PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή Κίνδυνος και Αποποίηση Ευθύνης



Vasilis T
04-05-07, 03:09
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι νέος χρήστης του forum, αν και σε προηγούμενες περιπτώσεις που αναζήτησα πληροφορίες σχετικά με το ιντερνετ, τις ευρυζωνικές συνδέσεις, τους παρόχους κλπ βρήκα πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις.

Θα ήθελα να καταθέσω και τη δική μου γνώμη σχετικά με τις ευθύνες των παρόχων και την προσπάθεια τους να τις περιορίσουν κατά το μέγιστο δυνατό. Γι αυτό το λόγο θα αναφερθώ στην προσωπική μου εμπειρία με την Τελλας της οποίας είμαι πελάτης εδώ και 4 χρόνια!

Όπως σχεδόν όλοι μας έτσι και εγώ κατα διαστήματα, ειδικά στην νεοσύστατη τότε Τελλάς και το νεοφερθέν ευρυζωνικό δίκτυο, αντιμετώπισα τα προβλήματα που συνήθως αντιμετωπίζουν όλοι οι "νεοφώτιστοι" (αν και χρήστης ευρυζωνικών δικτύων επί σειρά ετών στο εξωτερικό) στις νέες τεχνολογίες.

Προβλήματα σύνδεσης, αναβαθμίσεων, λογαριασμών κλπ όπου σίγουρα όλοι έχουμε κάποια παρόμοια εμπειρία. Άλλωτε ψύχραιμα και άλλωτε με εκνευρισμούς, φωνές και ατελείωτες αναμονές τα περισσότερα επιλύονται κάποια στιγμή (και συνήθως με τον καταναλωτή να ψάχνει το δίκιο του & να επιβαρύνεται με χρήμα και χρόνο αναμονής για αρκετο καιρό...)

Πάραυτα, θα ήθελα να σταθώ σε μια παράμετρο την οποία κανένας ή σχεδόν κανένας δεν σχολιάζει; τις συμβατικές και εξωσυμβατικές ευθύνες των παρόχων και κατ' επέκταση την δυσαναλογία μεταξύ της προσπάθεια τους για ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ ΤΟΥΣ συγκριτικά με τις υπηρεσίες που προσφέρουν!

Είναι αλήθεια ότι κατά την αρχική σύμβαση δεν δέχονται να αλλάξουμε κανενα από τους όρους που θέτουν. Αν κάποιος επιχειρήσει να ζητήσει τροποποίηση ενός όρου η απάντηση θα είναι ορθά κοφτά "Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται..." Ευτυχώς υπάρχουν κάποιοι νόμοι για την προστασιά των καταναλωτών, οι οποίοι προσφέρουν κάποια ελάχιστη έστω προστασία και εμποδίζουν την πλήρη εκμετάλευση μας!

Η πραγματική δύναμη του καταναλωτή βέβαια είναι η Καταναλωτική Συνείδηση, πράγμα ευρέως διαδεδομένο στο εξωτερικό δεν είναι όμως τόσο αναπτυγμένο στην χώρα μας.

Τώρα για να περάσω στο θέμα, σήμερα έλαβα ένα e-mail από την Τελλας με την μορφή ανακοίνωσης το οποίο μεταξύ άλλων συμβουλεύει τους καταναλωτές για τους Dialers. Καλή προσπάθεια ενημέρωσης με την σχετική παραπομπή στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ όμως δεν κρύβω ότι εκνευρίστηκα.

Θεωρώ ότι είναι μια προσπάθεια από πλευράς της εταιρείας να δείξει "καλό χαρακτήρα". Ενώ φέρεται να αποσκοπει να προφυλάξει τον καταναλωτή δεν αποβλέπει μόνο στην προστασία του. Γιατί στο κάτω κατω δεν αφορά παρά μόνο μια μερίδα των πελατών της εταιρίας (στους οποίους εκτός από σύνδεση διαδικτύου παρέχονται και υπηρεσίες τηλεφωνίας) και επιπλέον δεν θα έπρεπε να έχει "καλωπιστεί" με τα χρώματα της Τελλας. Δεν είναι ηθικό να αναπαράγεται μια ανακοίνωση της ΕΕΤΤ που αφορά τους καταναλωτές και να την καλωπίζουν ως μέρος του εταιρικού μαρκετιγκ. Οφείλουν να την προωθούν όπως την έλαβαν.

Το ποιο σημαντικό όμως είναι ότι ο καλόπιστος καταναλωτής το εκλαμβάνει ως προσπάθεια της εταιρίας να ενημερώσει τους πελάτες της ενώ στην ουσία αποτελεί ΜΕΣΟ/ΣΚΟΠΟ για να ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ!
Μπορεί να ακούγεται ως υπερβολή αλλά σε κάποιον με νομικές γνώσεις είναι πρόδηλο!

Για να ενισχύσω την άποψη μου (και τον λόγο του εκνευρισμού μου) θα αναφέρω και το εξής σχετικό περιστατικό:

Προ εξαμήνου και για ένα διάστημα αρκετών ημερών δεχόμουν ανεπιθύμητη ηλ. αλληλογραφία (SPAM) από κάποιον/ κάποιους κακόβουλους οι οποίοι με παρακινούσαν να δώσω στοιχεία της υπηρεσίας μου όπως password κλπ ισχυριζόμενοι ότι είναι από την τεχνική υπηρεσία της Τελλάς και μάλιστα χρησιμοποιώντας/ πλαστογραφώντας την ηλεκτρονική διέθυνση της Τελλάς!

Απίστευτο!

και όμως άμεσα επικοινώνησα με το τηλ. κέντρο της εταιρίας για να αναφέρω το συμβάν και προέτρεψα δίνοντας τα στοιχεία μου να ελέγξουν την καταγγελία μου.

Ως απάντηση του, πιθανόν ανίδεου, τηλεφωνητή έλαβα περίπου το εξής: "δεν υπάρχει πρόβλημα κύριε έχουμε ενεργοποιημένο το αντι-spam!"
Aν και η απάντηση αυτή δεν μου έδινε πολλά περιθώρια να πεισθώ ότι κατανοούσε τι έλεγα προσπάθησα να επιμείνω, μάταια προφανώς...
Αργότερα κάποια στιγμή ξανά επικοινώνησα τηλεφωνικώς και ο δεύτερος υπάλληλος περιορίστηκε στο (τουλάχιστο) αξιοπρεπές "το καταγράφω" ασχέτως αν στην πραγματικότητα εννοούσε 'σε γράφω...'

Μην έχοντας περισσότερο χρόνο να δαπανήσω στο συμβάν ευχήθηκα να μη βρεθεί μόνο κανένας κακόμοιρος που θα πέσει θύμα της απάτης... διότι η Τελλάς αγρόν αγόραζε...

Γιατί και στην προκειμένη περίπτωση δεν απεστάλη κάποια ντιστοιχη ενημέρωση?

Έτσι λοιπόν αποδεικνύεται, τουλάχιστο στα μάτια μου, περίτρανα 'ο επαγγελματισμός΄ και η ευαισθησία των εταιριών να προφυλάξουν τους καταναλωτές! και θεωρώ ότι είναι δικαιολογημένος ο εκνευρισμός μου εφόσον στην δεύτερη περίπτωση η εταιρία δεν φέρει ευθύνη και δεν έχει καμία υποχρέωση να ενημερώσει περαιτέρω τους πελάτες της αφού καλύπτεται συμβατικά! (υπάρχει σχετικός όρος περιορισμού ευθύνης στην σύμβαση)
γι' αυτό άλλωστε και δεν προέβει σε ανάλογη ανακοίνωση.

Επομένως νομίζω το σύνθημα είναι οι πάροχοι να προφυλάσσουν τα συμφέροντά τους και να αδιαφορούν για την προστασία των πελατών τους εφόσον μπορούν να θέτουν όρους περιορισμού ευθύνης ή να προβαίνουν σε ανακοινώσεις οι οποίες οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα.

Σκοπός αυτής της εξιστόρησης δεν είναι να δυσφημίσω κανένα πάροχο, αλλά να συμβάλλω και εγώ με την μαρτυρία μου στο
να αποκτήσουμε καταναλωτική συνείδηση,
να αναζητήσουμε καλύτερες και πιο υπεύθυνες υπηρεσίες για τα χρήματά μας,
να αναβαθμιστεί η ποιότητα των υπηρεσιών που μας παρέχεται; και αν είναι δυνατόν
να γίνει το διαδίκτυο ποιο ασφαλές και προσιτό σε όλους μας.

Ευχαριστώ,

Cafeeine
04-05-07, 03:36
Vasilis T, καλως ήρθες και επίσημα στο forum μας.

Συμφωνώ μαζί σου για το θέμα έλλειψης καταναλωτικής συνείδησης, που πιστεύω οτι είναι παραφυάδα της στρεβλής νοοτροπίας του Νεοέλληνα για τα δημόσια πράγματα.

Οσον αφορά την ενημέωση για τα dialers, έγινε παρόμοια προσπάθεια και απο την vivodi την περασμένη εβδομάδα, αν και δεν διάβασα το e-mail (δεν έχω συνδεδεμένο modem ούτως ή αλλως). Κοιταζοντας το τώρα, δεν βλέπω καμία αναφορά στην ΕΕΤΤ πάντως.

Crosstalk
04-05-07, 09:42
Αυτή η ενημέρωση γίνεται κατόπιν εντολής της ΕΕΤΤ. Νόμιζετε έχουν όρεξη στους παρόχους να ασχολούνται με τέτοια direct emails?!
Εδω γίνεται χαμός και πόλεμος με ποιότητα υπηρεσιών και ανταγωνισμό!

giorgosts
04-05-07, 10:26
Δεν υπάρχει εγγυημένη παροχή στο νερό και το ηλ. ρεύμα, πόσο μάλλον για το internet. Αν έχει πτώση τάσης και σου καεί κανένα μηχάνημα, ή σταματήσουν τα ψυγεία και χαλάσουν τα εμπορεύματα στο supermarket θα έρθει η ΔΕΗ να σου δώσει αποζημίωση;
Μόνο στο goodwill της κάθε εταιρίας βασίζεσαι. Μακάρι να ήταν αλλιώς.

andreasp
04-05-07, 10:36
Αν έχει πτώση τάσης και σου καεί κανένα μηχάνημα

Προσωπικα μετα απο προβλημα με το ρευμα στο γραφειο μου, και ζημια στην πλακετα του air condition , αποζημιώθηκα με το ποσό των 150ευρω + φπα.
Οσο ακριβώς ήταν η ζημιά μου.
Δεν μπορω να πω βεβαια οτι ειναι η πλεον ευκολη δουλεια, αλλα αν ξέρεις να μιλησεις, θα βγαλεις ακρη.

cpapadop
04-05-07, 10:48
...
1) να αποκτήσουμε καταναλωτική συνείδηση,
2) να αναζητήσουμε καλύτερες και πιο υπεύθυνες υπηρεσίες για τα χρήματά μας,
3) να αναβαθμιστεί η ποιότητα των υπηρεσιών που μας παρέχεται; και αν είναι δυνατόν
4) να γίνει το διαδίκτυο ποιο ασφαλές και προσιτό σε όλους μας....

Τα (1) και (2) είναι στο χέρι μας.
Τα (3) και (4) δεν είναι στο χέρι μας αλλά στο χέρι των εταιριών και του κράτους. Εμμέσως έχουμε τη δυνατότητα με την ψήφο μας στις βουλευτικές εκλογές και την εφαρμογή του (2) να πετύχουμε τα (4) και (3) αντίστοιχα.

Να συμπληρώσω ότι καταναλωτική συνείδηση σημαίνει και οργάνωση σε καταναλωτικές οργανώσεις. Εσείς σε ποια είστε μέλη γιατί εγώ ακόμα ψάχνομαι.

godonearth
04-05-07, 12:38
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι νέος χρήστης του forum, αν και σε προηγούμενες περιπτώσεις που αναζήτησα πληροφορίες σχετικά με το ιντερνετ, τις ευρυζωνικές συνδέσεις, τους παρόχους κλπ βρήκα πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις.

.............................................

Επομένως νομίζω το σύνθημα είναι οι πάροχοι να προφυλάσσουν τα συμφέροντά τους και να αδιαφορούν για την προστασία των πελατών τους εφόσον μπορούν να θέτουν όρους περιορισμού ευθύνης ή να προβαίνουν σε ανακοινώσεις οι οποίες οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα.

Σκοπός αυτής της εξιστόρησης δεν είναι να δυσφημίσω κανένα πάροχο, αλλά να συμβάλλω και εγώ με την μαρτυρία μου στο
να αποκτήσουμε καταναλωτική συνείδηση,
να αναζητήσουμε καλύτερες και πιο υπεύθυνες υπηρεσίες για τα χρήματά μας,
να αναβαθμιστεί η ποιότητα των υπηρεσιών που μας παρέχεται; και αν είναι δυνατόν
να γίνει το διαδίκτυο ποιο ασφαλές και προσιτό σε όλους μας.

Ευχαριστώ,

Αγαπητέ Βασίλη έχεις απόλυτο δίκιο.

Είναι γεγονός οτι οι καταναλωτές έχουν μεγάλη δύναμη χωρίς να το γνώριζουν. Αυτό είναι που επιτρέπει στις εταιρείες να συμπεριφέρονται τόσο απαξιωτικά και αισχρά στους πελάτες τους. Δυστυχώς στην Ελλαδα οι λέξεις σοβαρότητα υπευθυνότητα και ηθική είναι άγνωστες. Σε αυτό έχουμε όλοι μας μερίδιο ευθύνης, διότι εάν η τελλάς (και η κάθε τελλας), γνώριζε οτι δεν μπορεί να συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο στους συνδρομητές της... γιατί μοιραία θα έβαζε ΛΟΥΚΕΤΟ, εσείς τι λέτε... θα το έκανε; μας θεωρούν ζώα... και εμείς τι κάνουμε; πάμε και τους δίνουμε τα ωραία μας λεφτουδάκια. νομίζω οτι είμαστε άξιοι της τύχης μας!

Υ.Γ. οσον αφορά τη νομοθεσία και τις συμβατικές και εξωσυμβατικές υποχρεώσεις των παρόχων, σε αρκετές περιπτώσεις ο νόμος ακυρώνει τους όρους που αναγράφονται στα συμβόλαια. Δύο εύλογα ερωτήματα είναι... γιατί αναγράφονται αφού είναι παράνομoi (ίσως οι νομικοί σύμβουλοι των εταιρειών αυτών είναι άσχετοι... και τους πληρώνουν με τόσο παχυλούς μισθούς ... μπα δε νομίζω... άλλοι είναι οι λόγοι) και ποιός τους επιτρέπει να συνάπτουν παράνομες και καταχρηστικές συμβάσεις; Όποιος το βρει κερδίζει... τι κερδίζει; αυτό είναι μιά άλλη ιστορία!

JediMasterMANIAC
04-05-07, 16:58
εχεις απολυτο δικιο συμφωνω απολυτως μαζι σου αλλα ζουμε σε μια Ελλαδα οπου το 90% δεν νοιαζεται για αυτα κ γρινιαζει οταν την παταει αλλα κ παλι δεν κανει τιποτα
Δεν υπαρχει κ η θεληση απο την μερια μας οποτε ειναι λιγο δυσκολο
μακαρι να γινοταν παντως

rcs
04-05-07, 18:42
Και θέληση να υπάρχει τις περισσότερες φορές θα σου σπάσουν τα νεύρα,θα χάσεις χρόνο και τα πολύτιμα χρήματά σου. Καταναλωτική συνείδηση δεν πιστεύω ότι ερμηνεύεται ως -απέχω από την κατανάλωση- αλλά διεκδικώντας το δίκιο σου στο δικαστήριο.Γιατί αν δεν είναι έτσι θα πρέπει να πεθάνουμε της πείνας,να μείνουμε χωρίς ίντερνετ και άλλα πολλά.Έχει πάει κάποιος σε δικαστήριο να δικαιωθεί?Δεν είναι όλα τόσο απλά αν δεν σε υποστηρίζουν αυτοί που εφαρμόζουν τον νόμο.Και αναφέρομαι σε πιο σοβαρά θέματα που αφορούν την σωματική ακεραιότητα του ατόμου,εργασιακά .Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να πάει στο δικαστήριο και να μιλήσει για το διαδίκτυο.....

Vasilis T
08-05-07, 17:07
Αυτή η ενημέρωση γίνεται κατόπιν εντολής της ΕΕΤΤ. Νόμιζετε έχουν όρεξη στους παρόχους να ασχολούνται με τέτοια direct emails?!
Εδω γίνεται χαμός και πόλεμος με ποιότητα υπηρεσιών και ανταγωνισμό!

Καλησπέρα,

θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα τα εύστοχα σχόλια σας αρχίζοντας από το παραπάνω.

Συμφωνώ ότι είναι υποχρέωση που επιβάλλεται από την ΕΕΤΤ, όμως το 'ανήθικο' του πράγματος είναι ότι παρουσιάζουν την ανακοίνωση με τα εταιρικά τους χρώματα σαν να είναι δική τους πρωτοβουλία και όχι υποχρέωση που την επιβάλλει η ΕΕΤΤ!

Όσον αφορά τον ανταγωνισμό και την ποιότητα των υπηρεσιών και αυτό μέρος της εταιρικής πολιτικής είναι. Θέλω να πω ότι ιστορικά σε κάθε πολεμική αναμέτρηση όλοι βγαίνουν χαμένοι! Αυτό που δεν έχουν αντιληφθεί όμως οι μεγάλες επιχειρήσεις είναι ότι ο μέσος όρος ζωής τους παγκοσμίως δεν ξεπερνά τα 48 χρόνια! Σε αντίθεση με τις μικρές επιχειρήσεις οι οποίες έχουν τριπλάσιο χρόνο ζωής και αποδεικνύονται (παρόλο που επικρατεί η αντίθετη άποψη!) πολύ πιο ανθεκτικές στον ανταγωνισμό και τον χρόνο.

Προφανώς λόγω των διαπροσωπικών σχέσεων με τους πελάτες κλπ.

Έχω την αίσθηση ότι αργά ή γρήγορα ο καταναλωτής εγκαταλείπει αυτόν/ους που δεν σέβονται την προτίμησή του. Συνειρμικά πιστεύω ότι ο λόγος που οι περισσότερες διαφημίσεις, στην τηλεόραση τουλάχιστο, προσπαθούν να δείξουν το 'καλό' και 'ευαίσθητό' πρόσωπο των εταιριών (βλέπε σλόγκαν του τύπου "είμαστε κοντά σου" "σε στηρίζουμε" "νοιαζόμαστε για σένα πριν από εσένα" κλπ) γίνεται ακριβώς γιατί εκεί πάσχουν και κατανοούν απόλυτα την αντίδραση του καταναλωτή. Προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν είναι αυτό που αντιλαμβανόμαστε στην καθημερινή επαφή μαζί τους...

@ ADSLgr.com All rights reserved.