PDA

Επιστροφή στο Forum : Έβαλαν οπτική ίνα βάλανε καινούριο kv passive κουτί αλλά η οπτική ίνα άπλα περνάει από δίπλα.



nakedl2
10-09-16, 18:00
Στην Κλεάνθους στο ηράκλειο κρητης φαρδυναν τον δρόμο και βάλανε καινούργιο κουτί και οπτικές ίνες.
Κάνανε τόση ζημιά στο οδόστρωμα για το τίποτα.
Φυσικά αντί να φτιάξουν κάτι μόνο ζημίες κάνανε αφού από τα 10,5-11 snr και 29,5-30 το attenution πήγαμε στο 6-7,9 snr & 31+attenuation το modem router asus AC68U αγανακτα να κρατήσει τη σύνδεση στα 12mbps δλδ -1.5mbps κάτω από πριν.
Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και μου είπε οτι η οπτική ίνα απλά περνάει απέξω από το κουτί και οτι αυτό το πρόβλημα δεν είναι απο αυτούς αλλά απο τη σύνδεση του σπιτιού μου.Φυσικα και απλά ειναι ψέμα αφού απο τη κεντρική αλλα και τις αλλες τηλ πρίζες ειχα 12,5+mbps σταθερά και τα ιδια snr/attenuation επίσης άγραφε το δικό του μηχάνημα απο το κουτι εξω απο το σπιτι 6.9snr 14.4mbps και στο σπιτι το modem 7,9σνρ 11.8mbps στο attenuation απ εξω 26,8 και μεσα 30.
Και φυσικά δεν είμαι ο μόνος που εχει το πρόβλημα μετα την αλλαγή του passive kv.
Τι να κάνω να παω να ξηλώσω το καινούργιο κουτί η απλα να τους βριζω καθε μερα στο τηλ.

rc31
10-09-16, 18:31
Πέρα από να τους βρίζεις δεν μπορείς νόμιμα να κάνεις κάτι άλλο αφού βάση της σύμβασης που έχεις δεν έχουν υποχρεωση να σου παρέχουν Internet σε σε συγκεκριμένη ταχύτητα αλλά απλώς να σου παρέχουν

nakedl2
10-09-16, 19:57
εννοείται οτι δεν βρίζω ΑΚΟΜΑ αλλά θα τους πρήζω κάθε μέρα αλλά είναι άθλιοι και θέλουν και vectoring
Και ποιος νοήμων επενδυτής/άνθρωπος θα έδινε τόσα χρήματα ΚΑΙ θα κατέστρεφε δημοσιά περιουσία* για το τίποτα.

*καταστροφή του οδοστρώματος και με το γνωστό μπάλωμα.

emeliss
10-09-16, 20:23
Βασικά είσαι τυχερός. Έπρεπε απλά να τους ρωτήσεις πότε θα δώσουν εμπορικά την καμπίνα. Αν δεν έβαλαν καμπίνα με VDSL τότε οι εργασίες δεν έχουν καμία σχέση με τον συγχρονισμό σου.

nakedl2
11-09-16, 02:06
έβαλαν καινούργια passive kv οχι vdsl αλλα η οπτικη απλα περνάει μπροστά της απ οτι λεει ο τεχνικος του οτε που ειδε το κουτι και τα καλωδια μεσα και εξω απο το σπιτι μου.
Φυσικα εχει σχεσει με τις εργασιες γιατι απο την μερα που συνδεσαν το νεο κουτι εχω το προβλημα.

πριν λιγους μηνες(βλεπε ημερομηνία κατω δεξια)
174346

και σημερα

174347

Πριν την αλλαγή της καμπίνας με το fast path πηγαινε καλύτερα και μου την είχαν ξεκλειδώσει.

emeliss
11-09-16, 07:59
Από interleaved είσαι σε fastpath, εσυ το ζήτησες; Μέσα σε 8 μήνες έχουν γίνει πολλές αλλαγές συνδρομητών και όλες επηρεάζουν (θετικά ή αρνητικά). Γύρνα ξανά σε interleaved και ξαναβλέπεις το SNR margin. Ένα και δυο Mbit συγχρονισμού σε αυτή την απόσταση δεν είναι θέμα συζήτησης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.