου βγάζει καθόλου αποτελέσματα..Γιατί ???

Ξέρει κανείς???

Για δοκίμασε κι εδώ:

http://dchublist.com/hublist.xml.bz2
http://hub2list.no-ip.com/PublicHubList.xml.bz2

wall
27-02-07, 15:35
Χαιρετω. Εδω και 2-3 μερες μου εμφανιστηκε το εξής προβλημα. Οποτε ξεκινω το dc τοτε εχω συνεχεια reconnections στο ιντερνετ. Με πεταει και με συνδεει συνεχεια... Στο event log του router μου λεει αυτο αφου μου δωσει ip : Internet connection cleared. και μετα Timeout during PPP negotiation. (). Με συνδεει μου δινει ip και μετα παλι τα ιδια. Εχω καταληξει οτι πρεπει να φταιει το dc αφου οταν δεν τρεχει ειναι ολα μια χαρά. Μπορει να ειμαι και on για 24ωρες. Το dc το χρησιμοποιω εδω και πολυυυυυ καιρο χωρις προβλημα. Καμια ιδεα???

wolfman
28-02-07, 09:03
Αυτό το πρόβλημα το έχουν οι περισσότεροι τελευταία. Κι εμένα κάθε τόσο χάνει την ΙΡ και πρέπει να την ξαναβάζω στα connections..
Γειά σου ΟΤΕ...

wall
01-03-07, 13:09
Αρχιζω να πιστευω οτι η Vivodi (εχω το φοιτητικο) εχει βαλει "κοφτη" οταν βλεπει να υπαρχει dc++ traffic. Ε παιζει? Με αποτελεσμα να ριχνει την συνδεση. Κανεις αλλος με Βιβοντι-Διοδος να έχει το ιδιο προβλημα? Να παρει. Και το ειχα βολευτει... Τι τους κοφτει μωρε αν κατεβαζουμε και 1-2 πραγματακια?:twisted: Αμαν πια...

Psychaos
16-04-07, 04:06
Τι γινεται με την εκδοση beta 1.0.0b2 του apex dc++? Κρασαρει συνεχεια και βγαζει μυνηματα λαθους. Υπαρχει καποια ρυθμιση η να περιμενω την stable εκδοση μπας και φτιαξει?

Net_Exploder
22-04-07, 20:35
Εγω εχω ενα αλλο προβλημα: Ενω αρχικα κατεβαζω με κανονικες ταχυτητες, οταν οι αλλοι αρχιζουν κατεβαζουν απο μενα ( δηλαδη οταν uploadaro) και συγχρονως κατεβαζω, το download speed πεφτει γυρω στα 7-10 kb ενω το upload speed ειναι κανονικο. Τι μπορει να φταιει;

loudbass
23-04-07, 21:22
Συμβαίνει μερικές φορές αυτό στο DC.
Αν έχεις την έκδοση 0.674 που έχει την επιλογή "Use send small buffer.." ή κάπως έτσι,αν την επιλέξεις πιθανόν να βελτιωθεί η κατάσταση.

harris
24-04-07, 13:39
Mόλις παρατήρησα ότι δεν μου κατεβάζει την λίστα με τα public hubs, ενώ και το hublist.org με πάει στην σελίδα της.......... ROMTELECOM :drunk: :stunned:

@ ADSLgr.com All rights reserved.