PDA

Επιστροφή στο Forum : Zisto 4Mbit - Μήπως πρέπει να αναβαθμιστούμε?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

polo_cult
04-05-07, 14:13
Long story - short

Όσοι έχουμε Zisto, περάσαμε από διάφορες διακυμάνσεις και είμαστε πλέον σε ένα καλό επίπεδο από άποψη παροχής υπηρεσιών.

Δεδομένου ότι πλέον τα 4Mbit είναι πολύ λίγα μπροστά σε όσα κουτσά - στραβά δίνουν οι υπόλοιποι, δεδομένου επίσης ότι πληρώνουμε τα περισσότερα χρήματα από όλους τους άλλους, μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε να πιέζουμε την Tellas να μας δώσει το κάτι παραπάνω?

Ας μην λέω πολλά, παρακαλώ τα σχόλιά σας.

minovg
04-05-07, 14:23
Long story - short

Όσοι έχουμε Zisto, περάσαμε από διάφορες διακυμάνσεις και είμαστε πλέον σε ένα καλό επίπεδο από άποψη παροχής υπηρεσιών.

Δεδομένου ότι πλέον τα 4Mbit είναι πολύ λίγα μπροστά σε όσα κουτσά - στραβά δίνουν οι υπόλοιποι, δεδομένου επίσης ότι πληρώνουμε τα περισσότερα χρήματα από όλους τους άλλους, μήπως θα έπρεπε να αρχίσουμε να πιέζουμε την Tellas να μας δώσει το κάτι παραπάνω?

Ας μην λέω πολλά, παρακαλώ τα σχόλιά σας.
Το έχουμε πει και συμφωνώ. Επιβάλλεται αναβάθμιση και μέιωση των τιμών. Η Φορθνετ αυτό έκανε. Ξεκίνησε με 4Μβιτ και αυτή και αναβάθμισε δωρεάν στα 10. Η Τελλάς πού είναι, ΟΕΟ; Πότε θα απαντήσει;

polo_cult
04-05-07, 14:26
Και μη μου πείτε ότι αν γίνουμε 10 όλοι θα πήξει η Tellas κτλ, ας μας κάνεις 10 ή έστω 1Mbit u/l να δείξει ότι δεν μας έχει γραμμένους.

Άλλωστε και σε επίπεδο marketing να το δεις, ο άσχετος που ψάχνει νέα σύνδεση κοιτάει τα απόλυτα νούμερα των διαφημίσεων και σε όλα η Tellas είναι πίσω.

Πώς περιμένει να πιάσει νέους πελάτες? Ή μήπως αυτοί που έχει της φτάνουν?

Έχουμε αποδείξει ως forum ότι έχουμε δύναμη, ας φωνάξουμε όλοι μαζί μπας και πιέσουμε καμιά κατάσταση...

maksek
04-05-07, 14:29
Ρητορική η ερώτηση έτσι;

Το θέμα είναι ότι όσοι παιδεύονται εδώ και μήνες θα μας βρίζουν χοντρά εμάς που μιλάμε για αναβάθμιση!
Θέλω να πω, ας κοιτάξει σαν εταιρία να λύσει τα χίλια μύρια προβλήματα με τις ενεργοποιήσεις και τα προβλήματα των ενεργοποιημένων και μετά κοιτάμε και την αναβάθμιση....

polo_cult
04-05-07, 14:31
Αυτά τα περάσαμε κι εμείς και πλέον είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Προβλήματα σε αυτό τον τομέα έχουν όλοι οι πάροχοι και προέρχονται κυρίως από λάθος οργάνωση.

ermis333
04-05-07, 14:38
Θα το επαναλάβω τα 10Mbit είναι παντελώς άχρηστα για το 90% των συνδρομητών της Tellas, μια εταιρία δεν θα διαμορφώσει τα προϊόντα της σύμφωνα με τη δίψα για Mbits ορισμένων "ψώνιων" (και εγώ μέσα) που γράφουν στο ADSLgr.

Οι εταιρίες διαμορφώνουν πολιτική με βάση τις ανάγκες που εκείνες βλέπουν, σε συνδυασμό με την ανάγκη τους για την επίτευξη του μέγιστου δυνατού κέρδους, αυτήν τη στιγμή αυτό που πουλάει σαν τρελό είναι το Zisto telephone και όχι τα ADSL πακέτα.

Σίγουρα κάπως θα απαντήσει μετά τον ΟΤΕ, αλλά αν αποφασίσει να μπεί στο χωρό των Mbits θα δώσει 10-12Mbits.

Προσωπικά εγώ απλά θέλω να μειώσει τις τιμές, η 4Mbit με μία τιμή στα 35Ε (35-39Ε) θα έχει πολύ καλύτερη απόδοση/τιμή από την αντίστοιχη υπηρεσία στα 10-12Mbits που μόνο 65% των νοικοκυριών στις περιοχές με LLU Μπορεί να πιάσει αφού για τέτοιες ταχύτητες χρειάζεται να μένεις κοντά στο DSLAM Και να έχεις καλή γραμμή.

polo_cult
04-05-07, 14:46
Εμείς δεν χάνουμε κάτι με το να πιέσουμε. Έστω για μείωση της τιμής. 47€ είναι πολλά για τα 4mbit πλέον.

Και ΟΚ, το zisto hpone πουλάει σαν τρελό, γιατί να μην πουλήσει και το internet?

minovg
04-05-07, 14:49
Πώς περιμένει να πιάσει νέους πελάτες? Ή μήπως αυτοί που έχει της φτάνουν?

Έχουμε αποδείξει ως forum ότι έχουμε δύναμη, ας φωνάξουμε όλοι μαζί μπας και πιέσουμε καμιά κατάσταση...
Mα δε περιμένει να πιάσει νέους πελάτες. Προφανώς περιμένει να ενεργοποιήσει το τσούρμο των «εν αναμονή» και μόλις δει ότι δεν έχει πλέον σε αναμονή πολλούς πελάτες τότε θα αντιδράσει επικοινωνιακά.

Φαντάζεστε κανά 12/1 στα 35€; :worthy: Το θέμα είναι να κερδίσεις τις εντυπώσεις Ερμή. Και αυτό το χρονικό διάστημα η Τελλάς είναι η τελευταία σε αυτό τον τομέα. Άντε γιατί η καζούρα από τους φορθνετικούς ενεργοποιημένους (και όχι μόνο) δε παλεύεται. :p :oops:

JediMasterMANIAC
04-05-07, 16:45
προτερεοτητα της θα πρεπει να ειναι για την ωρα οι εν αναμονη κ οι ενεργοποιημενοι χρηστες... 1 μηνα απο τοτε που ενεργοποιηθηκα κ ακομα ιντερνετ δεν βλεπω με dialup μπαινω
εγω συμφωνω με τον ερμη οταν ξεκινησει ο ΟΤΕ τοτε θα πρεπει να κανει κινησει μεσα στον μηνα κ η τελλας

nrg_polini
04-05-07, 16:52
Άντε γιατί η καζούρα από τους φορθνετικούς ενεργοποιημένους (και όχι μόνο) δε παλεύεται. :p :oops:

:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

lepes
04-05-07, 16:57
εγω κατι εχω ακουσει οτι η αναβαθμιση ειναι στα σκαρια για 10...τωρα σιγουρα ειναι πολλα τα 10,εγω με τα 4 ειμαι μια χαρα αλλα γιατι να εχουν οι αλλοι 10 και εγω οχι?
ειμουνα τυχερος σχετικα γιατι περιμενα μονο 2 μηνες για ενεργοποιηση αλλα απο τοτε δεν εχω κανενα παραπονο.(αν και δεν μου αρεσε απο 1024 upload που πεσαμε στο 512).Μακαρι να γινουμε και εμεις 10 και να εχει πορτες ο Ποτες!!!

Gap
04-05-07, 18:16
Συμφωνώ με ermi και jedimaster ας λύσει πρώτα η τελλάς τα προβλήματα της που δεν είναι λίγα και ασήμαντα, τα 4 mbps να είναι πράγματι 4 και μετά ας κάνει αναβάθμιση ακόμα και στα 8.
Το νόημα είναι πρώτα να είναι αξιόπιστες 100% οι υπηρεσίες που παρέχει και μετά όλα τα άλλα. Τι να το κάνουμε αν πάει στα 10-12mbps και δεν πιάνει τα μισά ή να πέφτει η σύνδεση κάθε τρεις και λίγο....

liberostelios
04-05-07, 18:38
Κι εγώ είμαι της άποψης ότι τα 4Mbps είναι πάρα πολύ καλά από τη στιγμή που (όταν δουλεύει σωστά η γραμμή) έχεις 420-440KB/s ακατέβατα! Όταν δρομολογήθηκε το θέμα της ενεργοποίησής μου και μέχρι να δω τα 4Mbps στην πράξη ομολογώ ότι άρχισα να θέλω την αναβάθμιση. Αλλά τώρα που το "ζω" είναι πραγματικά πολύ καλύτερο να μείνουμε όπως είμαστε και να βελτιωθούν τα τεχνικά προβλήματα με τα disconnects και τους αποσυγχρονισμούς των DSL και των τηλεφώνων από οποιαδήποτε αναβάθμιση. Όχι με τη λογική του "μη χείρον, βέλτιστο" αλλά επειδή πραγματικά τα 4Mbps που είναι "γεμάτα" είναι υπέραρκετα για οποιαδήποτε δουλειά και τα 10Mbps είναι μια πολυτέλεια που δε θα προσφέρει και τίποτα φοβερό...

polo_cult
04-05-07, 19:03
Δηλαδή δεν σας χαλάει που πληρώνετε 47€/μήνα για 4Μbit???? Ok...

lepes
04-05-07, 19:14
εμενα προσωπικα οχι γιατι 4 μηνες τωρα μονο 2 φορες εχω μεινει χωρις τηλεφωνο (τη μια 30 ωρα και την αλλη 2 ωρες) και μια φορα χωρις νετ(4ωρες).
Κατα τα αλλα ολα ειναι ρολοι και σε σχεση με αυτα που εδινα πριν στον Ποτε και σε provider τα 97 ειναι μια χαρα!!!

DiM
04-05-07, 20:17
Θα το επαναλάβω τα 10Mbit είναι παντελώς άχρηστα για το 90% των συνδρομητών της Tellas, μια εταιρία δεν θα διαμορφώσει τα προϊόντα της σύμφωνα με τη δίψα για Mbits ορισμένων "ψώνιων" (και εγώ μέσα) που γράφουν στο ADSLgr.

Οποτε σου ξαναλέω φιλε μου δεν έχει να φοβάται τίποτα αφού μας είναι παντελώς άχρηστα ας τα δώσει όπως κάνανε και οι άλλες εταιρίες :p :whistle:



Οι εταιρίες διαμορφώνουν πολιτική με βάση τις ανάγκες που εκείνες βλέπουν, σε συνδυασμό με την ανάγκη τους για την επίτευξη του μέγιστου δυνατού κέρδους, αυτήν τη στιγμή αυτό που πουλάει σαν τρελό είναι το Zisto telephone και όχι τα ADSL πακέτα.


Αυτή την στιγμή το βασικό πακέτο είναι το πιο ακριβό τις αγοράς. Μέχρι και το απλό μονο dsl είναι ακριβότερο από τις forthnet κατά 5 euro και η forthnet δίνει 10/1. Η πολιτική της φαντάζομαι είναι και να κόψει παντελούς είδους διαφημίσεις πλέον γιατί ήδη έχει κατακλυστεί από διαφημίσεις άλλων εταιριών που δίνουν περισσότερα και φτηνότερα το ίδιο προϊόν.



Σίγουρα κάπως θα απαντήσει μετά τον ΟΤΕ, αλλά αν αποφασίσει να μπεί στο χωρό των Mbits θα δώσει 10-12Mbits.


Βέβαιος φιλε μου εάν θέλει να μπει δυναμικά στο παιχνίδι και να τους χτυπήσει θα δώσει 12ΜBits οποτε τους βγαίνει από πάνω αλλα και εκεί θα πρέπει να μείωση την τιμή.



Προσωπικά εγώ απλά θέλω να μειώσει τις τιμές, η 4Mbit με μία τιμή στα 35Ε (35-39Ε) θα έχει πολύ καλύτερη απόδοση/τιμή από την αντίστοιχη υπηρεσία στα 10-12Mbits που μόνο 65% των νοικοκυριών στις περιοχές με LLU Μπορεί να πιάσει αφού για τέτοιες ταχύτητες χρειάζεται να μένεις κοντά στο DSLAM Και να έχεις καλή γραμμή.

Εσύ πας φαντάρος εξάλλου οποτε τι να την κανεις την dsl ehehe :p Θα συμφωνήσω με τις τιμές που λες αλλα όχι για τα 4Mbits αλλα για τα 10-12Mbits. Mε αυτήν την τιμή των 35-39 euro οι άλλοι δίνουν το ίδιο προϊόν.
Εγώ πάντως πιστεύω πως τα 8-10Mbits μπορούν να τα πιάσουν το 80-90% ανετότατα στις περισσότερες περιοχές. Το πρόβλημα αρχίζει κατά την άποψη μου για πάνω από 10Mbits.


Πιστεύω ότι μας διαβάζουν στην τελλας τα πιο ψηλά κεφαλια γιατί θέλουν να βλέπουν την άποψη του κόσμου. Με τα απανωτά posts που έχουμε κάνει νομίζω έχουν πάρει το μήνυμα και από εμάς και από την αγορά. Κερατσίνι έχω 4 επιλογές πλέον, οι 3 μου δίνουν σίγουρα 10/1 και πιο φτηνά. :whistle:

petrogazz
04-05-07, 20:21
Το ράλι το ΜΒit είναι κατά την άποψή μου βλακεία. Nα φανταστείτε ότι έκανα αίτηση για 2play και όταν (με το καλό) ενεργοποιηθεί θα δω πως πάει και αν έχω περίεργα νούμερα (αν και δεν είμαι μακριά από το dslam) θα ζητήσω να με κλειδώσουν στα 8Μbit περίπου για είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω προβλήματα. Στο κάτω κάτω δεν τα χρειάζομαι τα 10, απλά θέλω να έχω σταθερή γραμμή κι ας είναι και 4. Η tellas έχει μείνει πίσω από άποψη τιμής, γι'αυτό και μόνο εγώ τουλάχισστον προτίμησα forthnet, όχι για τα Μbit.

turboirc
04-05-07, 20:25
Η τελλας αν ειναι να χτυπήσει κάπου, θα είναι στα κινητά τηλέφωνα σε συνεργασία με την ΤΙΜ.
Το να πάει τα 4mbps στα ΕΩΣ 10 - 20 - 30 - 40 , δεν είναι χρήσιμο παρα σε ελάχιστους.

Spanos
04-05-07, 20:37
Φυσικά και πρέπει να αναβαθμιστούμε (απαντάω στην ερώτηση του θέματος).

Σε λίγο θα καταντήσουμε να έχουμε μικρότερη ταχύτητα και απο τον ΟΤΕ. Μην ξεχνάμε οτι φύγαμε απο τον ΟΤΕ και πήγαμε στην Τελλάς για να έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες ADSL σε καλύτερες τιμές.

Αν φτάσουμε στο σημείο η Τελλάς να δίνει μικρότερη ταχύτητα απο τον ΟΤΕ που έχει εκατοντάδες χιλιάδες συνδρομητές, τότε να πάμε να πέσουμε το το γκρεμό όλοι μαζί. Μην ξεχνάμε και την ταλαιπωρία που υποστήκαμε μέχρι να ενεργοποιηθούμε.

Όσο για το αν θα βγάλει πακέτο με την ΤΙΜ, σιγά μην πάμε και το κινητό τηλέφωνο σε αυτούς. Να μείνουμε τώρα και κάνα πεντάμηνο χωρίς κινητό....

polo_cult
04-05-07, 20:41
...Όσο για το αν θα βγάλει πακέτο με την ΤΙΜ, σιγά μην πάμε και το κινητό τηλέφωνο σε αυτούς. Να μείνουμε τώρα και κάνα πεντάμηνο χωρίς κινητό....

Χαχα, έγραψες!

turboirc
04-05-07, 20:42
Οχι δεν φύγαμε μόνο για αυτό.

Φύγαμε για να γλυτώσουμε την μιζέρια και τις ύποπτες χρεώσεις , τις ανεξέλεγτες αυξήσεις, και όλα αυτά που τραβήξαμε δεκαετίες με τον ΟΤΕ, έχοντας ένα αξιόπιστο και unlimited σταθερό τηλέφωνο.

Τι θα τα κάνεις τα 10 Mbps ? Εγω θα προτιμούσα να πάει το upload στο 2, να δίνει ένα αξιοπιστο 4 άντε 8 Mbps, και όταν έλεγα για την ΤΙΜ δεν εννοούσα ότι θα αλλάξεις τηλέφωνο κινητό, εννοούσα ότι θα βγάλει πακέτο για φτηνότερες κλήσεις (ή δωρεαν ?) στα κινητά τηλέφωνα.

geo7
04-05-07, 21:15
Eγω δεν ειμαι πελατης της Τελλας, οποτε θεωρητικα δεν θα πρεπε να με ενδιαφερει το θεμα και μαλλον δεν δικαιουμαι να πω τη γνωμη μου...:oops:


Ελα ομως που σκοπευω να ειμαι μελλοντικος πελατης της σε μια απ' τις δυο γραμμες μου :p
Οποτε θα την πω!! :twisted:

@Ermis & turboirc
Aν σε σας ειναι "αχρηστα" τα 10μβιτ, δεν σημαινει οτι ειναι και στους υπολοιπους...(αληθεια Ερμη αυτο το "90% δεν τα χρειαζεται" απο ποια ακριβως ερευνα προκυπτει?)
Και για να μπαινει στη διαδικασια μεχρι και ο πΟΤΕ να δωσει πανω απο 4μβιτ...μαλλον ολο και καποια "χρησιμοτητα" θα υπαρχει ;)
Οσον αφορα turboirc το upload στα 2μβιτ δεν νομιζω κανενας συνδρομητης της να της παραπονεθει αν το κανει :p

polo_cult
04-05-07, 21:21
Έστω και 1MBit, ε φανταστική κυρία Tellas? Κούλανε τους όλους όσους δίνουν 10άρες δίνοντάς μας παραπάνω upload...

Dr.CHaNaS
04-05-07, 21:54
Με ενα 4/1 που να δουλευει σταθερα και χωρις "σφουγγαρακι" θα ημουν πανευτυχισμενος. Προτιμω το σταθερο και σιγουρο παρα τα 100 Mbit μεχρι το DSLAM.

my8os
05-05-07, 00:04
Μακάρι να ήταν 4Mbps... σε μένα είναι <3Μbps. Παρόλα αυτά εγώ προτιμώ να φροντίσει να φθηνήνει το υπάρχον πακέτο μιας και δεν είμαι power-user του adsl παρά να μου δώσει παραπάνω Mbps. Το ιδανικό βέβαια είναι να συμβούν και τα δυο.

Το μάρκετινγκ είναι πολύ σημαντικό για μια εταιρεία και είμαι σίγουρος ότι και η Τελλάς εργάζεται να βγάλει σύντομα ανταγωνιστικό πακέτο (στα χαρτιά τουλάχιστον) ώστε να προσελκύσει πελάτες και να μη χάσει τους υπάρχοντες.

petrogazz
05-05-07, 01:18
Με ενα 4/1 που να δουλευει σταθερα και χωρις "σφουγγαρακι" θα ημουν πανευτυχισμενος. :rofl:

nrg_polini
05-05-07, 01:58
Θα το επαναλάβω τα 10Mbit είναι παντελώς άχρηστα για το 90% των συνδρομητών της Tellas, μια εταιρία δεν θα διαμορφώσει τα προϊόντα της σύμφωνα με τη δίψα για Mbits ορισμένων "ψώνιων" (και εγώ μέσα) που γράφουν στο ADSLgr.


Αυτο το σκεφτηκες καλα για να το γραψεις ; :rtfm:

No-Name
05-05-07, 02:13
Με αυτη τη λογική του ermi έπρεπε όλη η Ευρώπη να πάιζει με 4άρα.....τι τα θέλουμε τα 10 τα 20,24 κτλ
Καλά που κάνει ο ΟΤΕ και δινει 2 λοιπόν.

Α ρε τι ιδέες είναι αυτες.....

Gordito
05-05-07, 02:25
Με αυτη τη λογική του ermi έπρεπε όλη η Ευρώπη να πάιζει με 4άρα.....τι τα θέλουμε τα 10 τα 20,24 κτλ
Καλά που κάνει ο ΟΤΕ και δινει 2 λοιπόν.

Α ρε τι ιδέες είναι αυτες.....

Για τις δικες σου αναφερεσαι?
Εδω ρε δεν εχουμε ακομα ενεργοποιηθει οι 4ρηδες και μου θελετε 8ρες και 12ρες?

1)Και 8 και 12 να το κανει παλι στην ουσια 4 θα ειναι αν ενεργοποιηθουν ολοι.Αντε λιγο παραπανω.
2)Ας στρωσουν οι 4ρες και μετα κοιταμε τα παραπανω. Πρωτα περπαταμε και μετα τρεχουμε.
Αν παμε κατευθειαν να τρεξουμε δεν θα κινηθουμε καθολου;)
3)Την Tellas δεν την παιρνει να δωσει 12ρες και να χαλασει και αλλο το ονομα της. Ενα απο τα θετικα που εχει ειναι οτι οι 4ρες ειναι οντως 4ρες. Αν χαθει και αυτο ποιος να παει εκει μετα?
Καλα τα λεει ο ermis,μακαρι ολοι να μην σκεφτοντουσαν παρορμητικα και γιγαμπιτικά
Για απλο download μια χαρα ειναι η 4ρα το επομενο βημα ειναι η τηλεοραση.;)

No-Name
05-05-07, 02:29
Να φροντίσει να αναβαθμιστεί εαν θέλει,επειδή δηλαδή η Τελλάς δεν μπορεί θα πρέπει να γίνει δικό μου πρόβλημα και να μην μπορώ να "απαιτήσω" παραπάνω mbps????

Διότι τώρα μιλάμε για ανεπάρκεια δικτύου και όχι υπερκαταναλωτισμό.

Gordito
05-05-07, 02:34
Να φροντίσει να αναβαθμιστεί εαν θέλει,επειδή δηλαδή η Τελλάς δεν μπορεί θα πρέπει να γίνει δικό μου πρόβλημα και να μην μπορώ να "απαιτήσω" παραπάνω mbps????

Διότι τώρα μιλάμε για ανεπάρκεια δικτύου και όχι υπερκαταναλωτισμό.
Tι ταχυτητα ειχες περυσι τετοιο καιρο? αντε να ειχες 1 ΜΒΙΤ. Με τι "θρασος" λοιπον ζητας 12 φετος?
Εγω προτιμβ μια σωστη 4ρα φετος,μια σωστη 12ρα του χρονυο και μια τελεια tv (καλυτερη απο του σαλονιου) σε 2 χρονια. Αν ομως πανε οι εταιριες να δωσουν κατευθειαν τηλεοραση τοτε στον αλλο δε θα δουλευει το τηλ/ο αλλος θα εχει χαλια ταχυτητες/ο τριτος δεν θα συνδεεται καθολου.;)

No-Name
05-05-07, 02:36
Θα σου πώ με τι θράσσος.

Με το θράσσος που ήρθε η Τελλάς εδωσε τα 4 η 4net τα 10 (η vivodi 10 δίνει άσε τι βλακείες λέει για 20) έτσι και εγώ απαιτώ.:)

Εντάξει δεν σου λέω να δώσει 12 τουλάχιστον μια 8άρα πρέπει εδώ θα δόσει ο ΟΤΕ σε ελάχιστο καιρό:p

Gordito
05-05-07, 02:42
Θα σου πώ με τι θράσσος.

Με το θράσσος που ήρθε η Τελλάς εδωσε τα 4 η 4net τα 10 (η vivodi 10 δίνει άσε τι βλακείες λέει για 20) έτσι και εγώ απαιτώ.:)

Εντάξει δεν σου λέω να δώσει 12 τουλάχιστον μια 8άρα πρέπει εδώ θα δόσει ο ΟΤΕ σε ελάχιστο καιρό:p
Ακουω Forthnet και αφριζω .
1)Ποσες συνδεσεις κανανε αυτοι το καλοκαιρι με τάχα-μου εξτρα διπλασιασμο σε ιδιοκτητο δικτυο? Πολλες....
2)Σε ποσες περιοχες παραπληροφορουσαν συστηματικα για το χρονο παραδοσης δικων της γραμμων? Οταν τον Σεπτεμβρη μου εταζε ιδιοκτητο την 1/12 και μετα μαεστρικα το πηγαινε 15 μερες πισω μολις πλησιαζε ο υποτιθεμενος χρονος παραδοσης? Τελικα μολις πριν 3-4 βδομαδες εδωσε full llu.
3)Ακομα και τωρα ταζει 2play σε περιοχες που δεν ειναι καλυμενες.

Μιλαμε δηλαδη για τετοιους ανθρωπους. Δεν θα πηγαινα σε αυτους ακομα και 40 ΜBPS να μου δινανε αυριο το πρωι.
Το 4 της Τελλας ηταν λογικο αφου το ανωτερο μεχρι τοτε ηταν το 2.
Αλλα η συγκεκριμενη εταιρια εχω την εντυπωση οτι κυνηγηθηκε περισσοτερο απο τις αλλες με τις γνωστες καθυστερησεις ΟΤΕ(αλλη λερα.)
Αν ημασταν σωστοι καταναλωτες και δεν τρεχαμε πισω απο τα mbps θα ειχαμε καλυτερη μοιρα.

fernandes
05-05-07, 02:43
Καλά ας την δώσει πρώτα ο ΟΤΕ, ας είναι 8αρα, και μετά το συζητάμε...:)

No-Name
05-05-07, 02:45
Σε ότι αφορά τη 4νετ συμφωνώ με όλα τα παραπάνω που λές.

Σχετικά με την Τελλάς και για να ειμαστε Ον τόπικ.....δυστυχώς αν δεν κάνει κάτι νομίζω θα πετάξει το πουλάκι.

Να ανοίξουμε και μια δημοσκόπηση να λέει πόσοι θα τη κάνετε εαν δεν δώσει πάνω από 4 σε διάστημα 4 μήνων....

Αφού είναι γοητευτικά τα mbps πώς να τα αποφύγουμε?
Η τεχνολογία τρέχει εμεις να καθόμαστε και να τη κοιτάμε μέχρι να χαθεί από το οπτικό πεδίο?Ε δεν λέει

Καλά ας την δώσει πρώτα ο ΟΤΕ, ας είναι 8αρα, και μετά το συζητάμε...
όταν δώσει μην κλαίτε :p

cakavera
05-05-07, 02:47
Εντάξει δεν σου λέω να δώσει 12 τουλάχιστον μια 8άρα πρέπει


Αυτο που ΠΡΕΠΕΙ ειναι να ριξει τις τιμες και γρηγορα μαλιστα.Οσο για την ταχυτητα προς το παρον πιστευω καλα εινα και τα 4.
Δεν λεω οτι θα με χαλαγανε και τα 8 αλλα προτιμω 4 και σταθερα.

No-Name
05-05-07, 02:48
Γιατι να μην προτιμάς 8 και σταθερά?Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω?

Gordito
05-05-07, 02:54
Σε ότι αφορά τη 4νετ συμφωνώ με όλα τα παραπάνω που λές.

Σχετικά με την Τελλάς και για να ειμαστε Ον τόπικ.....δυστυχώς αν δεν κάνει κάτι νομίζω θα πετάξει το πουλάκι.

Να ανοίξουμε και μια δημοσκόπηση να λέει πόσοι θα τη κάνετε εαν δεν δώσει πάνω από 4 σε διάστημα 4 μήνων....

Κοιτα παιζει ρολο και η τιμη και τι ζηταει ο καθενας.
Ας πουμε εγω προσωπικα θελω ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ γραμμη και να πιανει αυτα που υποσχεται.
Τωρα εχω ξεμεινει με 768 που ειναι ομως αριστη.Μονο το γνωστο προβλημα με το authentication failure με ταλανιζει αλλα οπου ναναι ερχεται και το ZISTO.
Αν λοιπον μου δωσει τα 4 MBPS και εχω καλες ταχυτητες/pings/και καθολου αποσυνδεσεις δεν με νοιαζουν τα παραπανω.
Το επομενο βημα ειναι η τηλεοραση. Προσωπικα θα με ενδιαφερει οτα νεχει αρχισει η ποιοτητα και γινει εφαμιλλη/καλυτερη αυτης που εχω τωρα απο την κεραια. Αλλιως τι να το κανω να εχω χειροτερη ποιοτητα? Δεν λεει.

Θα κατσω λοιπον αν ειναι ΑΡΙΣΤΗ η γραμμη τον 1 χρονο που εχω υπογραψει.



Γιατι να μην προτιμάς 8 και σταθερά?Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω?

Μπορεις να εγγυηθεις οτι θα ειναι σταθερα τα 8Mbps? Και γιατι δεν ηταν σταθερα τα 512 kbps περυσι? Τοσο πολυ bandwidth αγορασαν οι εταιριες σε 1 χρονο?

cakavera
05-05-07, 03:01
Γιατι να μην προτιμάς 8 και σταθερά?Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω?

Αν ειναι σταθερα τοτε μαλιστα.Επειδη ομως βλεπω οτι οσο ανεβαινουν οι ταχυτητες τοσο πιο πολλα προβληματα δημιουργουνται σε αρκετους γι'αυτο ειπα οτι προτιμω 4 και σταθερα.

ermis333
05-05-07, 03:06
Γιατι να μην προτιμάς 8 και σταθερά?Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω?

Γιατί κανένας δεν μπορεί να δώσει 8 σταθερά, αν πρόσεξες η NTL στην Αγγλία, μετά από 3GB κατέβασμα σε ρίχνει στα 5Mbits!!!!!

4Mbits σταθερά ή 10Μbits με διακυμάνσεις εγώ προσωπικά προτιμώ το 1ο αλλά με 35Ε και όχι 47Ε που μου ζητάνε τώρα.


Μη ψαρώνετε από τα πολλά Μbits, θα το δείτε όταν ενεργοποιηθούν και άλλοι. Τα 10Mbits+ θα φέρουν και QoS, TS και άλλα, δείτε στο εξωτερικό χαζοί είναι;;;;

Αυτήν τη στιγμή η Tellas έχει το καλύτερο δίκτυο κορμού για εναλλακτικό (και ο ΟΤΕ εν μέρει το έχει παραδεχτεί) , οι τεχνικοί δικτυων (της Tellas) υποστηρίζουν και χαίρονται (off the record) ότι η Tellas ίσως είναι η μόνη εταιρεία που δίνει και θα μπορεί να δίνει σχεδόν εγγυημένα 4Mbit, αντέχοντας πάρα πολλές ενεργοποιήσεις.

Ας ρίξει την τιμή και όλα θα είναι καλά, ας δίνει η Tellas 4Mbits σταθερά και τσάμπα τηλ. με 35Ε το μήνα και αφήστε τους Mbiτάδες να πάνε σε άλλους ISP.

ΥΓ. Α και κάτι άλλο ο ΟΤΕ ακόμα και για την 8άρα εγγυάται συγχρονισμό στα 4Mbits και όχι στα 8!!!! Μου το είπανε οπότε δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλωστε σε λίγες μέρες θα ανακοινωθούν τα του ΟΤΕ, εγώ όμως θα είμαι φανταράκι.....

nrg_polini
05-05-07, 03:10
Γιατί κανένας δεν μπορεί να δώσει 8 σταθερά, αν πρόσεξες η NTL στην Αγγλία, μετά από 3GB κατέβασμα σε ρίχνει στα 5Mbits!!!!!

3GB download σε ενα συγκεκριμενο 8ωρο οχι 24/7 ;)



4Mbits σταθερά ή 10Μbits με διακυμάνσεις εγώ προσωπικά προτιμώ το 1ο αλλά με 35Ε και όχι 47Ε που μου ζητάνε τώρα.

Απ'οτι βλεπω μια χαρα σταθεροτατα ειναι τα 10 της φορθνετ, οπως και να εχει ομως δυσκολα θα πεσει κατω απο 4. Αν εσενα σε ικανοποιει να δινεις παραπανω χρηματα για 1/2 ταχυτητα δε μου πεφτει λογος.

No-Name
05-05-07, 03:10
Επειδή μου μιλάς για ευρυζωνικά ανεπτυγμένες χώρες δεν είδα κάποιο κόψιμο στη Γαλλία με τη FREE και 24mbps.Κάθε μέρα κατέβαζα πάνω από 10gbps.....

άστο ρε συ ερμή προσωπικά δεν πείθομαι απο τέτοια.(δεν σε αμφισβητώ)Αν είναι να έρθει ts κτλ θα έρθει.
Λές και η HOL που το είχε έδινε 8 και 10mbps....

(Και καλή δύναμη για τις 7/5 εύχομαι :oneup: )

turboirc
05-05-07, 11:06
ΥΓ. Α και κάτι άλλο ο ΟΤΕ ακόμα και για την 8άρα εγγυάται συγχρονισμό στα 4Mbits και όχι στα 8!!!! Μου το είπανε οπότε δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, αλλωστε σε λίγες μέρες θα ανακοινωθούν τα του ΟΤΕ, εγώ όμως θα είμαι φανταράκι.....

Θα πήξεις κ$#%$ψαρο , ιδίως επειδή εκεί που θα πας δε θα έχει ζίστο !!:rofl:

my8os
05-05-07, 11:15
οι τεχνικοί δικτυων (της Tellas) υποστηρίζουν και χαίρονται (off the record) ότι η Tellas ίσως είναι η μόνη εταιρεία που δίνει και θα μπορεί να δίνει σχεδόν εγγυημένα 4Mbit, αντέχοντας πάρα πολλές ενεργοποιήσεις.


Εγώ ως γκαντέμης ανήκω στο 'σχεδόν'. Speedtest με 4net δίνει 2,6Mbps και ftp από ΕΜΠ δίνει 3Mbps... :down:
Πρέπει να το ψάξω το θέμα με τους τεχνικούς γιατί η καλωδίωση στο σπίτι πιστεύω είναι εντάξει.

tzitziras
05-05-07, 11:22
Εγώ συμφωνώ με κάποιους που προτιμούν άμεση αναβάθμιση του upload (τουλάχιστον σε 1 Mbps). Αλήθεια, η Forthnet και οι άλλοι πάροχοι, τι upload δίνουν;

polo_cult
05-05-07, 11:27
512kbps

nibbler
05-05-07, 16:06
Ρε παιδιά..Εδώ και 5 μέρες που μου ενεργοποιήθηκε το zisto προσπαθώ εναγωνίως να καλύψω τα 3.5 (πραγματικά) Μbits που δίνει και δεν μπορώ να τα καταφέρω παρά ελάχιστες στιγμές ....
Απλά έχουμε γίνει μανιακοί με τα Μbps γιατι κι εγώ ακούω για 10 και τρελλαίνομαι.

JediMasterMANIAC
05-05-07, 17:11
Ρε παιδιά..Εδώ και 5 μέρες που μου ενεργοποιήθηκε το zisto προσπαθώ εναγωνίως να καλύψω τα 3.5 (πραγματικά) Μbits που δίνει και δεν μπορώ να τα καταφέρω παρά ελάχιστες στιγμές ....
Απλά έχουμε γίνει μανιακοί με τα Μbps γιατι κι εγώ ακούω για 10 και τρελλαίνομαι.

αλλοι που εχουμε (εγω τουλαχιστον) εδω κ ενα μηνα κ ακομα ιντερνετ δεν βλεπω ... τι 4 τι 3 ; 0 mpbs βλεπω.
αντε κατι γινεται με την dialup αναβαθμιση θα αργησει σιγουρα να γινει κανα διμηνο
καθως να λεμε την αληθεια ... πιστευω οτι η πλεοψηφια τηλεφνο+ιντερνετ εχει αρκετα προβληματα + τους εν αναμονη προς ενεργοποιηση
φανταζεσαι την κατασταση με μια αναβαθμιση της υπηρεσιας αυτην την στιγμη μεσα στον μηνα;
θα γινει κ χειροτερη η κατασταση
ενας φιλος δεν εχει καν ΤΗΛΕΦΩΝΟ απο την μερα που ενεργοποιηθηκε....

liberostelios
05-05-07, 20:28
Γιατί πρέπει να στεκόμαστε στα νούμερα! Κανένας δεν είπε ότι τα 10 είναι χειρότερα από τα 4 αλλά καλό είναι να δούμε πρώτα να επιλύονται τα βασικά προβλήματα (disconnections, κοψίματα τηλ. κλπ.) και μετά να ζητάμε τα περισσότερα! Άλλωστε, η μόνη περίπτωση να χρειάζεσαι τα παραπάνω Mbps είναι να κατεβάζεις με Torrents κλπ., που και πάλι τα 4 είναι υπέραρκετα αν κατεβάζεις που και που... Μην είμαστε υπερβολικοί!

digenis
05-05-07, 21:21
οντως παιδια πρεπει να αναβαθμιστουμε λιαν συντομος.Για να δουμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.