PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβληματα DC++



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

angelos0
06-10-04, 16:35
Ελπιζοντας να το δεκτουν οι mods θα παρακαλουσα τα τυχον προβληματα με το dc++ να τα κανετε post μονο εδω και οχι σαν ξεχωριστα θεματα με σκοπο την αμεση ειδοποιηση μου και γρηγορη απαντηση στο θεμα.
Να υπογραμμισω οτι η βοηθεια που προσφερω αφορα ολα τα hubs και οχι μονο το Angelos0.
Επισης ΔΕΝ εχω ADSL και πολλα τα μαθαινω απο εσας και την εμπειρια. Αρα υπομονη στισ ερςτησεις ΄)
Τελος SEARCH before posting

ευχαριστω

EvilHawk
06-10-04, 19:28
Έγινε sticky!

giageo
06-10-04, 20:51
Ας ξεκινήσω εγώ.
Τον τελευταίο καιρό το πρόγραμμα-αντικείμενο του thread δε μου κατεβάζει public hub list όση ώρα και αν περιμένω. Στα διαφορα προγράματα ελλέγχου του bandwidth δεν φαίνεται να κατεβαίνει τίποτα.
Έχω δοκιμάσει πολλές διαφορετικές διευθύνσεις χωρίς αποτέλεσμα.
Καμιά ιδέα;

Yngwiedis
06-10-04, 21:07
Δοκίμασε με άλλη διεύθυνση public hubs list.
Επειδή μάλλον απαγορεύεται να ποστάρω κάποια εδώ, ρώτησε μέσα σε κάποιο hub και θα σου δώσουν σίγουρα.

angelos0
06-10-04, 22:09
αν καταφερεις και μπεις στο angelos0 hub πατωντας στο main +pubhubs θα δεισ μια τεραστια λιστα.
Αν εισαι πισω απο proxy πες μου να σου δωσω μια αλλη

bk
09-10-04, 12:08
Έχω παρατηρήσει κάποιοι χρήστες κατεβάζουν από εμένα ένα αρχείο με όνομα ΤΤΗ/JΗΕΜ..... >60ΜΒ που δεν είναι αρχείο το οποίο μοιράζω. Έχεις κανείς ιδέα τι είναι αυτό;

angel_n
09-10-04, 15:13
Άγγελε, έχω διαβάσει τον κατατοπιστικότατο οδηγό σου για τις ρυθμίσεις του jetspeed και δεν είχα κανένα πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες. Όμως έκανα update στο firmware του 500i (9.2.8.1) και όταν πήγα στο Add Reserved Mapping η σελίδα έχει αλλάξει. Τώρα δεν έχει απλά να βάλω το Port, αλλά και κάποιες πρόσθετες ρυθμίσεις (External Port Range, Internal Port Range).

Επειδή είμαι άσχετος, και προηγουμένως ακολουθούσα τυφλοσούρτη τις οδηγίες, μπορείς να βοηθήσεις;

Επισυνάπτω και ένα screenshot

angel_n
09-10-04, 16:32
Τελικά, ήταν πολύ απλό... έβαλα σε όλα, και στα start και στα end και στα internal και στα external) απλά τον αριθμό του Port και δούλεψε κανονικά.

angelos0
09-10-04, 20:02
bk: ειναι ειδικο αρχειο που με κςδικοποιημενη την λιστα σου.
angel_n: ακριβως

angel_n
10-10-04, 11:23
'Αγγελε, να ρωτήσω κάτι ακόμη. Όταν έχω το DC, ουσιαστικά δεν μπορεί να γίνει ταυτόχρονο σερφάρισμα - σέρνεται, και κάτι περισσότερο (adsl 384). Δεν είχα αναρωτηθεί τόσο καιρό και το είχα δεχθεί ως φυσιολογικό. Τελικά όμως είναι φυσιολογικό;

drtequila
10-10-04, 12:37
Φανταζομαι δεν εχεις καποιο προγραμμα οπως το netlimiter να σου περιοριζει το upload.Aν εχεις upload full τοτε κατεβαινει και το dl στα 128kbps,οποτε ευκολα θα γεμιζει το bandwith σου και θα 'σερνεται' η συνδεση.Περιορισε το upload στα 9 kb/s και λογικα θα εισαι οκ.
Αν εχεις ηδη περιορισει το upload τοτε απλα περιορισε το dl του dc πχ στα 25 kb/s ετσι ωστε να σου μενει bandwith και για σερφαρισμα.

υ/γ αρχειο λιστας 60 Mb :shock: :?:

angelos0
10-10-04, 12:58
εφοσον κατεβαζεις και (ή) ανεβαζεις με max ταχυτητες, ναι

angel_n
10-10-04, 15:08
Φανταζομαι δεν εχεις καποιο προγραμμα οπως το netlimiter να σου περιοριζει το upload.Aν εχεις upload full τοτε κατεβαινει και το dl στα 128kbps,οποτε ευκολα θα γεμιζει το bandwith σου και θα 'σερνεται' η συνδεση.Περιορισε το upload στα 9 kb/s και λογικα θα εισαι οκ.
Αν εχεις ηδη περιορισει το upload τοτε απλα περιορισε το dl του dc πχ στα 25 kb/s ετσι ωστε να σου μενει bandwith και για σερφαρισμα.



είχα ακούσει για το netlimiter, αλλά είπα να μην ασχοληθώ για λόγους ηθικής. Απ' ό,τι βλέπω όμως, σχεδόν όλοι το χρησιμοποιούν, οπότε θα το ξανασκεφτώ.

Salvador
10-10-04, 16:45
Φανταζομαι δεν εχεις καποιο προγραμμα οπως το netlimiter να σου περιοριζει το upload.Aν εχεις upload full τοτε κατεβαινει και το dl στα 128kbps,οποτε ευκολα θα γεμιζει το bandwith σου και θα 'σερνεται' η συνδεση.Περιορισε το upload στα 9 kb/s και λογικα θα εισαι οκ.
Αν εχεις ηδη περιορισει το upload τοτε απλα περιορισε το dl του dc πχ στα 25 kb/s ετσι ωστε να σου μενει bandwith και για σερφαρισμα.

υ/γ αρχειο λιστας 60 Mb :shock: :?:

και νετλιμιτερ να εχεις τελειωνει το bandwith σου.Αν κατεβαζει στο τερμα το dc για αρκετες ωρες δεν αφηνει τπτ για σερφαρισμα.Μιλαω εκ πειρας γιατι δουλευω αποκλειστικα dc++ τουλαχιστον κανα χρονο opote to εχω δεχθει ως φυσιολογικο.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να κανω επανεκινηση το ρουτερ για να κσαναμπει στα ισα του.(NetGearDG814)

angelos0
10-10-04, 18:52
Φανταζομαι δεν εχεις καποιο προγραμμα οπως το netlimiter να σου περιοριζει το upload.Aν εχεις upload full τοτε κατεβαινει και το dl στα 128kbps,οποτε ευκολα θα γεμιζει το bandwith σου και θα 'σερνεται' η συνδεση.Περιορισε το upload στα 9 kb/s και λογικα θα εισαι οκ.
Αν εχεις ηδη περιορισει το upload τοτε απλα περιορισε το dl του dc πχ στα 25 kb/s ετσι ωστε να σου μενει bandwith και για σερφαρισμα.



είχα ακούσει για το netlimiter, αλλά είπα να μην ασχοληθώ για λόγους ηθικής. Απ' ό,τι βλέπω όμως, σχεδόν όλοι το χρησιμοποιούν, οπότε θα το ξανασκεφτώ.

και καλα κανεις. Πιστεψεμε admin ειμαι κ δεν το χρησιμοποιω...το κολπο για μενα ειναι να κρατας λιγα τα σλοτς ωστε να παιρνουν με full speed και να τελειωνουν γρηγορα. και για να κρατασ λιγα τα slots καλο ειναι να μην εισαι σε πολλα hubs. αυτπ ειναι η γνωμη μου σαν χρηστης απλα. Και τελος εχω αποβαλει την μανια του να κατεβαινει κατι γρηγορα. Ευτυχως δεν εχουμε πια την χρονοχρεωση....
Βεβαια καποιοι το κανουν κε περιοριζουν εξευτελιστηκα την ταχυτητα. Αυτοι οσο περναιε απο το χερι μας δεν μενουν για πολυ στο Angelos0 ...ας πανε αλλου...σιγα σιγα τους βρισκουμε..... Μικρη η ελληνικη share κοινωνια :P

ratataplan
11-10-04, 23:04
Παιδια αν και ακολουθησα τις οδηγίες του Αγγελου δεν εχω καταφερει να συνδεθώ με το dc++. Ολο connection timed out. Ή ειμαι active ή passive καμοια διαφορά.
Βαζω την ΙP κανονικά και port 1412 αλλα δεν κατεβαζει καμοια hub list:roll:
To Kazaa κατεβαζει κανονικα χωρις ιδιαιτερα προβλήματα.

angelos0
11-10-04, 23:16
αντι να προσπαθεις να κατεβασεις hub list προσπαθησε να συνδεθεις κατευθειαν στο hub βαζωντας manual connect την διευ8υνση angelos0dc.no-ip.info:1411 αν συνδεθεις εκει η τα λεμε απο μεσα η αν οχι τοτε ξανα ποσταρε εδς με το ακριβες mμηνυμα

paidaki
12-10-04, 17:45
Παιδιά, καλησπέρα!

Καινούριος στο χώρο του DSL και αντιμετωπίζω κάποια προβληματάκια...
Μπαίνω κανονικά στα αποθηκευμένα μου hubs, αλλά δεν μου βγάζει αποτελέσματα στην αναζήτηση ούτε κατεβάζει τίποτα. Connection timed out...

Διάβασα τις οδηγίες από το site περί dynamic IP και έκανα όσα λεει, το firewall είναι εντάξει, αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Κάποια συμβουλή? :?:

Ευχαριστώ πολύ!

angelos0
12-10-04, 18:09
ακομα κ το firewall των xp ειναι ενταξει?δοκιμασε κ μπες passive και βρες με online

McAli
13-10-04, 07:40
Έχα κατεβάσει σχεδόν 50% από ένα μεγάλο αρχείο από έναν χρήστη, και τις τελευταίες 2 μέρες, όποτε είναι ανοικτό κάποιο slot του, και έρχεται η σειρά μου να κατεβάσω,χωρίς να αρχίσει να μετράει το ΚΒ/sec μου λέει στο Status : "Η πρόσβαση δεν επιτρέπεται" .
Τι παίζει ?

McAli
13-10-04, 07:42
και καλα κανεις. Πιστεψεμε admin ειμαι κ δεν το χρησιμοποιω...το κολπο για μενα ειναι να κρατας λιγα τα σλοτς ωστε να παιρνουν με full speed και να τελειωνουν γρηγορα. και για να κρατασ λιγα τα slots καλο ειναι να μην εισαι σε πολλα hubs. αυτπ ειναι η γνωμη μου σαν χρηστης απλα. Και τελος εχω αποβαλει την μανια του να κατεβαινει κατι γρηγορα. Ευτυχως δεν εχουμε πια την χρονοχρεωση....
Βεβαια καποιοι το κανουν κε περιοριζουν εξευτελιστηκα την ταχυτητα. Αυτοι οσο περναιε απο το χερι μας δεν μενουν για πολυ στο Angelos0 ...ας πανε αλλου...σιγα σιγα τους βρισκουμε..... Μικρη η ελληνικη share κοινωνια


Να αρχίσω να λέω usenames ? ............... :x :x :x

angelos0
13-10-04, 12:17
McAli για αυτο υπαρχει το report στο δεξι click οπου οταν γραψεις ενα καλο reason το παιρνουμε στα σοβαρα.
οσο για την προσβαση πιστευω οτι το αρχειο εχει βγει απο το share χωρις ο χρηστης να κανει refresh την λιστα του. Let him know in a pm

moralas
18-10-04, 20:21
παιδια να ρωτησω και εγω κατι , αν εχεις μικρο ratio , το dc++ δε σε αφηνει να κατεβασεις ? εδω και 2 μερες , ξεκιναει να κατεβαζει ενα αρχειο , και σε 2-3 δευτερολεπτα σταματαει το download χωρις να γραψει τιποτα στο status , δηλαδη απλα εξαφανιζεται , ουτε disconected ουτε τπτ. τι γινετε ? (οσο για το χαμηλο μου ratio μη με κραξετε , θα ανεβει μεσα σε λιγες μερες , ειχα ξεχασει στο share folder 5GB με chill out music, ειλικρινα :mrgreen: )

angelos0
18-10-04, 20:44
φιλε "μοραλας" το ratio δεν έχει σχέση (όσον αφορά τι μοιράζεις και τραβάς). δοκίμασε k με αλλα αρχεία από άλλους χρηστες καθώς k να κανεις upgrade στην νεότερη έκδοση (Προσοχή: με μηδενικό queue αλλιώς θα σου δημιουργήσει προβλήματα)

Salvador
19-10-04, 05:03
η τελευταια εκδοση τι λεει παιδες?..Την κατεβασα,την εβαλα λιγο αλλα την ψωνησα που αρχισε να κανει hushing με τις ωρες και επειδη ποτε δεν ειχα προβλημα με την .401 ξαναγυρισα πισω.Υπαρχει καποιο ισχυρο πλεονεκτημα στην τελευταια...?

McAli
19-10-04, 11:34
Δύο τα δεδομένα

Α) Δεν θέλω να είμαι leecher
B) Δεν επιτρέπονται τα προγράμματα περιορισμού upload.

Όμως:

Με την 256/128 σύνδεση που έχω όταν κάποιος θέλει από τη λίστα μου, τότε το upload γίνεται συνήθως 14-16ΚΒ/s και επιπλέον το download πέφτει από 20-30KB/s στα 5-10KB/s! Όλα καλά όταν το αρχείο που δείνω είναι μέχρι 20ΜΒ, αλλά όταν μιλάμε για ολόκληρα album ή και video τότε δεν μπορώ να περιμένω 2-3-4-5.. ώρες για να αποκτήσω και πάλι αξιόλογο bandwidth (όχι μόνο για downloading, αλλά και για surfing).

Πέρα από τη λύση του να βγάλω τα πολύ μεγάλα αρχεία από το διαθέσιμο προς τους άλλους φάκελο, υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ώστε να μην είμαι leecher (God I hate them!)

Yngwiedis
19-10-04, 11:39
Αν χρησιμοποιείς NetLimiter λογικά και όχι αχάριστα δεν πιστεύω να έχεις κανένα πρόβλημα και ούτε θα γίνεις leecher.

moralas
19-10-04, 11:54
φιλε angelos0 σε ευχαριστω για την απαντηση , εχω αλλη μια ερωτηση , αν μπορεις να βοηθησεις. εβαλα την νεα εκδοση dc++ (απλα το αναφερω , τα ιδια μαλλον εκανε και η παλια) τελειωσα βεβαια πρωτα τα downloads απο την παλια. το προβλημα μου ειναι το εξης : εχω κατεβασει x MB απο το ταδε αρχειο και για τον αλφα βητα λογο κλεινω το dc++ η διακοπτεται η συνδεση με τον συγκερκιμενο χρηστη απο τον οποιο περνω το αρχειο. οταν βρισκω στο search ακριβως το ιδιο αρχειο και παταω να ξεκινησει το download γνωριζντας οτι θα συνεχισει απο εκει που σταματησε το προηγουμενο , αυο δε συμβαινει τις περισσοτερες φορες , και ουτε resume κανει , ουτε καν καινουργιο download ξεκιναει. δεν κανει τιποτα... γιατι ? τι κανω λαθος και τι πρεπει να κανω ?

McAli
19-10-04, 12:02
Αν χρησιμοποιείς NetLimiter λογικά και όχι αχάριστα δεν πιστεύω να έχεις κανένα πρόβλημα και ούτε θα γίνεις leecher.


Πολλά hubs δεν επιτρέπουν όμως τη χρήση του εν λόγω. Σε αυτές τις περπτώσεις τι κάνομε; (δεν είναι λαθος....κάνομε ήθελα να γράψω)

Yngwiedis
19-10-04, 12:56
Δεν επιτρέπουν το sharing του NetLimiter.
Το αv το χρησιμοποιείς δεν μπορεί να το δει κανένα BOT.
Εκτός αν ο client σου δεν είναι ο official DC++ οπότε το αναγράφει σε κάποιο description.

Dung3oN
24-10-04, 16:21
Πώς μπορεί να εξηγηθεί το ότι ούτε με passive ούτε με active μπορώ να κατεβάσω λίστα είτε να συνδεθώ σε hub?

ALiTiS
24-10-04, 16:32
δεν θα εχεις internet! :shock:

Dung3oN
24-10-04, 16:40
Έχω ιντερνετ ;)

porosis
24-10-04, 16:46
Κάποιος σου έχει μπλοκάρει τα port του DC++ :twisted:

McAli
25-10-04, 02:21
άνοιξε 1412 , 411 και 412 σε TCP , και 1412 σε UDP.

McAli
25-10-04, 23:36
Παιδιά γίνεται να κάνω resume σε συγκεκριμένο αρχείο από άλλο χρήστη...;

angelos0
25-10-04, 23:49
nai. bresto apo ton allo kai kane save as kanontas browse panw sto misoteleiomeno

McAli
28-10-04, 13:35
πως μπορώ να το ρυθμίσω έτσι ώστε όταν πατάω από τα "favourite hubs" να μπω σε ένα hub , και το hub αυτό είναι γεμάτο, να κάνει μόνο του προσπάθεια για σύνδεση χωρίς να με πηγαίνει σε άλλους hub?

ευχαριστώ (και για τις προηγούμενες απαντήσεις)

angelos0
28-10-04, 13:41
settings-> advanced-> 3etikare to automatically follow redirects.

angelos0
03-11-04, 02:02
με χαρα ανακοινωνω το νεο μας website γεματο οδηγιες

www.angelos0.com

χρησιμοποιηστετο πριν καθε σας ερωτηση

και μια κ το forum εδω ειναι σχετικο με routers , αν υπαρχει καποιος αλλοσ router ποου κυκλοφορει συχνα γραψτε εναν οδηγο σε HTML με λιγα screenshots σαν τους αλλους και στείλτε τον. θα βοηθησει πολλους!

Madness
03-11-04, 02:33
όταν κάνω search και βγάζει πολλά αποτελέσματα πάνω απο 900 αλλάζω ip......αυτό γίνεται σχεδόν πάντα σε πολλά αποτελέσματα.....είναι απο τελλάς μεριά το πρόβλημα ή του DC???

angelos0
03-11-04, 02:47
πρώτη φορα το ακούω αυτό! καλο είναι να δεις το site στα άρθρα για τον οδηγό του no-ip ώστε k να αλλάζει να μην έχεις πρόβλημα με το dc++

Madness
03-11-04, 02:57
thanks

McAli
03-11-04, 11:35
1)Πάω να κάνω resume (ακόμα και από τον ίδιο χρήστη) και μου πετάει μετά από 4-5 δευτερόλεπτα που το status είναι downloading starting... "δεν επιτρέπεται η πρόσβαση"!!

για άλλα αρχεία πάλι...:

2)Ψάχνω εναλλακτικές πηγές και μου βγάζει καμιά 10αριά για παράδειγμα. Από αυτά τα 5 δεν μου κάνουν και για τα άλλα 5έχω την επιλογή να τα κατεβάσω στο αρχείο που έχω ήδη. Πατάω, αλλά τίποτα....ούτε αρχίζει το κατέβασμα, ούτε όμως ο χρήστης μπαίνει στη λίστα των πηγών!...Μήπως πρέπει να αλλάξω το όνομα του αρχικού αρχείου; (τα bytes είναι ίδια, το όνομα διαφέρει.Το παραπάνω δεν συμβαίνει όταν έχουν τα αρχεία το ίδιο όνομα)

ευχαριστώ

angelos0
03-11-04, 14:02
για το 1) συμβαινει οταν ενας απο τους σκληρους που ισως κανει share μεσα απο δίκτυο "peftei" απο το δικτυο.

το 2) απλα αυτα που σου κάνουν καντα download to και κανε browse στο μισοτελειωμένο αρχειο


Το νεο www.angelos0.com einai edw!

McAli
05-11-04, 12:20
χθες το βράδυ λόγω διακοπής ρεύματος το DC++ τερμάτισε βίαια. Από χθες το βράδυ όμως και μέχρι σήμερα το μεσημέρι πάω σε ένα από τους Hubs και μου δίνει απάντηση "you are alredy in this hub".....Άλλαξα και το "nickname" , τίποτα όμως.
Τι μπορώ να κάνω πέρα από το να επικοινωνήσω με το HUB και να ζητήσω να με "κλωτσήσουν" ;



1)Πάω να κάνω resume (ακόμα και από τον ίδιο χρήστη) και μου πετάει μετά από 4-5 δευτερόλεπτα που το status είναι downloading starting... "δεν επιτρέπεται η πρόσβαση"!!




για το 1) συμβαινει οταν ενας απο τους σκληρους που ισως κανει share μεσα απο δίκτυο "peftei" απο το δικτυο


για διάφορους λόγους δεν μπορεί να είναι αυτή η αιτία.

ευχαριστώ

aguila21
12-11-04, 11:38
Τώρα μόλις είδα αυτό το θέμα.Μεταφέρω την ερώτηση που είχα γράψει σε άλλο θέμα.
Ενώ έχω ένα parttion 40gb το dc++ αναγνωρίζει μόνο 25gb.Τί συμβαίνει;Τί μπορώ να κάνω;Έχω την έκδοση 0,4034

angelos0
13-11-04, 21:18
χθες το βράδυ λόγω διακοπής ρεύματος το DC++ τερμάτισε βίαια. Από χθες το βράδυ όμως και μέχρι σήμερα το μεσημέρι πάω σε ένα από τους Hubs και μου δίνει απάντηση "you are alredy in this hub".....Άλλαξα και το "nickname" , τίποτα όμως.
Τι μπορώ να κάνω πέρα από το να επικοινωνήσω με το HUB και να ζητήσω να με "κλωτσήσουν" ;

μετά από λίγη ώρα το nick πέφτει μονο του και μπαίνεις κανονικά. Ακριβώς όπως στο irc.


για διάφορους λόγους δεν μπορεί να είναι αυτή η αιτία.

Δεν μπορώ να γνωρίζω τους λόγους αλλα η εμπειρία μου λέει ότι άλλο πρόβλημα εκτος από μερικές περιπτώσεις hardware firewall δεν υπάρχει. ελπίζω μετά από τόσο καιρό να τα κατάφερες


Τώρα μόλις είδα αυτό το θέμα.Μεταφέρω την ερώτηση που είχα γράψει σε άλλο θέμα.
Ενώ έχω ένα parttion 40gb το dc++ αναγνωρίζει μόνο 25gb.Τί συμβαίνει;Τί μπορώ να κάνω;Έχω την έκδοση 0,4034

Ίσως δεν έχει τελειώσει ακόμα το hashing, η έχεις διπλα αρχεία. Αν και έχω ακούσει παρόμοια bugs στην έκδοση που αναφέρεις είσαι ο πρώτος. Προσπάθησε να τα βγάλεις όλα και να τα ξαναβάλεις και περίμενε να τελειώσει το hashing process και μου λες

leequid
14-11-04, 04:07
Εχω το USRobotics 9105.
Ακολουθησα τις οδηγιες που αναγραφονται εδω
http://portforward.com/cportsnotes/dc++/dc++setup.htm
οπως και εδω
http://portforward.com/usr/SureConnect9106-portforwardingv2.htm
και εχοντας τελεια ρυθμισμενο το Norton Internet Security δεν μπορω με τιποτα να συνδεθω σαν active.
Εχω κανει account σε DynDNS,ZoneEdit,No-IP.com και σε κανενα απο αυτα δεν δειχνει να δουλευει.
Επισης δοκιμασα το UPnP αλλα ομως η καρτα δικτυου μου δεν το υποστηριζει :oops: οποτε κανενα αποτελεσμα.

Για να ξεπερασω αυτα τα προβληματα ενεργοποιησα το DMZ host (ip 192.168.1.2) και τοποθετησα το dns alias μαζι με το port 1412 στο active setting του DC++.

Με αυτη την κινηση ομως ναι μεν κερδιζω το DC++ αλλα χανω την πληρη ισχυ του firewall (παρολο που εχω και software).

Καποια ιδεα πως μπορει να γινει με NAT;

aguila21
14-11-04, 08:10
Τελικά επέστρεψα στην παλιά έκδοση την 0,401 και το πρόβλημα λύθηκαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.