PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα 10 εκατομμύρια έφτασαν οι πωλήσεις του Rasberry Pi



nnn
08-09-16, 13:17
Ο επικεφαλής του Raspberry Pi Foundation Eben Upton, έκανε γνωστό πως οι παγκόσμιες πωλήσεις του Raspberrry Pi στα 4 1/2 χρόνια παρουσίας του, έφτασαν τις 10 εκατομμύρια μονάδες.
174274

Με την ευκαιρία του ορόσημου, κυκλοφορεί -στην Βρετανία αρχικά- το επίσημο Raspberry Pi Starter Kit, που περιέχει ένα Raspberry Pi 3, μια 8GB SD card με το NOOBs operating system προφωρτομένο μια official Kinneir Dufort θήκη, ένα 2.5 amp τροφοδοτικό, καλώδιο HDMI ενός μέτρου, ποντίκι με πληκτρολόγιο και κόστος 99 λίρες Αγγλίας.


Πηγή : Engadget (https://www.engadget.com/2016/09/08/raspberry-pi-10-million-sold/?sr_source=Twitter)

Hetfield
08-09-16, 13:24
Ευχομαι συντομα να τα 100στησει :D

Το raspberry pi 3 ειναι πλεον υπερπληρης απο αποψη χαρακτηριστικων και επιδοσεων.

hyperspaced
08-09-16, 15:36
Λείπουν το εσωτερικό GPS και τρόπος επικοινωνίας εκτός WiFi π.χ. 3G/4G

manicx
08-09-16, 15:47
και Gigabit ethernet. Αν δεν κάνω λάθος δεν περνάει και HD ήχο.

turboirc
08-09-16, 16:01
Αξιολογοτατο.

Και intel επεξεργαστη για να βαλουμε Windows.

aiolos.01
08-09-16, 16:24
Λείπουν το εσωτερικό GPS και τρόπος επικοινωνίας εκτός WiFi π.χ. 3G/4G

Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι; :whistle:

minas
08-09-16, 17:06
Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι; :whistle:

Συμφωνώ, αλλά δεν είναι μόνο θέμα κόστους (πλέον), φαίνεται και από το γεγονός ότι τρίτοι κατασκευαστές προσφέρουν σε συγκρίσιμο κόστος κάποιες βελτιώσεις.
Για να διατηρήσει την 100% συμβατότητα προς τα πίσω, βασίζεται υποχρεωτικά σε περιορισμούς του παρελθόντος πχ η κάρτα δικτύου πέφτει πάνω στο USB2.0 bridge, επομένως δεν έχει νόημα να γίνει Gbit.

Nikiforos
08-09-16, 17:21
ενταξει αμα ειναι να βαλουν το ενα να βαλουν το αλλο και μεγεθος ισως να παρει και το κυριοτερο δεν θα κανει 45 ευρω....
η λογικη του ειναι αλλη, το GPS σε ποσους χρειαζεται σε μια τετοια συσκευη? οκ για το WIFI αλλα και παλι οχι παντα απαραιτητο!


Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι; :whistle:

τελικα με φαινεται οτι συνηθως με βρισκουν συμφωνο οι αποψεις σου! :oneup::)

Hetfield
08-09-16, 17:57
Αξιολογοτατο.

Και intel επεξεργαστη για να βαλουμε Windows.
Για να πατωσει κι αυτο οπως τα NUC;
Καλυτερα ARM και προσιτο κοστος.


Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι; :whistle:
Ακριβως αυτο. Το GPS θα ανεβαζε το κοστος χωρις λογο.

Nikiforos
08-09-16, 19:25
Εγω πηρα για το δικο μου GPS σε usb με μακρυ καλωδιο και μια χαρα παιζει και τελικα δεν το χρειαζομαι και το αγορασα τσαμπα....:mad:
για intel cpu δεν βλεπω τον λογο! μονο κοστος παραπανω που δεν θα του εβγαινε σε καλο.
Δε νομιζω οτι αγοραζει κοσμος το raspi για να βαλει windows!!!! οχι οτι δεν εχει τετοιους απλα λεω τι κανει η πλειοψηφια.

DreamAxe
08-09-16, 20:15
Σκόπευα να αγοράσω ένα τα Χριστούγεννα για να στήσω ένα αόρατο Home Entertainment PC (κολλημένο πίσω απο την τηλεόραση) που να τρέχει Linux ή Android. Η ιδέα απλή: ένα μικροσκοπικό HE PC, στο δικό του κουτάκι με ελάχιστα καλώδια. ΟΚ, ξέρω πως τεχνικά δεν είναι "PC" αλλά you get my point :p

Αλλά απογοητεύτηκα με τη συμβατότητα των λειτουργικών στο Raspberry pi. Είπαν επίσημα πως η υποστήριξη για Android έχει παγώσει προς το παρόν ενώ το καλύτερο που μπορώ να κάνω με Linux είναι το raspbian στο οποίο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω Debian repositories.

Αναγκαστικά ακόμα και για τόσο απλή χρήση πρέπει να κοιτάξω αλλού. Μάλλον προς Banana Pi ή Orange Pi με το δεύτερο να έχει σημαντικό πλεονέκτημα λόγω τιμής και συμβατότητας. Αν και η Google έφτιαξε branch για το Raspberry Pi στο tree του Nougat, είναι άγνωστο αν και πως τελικά θα προχωρήσει.

Nikiforos
08-09-16, 20:21
Ναι αυτο με το android το ειχα ψαξει και εγω και ειχα καταληξει οτι αν θελω κατι τετοιο καλυτερα λεει να πας σε android tv box ή android dongle.
Φυσικα στο android ως γνωστον μπορεις να εχεις και kodi κανονικα.
Για το raspbian τωρα το εχω και εγω σε μια καρτα ειναι αριστη διανομη και εχει οτι θα σου χρειαστει.
Δε νομιζω οτι αποτελει προβλημα οτι εχει δικα της repos.

DreamAxe
08-09-16, 20:40
Ναι αυτο με το android το ειχα ψαξει και εγω και ειχα καταληξει οτι αν θελω κατι τετοιο καλυτερα λεει να πας σε android tv box ή android dongle.
Φυσικα στο android ως γνωστον μπορεις να εχεις και kodi κανονικα.
Για το raspbian τωρα το εχω και εγω σε μια καρτα ειναι αριστη διανομη και εχει οτι θα σου χρειαστει.
Δε νομιζω οτι αποτελει προβλημα οτι εχει δικα της repos.

Άσε τα kodi/modi/bodi, εγώ είμαι γεροπαράξενος, θέλω file manager και άνοιγμα με VLC :p

Μη φανταστείς, ένα απλό σετάκι θέλω να είναι αόρατο το 99% του χρόνου και το υπόλοιπο 1% να μπορώ να του βάλω πληκτρολόγιο/ποντίκι και να κάνω τη δουλειά μου. Απλά συγκλίνω στο Orange Pi επειδή βλέπω μεγαλύτερη ποικιλία στις διανομές (http://www.orangepi.org/orangepibbsen/forum.php?mod=viewthread&tid=342). Δυστυχώς ούτε εκεί υπάρχουν καλές images του Android και αυτό είναι μέγιστο ξενέρωμα.

minas
08-09-16, 21:30
ενταξει αμα ειναι να βαλουν το ενα να βαλουν το αλλο και μεγεθος ισως να παρει και το κυριοτερο δεν θα κανει 45 ευρω....
η λογικη του ειναι αλλη, το GPS σε ποσους χρειαζεται σε μια τετοια συσκευη? οκ για το WIFI αλλα και παλι οχι παντα απαραιτητο!

τελικα με φαινεται οτι συνηθως με βρισκουν συμφωνο οι αποψεις σου! :oneup::)

Γι' αυτό το Pi3 έχει WiFi+BT :)


Σκόπευα να αγοράσω ένα τα Χριστούγεννα για να στήσω ένα αόρατο Home Entertainment PC (κολλημένο πίσω απο την τηλεόραση) που να τρέχει Linux ή Android. Η ιδέα απλή: ένα μικροσκοπικό HE PC, στο δικό του κουτάκι με ελάχιστα καλώδια. ΟΚ, ξέρω πως τεχνικά δεν είναι "PC" αλλά you get my point :p

Αλλά απογοητεύτηκα με τη συμβατότητα των λειτουργικών στο Raspberry pi. Είπαν επίσημα πως η υποστήριξη για Android έχει παγώσει προς το παρόν ενώ το καλύτερο που μπορώ να κάνω με Linux είναι το raspbian στο οποίο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω Debian repositories.

Αναγκαστικά ακόμα και για τόσο απλή χρήση πρέπει να κοιτάξω αλλού. Μάλλον προς Banana Pi ή Orange Pi με το δεύτερο να έχει σημαντικό πλεονέκτημα λόγω τιμής και συμβατότητας. Αν και η Google έφτιαξε branch για το Raspberry Pi στο tree του Nougat, είναι άγνωστο αν και πως τελικά θα προχωρήσει.

Αυτά ήταν τα αρνητικά. Στα θετικά είναι ότι το Pi είναι η πρώτη επιλογή πολλών developers, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολύ ώριμες υλοποιήσεις πχ OpenElec/LibreElec για Kodi, χωρίς android. Υπάρχει ακόμη και Windows10 core. Πάντως το Orange δεν είναι κακό :).

Nikiforos
08-09-16, 21:59
Γι' αυτό το Pi3 έχει WiFi+BT :)


αναφερομουν σκεφτομενος τα προηγουμενα μοντελα πχ το 2 : https://www.skroutz.gr/s/6116339/Raspberry-Pi-2.html εγω εχω το 1 με 256mb ram μαλιστα και κανει μια χαρα οτι δουλειες θελω να κανω, αμα μου χρειαστει κατι παραπανω θα παω τοτε μονο στο 3.
Το Wifi και το bt μπορεις να πεις οτι ειναι ποιο πιθανο να τα χρειαστει καποιος, το GPS ομως μονο σε συγκεκριμενες εφαρμογες.
Μαλιστα επειδη καποια στιγμη το εβαζα στο αμαξι γιαυτο ηθελα το GPS το μοναδικο προγραμμα ειναι το navit GPS που ειναι πολυ χαλια απο ρυθμισεις, ευκολιες και σεταρισμα και φυσικα δουλευει με openmaps.
φωτο σε πηγη 1DIN με 4αρα οθονη : http://i180.photobucket.com/albums/x207/NikiforosGT/corolla/IMG_20150529_153736_zpsvj81rvdd.jpg
τωρα εχω 2din 7" με win CE 6 και εχει GPS (iGO primo) γιαυτο δεν το χρειαζομαι....
Εψαχνα και το zero και δεν βρηκα πουθενα!


Άσε τα kodi/modi/bodi, εγώ είμαι γεροπαράξενος, θέλω file manager και άνοιγμα με VLC :p
Μη φανταστείς, ένα απλό σετάκι θέλω να είναι αόρατο το 99% του χρόνου και το υπόλοιπο 1% να μπορώ να του βάλω πληκτρολόγιο/ποντίκι και να κάνω τη δουλειά μου. Απλά συγκλίνω στο Orange Pi επειδή βλέπω μεγαλύτερη ποικιλία στις διανομές (http://www.orangepi.org/orangepibbsen/forum.php?mod=viewthread&tid=342). Δυστυχώς ούτε εκεί υπάρχουν καλές images του Android και αυτό είναι μέγιστο ξενέρωμα.

η αληθεια ειναι οτι με χαλαει android tv box/ή dongle δεν ξερω γιατι, και εγω θα προτιμουσα σε raspi android. Παντως στο δικο μου υπηρχε μονο CM! και ηταν για τα μπαζα απο θεμα ταχυτητας και μαλιστα οταν δεν υποστηριζε H/W acceleration.
Δεν τα παω ολα τα αλλα "pi" τα θεωρω απομιμησεις του raspberry με τιποτα δεν θα επαιρνα κατι αλλο εκτος αυτο, εχει φοβερη υποστηριξη σε ολα.

famous-walker
08-09-16, 23:56
Άσε τα kodi/modi/bodi, εγώ είμαι γεροπαράξενος, θέλω file manager και άνοιγμα με VLC :p

Μη φανταστείς, ένα απλό σετάκι θέλω να είναι αόρατο το 99% του χρόνου και το υπόλοιπο 1% να μπορώ να του βάλω πληκτρολόγιο/ποντίκι και να κάνω τη δουλειά μου. Απλά συγκλίνω στο Orange Pi επειδή βλέπω μεγαλύτερη ποικιλία στις διανομές (http://www.orangepi.org/orangepibbsen/forum.php?mod=viewthread&tid=342). Δυστυχώς ούτε εκεί υπάρχουν καλές images του Android και αυτό είναι μέγιστο ξενέρωμα.

Για το android πάω πάσο, για τα specs επίσης αλλά για την υποστήριξη δεν θα το έλεγα.

Το rpi υποστηρίζεται από πολύ περισσότερες διανομές (http://elinux.org/RPi_Distributions) και επειδή ακριβώς δουλεύει στο σύνολο με open source software η αποδοχή του είναι μεγάλη και η χρήση του απροβλημάτιστη.

Για αυτό άλλωστε και πολλοί το προτιμάνε για media player ενώ υπάρχουν τόσα μηχανάκια με πολύ καλύτερα specs.

host505
09-09-16, 01:11
*Typo στον τίτλο. Είναι raspberry όχι rasberry.

dchatz
09-09-16, 09:17
αυτη τη στιγμή το orange pi κάνει κοντά στα 15 στο gearbest (Orange Pi PC H3 Quad-core).
Αξίζει; φαίνεται αρκετά φθηνό σε σχέση με το raps
Είναι τόσες οι εκδόσεις πια που μπλέκεις. Π.χ. το banana pi έχει 2core αλλα έχει sata.

charly130.mk2
09-09-16, 10:25
Γι' αυτό το Pi3 έχει WiFi+BT :)



Αυτά ήταν τα αρνητικά. Στα θετικά είναι ότι το Pi είναι η πρώτη επιλογή πολλών developers, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολύ ώριμες υλοποιήσεις πχ OpenElec/LibreElec για Kodi, χωρίς android. Υπάρχει ακόμη και Windows10 core. Πάντως το Orange δεν είναι κακό :).

+1. Εφόσον θες κάτι 'αόρατο', το openelec είναι η #1 επιλογή σου. Σε RPi2 παίζει Full HD απροβλημάτιστα, δεν έχει ανάγκη για συνεχές administration (αρκετά συστήματα υποστηρήζουμε ήδη οι περισσότεροι), και γενικότερα, το ξεχνάς ότι είναι εκεί, παρά μόνο όταν θες να δεις καμιά ταινία. Απλά δουλεύει...

DreamAxe
09-09-16, 12:01
Για το android πάω πάσο, για τα specs επίσης αλλά για την υποστήριξη δεν θα το έλεγα.

Το rpi υποστηρίζεται από πολύ περισσότερες διανομές (http://elinux.org/RPi_Distributions) και επειδή ακριβώς δουλεύει στο σύνολο με open source software η αποδοχή του είναι μεγάλη και η χρήση του απροβλημάτιστη.

Για αυτό άλλωστε και πολλοί το προτιμάνε για media player ενώ υπάρχουν τόσα μηχανάκια με πολύ καλύτερα specs.

Ωραίος:clap:

Πάω για διάβασμα:oneup:

Άν έχεις κι άλλα τέτοια link τα θέλω οπωσδήποτε

Nikiforos
09-09-16, 13:35
+1. Εφόσον θες κάτι 'αόρατο', το openelec είναι η #1 επιλογή σου. Σε RPi2 παίζει Full HD απροβλημάτιστα, δεν έχει ανάγκη για συνεχές administration (αρκετά συστήματα υποστηρήζουμε ήδη οι περισσότεροι), και γενικότερα, το ξεχνάς ότι είναι εκεί, παρά μόνο όταν θες να δεις καμιά ταινία. Απλά δουλεύει...

καλημερα, εδω με το raspi 1 στα 256mb ram και παιζουν οι διανομες με kodi full hd χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
Απλα η πλοηγηση σε μενου κτλ δεν ειναι τοση γρηγορη οσο νεοτερα raspi's αλλα στην αναπαραγωγη δεν εχει κανενα προβλημα.
Ειδικα το openelec γιατι τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες στο δικο μου πεταει και στα μενου σε σχεση με τις αλλες και οπως εχω δει ειναι η γρηγοροτερη.

tiffany
09-09-16, 14:26
Σε audio forums πίνουν νερό στο όνομά του. Με ένα DAC παίζει αρχεία ανάλυσης 24/192 και χτυπάει τρελά μηχανήματα με κόστος κάτω από 300€. Μάλιστα υπάρχει και μία εταιρεία στον πειραια που βγάζει ένα τέτοιο μηχάνημα με κόστος γύρω στο 500ρικο.

ranger
09-09-16, 17:47
Σε audio forums πίνουν νερό στο όνομά του. Με ένα DAC παίζει αρχεία ανάλυσης 24/192 και χτυπάει τρελά μηχανήματα με κόστος κάτω από 300€. Μάλιστα υπάρχει και μία εταιρεία στον πειραια που βγάζει ένα τέτοιο μηχάνημα με κόστος γύρω στο 500ρικο.

επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά, πόσο περίπου έχει ένα αντίστοιχο εμπορικό έτοιμο;

famous-walker
09-09-16, 18:21
αυτη τη στιγμή το orange pi κάνει κοντά στα 15 στο gearbest (Orange Pi PC H3 Quad-core).
Αξίζει; φαίνεται αρκετά φθηνό σε σχέση με το raps
Είναι τόσες οι εκδόσεις πια που μπλέκεις. Π.χ. το banana pi έχει 2core αλλα έχει sata.

Εξαρτάται τι θες να κάνεις με αυτό. Όπως και να έχει φτηνό είναι δεν χάνεις και τίποτα να παίξεις μαζί του.

Το banana pi, με τον A20 και όχι τα μετέπειτα μοντέλα, είναι καλό για file server και άλλες σχετικές χρήσεις λόγω του discrete sata και του gigabit ethernet. Αλλά 3D accelaration δεν είχε και δεν νομίζω να έχει και τώρα.

- - - Updated - - -


Ωραίος:clap:

Πάω για διάβασμα:oneup:

Άν έχεις κι άλλα τέτοια link τα θέλω οπωσδήποτε

Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο;

DreamAxe
09-09-16, 19:22
Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο;

Θέλω να πάρω ένα, αλλά είναι απαραίτητο να μπορώ να περάσω όσο πιο vanilla διανομή γίνεται και να μην ψάχνω χακιές για να περνάω κάθε major έκδοση. Σκεφτόμουν κάτι σε pure Debian για να είναι συμβατά και πολλά packages αλλά και εκεί βλέπω να θέλει χακιές για να περάσω το Jessie :hmm:

tiffany
09-09-16, 20:07
επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά, πόσο περίπου έχει ένα αντίστοιχο εμπορικό έτοιμο;

http://www.collybia.com/product/mambo-media-player/

Αυτό είναι το ελληνικό κομμάτι. Είναι φτηνό γι αυτά που σου δίνει. Βάλε ότι το Denon dnp-730 που θέλω να αγοράσω έχει πάνω από 400€. Και είναι ένα black box. Εδώ μιλάμε για υπολογιστή. Με κανονικό web interface κτλ.

Έχω δει σε έκθεση μηχανήματα πενταψηφιου κόστους να παίζουν από μία τέτοια πλακέτα.

hyperspaced
09-09-16, 20:48
Οχι, ΔΕΝ ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά τα πράγματα. Προφανώς δεν έχεις καταλάβει τη λογική του pi. Σου δίνει τη βασική πλατφόρμα και οτι θες το βάζεις εσύ. Γιατί να αυξήσουν το κόστος για να βάλουν πράγματα που εσύ θες και ο άλλος οχι; :whistle:

Γιατί δεν ζήτησα να βάλει εκτοξευτήρα διαστημικού λεωφορείου. GPS ζήτησα να βάλουν για να επεκτείνουν το target group τους. Αν δεν καταλαβαίνεις για ποιο λόγο ένα GPS θα ήταν χρήσιμο, τότε προφανώς δεν έχεις καταλάβει την αγορά που απευθύνεται το Raspberry και τις ανάγκες που αναλαμβάνει να καλύψει, και περιορίζεσαι σε χρήσεις τύπου home cinema με Kodi.

Με την ίδια λογική, να μη βάλουν 40 GPIO γιατί ελάχιστοι θα χρειαστούν τόσες πολλές.

turboirc
09-09-16, 23:22
Γιατί δεν ζήτησα να βάλει εκτοξευτήρα διαστημικού λεωφορείου. GPS ζήτησα να βάλουν για να επεκτείνουν το target group τους. Αν δεν καταλαβαίνεις για ποιο λόγο ένα GPS θα ήταν χρήσιμο, τότε προφανώς δεν έχεις καταλάβει την αγορά που απευθύνεται το Raspberry και τις ανάγκες που αναλαμβάνει να καλύψει, και περιορίζεσαι σε χρήσεις τύπου home cinema με Kodi.

Με την ίδια λογική, να μη βάλουν 40 GPIO γιατί ελάχιστοι θα χρειαστούν τόσες πολλές.

Για ποιο λογο ενα gps θα ηταν χρησιμο? Αν σκοπευεις να το πας βολτα, ενα android τηλεφωνο αρκει.

famous-walker
10-09-16, 01:33
Θέλω να πάρω ένα, αλλά είναι απαραίτητο να μπορώ να περάσω όσο πιο vanilla διανομή γίνεται και να μην ψάχνω χακιές για να περνάω κάθε major έκδοση. Σκεφτόμουν κάτι σε pure Debian για να είναι συμβατά και πολλά packages αλλά και εκεί βλέπω να θέλει χακιές για να περάσω το Jessie :hmm:

Γενικά στα arm socs είναι λίγο θέμα το vanilla. Δες τι γίνεται με τον kernel, 1 (https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=71&t=140341), 2 (http://www.orangepi.org/orangepibbsen/forum.php?mod=viewthread&tid=845), 3 (http://forum.odroid.com/viewtopic.php?f=135&t=22717).

Πάντως δεν νομίζω να σου λείψει κάποιο package.

ranger
10-09-16, 01:46
και γιατί δεν βάζεις rolling release να μην έχεις άγχος με τις εκδόσεις;

minas
10-09-16, 15:28
Γιατί δεν ζήτησα να βάλει εκτοξευτήρα διαστημικού λεωφορείου. GPS ζήτησα να βάλουν για να επεκτείνουν το target group τους. Αν δεν καταλαβαίνεις για ποιο λόγο ένα GPS θα ήταν χρήσιμο, τότε προφανώς δεν έχεις καταλάβει την αγορά που απευθύνεται το Raspberry και τις ανάγκες που αναλαμβάνει να καλύψει, και περιορίζεσαι σε χρήσεις τύπου home cinema με Kodi.

Με την ίδια λογική, να μη βάλουν 40 GPIO γιατί ελάχιστοι θα χρειαστούν τόσες πολλές.

Μα ακριβώς επειδή έχει 40 GPIO (και πλέον και bluetooth) εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κάτι σχετικά εξειδικευμένο όπως το GPS είναι περιττό. Πάντως νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι το RPi άνοιξε το δρόμο για μία αγορά που έχει να επιδείξει πολλές αξιόλογες συσκευές σε καλές τιμές και πλέον υπάρχει και αρκετή ποικιλία ώστε όλοι να βρίσκουμε (σχεδόν) αυτό που ψάχνουμε.

Nikiforos
11-09-16, 17:35
Για ποιο λογο ενα gps θα ηταν χρησιμο? Αν σκοπευεις να το πας βολτα, ενα android τηλεφωνο αρκει.

καλησπέρα, απειρες χρησεις μπορει να εχει!
θα πω μερικες ενδεικτικα.
1. Σε συστημα αυτοματου ποτισματος καταλαβαινει τις συντεταγμενες και το υψομετρο που εχει τοποθετηθει και ρυθμιζει αυτοματα ολες τις παραμετρους με χρηση και αλλων αισθητηρων.
Μαλιστα το ειχε φτιαξει Ελληνας φοιτητης!
2. Σε χρηση συστηματος GPS εντοπισμου σε αυτοκινητο. Βασικη χρηση και multimedia center αλλα μπορεις να βρεις που ειναι το αμαξι σου αμα στο κλεψουν, απλα του στελνεις ενα sms και σου λεει....
3. Σε χρηση συστηματων αυτοκινητου car multimedia center εχει και απειρα βιντεος στο youtube, κατι που ειχα κανει και εγω για λιγο καιρο μαλιστα, με χρηση ομως usb gps, το navit που ειναι το μοναδικο προγραμμα για navigator με χαλαγε ομως.
4. Σε διαφορα ρομποτικα συστηματα που θες να ξερεις που βρισκονται.
5. Σε αυτοκινητακια, αεροπλανα, drones κτλ που στηριζονται στο raspi ειδικα σε αυτα που πετανε εχει πολυ σημασια ο ελεχγος του υψομετρου.
Μερικα ειναι αυτα μπορω να σκεφτω και αλλα.
Αυτο με το τηλεφωνο καμια σχεση....το τηλεφωνο ειναι για να πας μια βολτα με το αμαξι ή με τα ποδια, αντε και για τρεξιμο, καμια σχεση με τις εφαρμογες που μπορεις να κανεις με raspi, πως θα το συνδιασεις?
Αλλα και παλι σου λενε αμα θες GPS βαλε μετα γιαυτο βγαζουν add ons! οπως ειπαμε δεν το χρειαζονται ολοι! οι αλλοι για να το πληρωνουν τσαμπα?
δεν θεωρειται must και δεν ειναι. Και εγω μετα την χρηση στο αμαξι δεν το ξαναδουλεψα απο τοτε.


Γιατί δεν ζήτησα να βάλει εκτοξευτήρα διαστημικού λεωφορείου. GPS ζήτησα να βάλουν για να επεκτείνουν το target group τους. Αν δεν καταλαβαίνεις για ποιο λόγο ένα GPS θα ήταν χρήσιμο, τότε προφανώς δεν έχεις καταλάbει την αγορά που απευθύνεται το Raspberry και τις ανάγκες που αναλαμβάνει να καλύψει, και περιορίζεσαι σε χρήσεις τύπου home cinema με Kodi.
Με την ίδια λογική, να μη βάλουν 40 GPIO γιατί ελάχιστοι θα χρειαστούν τόσες πολλές.

οπως απαντησα ακριβως παραπανω, ασχετο το GPIO με αυτο, οπως ειπα δεν χρειαζεται σε ολους σου λενε παρε και το module αμα το θες.
Αμα ηταν ετσι θα επρεπε να εχει τα παντα πανω με τεραστια αυξηση κοστους.
το GPS ειδικα ανεβαζει αρκετα το κοστος. Ποιο χρησιμα ειναι το bt και το wlan.
Τελος αν κρινω απο τις πλακετες addons gps που εχουν προφανως καταλαμβανει και καποιον χωρο αρκετο θα ελεγα σε μια τοση μικρη πλακετα!!! και δεν ξερω αν εχουν να τον διαθεσουν. Μην ξεχναμε πρεπει να εχει και εισοδο εξωτερικης κεραιας.
Παρολο που ειχαν βγαλει το zero για αυτους που το θελουν για δουλειες ποιο απλες να το πω? να μην πληρωνουν ασκοπα χρηματα, εκανε φτερα απο την αγορα και δεν προλαβα να παρω 2-3.....:down::twisted:

turboirc
12-09-16, 07:38
καλησπέρα, απειρες χρησεις μπορει να εχει!
θα πω μερικες ενδεικτικα.
1. Σε συστημα αυτοματου ποτισματος καταλαβαινει τις συντεταγμενες και το υψομετρο που εχει τοποθετηθει και ρυθμιζει αυτοματα ολες τις παραμετρους με χρηση και αλλων αισθητηρων.
Μαλιστα το ειχε φτιαξει Ελληνας φοιτητης!
2. Σε χρηση συστηματος GPS εντοπισμου σε αυτοκινητο. Βασικη χρηση και multimedia center αλλα μπορεις να βρεις που ειναι το αμαξι σου αμα στο κλεψουν, απλα του στελνεις ενα sms και σου λεει....
3. Σε χρηση συστηματων αυτοκινητου car multimedia center εχει και απειρα βιντεος στο youtube, κατι που ειχα κανει και εγω για λιγο καιρο μαλιστα, με χρηση ομως usb gps, το navit που ειναι το μοναδικο προγραμμα για navigator με χαλαγε ομως.
4. Σε διαφορα ρομποτικα συστηματα που θες να ξερεις που βρισκονται.
5. Σε αυτοκινητακια, αεροπλανα, drones κτλ που στηριζονται στο raspi ειδικα σε αυτα που πετανε εχει πολυ σημασια ο ελεχγος του υψομετρου.
Μερικα ειναι αυτα μπορω να σκεφτω και αλλα.
Αυτο με το τηλεφωνο καμια σχεση....το τηλεφωνο ειναι για να πας μια βολτα με το αμαξι ή με τα ποδια, αντε και για τρεξιμο, καμια σχεση με τις εφαρμογες που μπορεις να κανεις με raspi, πως θα το συνδιασεις?
Αλλα και παλι σου λενε αμα θες GPS βαλε μετα γιαυτο βγαζουν add ons! οπως ειπαμε δεν το χρειαζονται ολοι! οι αλλοι για να το πληρωνουν τσαμπα?
δεν θεωρειται must και δεν ειναι. Και εγω μετα την χρηση στο αμαξι δεν το ξαναδουλεψα απο τοτε.



οπως απαντησα ακριβως παραπανω, ασχετο το GPIO με αυτο, οπως ειπα δεν χρειαζεται σε ολους σου λενε παρε και το module αμα το θες.
Αμα ηταν ετσι θα επρεπε να εχει τα παντα πανω με τεραστια αυξηση κοστους.
το GPS ειδικα ανεβαζει αρκετα το κοστος. Ποιο χρησιμα ειναι το bt και το wlan.
Τελος αν κρινω απο τις πλακετες addons gps που εχουν προφανως καταλαμβανει και καποιον χωρο αρκετο θα ελεγα σε μια τοση μικρη πλακετα!!! και δεν ξερω αν εχουν να τον διαθεσουν. Μην ξεχναμε πρεπει να εχει και εισοδο εξωτερικης κεραιας.
Παρολο που ειχαν βγαλει το zero για αυτους που το θελουν για δουλειες ποιο απλες να το πω? να μην πληρωνουν ασκοπα χρηματα, εκανε φτερα απο την αγορα και δεν προλαβα να παρω 2-3.....:down::twisted:

1. Το υψομετρο των GPS ειναι συνηθως ανακριβες για τετοια χρηση.
2. Υπαρχουν dedicated συστηματα για αυτο με καρτα sim και φτηνοτερα.
3. Δεν το πιανω, θα παιζει το gps με το τι θες να βλεπεις; Που σκοπευεις να ταξιδευεις με το αυτοκινητο;
4-5 Τα συστηματα αυτα εχουν ηδη gps πανω τους.

Και στην τελικη υπαρχουν gps over usb, παιρνεις ενα τετοιο και τελος...

Nikiforos
12-09-16, 09:07
1. Το υψομετρο των GPS ειναι συνηθως ανακριβες για τετοια χρηση.
2. Υπαρχουν dedicated συστηματα για αυτο με καρτα sim και φτηνοτερα.
3. Δεν το πιανω, θα παιζει το gps με το τι θες να βλεπεις; Που σκοπευεις να ταξιδευεις με το αυτοκινητο;
4-5 Τα συστηματα αυτα εχουν ηδη gps πανω τους.
Και στην τελικη υπαρχουν gps over usb, παιρνεις ενα τετοιο και τελος...

καλημερα!
1. Οπως το εχω δει εγω στις δοκιμες μου μια χαρα ειναι το υψομετρο....
2. Δεν εχει σημασια, εννοειτε οτι καποιος το εχει το rasp απο πριν και θελει να το κανει εκει.
3. Τι θα πει τι θες να βλεπεις? μηπως πλοηγηση? σου ειπα το εχω κανει!!!!
απλα μετα εβαλα πηγη 7" 2din με win CE 6.0 και τωρα εχω το igo primo, για να βαλεις πλοηγηση πρεπει να ταξιδεψεις καπου????
και μεσα στην πολη ειναι απειρως χρησιμο! απλα το προγραμμα navit navigator ειναι για τα μπαζα και δεν εχει κατι αλλο για rasp.
4-5. Ναι αυτο εκανα πηρα gps usb και εκανα την δουλεια μου απλα τωρα δεν το χρειαζομαι σε καποια εφαρμογη, αλλα ηταν απο το ali και εκανε τσαμπα.

Δεν ειπα εγω οτι ειναι αναγκαιο το να εχει πανω του το raspi GPS! απλα λεω τι εφαρμογες μπορει να εχει!
δεν βλεπω κανεναν λογο να το πληρωνουν οσοι δεν το χρειαζονται που ειναι απειρως περισσοτεροι απο αυτους που θα το χρειαστουν!
οποιος το θελει παιρνει ή σε Usb οπως ειπες, ή καποιο add on πλακετα. Ετσι κι αλλιως εχει καποιο ογκο αμφιβαλλω πολυ αν θα χωρουσε να εχει και αυτο!

αυτο ομως λεει με τα 1000!!! https://www.adafruit.com/products/2885

@ ADSLgr.com All rights reserved.