PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Αγορά ADSL modem / router + Repeaters



tassos1978
07-09-16, 10:32
Καλημέρα σε όλους

Ψάχνω εξοπλισμό δικτύωσης για το πατρικό μου, το οποίο βρίσκεται επαρχία κι έχει αρκετά προβληματικό χαλκό (εναέρια καλώδια, απόσταση 3,5 - 4χμλ, maximum συγχρονισμός 5Mbps με το fritz 7140).
Το σπίτι έχει πολλούς και χοντρούς τοίχους (σε κάποια σημεία είναι πέτρα, σε κάποια άλλα είναι 2 σειρές από τσιμεντόλιθο) κι είναι χτισμένο σε 3 επίπεδα που τα ενώνει μια σκάλα στη μέση (ότι το ένα πάνω στο άλλο, απλά είναι χτισμένο σε έδαφος με μεγάλη κλήση).

Κοιτάζω πρώτον για ADSL pstn modem/router (έχω vodafone/hol προς το παρόν) το οποίο να είναι ιδιαίτερα ανεκτικό στα σφάλματα του κακού χαλκού, και δεύτερον για ένα ή δύο WiFi repeaters / Access Points ώστε να υπάρχει WiFi σε όλο το σπίτι.

Από routers κοιτάζω αυτά (http://www.skroutz.gr/comparelists/775?compare=8182247%2C8617800%2C3918257%2C4034649) αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας επειδή δεν ξέρω πόσο καλά τα πάνε με προβληματικές χάλκινες γραμμές...

Σε WiFi repeaters, είχα πάρει παλιά ένα TurboX δοκιμαστικά, σφάλμα που δεν παίζει να ξανακάνω... Κοιτάζω κάτι τέτοιο (http://www.skroutz.gr/comparelists/2593?compare=7365718%2C8259515%2C7009795) ή τέτοιο (http://www.skroutz.gr/s/6305738/D-Link-DAP-1665-Wireless-AC1200-Dual-Band-Access-Point.html)...

Για πείτε καμιά γνώμη...

babis3g
07-09-16, 13:50
ΑΝ εχεις vodafon/hol αυτοι παιζουν με 2-3 dslam οποτε θα πρεπει να βρεις με τι κεντρο παιζει η περιοχη
Μερικα modem λενε το dslam chipset παροχου (ΑΚ) μεσα στα στατιστικα, η μεσω telnet εφοσον ξερουμε τις εντολες γιατι απο modem σε modem διαφερουν

Αν δεν μπορεις να βρεις το dslam chipset της περιοχης, η καλυτερη επιλογη ειναι lantiq modems που σε γενικες γραμμες μα αυτο τον παροχο ειναι πιο καλο στα dslam του παροχου, αυτο ειναι μοντερνο, με AC και μελλοντικο vdsl και νομιζω το καλυτερο ασυρματο απο ολα που δειχνεις
http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr200-ac750-wireless-dual-band-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612804
Αν περιμενεις βγαινει καποτε προσφορα στο eshop κανα 15 πιο κατω

Αν δεν ενδιαφερει το vdsl κοιτα τα tp archer D20 / D20 που ειναι επισης lantiq

Aυτα που δειχνεις στο λινκ μπορει να βγουνε καλα, αλλα Αν εισαι μακρυα και με προβληματικη γραμμη, δεν τα κοβω τα καλυτερα
Σε τοιχους απο πετρα θα χρειαστεις σιγουρα AP, αλλα δεν ειμαι ο πιο ειδικος πανω σε αυτο, επλιζω καποιος αλλος φιλος να βοηθησει, αλλα γενικα οποιο παρεις, Αν συνδεθει με καλωδιο μεταξυ τους, δεν θα εχουν προβλημα

tassos1978
07-09-16, 14:34
ΑΝ εχεις vodafon/hol αυτοι παιζουν με 2-3 dslam οποτε θα πρεπει να βρεις με τι κεντρο παιζει η περιοχη

Thanks!
Intracom είναι!

babis3g
07-09-16, 23:17
Δεν βοηθαει πολυ αυτο και δεν το διευκρινησα καλα, το intracom ειναι πραγματι to dslam (η ολικη κατασκευη) αλλα οταν ειπα dslam chipset, θελουμε το dsl chipset του intracom (πχ τα πιο γνωστα broadcom, infιneon, globespan, conexant, centilium κλπ) που ειναι υπευθυνο για την αποδοση γραμμης

tassos1978
08-09-16, 00:09
Δεν βοηθαει πολυ αυτο και δεν το διευκρινησα καλα, το intracom ειναι πραγματι to dslam (η ολικη κατασκευη) αλλα οταν ειπα dslam chipset, θελουμε το dsl chipset του intracom (πχ τα πιο γνωστα broadcom, infιneon, globespan, conexant, centilium κλπ) που ειναι υπευθυνο για την αποδοση γραμμης

globespan!

babis3g
08-09-16, 00:28
ωχχχ ... δεν θα βρεις συμβατα γιατι η globespan εχει σταματησει να βγαζει modem πριν πολυ καιρο και αν βρεις κατι μεταχειρισμενο θα εχει θεματα ασφαλειας, λιγες ρυθμισεις και παλιο ασυρματο προτυπο, επισης και εχει πουληθει στην ikanos
Nα μην σε παρω στο λαιμο μου με την περιπτωση σου σε τετοιο dslam ... αλλα νομιζω η επομενη επιλογη σου ειναι τα lantiq ( ex infineon) που ειπα, η κανα realtek αλλα πιο καλυτερα το πρωτο
Δες εδω αν σε βοηθησει για επιλογη
http://www.adslgr.com/forum/threads/866848-Dslam-HOL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC
η αν καποιος αλλος φιλος ειναι με το ιδιο chipset dslam σε μαρκυνη γραμμη σαν εσενα και συστησει κατι ... γιατι εγω ειμαι με οτε σε broadcom και δεν εχω παιξει πολυ με globespan

Υπαρχουν 1-2 ikanos (που ειναι η συνεχεια των globespan, conexant) απο fritzbox, αλλα ειναι πανακριβα (πχ 7390)

tassos1978
09-09-16, 14:08
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.... Για τα WiFi extenders κανείς;

sweet dreams
09-09-16, 17:58
Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ στην ασύρματη μετάδοση, σε κάποιον που ένα extender παίζει καλά σε κάποιον άλλον μπορεί να βγάλει προβλήματα, επίσης σε σπίτι με τοίχους από πέτρα μην περιμένεις να γίνουν θαύματα, καλώδια από το ρούτερ στο κάθε επίπεδο μπορούν να πάνε ώστε να μπει στο κάθε επίπεδο ένα Access Point;;; έτσι δεν θα χάνεις και σε ταχύτητα.
Μπορείς να βρεις δανεικό ένα extender για να το δοκιμάσεις μόνος σου;; να έχεις επιπλέον υπ' όψιν σου ότι με το extender η ήδη χαμηλή σου ταχύτητα θα πέσει στα τάρταρα.

tassos1978
01-10-16, 19:44
Δεν βοηθαει πολυ αυτο και δεν το διευκρινησα καλα, το intracom ειναι πραγματι to dslam (η ολικη κατασκευη) αλλα οταν ειπα dslam chipset, θελουμε το dsl chipset του intracom (πχ τα πιο γνωστα broadcom, infιneon, globespan, conexant, centilium κλπ) που ειναι υπευθυνο για την αποδοση γραμμης

Δεν ξέρω αν μπορείς να μου πεις κάτι πιο συγκεκριμένο: Globespan 2.0 - H1 0

babis3g
01-10-16, 23:39
Δυστυχως με globespan δεν λεω καποιο συγκεκριμενο να σε παρω στο λαιμο μου, γιατι δεν υπαρχουν πλεον τετοια modem με globespan σαν το ΑΚ σου, να ταιριαξουν τελεια, αν ψαχνεις το καλυτερο απο θεμα γραμμης ... Δες το post #6
Αλλα νομιζω ( η επομενη καλυτερη επιλογη σου ειναι Lantiq based αν πας στα φτηνα (tp link archer D2 / D20, tp link 9980, tp link vr200) η αν πας πανω απο 100 ευρω μερικα fritzbox

@ ADSLgr.com All rights reserved.