PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑ ΚΑΚΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ! 25kb/s η 384 !!!



Σταύρος
07-10-04, 14:54
Πριν από λίγο :
σε μία διεξοδική συζήτηση με τους τεχνικούς του ΟΤΕ. Είχαν προηγηθεί οι καταγγελίες μου σχετικές με την πτώση της ταχύτητας και την γενική υποβάθμιση της υπηρεσίας adsl.

Ο ΟΤΕ θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα μόνο αν η ταχύτητα πέσει κάτω από τα 10.
Για ταχύτητες μεγαλύτερες των 10κβ/δ ο ΟΤΕ θεωρεί ότι τηρεί την συμφωνία.
Τα κέντρα δέχονται χιλιάδες νέες συνδέσεις. Ο αριθμός των συνδέσων ακολουθεί έναν μαθηματικό τύπο.
Ξεχάστε τα 40ρια ακόμα και τα 30ρια μου είπαν. Σε συντομο χρονικό διάστημα και σε όλη την Ελλάδα η σύνδεση 384 θα σημαίνει ταχύτητες γύρω στα 25κβ/δ.

Αυτά ήταν τα κυριότερα σημεία και τα κακά μαντάτα.

Για μιά ακόμα φορά η υποβάθμιση, η μείωση και η έκπτωση χαρακτηρίζουν το μέλλον αυτής της χώρας. Αντί να πάμε μπροστά πηγαίνουμε προς τα πίσω.

Προτείνω την δυναμική αντίδρασή μας με την βοήθεια του adslgr. Τώρα που ο ΟΤΕ διαφημίζει τα νέα πακέτα, χωρίς να αποκαλύπτει το ακριβές περιεχόμενό τους. Πληρώνουμε πανάκριβα τo adsl και adsl δεν έχουμε.

Spyrosss
07-10-04, 15:01
Για μιά ακόμα φορά η υποβάθμιση, η μείωση και η έκπτωση χαρακτηρίζουν το μέλλον αυτής της χώρας. Αντί να πάμε μπροστά πηγαίνουμε προς τα πίσω.

Προτείνω την δυναμική αντίδρασή μας με την βοήθεια του adslgr. Τώρα που ο ΟΤΕ διαφημίζει τα νέα πακέτα, χωρίς να αποκαλύπτει το ακριβές περιεχόμενό τους. Πληρώνουμε πανάκριβα τo adsl και adsl δεν έχουμε.

"Ο πολίτης πάνω απο ολα και σεβασμός στα δικαιώματα του χωρίς αλλαζονικές συμπεριφορές του παρελθόντος" κλπ έχουν γίνει ανέκδοτο πλέον.

George978
07-10-04, 15:09
ρε φιλε νομιζεις οτι βγηκε τυχαια το ρητο : καθε περσι και καλυτερα?

Invisible
07-10-04, 16:05
Όταν καλομάθει η γριά στα σύκα….

Τις μειώσεις κερδών, την μείωση (του υπεράριθμου) προσωπικού και γενικά την εσωτερική γκρίνια στον ΟΤΕ θα την πληρώσουν αυτοί που στάθηκαν η πρωτογενής «αιτία». Δηλαδή όλοι εμείς.

Μην απορείτε, ο ΟΤΕ είναι μια κλειστή κοινωνία η οποία για το μόνο που ενδιαφέρεται είναι για το άμεσο προσωπικό της συμφέρον.
Την πρόοδο της χώρας και της κοινωνίας η οποία και τους συντηρεί, την έχουν γραμμένη κανονικά.
Τόσο καιρό είχαν καλομάθει στο να μας ξεζουμίζουν και επειδή μετά τις αφόρητες πολιτικές πιέσεις αναγκάζονται να ανταποδόσου τους κακοφαίνεται.
Οπότε τι κάνουν, απλά αρκούνται στους τύπους και ξεχνάνε την ουσία !
Σου χρεώνουν ADSL το οποίο στην ουσία είναι απλά ελαφρώς αναβαθμισμένο ISDN !

Σταύρος
07-10-04, 16:23
Δυστυχώς, είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις.

Εν τούτοις αρνούμαι να δεχθώ τα δεδομένα. Πρέπει να διαμαρτυρηθούμε με έναν τρόπο που να κάμει μπάμ.
Να σηκώσουμε μία σελίδα πληροφόρησης για τις υποβαθμίσεις των υπηρεσιών του ΟΤΕ και τις απίθανα υψηλές τιμές με τις οποίες χρεώνει την ανάπηρη σύνδεση. Να την ανακοινώσουμε στις εφημερίδες, τα περιοδικά, τους πολιτικούς και όλα τα μεγάλα σάϊτ του εξωτερικού. Να την μεταφράσουμε σε όλες τις βαλκανικές γλώσσες. Οχι δυσφήμηση του ΟΤΕ αλλά την αλήθεια.

Εχουν αποδώσει στο παρελθόν παρόμοιες αντιδράσεις. Να μην επιτρέψουμε να εμφανίζουν την adsl σαν μία πολυτέλεια που δεν πειράζει και τόσο η υποβάθμισή της, ούτε την παρουσίασή μας σαν ψώνια.
Ιντερνέτ χωρίς adsl στην ουσία δεν υπάρχει.

npats
07-10-04, 16:32
Δυστυχώς, είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις.

Εν τούτοις αρνούμαι να δεχθώ τα δεδομένα. Πρέπει να διαμαρτυρηθούμε με έναν τρόπο που να κάμει μπάμ.


ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ.
Καί μάλιστα προτείνω να ζητηθεί να λάβουν θέση επί του θέματος και οι "σύγχρονοι ευρωπαίοι " πολιτικοί μας που ευαγγελίζονται σε συνέδρια τον ερχομό στην Ελλάδα της κοινωνίας της πληροφορίας.

Jsone
07-10-04, 16:53
. Σε συντομο χρονικό διάστημα και σε όλη την Ελλάδα η σύνδεση 384 θα σημαίνει ταχύτητες γύρω στα 25κβ/δ.

Τι σημαίνει "σε ολη την Ελλάδα";Ολα τα κέντρα την ιδια κινηση έχουν;Δεν μπορει να ισχυει κατι τοσο απλοποιήμενο.

Σταύρος
07-10-04, 17:14
Τόν ρώτησα το ίδιο.
Απάντησε με τον μαθηματικό τύπο. Είπε δηλαδή ότι ο τύπος αυτός δίνει τον αριθμό των συνδέσεων.
Ξεχάστε τις ταχύτητες που βλέπατε μέχρι σήμερα, μου είπε. 25Κβ/δ αυτή θα είναι η 384 από εδώ και πέρα.
Με δυό λόγια : θα συνδεουν τόσους και μετά κάθε αναβάθμιση άλλους τόσους ώστε να έχεις αυτήν την ταχύτητα.
Με τα καινούργια πακέτα, συνέχισε, τα κέντρα ανοίξανε σε χιλιάδες νέες συνδέσεις.

Jsone
07-10-04, 17:55
Μιλάμε για πτώση ταχύτητας λογω "πιταρίσματος" DSLAM και οχι για αλλα μερη της υποδομής ετσι;

androu
07-10-04, 18:02
Ρε παιδιά και γώ το παρατηρώ ότι κατεβάζω τις 2 τελευταίες μέρες με 23-25.. Δηλαδή η 256 πόσο θα φτάσει εάν η 384 πάει 24.. Ειναι απατεωνιά χοντρή για να μην ΄πώ τπτ χειρότερο...
Μια διαμαρτυρία δεν μας σώζει μόνο.. μήπως να το μάθει ο Ευαγγελάτος.. .???? Δηλαδή εμείς τους χρυσοπλήρώνουμε για να έχουμε 25kb??

ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΜΕΣΑ... ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ..
:evil: :!: :evil: :evil: :evil: :evil:

wintech2003
07-10-04, 18:05
Εγώ πάντως κατεβάζω με 40άρια... :)

http://www.cns.gr/stats/

whiteman7
07-10-04, 20:34
Παλικάρια μήπως πρέπει να κάνουμε την "επανάσταση" μας πάλι με πρωτεργάτη το ADSLGR.COM ?
Μήπως το index της αρχικής σελίδας πρέπει να είναι μία ανακοίνωση κατακραυγή κατά του ΟΤΕ?
ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΚΡΑΞΙΜΟ?

και δεν κάνω καθόλου πλάκα παιδιά....

Η κυβέρνηση άλλα υποσχέθηκε...ας μη τα συζητάμε πλέον μεταξύ μας...

MODS ,λοιπόν τι λέτε?

mavlok
07-10-04, 22:10
Δεν ξερω τι απο ολα που ακουω ισχυει, παντως απο Σεπτεμβριο και μετα η 384 μου εχει γινει, οπως ειπωθηκε παραπανω, λιγο καλυτερη απο ISDN. Αν ειναι αληθεια αυτο που λεει ο Σταυρος και ειπωθηκαν αυτα απο πΟΤΕτζη (θελω να πιστευω οτι ειναι μια ακομα περιπτωση ραδιο-αρβυλας) ειμαστε, επιεικως, για τα πανηγυρια. Νομιζα οτι εκαναν αναβαθμισεις για να εχουμε ευρωπαϊκες ταχυτητες και οχι για να μοιραζομαστε απλα τις ιδιες απαραδεκτες συνδεσεις ακομα περισσοτεροι.

Θα ξαναβαλω τον Βεγγο για avatar μου φαινεται...

murray
08-10-04, 00:22
Πραγματικά χρειάζεται μια μαζική αντίδραση...

Ο ΟΤΕ έχει κάνει καραμέλα το γνωστό όρο της συμφωνίας για παροχή γραμμής DSL, δηλαδή ότι το DSL δεν σημαίνει εγγυημένη και σταθερή ταχύτητα, όπως συμβαίνει με τις μισθωμένες γραμμές (που έχουν πάγια €€€€ το μήνα). Αυτό είναι ένα αναμφισβήτητο μειονέκτημα του DSL, το οποίο ο καθένας με στοιχειώδεις γνώσεις τηλεπικοινωνιών μπορεί να καταλάβει που οφείλεται. Η γραμμή DSL είναι ένα απλό χάλκινο τηλεφωνικό καλώδιο το οποίο προφανέστατα είναι ευαίσθητο σε εξωγενείς παράγοντες όπως η υγρασία, η απόσταση Modem-DSLAM κτλ...

Άλλο όμως το να πέφτει η ταχύτητα λόγω π.χ. υγρασίας και άλλο να πέφτει ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ DSLAMs ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ. Αν κατάλαβα καλά ο ίδιος ο ΟΤΕ παραδέχεται ότι βάζει αυξημένο (ίσως ΔΙΠΛΑΣΙΟ και βάλε) αριθμό συνδρομητών σε σχέση με τον προβλεπόμενο από τις προδιαγραφές του DSLAM.

Επίσης, το ότι οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες σημαίνει ότι μπορεί να ανεβαίνουν στα αναμενόμενα επίπεδα αλλά και να πέφτουν σε χαμηλότερες τιμές ανάλογα με τις συνθήκες. Ο ΟΤΕ όμως μας προεξοφλεί ότι οι ταχύτητες θα είναι ΜΟΝΙΜΑ ΠΕΣΜΕΝΕΣ και αυτό είναι που μου βρομάει στην όλη ιστορία και το καταδικάζω.

Με άλλα λόγια ο ΟΤΕ όντως παραβιάζει τη συμφωνία και δεν την τηρεί όπως ευαγγελίζεται. Και παρόλο που δεν έχω σχέση με νομικά ζητήματα, θεωρώ ότι η τακτική που εφαρμόζει είναι παράνομη, αφού στην ουσία μας ΕΞΑΠΑΤΑ. Το πρόβλημα οφείλεται σε τεχνικούς περιορισμούς που θέτει ο ΟΤΕ (και οι οποίοι διορθώνονται) και όχι σε φυσικούς περιορισμούς όπως θέλει να μας κάνει να πιστεύουμε. Το γεγονός και μόνο ότι κάποτε υπήρξαν ταχύτητες άνω των 40kB/s (αλλά από εδώ και στο εξής με την αύξηση των συνδρομητών ανά DSLAM δεν θα υπάρχουν) αποδεικνύει ότι το πρόβλημα είναι τεχνικό και όχι φυσικό (και φυσικά η λύση του έγκειται στη διακριτική ευχέρεια του ΟΤΕ).

Γιατί γίνονται όλα αυτά δεν μπορώ να το καταλάβω ακριβώς. Τι προσπαθεί να κάνει ο μονοπωλιακός ΟΤΕ; Να μας πείσει ότι χρειαζόμαστε 512άρες ή και 1024άρες γραμμές (με το αζημίωτο φυσικά) προκειμένου να έχουμε πραγματικά γρήγορο internet (αν και φαντάζομαι ότι αντίστοιχα μειωμένες ταχύτητες θα έχουν και οι 512 & 1024); Ή μήπως είναι η εύκολη λύση να στριμώχνουμε δύο πόδια σε ένα παπούτσι ώστε το ζευγάρι να χρησιμοποιείται από 2 ανθρώπους αντί από έναν; Μόνο να καταλάβει ο ΟΤΕ ότι με δύο πόδια σε ένα παπούτσι δεν μπορείς να περπατήσεις γρήγορα. Αντιθέτως, σέρνεσαι και δεν ευθύνεται ούτε ο δρόμος ούτε η αντίσταση του αέρα γι'αυτό...

Σταύρος
08-10-04, 01:27
Η υποβάθμιση είναι ήδη γεγονός γιά τοσους πολλούς, το δείχνουν και τα παράπονα εδώ.

Τι κάνει ο ΟΤΕ ; Βγάζει από την μυίγα ξύγκι.
Ό μαθηματικός τύπος είναι μία συνάρτηση με παραμέτρους την συνολική χωρητικότητα, τον αριθμό των συνδέσεων και το βέλτιστο κέρδος.

Το ζήτημα είναι και αυτό με βγάζει από τα ρούχα μου, πως μας θεωρούν ζώα.

Πήρα την Τελλάς και κατάγγειλα τα γεγονότα. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα μου απάντησε ο τεχνικός.

Η μόνη λύση είναι η μαζική διαμαρτυρία και η αποτελεσματική κοινοποίησή της.

multi4net
08-10-04, 02:07
Αγαπητοί φίλοι εδώ και χρόνια ακούω συνέχεια την πρόταση <<φταίει ο ΟΤΕ>>. συμφωνώ άπόλυτα μαζί σας αλλά υπάρχουν νέες επιλογές και πρέπει να τις ακολουθήσουμε. Γιατί να είμαστε στον ΟΤΕ και να μην πάμε στην TELEPASSPORT. Η τιμή είναι 64 ΕΥΡΩ ΤΕΛΙΚΗ ΜΕ 384/384 και μια ώρα δωρεάν τηλεφωνήματα +2 τηλεφωνικές γραμμές και όλα τα πάγια (τηλέφωνο, adsl). Φυσικά δεν καλύπτει παντού πάντως στο Περιστέρι καλύπτει και σε αρκετές περιοχές ακόμα. Ας δοκιμάσουμε κι εκεί δεν χάνουμε και τίποτα. Επειδή είμαι έτοιμος να κάνω αίτηση αν κάποιος έχει ακούσει κάποιο αρνητικό σχόλιο ας το αναφέρει.

sdikr
08-10-04, 02:42
Γιατί να είμαστε στον ΟΤΕ και να μην πάμε στην TELEPASSPORT.

XAXAXAXa ειπάμε είναι χάλια ο οτε δεν είναι για τα μπάζα!

Αν ξέρεις τι σημαίνει τelepassport τότε ....

wolfhawk
08-10-04, 11:23
XAXAXAXa ειπάμε είναι χάλια ο οτε δεν είναι για τα μπάζα!

Ναι, δεν είναι για τα μπάζα! Θα τα μολύνει κ αυτά!

George978
08-10-04, 11:35
παιδια τι να πω εγω εφυγα απο ΟΤΕ και εχω παει σε βιβοντι και εχω ξετρελαθει. Μονο με την εγκαταλειψη θα παρουν χαμπαρι

Tony_Ts
08-10-04, 11:37
Δεν ξέρω για την telepassport αλλά αυτοί που την έβγαλαν για τα μπάζα θα πρέπει να τεκμηριώσουν τις απόψεις τους. Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις (για να μην πω αποδείξεις) για αυτά που λέτε παιδιά ή είναι απλά "φήμες";

Στο θέμα μας τώρα. Πρέπει οπωσδήποτε να ζητάτε το όνομα του κάθε ενός που μιλάτε. Αν είναι customer service (που δίνουν τον αριθμό θέσης τους) τότε οπωσδήποτε κρατάτε τον αριθμό θέσης και την ώρα. Αυτά είναι στοιχεία που θα μας χρησιμεύσουν στην κίνηση μας! Μην ξεχνάτε ότι αρκετοί κρύβονται πίσω από την ανωνυμία για να πουν ό,τι θέλουν!

Σταύρο, έκανες έγγραφη καταγγελία παραπόνων και ζήτησες αριθμό πρωτοκόλου για την καταγγελία σου; Αν δεν το κάνεις αυτό τότε τα παράπονά σου απλά "γειώνονται" ! Να απαιτείτε να κάνετε έγγραφη καταγγελία παραπόνων και να σημειώνετε τον οναματεπώνυμο αυτού με τον οποίο μιλήσατε!!! Μην ξεχάσετε να ζητήσετε να πάρετε και τον αριθμό πρωτοκόλου της καταγγελίας σας!

Δεν βγαίνει απλά άκρη από το τηλέφωνο... Αφιερώστε 10 λεπτά παραπάνω για μια καταγγελία. Αν όλοι όσοι έχουν πρόβλημα το κάνουν αυτό η φωνή θα ακουστεί. Μην ξεχνάτε ότι τα customer services είναι για να κουκουλώνουν το πρόβλημα!

WAntilles
08-10-04, 12:20
παιδια τι να πω εγω εφυγα απο ΟΤΕ και εχω παει σε βιβοντι και εχω ξετρελαθει. Μονο με την εγκαταλειψη θα παρουν χαμπαρι

Γιώργο και εγώ μπορεί να το είχα κάνει, κι ας αναγκαζόμουν να αφήσω τη FORTHnet (και το εκπληκτικό username που έχω εδώ και 8 χρόνια) αλλά δεν μπορώ.

Γιατί θα πήγαινα φουνταριστός για Full-LLU και DSL-Phone στη Vivodi αλλά δεν μπορώ αφού δεν καλύπτει την περιοχή μου.

Ας όψονται οι φωστήρες της Vivodi. Εμπαιγμός σκέτος. Καλύπτουμε 1 περιοχή σε Αθήνα και μία σε Θεσσαλονίκη για να λέμε ότι κάτι κάνουμε.

ΑΙΣΧΟΣ !!! :evil: :evil: :evil:

George978
08-10-04, 12:37
ναι αλλα απο την αλλη ειναι εταιρια μολιε 3 χρονων, σε σχεση με το οτε που ειναι 60 εχω να πω οτι με την ποιοτητα της συνδεσης που εχω ( και ελπιζω να μην παθει κατι) οι τυποι ειναι εκπληκτικοι, απο αλλο πλανητη κανονικα

ρε εδω στις 10 τους ειπα οτι δεν εχω τηλεφωνο και στις 12 με πηρανε να μου πουνε τι να κανω και επαιξε. Το βραδυ ετσι? :D θα εχω να το λεω

sdikr
08-10-04, 14:35
Δεν ξέρω για την telepassport αλλά αυτοί που την έβγαλαν για τα μπάζα θα πρέπει να τεκμηριώσουν τις απόψεις τους. Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις (για να μην πω αποδείξεις) για αυτά που λέτε παιδιά ή είναι απλά "φήμες";

το ότι σου δίνει το τρομέρο ιντερνετ με όλα τα πορτ κομένα δεν σου φτάνει;
Υπάρχει σχετικό thread.

AstSam
10-10-04, 09:04
Η μόνη λύση είναι και οι υπόλοιποι providers να ακολουθήσουν το παράδειγμα της vivodi και να βάλουν δικά τους κέντρα . Να τους δω μετά τους ΟΤΕτζήδες να τρέχουν και να μην φτάνουν .
Παρατηρήσατε και μόνο με την απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών πως αυξήθηκαν κατά 500% οι διαφημίσεις του ΟΤΕ στην τηλεόραση?
Περιμένω από την forthnet που έχει από τα καλύτερα ονόματα στον χώρο να ακολουθήσει το παράδειγμα της vivo , από τα 50 άτομα που ξέρω , οι 40 τουλάχιστον θα την ακολουθήσουν

BeholderX
10-10-04, 09:35
George978 wrote:
...ρε εδω στις 10 τους ειπα οτι δεν εχω τηλεφωνο και στις 12 με πηρανε να μου πουνε τι να κανω και επαιξε. Το βραδυ ετσι? θα εχω να το λεω


Αυτό ακριβώς είναι το θέμα, ότι εφόσον έχει κάποιος Full LLU στη Vivodi, εχουν 100% την ευθύνη αυτοί για τα προβλήματα της DSL, και είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν & αποκαταστήσουν τα προβλήματα.

Οχι σαν όλους τους άλλους ISP & OTE, που πάντα ρίχνει ο ένας την ευθύνη στον άλλο, χωρίς να βγαίνει άκρη.

Tony_Ts
12-10-04, 09:41
Δεν ξέρω για την telepassport αλλά αυτοί που την έβγαλαν για τα μπάζα θα πρέπει να τεκμηριώσουν τις απόψεις τους. Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις (για να μην πω αποδείξεις) για αυτά που λέτε παιδιά ή είναι απλά "φήμες";

το ότι σου δίνει το τρομέρο ιντερνετ με όλα τα πορτ κομένα δεν σου φτάνει;
Υπάρχει σχετικό thread.

Υποθέτω ότι μιλάς για αυτό http://www.adslgr.com/forum/thread8134.html το οποίο δεν το είχα διαβάσει. ΟΚ, λοιπόν δεκτό το σχόλιό σου.

whiteman7
12-10-04, 16:21
Αν είναι δυνατόν...Το download diagram μου είναι σαν καρδιογραφημα...το πότε θα ξεψυχήσει δεν ξέρω...ΑΙΣΧΟΣ...Αυτό το χάλι δεν έχει ξαναγίνει παιδιά...Τα σπασμένα του ΟΤΕ τα πληρώνουμε ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ

@ ADSLgr.com All rights reserved.