PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε συζητήσεις με τις AMD και Nvidia για απόκτηση τεχνολογίας ανάπτυξης GPU βρίσκεται η Samsung



nnn
12-09-16, 17:54
Σύμφωνα με πληροφορίες του Sam Mobile, η Samsung βρίσκεται σε προκαταρτικές συζητήσεις με τις AMD και Nvidia, για την απόκτηση
174380άδειας χρήσης τεχνολογίας για την ανάπτυξη GPU.

Η Samsung χρησιμοποιεί τις GPU της Mali -τεχνολογίας ARM- μαζί με τους δικούς της Exynos επεξεργαστές, αλλά φαίνεται πως έχει σαν στόχο την "εσωτερική" ανάπτυξη γραφικών υποσυστημάτων για τις συσκευές της, βάζοντας τέλος στο outsourcing και μειώνοντας τα κόστη.

Από το 2014 υπήρχαν φήμες πως η Samsung προσλάμβανε μηχανικούς από τις AMD, Nvidia και Intel για την επιτάχυνση της ανάπτυξης μιας δικής της GPU, κάτι που δεν έγινε όμως δυνατό.



Πηγή : Digital Trends (http://www.digitaltrends.com/computing/samsung-is-in-talks-to-license-gpu-tech-from-nvidia-or-amd/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter)

PopManiac
12-09-16, 19:34
Να το γράψω και να κάνω συσχετισμούς με τα πρόσφατα κατορθώματα της Sammy, να μην το γράψω - να το γράψω, να μην το γράψω :p

A_gamer
12-09-16, 20:00
Να το γράψω και να κάνω συσχετισμούς με τα πρόσφατα κατορθώματα της Sammy, να μην το γράψω - να το γράψω, να μην το γράψω :p

Με τη Varta κάνει συζητήσεις; :hmm:

Σε βγάζω από το δίλημμα. :twisted:

mobinmob
12-09-16, 21:11
Η Samsung στους Exynos χρησιμοποιεί CPU cores της ARM και GPU cores της ίδιας εταιρείας. Φέτος για πρώτη φορά εμφάνισε δικό της CPU core, ακολουθώντας τις Apple και Qualcomm. Αν καταφέρει να έχει και δικής της σκεδίασης GPU θα είναι ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Δεν νομίζω πως το κάνει για να αποφύγει έξοδα λόγω outsoursing, καθώς είναι από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές, ούτε για μείωση των εξόδων αδειοδότησης - αν βασιστεί στην σχεδίαση άλλου core (πολύ πιθανό) θα της κοστίσει περισσότερο. Το πιο πιθανό είναι πως προσπαθεί να διαφοροποιήσει σημαντικά τα SoCs της (τουλάχιστον τα high-end) από τους περισσότερους κατασκευαστές που βασίζονται αποκλειστικά στις σχεδιάσεις της ARM και της PowerVR.

psolord
12-09-16, 22:53
Γιατι δεν αγοραζει την AMD να τελειωνουμε?

(ειδατε ποσο large ειμαι? :tooth)

Artemius
12-09-16, 23:24
Γιατι δεν αγοραζει την AMD να τελειωνουμε?

(ειδατε ποσο large ειμαι? :tooth)


μη το γέλας. είναι η μόνη σίγουρη λύση για εγγυημένο ανταγωνισμό και πρόοδο της τεχνολογίας στον χώρο του GPU. αλλά δε νομίζω να ενδιαφέρεται η Samsung.

τέλοσπάντων σε κάτι τέτοια,licensing κτλ. , η AMD είναι μανούλα, στο φινάλε όπως έχει δείξει η AMD δεν την ενδιαφέρει να βγάλει από την μύγα ξίγκι,αλλά το να κυκλοφορεί και να χρησιμοποιείται η δικιά της τεχνολογία.

aiolos.01
13-09-16, 04:43
Γιατι δεν αγοραζει την AMD να τελειωνουμε?

(ειδατε ποσο large ειμαι? :tooth)

Πράγματι έχει συζητηθεί αυτό κατα καιρούς. Δεν ξέρω αν υπήρχε και φωτιά εκτός απο τον ...καπνό. Αλλά θα ήταν μια καλή λύση και για τις δυο εταιρίες.

Όσο για το άρθρο, η AMD δεν δείχνει να έχει πρόβλημα να κάνει license την τεχνολογία της. Η Nvidia δεν το έχει κάνει ακόμα και δύσκολο το βλέπω να ξεκινήσει. Η Samsung βέβαια είναι τεράστιος πελάτης και η Nvidia έχει πλέον αποσυρθεί απο το mobile.

reaper1
14-09-16, 07:24
εγω προτεινω AMD μονο και μονο για να ισχυροποιησω τον ανταγωνισμο με στοχο καλυτερα προιοντα και χαμηλοτερες τιμες

@ ADSLgr.com All rights reserved.