PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας συγχρονισμού



teomw
05-09-16, 01:15
Καλησπερα
Εχω 24αρα που συγχρονιζε απο τοτε που εβαλα τηλεφωνο στο σπιτι πριν απο 1-2 μηνες δηλαδη, στα 16 - 16500. Μιας και μου εβγαζε πολλα errors η γραμμη και αποσυγχρονιζε καθε 4-6 ωρες, οπως επισης δεν πολυκατεβαζα αρχεια τον τελευταιο καιρο, το εβαλα σε G.DMT.bis που κλειδωνε στα 10000 και εβγαζε πολλες μερες η συνδεση πριν κανει αποσυνδεση.
Σημερα το γυρισα σε ADSL2+ το modulation και μου κλειδωνει πλεον στα 10200. Το εκανα 2-3 επανεκκινησεις παλι το ιδιο. Στο attainable rate συνεχιζει και γραφει 16000 παντως.
Το Margin ανεβηκε στα 15db downstream χωρις να το ζητησω εξου και η χαμηλη πλεον ταχυτητα συγχρονισμου (στα 16000 που κλειδωνα ηταν στα 8.2)
Μου το αλλαξαν απο τον οτε με το ετσι θελω για να εξασφαλισουν bandwidth ? τι γινεται ?

sweet dreams
05-09-16, 16:59
Κάνε δοκιμή αν υπάρχει δυνατότητα και με άλλο ρούτερ, αν σου δείχνει κι' εκείνο την ίδια τιμή πάρε τηλέφωνο τον πάροχο.

deniSun
06-09-16, 23:03
Καλησπερα
Εχω 24αρα που συγχρονιζε απο τοτε που εβαλα τηλεφωνο στο σπιτι πριν απο 1-2 μηνες δηλαδη, στα 16 - 16500. Μιας και μου εβγαζε πολλα errors η γραμμη και αποσυγχρονιζε καθε 4-6 ωρες, οπως επισης δεν πολυκατεβαζα αρχεια τον τελευταιο καιρο, το εβαλα σε G.DMT.bis που κλειδωνε στα 10000 και εβγαζε πολλες μερες η συνδεση πριν κανει αποσυνδεση.
Σημερα το γυρισα σε ADSL2+ το modulation και μου κλειδωνει πλεον στα 10200. Το εκανα 2-3 επανεκκινησεις παλι το ιδιο. Στο attainable rate συνεχιζει και γραφει 16000 παντως.
Το Margin ανεβηκε στα 15db downstream χωρις να το ζητησω εξου και η χαμηλη πλεον ταχυτητα συγχρονισμου (στα 16000 που κλειδωνα ηταν στα 8.2)
Μου το αλλαξαν απο τον οτε με το ετσι θελω για να εξασφαλισουν bandwidth ? τι γινεται ?

Ζήτησε να σου το αλλάξουν ξανά το snr.
Προφανώς άλλαξε από το dslam γιατί θα είδε δραστηριότητα με επανεκκινήσεις.
Φυσικά μπορεί να ευθύνεται και το modem και μια μικρή πιθανότητα η κάρτα στο dslam.
Δοκίμασε και βλέπουμε.

teomw
07-09-16, 01:31
Ζήτησε να σου το αλλάξουν ξανά το snr.
Προφανώς άλλαξε από το dslam γιατί θα είδε δραστηριότητα με επανεκκινήσεις.
Φυσικά μπορεί να ευθύνεται και το modem και μια μικρή πιθανότητα η κάρτα στο dslam.
Δοκίμασε και βλέπουμε.

Επανεκκινησεις μαλλον οχι γιατι το ειχα σε G.DMT. Μηπως εβλεπε οτι το ειχα συνεχως σε G.DMT.bis και συγχρονιζε για αρκετο καιρο στα 10mbit ?
Μεσα ιουνιου μου ειχε ενεργοποιηθει η τηλεφωνικη γραμμη οταν περασε ο τεχνικος, αλλα ακομα ο πρωτος λογαριασμος δεν μου εχει ερθει. Μηπως τιποτα χαθηκε, εχει ληξει και μου εκοψαν ταχυτητα πριν το διακοψουν ?

- - - Updated - - -

Λοιπον συνδεσα το παλιο το baudtec και του εριξα το SNR με telnet στα 8db...και παλι κλειδωνει στα 10200 !

deniSun
07-09-16, 08:51
Επανεκκινησεις μαλλον οχι γιατι το ειχα σε G.DMT. Μηπως εβλεπε οτι το ειχα συνεχως σε G.DMT.bis και συγχρονιζε για αρκετο καιρο στα 10mbit ?
Μεσα ιουνιου μου ειχε ενεργοποιηθει η τηλεφωνικη γραμμη οταν περασε ο τεχνικος, αλλα ακομα ο πρωτος λογαριασμος δεν μου εχει ερθει. Μηπως τιποτα χαθηκε, εχει ληξει και μου εκοψαν ταχυτητα πριν το διακοψουν ?

- - - Updated - - -

Λοιπον συνδεσα το παλιο το baudtec και του εριξα το SNR με telnet στα 8db...και παλι κλειδωνει στα 10200 !

1. Δεν υπάρχει θέμα μείωσης ταχύτητας λόγω ληξιπρόθεσμης οφειλής.
Αν περάσεις πολύ καιρός σου κόβουν τις εξερχόμενες και μετά όλη την γραμμή και κάνεις επανασύνδεση.

2. Το ότι άλλαξες το snr και δεν υπήρξε μεταβολή στην ταχύτητα έχει να κάνει με το ότι το dslam σου είναι κλειδωμένο σε τέτοιες αλλαγές.
Συνήθης πλέον τακτική από τον ΟΤΕ σε πολλά dslam.

Οπότε προχωράς σε αυτό που σου είπα αρχικά για αίτηση αλλαγής του snr.

teomw
20-09-16, 16:39
Επαναφερω το θεμα μιας και αρχισε να ξεκαθαριζεται η κατασταση. Με παιρνουν σημερα τηλεφωνο απο το 13888 και προσπαθουν να με πεισουν να μου βαλουν VDSL 30 γιατι υποστηριζεται στην περιοχη μου και δεν θα εχω πλεον αποσυνδεσεις και θα κλειδωνω πλεον πολυ κοντα στα 30..σε σχεση με τα "μεχρι 12mbps" που υποστηριζονται στην περιοχη μου!
Και διακοπτω τον υπαλληλο και λεω συγνωμη για ποια 12 μιλατε ? Επι ποσο καιρο απο την ενεργοποιηση της γραμμης κλειδωνα στα 17 και ξαφνικα μια μερα με εριξαν στα 10, για ποιο λογο ? Αρχισε να μασαει τα λογια του ο υπαλληλος και να μου λεει για καιρικα φαινομενα, για κακη ποιοτητα χαλκου κτλ
Οποτε ναι, μειωνουν τις ταχυτητες και μετα ψαχνουν να βρουνε ασχετους για να τους τα αρπαζουν απο το VDSL μετα. Και δεν χρειαζεται πολλα πολλα για να στην κανουν VDSL τη γραμμη, αρκει να πεις ενα ναι στο τηλεφωνο.
Eκτος βεβαια αν τα DSLAM ειναι προγραμματισμενα σε DLM Profile οποτε ρυθμιζουν την ταχυτητα αναλογα με τις αποσυνδεσεις στο 24ωρο.

FuS
21-09-16, 23:52
....Οποτε ναι, μειωνουν τις ταχυτητες και μετα ψαχνουν να βρουνε ασχετους για να τους τα αρπαζουν απο το VDSL μετα. Και δεν χρειαζεται πολλα πολλα για να στην κανουν VDSL τη γραμμη, αρκει να πεις ενα ναι στο τηλεφωνο....

Ότι να ναι..

teomw
22-09-16, 12:46
Ότι να ναι..

Μπορεις να το αναπτυξεις αυτο το ειρωνικο σχολιο μηπως ? Tυχαιο οτι μου ριχνουν την ταχυτητα μερικες μερες πριν με παρουν τηλεφωνο για αναβαθμιση σε VDSL λεγοντας μου οτι η περιοχη μου υποστηριζει μεχρι 12 ?
Ειπα κατι λαθος ? Ενας που δεν σκαμπαζει πολυ απο τεχνολογια για 6ευρω εξτρα το μηνα βλεποντας την ταχυτητα του να εχει πεσει θα ελεγε ναι αντι να παει και να ψαχτει γιατι υπεστη τετοια μειωση.

FuS
22-09-16, 13:13
Μπορεις να το αναπτυξεις αυτο το ειρωνικο σχολιο μηπως ? Tυχαιο οτι μου ριχνουν την ταχυτητα μερικες μερες πριν με παρουν τηλεφωνο για αναβαθμιση σε VDSL λεγοντας μου οτι η περιοχη μου υποστηριζει μεχρι 12 ?
Ειπα κατι λαθος ? Ενας που δεν σκαμπαζει πολυ απο τεχνολογια για 6ευρω εξτρα το μηνα βλεποντας την ταχυτητα του να εχει πεσει θα ελεγε ναι αντι να παει και να ψαχτει γιατι υπεστη τετοια μειωση.

To "ότι να 'ναι" πήγαίνει στο προηγούμενο -καθώς και το παραπάνω- σχόλιο όπου υποστηρίζεις ότι κάτι τέτοιο το κάνουν σκοπίμως.

deniSun
22-09-16, 13:25
Και σε εμένα κάτι ανάλογο έγινε.
Κλείδωνα 22Μ.
Ένα πρωί μου ρίχνουν την ταχύτητα στα 17Μ!!!.
Ζητάω έλεγχο γραμμής και μου λένε ότι τόσο υποστηρίζει η γραμμή μου πλέον.
Έρχεται τεχνικός και μιλάει στο τηλέφωνο με το κέντρο.
Τον ρωτάω αν με κλείδωσαν στο προφίλ.
Μου λέει όχι.
Ζητάει από το τηλέφωνο να αλλάξει το προφίλ (το ξεκλίδωτο).
Κλειδώνω και πάλι στα 17Μ.
Ακούω από μέσα από το τηλέφωνο να λέει κάποιος "πες του ότι και με τα 17Μ είναι καλά".
Κάνει ξανά συγχρονισμό και με κλειδώνει και πάλι στα 17Μ.
Στο τέλος μου είπε ο τεχνικός ότι ρίχνουν τις ταχύτητες ώστε να βολευτούν οι του vdsl.
Μετά από 2 μέρες μου παίρνουν τηλ για vdsl.
Επειδή με βόλευε οικονομικά άλλαξα σε vdsl.

@ ADSLgr.com All rights reserved.