PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα Τηλεφωνου με ADSL



astzan
06-10-04, 23:40
Λοιπον η κατασταση εχει ως εξης.
Μενω στα Βριλλησια και μετακομιζω σε αλλο σπιτι που ειναι παλι στα Βριλησσια :lol:
Θελω λοιπον να μεταφερω το τηλεφωνο στο καινουργιο σπιτι
Απ'οτι γνωριζω πρεπει να παρω στο 134
Επειδη ομως η γραμμη ειναι ADSL φοβαμαι μη γινει καμια στραβη!
Πρεπει να τονισω στο 134 οτι η γραμμη ειναι ADSL ?
Εχει μεταφερει κανεις τηλεφωνο με ενεργοποιημένη ADSL ?

Με τον ΟΤΕ δεν μπορεις ποτέ να είσαι σιγουρος :roll:

dantouan
07-10-04, 00:04
Οταν παρεις τηλεφωνο το 134 και βεβαια να τονισεις οτι η γραμμη σου ειναι adsl...

Προσωπικα δεν εχv εμπειρια με μεταφορα γραμμης adsl... :(

sdikr
07-10-04, 00:05
Να πάς στο τηλεφωνικό κέντρο που ανήκεις και φυσικά να ζητήσεις να στο πούνε γραπτός και με βούλα (μην αρκεστεις στο προφορίκο )

vvasilis
18-07-09, 07:17
Παιδιά γειά σας. Εγώ μένω Ηράκλειο Κρήτης όπου έχω On-DSL Kit 8 Mbps και θέλω να πάω στο Χωριό μου όπου έχει μόνο τηλέφωνο. Τι πρέπει να κάνω να κόψω εντελώς την σύνδεση με τον ΟΤΕ και να ψαχτώ για κάτι άλλο ή να μπω σε κάποια λιστα αναμονής και να με συνδέσουν όταν βαλουν ADSL (Δεν ξέρω καν αν υπάρχει δυνατότητα για λίστα αναμονής.)

no_logo
18-07-09, 08:51
Λοιπον η κατασταση εχει ως εξης.
Μενω στα Βριλλησια και μετακομιζω σε αλλο σπιτι που ειναι παλι στα Βριλησσια :lol:
Θελω λοιπον να μεταφερω το τηλεφωνο στο καινουργιο σπιτι
Απ'οτι γνωριζω πρεπει να παρω στο 134
Επειδη ομως η γραμμη ειναι ADSL φοβαμαι μη γινει καμια στραβη!
Πρεπει να τονισω στο 134 οτι η γραμμη ειναι ADSL ?
Εχει μεταφερει κανεις τηλεφωνο με ενεργοποιημένη ADSL ?

Με τον ΟΤΕ δεν μπορεις ποτέ να είσαι σιγουρος :roll:

έχω μεταφέρει εγώ
τηλέφωνο και adsl στην ίδια περιοχή
Ούτε που θα ασχοληθείς καθόλου
Με το που μου ενεργοποίησαν το τηλέφωνο στην νέα διεύθυνση είχα αμέσως/ταυτόχρονα και την adsl σύνδεσή μου

ο ΟΤΕ είναι εγγύηση :respekt:

21706
18-07-09, 09:31
έχω μεταφέρει εγώ
τηλέφωνο και adsl στην ίδια περιοχή
Ούτε που θα ασχοληθείς καθόλου
Με το που μου ενεργοποίησαν το τηλέφωνο στην νέα διεύθυνση είχα αμέσως/ταυτόχρονα και την adsl σύνδεσή μου

ο ΟΤΕ είναι εγγύηση :respekt:

Θα μεταφέρω τηλέφωνο και conn-x σε άλλη περιοχή (Αθήνα ―>Βριλήσσια).
Πόσο χρόνο μπορεί να πάρει αυτή η δουλειά;

no_logo
18-07-09, 09:38
Θα μεταφέρω τηλέφωνο και conn-x σε άλλη περιοχή (Αθήνα ―>Βριλήσσια).
Πόσο χρόνο μπορεί να πάρει αυτή η δουλειά;

για μενα στον ίδιο δήμο πήρε 2 μέρες
Τετάρτη διακόπηκε στην παλιά οικία, παρασκευή έγινε η σύνδεση στην νέα

Για διαφορετικό δήμο δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη πιο χρονοβόρα διαδικασία

karamanis
20-07-09, 08:59
Αν παραμείνεις στο ίδιο dslam, η μεταφορά της γραμμής και του dsl θα γίνει τη μέρα που θα έρθει ο τεχνικός στο καινούριο σπίτι, κανα τριήμερο περίπου αφού ζητήσεις μεταφορά.

sexrazat
20-07-09, 09:12
Παιδιά γειά σας. Εγώ μένω Ηράκλειο Κρήτης όπου έχω On-DSL Kit 8 Mbps και θέλω να πάω στο Χωριό μου όπου έχει μόνο τηλέφωνο. Τι πρέπει να κάνω να κόψω εντελώς την σύνδεση με τον ΟΤΕ και να ψαχτώ για κάτι άλλο ή να μπω σε κάποια λιστα αναμονής και να με συνδέσουν όταν βαλουν ADSL (Δεν ξέρω καν αν υπάρχει δυνατότητα για λίστα αναμονής.)

Αν υπάρχει δυνατότητα για adsl στο χωριό και εφόσον έχεις περάσει τη δέσμευση του ΟΤΕ για το Ηράκλειο (λογικά έίχες 6μηνη και την έχεις περάσει), κάνε νέα αίτηση από την αρχή για το χωριό.

Θα γίνει σε 3-4 μέρες το πολύ και θα πάρεις και δώρο (ασύρματο modem router). Μόνο μειονέκτημα η 12μηνη δέσμευση.

Αν δεν υπάρχει δυνατότητα (99% ούτε και ο εναλλακτικός θα μπορεί) μπορείς να μπεις σε λίστα αναμονής κάνοντας απλά αίτηση που δεν σε δεσμεύει και ούτε σου αποστέλεται εξοπλισμός.

baltazar1999
20-07-09, 09:13
Λοιπον η κατασταση εχει ως εξης.
Μενω στα Βριλλησια και μετακομιζω σε αλλο σπιτι που ειναι παλι στα Βριλησσια :lol:
Θελω λοιπον να μεταφερω το τηλεφωνο στο καινουργιο σπιτι
Απ'οτι γνωριζω πρεπει να παρω στο 134
Επειδη ομως η γραμμη ειναι ADSL φοβαμαι μη γινει καμια στραβη!
Πρεπει να τονισω στο 134 οτι η γραμμη ειναι ADSL ?
Εχει μεταφερει κανεις τηλεφωνο με ενεργοποιημένη ADSL ?

Με τον ΟΤΕ δεν μπορεις ποτέ να είσαι σιγουρος :roll:

Όταν με το καλό γίνει η μεταφορά σου πες μας πόσες μέρες έγινε, γιατί και εγώ σε λίγους μήνες θα πρέπει να μεταφέρω τηλέφωνο+conn-x+conn-x talk από Περιστέρι σε Ν.Ηράκλειο.

johnysb
21-07-09, 02:25
Οταν κανεις μεταφορα μεσα στο ιδιο μητρικο κεντρο η μεταφορα ολοκληρωνεται σε 2 μερες (+adsl).
Οταν μεταφερθεις σε αλλο κεντρο ισως κανει 1-2 μερς παραπανω γιατι εξαρταται και απο το ΙΝ(intelligent network).

Athens1908
17-08-09, 20:42
εχω κ εγω μια απορια..
οταν κανεις μεταφορα με adsl μαζι,τα ανδρομικα που εχεις πληρωσει για το adsl στον λογαριασμο τηλεφωνου,χανονται?ή ειναι οκ με τον επομενο λογαριασμο στο νεο σπιτι?
ευχαριστω

emeliss
17-08-09, 21:13
Δεν χάνονται με τίποτα τα αναδρομικά. Μπορεί να συμβεί (έχει γίνει στο παρελθόν αν δεν κάνω λάθος) να τα ξαναχρεώνουν και στον αμέσως επόμενο λογαριασμό να διορθώνεται.

Athens1908
17-08-09, 21:54
Δεν χάνονται με τίποτα τα αναδρομικά. Μπορεί να συμβεί (έχει γίνει στο παρελθόν αν δεν κάνω λάθος) να τα ξαναχρεώνουν και στον αμέσως επόμενο λογαριασμό να διορθώνεται.

ευχαριστω παρα πολυ :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.