PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραίτηση... Η τιμωρία για τους κλέφτες (ή δουλευόμαστε λέω εγώ)



Σελίδες : [1] 2 3

anon
04-05-07, 19:41
Ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω....

Αν πας να κλέψεις πχ απο ψιλικατζίδικο, μέχρι τράπεζα, απο ευρώ μέχρι εκατομύρια, δικάζεσαι. Πας φυλακή (εντάξει μπορεί να την γλυτώσεις με αναστολή την πρώτη φορά)...

Τι είναι αυτό το φρούτο τελευταία; Ακούω υπουργούς και ανώτερα κυβερνητικά στελέχη, και απο την προηγούμενη και την τωρινή κυβέρνηση, και αφού καταχραστούν εκατομύρια ευρώ, άμεσα ή έμμεσα, το χειρότερο που μπορεί να τους συμβεί, ειναι να πρέπει να παραιτηθούν!!! Ακούω και την αξιωματική αντιπολίτευση, να ζητά, απλά την παραίτηση σε αντίστοιχες περιπτώσεις!!! (είπαμε κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει). Το ίδιο με τις διοικήσεις οργανισμών και ταμείων κλπ κλπ... Σήμερα ακούω κατάχρηση με κύκλωμα στον ΟΓΑ, και φυσικά η "τιμωρία" ειναι η παραίτηση των υπεύθυνων υπαλλήλων!!! Ρε είμαστε καλααααάάάάά.... ;;;;;;;

ΥΓ. Προσφέρω σε κυβερνητικό στέλεχος 1 εκ ευρώ (έναντι) να με βάλει σε ανώτερη θέση στην κυβέρνηση ή σε κάποιο οργανισμό με δυνατότητα να καταχραστώ τουλάχιστον 2+ εκατ ευρώ. Απο αυτά θα πάρει τα μισά, και εγώ θα παραιτηθώ εαν η κατάχρηση γίνει αντιληπτή... Για όσο καιρό τα μαγκώνω, θα προσφέρω πίσω τα μισά...

EvilHawk
04-05-07, 19:57
Μην γίνεσαι χαζός!!
Θα φτιάξουμε μια τεχνική εταιρεία.
Θα προκυρηχθεί διαγωνισμός για Χ τεχνικό έργο 2 χ n τμημάτων ή φάσεων, θα μειοδοτίσουμε για το ένα n και θα πάρουμε το άλλο n με απευθείς ανάθεση. Σαν καλοί εργολάβοι θα πάρουμε και όλες τα ψ έργα πανελλαδικά.

Θα μας φτιάξουν ειδική θέση σε κάποιο υπουργείο επειδή είμαστε συνεπή λαμόγια.Για να ξεπληρώσουμε την υποχρέωση θα πιέσουμε αυτούς που μπορούμε να γίνουν πελάτες της εταιρείας που αναλάβαμε το έργο.

Θα τσεπώσουμε για ζ διάστημα και τον μισθό του ειδικού συμβούλου. Αν διαρρεύσει τίποτα θα παραιτηθούμε για λόγους ευθιξίας, νομικά κολλήματα απ' ότι βλέπεις δεν υπάρχουν!

Σεμνά και ταπεινά, θα την έχουμε βγάλει καθαρή ...

vasper
04-05-07, 19:59
Μήπως ξεχνάτε μια διαφορά; Οι προηγούμενοι έλεγαν ότι "δεν έγινε τίποτα" και "ας πρόσεχαν". Αυτοί που πληρώνουν τα σπασμένα τώρα για τα 20 χρόνια ασυδοσίας γιατί να παραιτηθούν; Επειδή δεν κουκουλώνουν; Το ξέρω ότι είστε κολλημένοι αντιδεξιοί... αλλά πρέπει κάποια πράγματα να τα καταλαβαίνετε... :twisted:

(let the games begin)

anon
04-05-07, 20:05
@evilhawk υποκλίνομαι :respekt: Εισαι κλάσεις ανώτερος... Ρε μπας και ήδη την έχεις κάνει την δουλειά; :rofl: Εχε με στα υπόψη σου next time... Γινομαι και κουμπάρος :lol:


@vasper Αδιαφορώ. Εαν θέλουν να το παίξουν αδιάφθοροι ( το γνωστό μηδενική ανοχή), θα πρέπει να στείλουν κόσμο φυλακή, πολύ κόσμο... Εδώ φοβούνται να "παραιτήσουν"... Βλέπεις πχ στην περίπτωση Τσιτουρίδη, έχει ρεύμα στο Κιλκίς. πολλά κουκιά... Και όλα τα μετράνε με κουκιά... Γιατί είμαστε βλάκες και στις επόμενες εκλογές και πάλι θα ψηφίσουμε έναν εκ των δυό (η πλειοψηφία των ελλήνων)... Εν ολίγοις, στην τελική, καλά κάνουν. Γιαυτό Evil έχε με στα υπόψη, με τρία παιδιά, χρειάζομαι αναβάθμιση στο εισόδημα!!!

sdikr
04-05-07, 20:07
Μήπως ξεχνάτε μια διαφορά; Οι προηγούμενοι έλεγαν ότι "δεν έγινε τίποτα" και "ας πρόσεχαν". Αυτοί που πληρώνουν τα σπασμένα τώρα για τα 20 χρόνια ασυδοσίας γιατί να παραιτηθούν; Επειδή δεν κουκουλώνουν; Το ξέρω ότι είστε κολλημένοι αντιδεξιοί... αλλά πρέπει κάποια πράγματα να τα καταλαβαίνετε... :twisted:

(let the games begin)

Αντε πάλι,
με λίγα λόγια λές, ναι είμαστε μαζόχες, αλλά μόνο για 20 χρόνια μετά πρέπει να αλλάξουμε

EvilHawk
04-05-07, 20:10
Πωλείται σετ ψαρέματος με εκπληκτικά δολώματα για πολιτικά θύματα, κατάλληλο για αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες μακρυχέρηδες και καταχραστές. Το σετ περιλαμβάνει αλληθοφανή δολώματα για λαϊκιστές όλων των κυβερνητικών αποχρώσεων, λαμπυρίζουν πριν απο τίς εκλογές και ξερνάν βρώμα και δυσωδία λίγο πριν να τελειώσει η κυβερνητική θητεία, ο αυτόματος πιλότος και οι ομιλίες "εμείς διαφέρουμε .." προσφέρονται δωρεάν.

vasper
04-05-07, 20:12
@vasper Αδιαφορώ. Εαν θέλουν να το παίξουν αδιάφθοροι ( το γνωστό μηδενική ανοχή), θα πρέπει να στείλουν κόσμο φυλακή, πολύ κόσμο... Εδώ φοβούνται να "παραιτήσουν"... Βλέπεις πχ στην περίπτωση Τσιτουρίδη, έχει ρεύμα στο Κιλκίς. πολλά κουκιά... Και όλα τα μετράνε με κουκιά... Γιατί είμαστε βλάκες και στις επόμενες εκλογές και πάλι θα ψηφίσουμε έναν εκ των δυό (η πλειοψηφία των ελλήνων)... Εν ολίγοις, στην τελική, καλά κάνουν. Γιαυτό Evil έχε με στα υπόψη, με τρία παιδιά, χρειάζομαι αναβάθμιση στο εισόδημα!!!

Δεν διαφωνώ μαζί σου σε όλα. Και θα πάνε άτομα στην φυλακή. Όπως πήγανε και θα πάνε για το δικαστικό σκάνδαλο (που και αυτό δεν υπήρχε επί Σημίτη). Όσο για τον Τσιτουρίδη, έχει πολιτικές ευθύνες γιατί δεν έφερε νωρίτερα το νομοσχέδιο για τα ταμεία. Απλά να ξέρεις ότι όταν αποκαλύφθηκε το "σκάνδαλο" με τα ομόλογα, μόλις είχε διαρρεύσει ότι ετοιμάζουν το νόμο και κάποιοι ήθελαν να αποσύρουν τον Τσιτουρίδη πριν προλάβει και τους κάνει ζημιά. Το κατάφεραν, αλλά δεν σταμάτησαν το νομοσχέδιο.

Όσο για τις επόμενες εκλογές να είσαι σίγουρος, δεν θα ψηφίσω αυτόν που κουκουλώνει... Αλλά δεν περιμένω και να ψηφίσω κόμμα που έχει μόνο Αγγέλους ως μέλη γιατί δεν θα ψηφίσω ποτέ.

DOU
04-05-07, 20:25
Mηπως να κατασκευασουμε νεες φυλακες πρωτα? Γιατι αυτες που εχουμε μεχρι στιγμης ειναι φουλ, δεν χωραει αλλους...:lol: Οι περισσοτεροι λενε "Εγω μωρε θα σωσω την Ελλαδα...? ας κλεψω και λιγο τι πειραζει...".:worthy:

nikosl
04-05-07, 20:50
Μην γίνεσαι χαζός!!
Θα φτιάξουμε μια τεχνική εταιρεία.
Θα προκυρηχθεί διαγωνισμός για Χ τεχνικό έργο 2 χ n τμημάτων ή φάσεων, θα μειοδοτίσουμε για το ένα n και θα πάρουμε το άλλο n με απευθείς ανάθεση. Σαν καλοί εργολάβοι θα πάρουμε και όλες τα ψ έργα πανελλαδικά.

Θα μας φτιάξουν ειδική θέση σε κάποιο υπουργείο επειδή είμαστε συνεπή λαμόγια.Για να ξεπληρώσουμε την υποχρέωση θα πιέσουμε αυτούς που μπορούμε να γίνουν πελάτες της εταιρείας που αναλάβαμε το έργο.

Θα τσεπώσουμε για ζ διάστημα και τον μισθό του ειδικού συμβούλου. Αν διαρρεύσει τίποτα θα παραιτηθούμε για λόγους ευθιξίας, νομικά κολλήματα απ' ότι βλέπεις δεν υπάρχουν!

Σεμνά και ταπεινά, θα την έχουμε βγάλει καθαρή ...

Evilhawk είσαι τελείως χαζός!! Ετσι όπως το λές θα μας πιάσουν!
Άκου λοιπόν! Θα πάρουμε ένα μεγάλο έργο πχ υποθαλάσσια σήραγγα στο μαλλιακό και συνεχώς θα καθυστερούμε την ολοκληρωσή του(ξέρεις σαθρό έδαφος κτλ κτλ) και επειδή οι τιμές των υλικών αυξάνονται το κόστος θα αυξάνεται περισσότερο. Τίμια πράγματα.

Έχω κεφάλαιο, και εγώ μέσα έτσι?

nikosl
04-05-07, 20:57
Ρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω....

Αν πας να κλέψεις πχ απο ψιλικατζίδικο, μέχρι τράπεζα, απο ευρώ μέχρι εκατομύρια, δικάζεσαι. Πας φυλακή (εντάξει μπορεί να την γλυτώσεις με αναστολή την πρώτη φορά)...

Τι είναι αυτό το φρούτο τελευταία; Ακούω υπουργούς και ανώτερα κυβερνητικά στελέχη, και απο την προηγούμενη και την τωρινή κυβέρνηση, και αφού καταχραστούν εκατομύρια ευρώ, άμεσα ή έμμεσα, το χειρότερο που μπορεί να τους συμβεί, ειναι να πρέπει να παραιτηθούν!!! Ακούω και την αξιωματική αντιπολίτευση, να ζητά, απλά την παραίτηση σε αντίστοιχες περιπτώσεις!!! (είπαμε κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει). Το ίδιο με τις διοικήσεις οργανισμών και ταμείων κλπ κλπ... Σήμερα ακούω κατάχρηση με κύκλωμα στον ΟΓΑ, και φυσικά η "τιμωρία" ειναι η παραίτηση των υπεύθυνων υπαλλήλων!!! Ρε είμαστε καλααααάάάάά.... ;;;;;;;

ΥΓ. Προσφέρω σε κυβερνητικό στέλεχος 1 εκ ευρώ (έναντι) να με βάλει σε ανώτερη θέση στην κυβέρνηση ή σε κάποιο οργανισμό με δυνατότητα να καταχραστώ τουλάχιστον 2+ εκατ ευρώ. Απο αυτά θα πάρει τα μισά, και εγώ θα παραιτηθώ εαν η κατάχρηση γίνει αντιληπτή... Για όσο καιρό τα μαγκώνω, θα προσφέρω πίσω τα μισά...

Όταν χρωστάς 1000ε στο κράτος εσύ έχεις μεγάλο πρόβλημα.
Όταν χρωστάς 400,000,000ε τότε το πρόβλημα το έχει το κράτος.

EvilHawk
04-05-07, 21:01
Μάγκες δέχομαι προσφορές για την ίδρυση εταιρίας λαμόγιο, έχω γνωστό υπεραιωνόβιο (έχει μια μικρή γεροντική άνοια και μαλάκυνση εγκεφάλου, ότι πρέπει δηλαδή) για να βάλουμε σαν πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο του ΔΣ! Προτάσεις μόνο σοβαρές και μέσω pm παρακαλώ!

nikosl
04-05-07, 21:31
Μάγκες δέχομαι προσφορές για την ίδρυση εταιρίας λαμόγιο, έχω γνωστό υπεραιωνόβιο (έχει μια μικρή γεροντική άνοια και μαλάκυνση εγκεφάλου, ότι πρέπει δηλαδή) για να βάλουμε σαν πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο του ΔΣ! Προτάσεις μόνο σοβαρές και μέσω pm παρακαλώ!

O.K you've got P.M:oneup:

(μέχρι με 1,000,000ε μπορώ να συμμετάσχω, παραπάνω δεν έχω)
Τα σχέδια που θα χρειαστούν μου είπε η εύα καϊλή ότι θα μας τα φτιάξει σαν αρχιτέκτονας που είναι.(νομίζω οτι ξερει, αλλά και αν δεν ξέρει δεν πειράζει ας πειραματιστεί με το έργο μας για να μάθει. Λες και θα μας πει κανένας τίποτα για κακοτεχνίες?:p )

PopManiac
04-05-07, 22:02
Nα μην ξεχνάτε και το Brussels connection, είπαμε ή θα κάνουμε πράγματα σωστά ή καθόλου :whistle:

(Προσωπικά, ανύπντρος γαρ, προσφέρομαι να κάνω κουμπάρο μου υπουργό να με μετατάξει από Βρυξέλλες σε κάποια Ανεξάρτητη - λέμε και ανέκδοτα - Αρχή και να καθυστερήσω αρκετά τον οποιοδήποτε έλεγχο. Το κατιτίς θα το βρούμε παιδιά ;))

Xguru
04-05-07, 22:13
Όσοι πήγανε φυλακή τώρα με τη vodafone ε μη σας πω οι τριπλάσιοι θα πάνε τώρα με το σκάνδαλο με τα ομόλογα. Πα πα πα πολύ κακόπιστοι δεν είσαστε;:p

rdaniel
04-05-07, 22:32
Βρε, δεν ντρέπεστε να ψέγεστε ταλαίπωρο άνθρωπο με επιστήμονα σύζυγο (ε, τέλος πάντων, με κάποιο περίεργο τρόπο πήρε το πτυχίο, την ειδικότητα, να μην πούμε και για τους συνεργάτες της που θαυμάζουν τα γαλανά της μάτια ... :whistle:), με άοκνη ενασχόλιση με τα κοινά ολημερίς κι ολονυκτίς (λίγο το έχετε το πέρα-δώθε Ραφήνα-Αθήνα κάθε μέρα ... ) και ΑΤΕΓΚΤΟ με τους συνεργάτες του όταν παραστρατούν (ε, οκ, τον Τσιτουρίδη τον ξαποστείλαμε μια φορά για το γιο του, τον συγχωρέσαμε, μετά τον ξαναβάλαμε υπουργό για να "ολοκληρώσει" τη δουλειά, αλλά ο καημένος είχε την ατυχία να "διαλέξει" γ.γ. με το χέρι στο βαζάκι με το μέλι) ... :p

Ντροπή σας! :p:p

Και στενοχωρείτε και τον Γιωργάκη, που περιμένει να γίνει πρωθυπουργός εν καιρώ ... Τώρα τον αναγκάζετε να μην ξαναπάει ταξίδι για ένα δεκαπενθήμερο, και τι θα κάνει ο Τρίτος Κόσμος χωρίς τον Πρόεδρο της ΣΔ;! Ε; Το σκεφτήκατε αυτό;! :evil:

Αλλά ξέρω, θέλετε να παίξετε το παιχνίδι της Παπαρήγα: σου λέει "εγώ θα λέω ότι φταίνε οι άλλοι μονίμως, μπας και πείσω κανέναν ότι κάνω δουλειά, ενώ το μόνο που θέλω είναι να με αναγνωρίζουν ως το μόνιμα και καθολικώς διαμαρτυρόμενο ορθόδοξα κομμουνιστικά σκεφτόμενο πλάσμα" (οκ, με μερικά δεκάδες κιλά παραπάνω, αλλά η φτώχεια θέλει καλοπέραση...)


Να ξέρετε όμως, κερδισμένος θα είναι ο Αλαβάνος, ναι, ναι .. αυτός! Αυτός ντε, που η ΕΛΑΣ ΞΕΡΕΙ ( :rofl: ) ότι κρύβεται πίσω από τους σκοτεινούς μαυροφορεμένους κουκουλοφόρους των Εξαρχείων!!!

Και στο βάθος, Καρατζαφέρης. Ελληνικέ Λαέ! Πατρίς, θρησκεία, Οικογένεια! ΧάΪλ! ...

(ναι, με έπιασαν οι ζέστες, φαίνεται; ;))

supermario
05-05-07, 10:44
Με κατι τετοια σκεφτομαι ποσο μεγαλη μ***κια εκανε ο Παπαδοπουλος που δεν τους εκτελεσε ολους στο προαυλιο της Βουλης......Θα ειχαμε γλυτωσει απο παρα πολλα λαμογια

vasper
05-05-07, 11:05
@EvilHawk, φρόντισε μόνο την εταιρία να την κάνεις επί κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ. Ώστε αν ποτέ σε πιάσουν να είναι επί κυβέρνησης ΝΔ για να παραιτηθεί και κάνας δεξιός υπουργός...

@rdaniel, όλοι αναγνωρίζουν στην Νατάσα Καραμανλή την αξία της ως επιστήμονα. Το ότι έχει ωραία μάτια δεν είναι δικό της φταίξιμο. Από κει και πέρα, τα ψέμματα που μεταφέρεις για το πτυχίο της και την ειδικότητα μάλλον δείχνουν κομματική εμπάθεια. Δεν σου αρέσει η πολιτική της κυβέρνησης... με γεια σου με χαρά σου. Καλά κάνεις. Αλλά να ρίχνουμε και λάσπη όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε για να πλήξουμε συγκεκριμένα άτομα και χωρίς ούτε ενδείξεις (πόσο μάλλον αποδείξεις) είναι τουλάχιστον ανέντιμο.

WAntilles
05-05-07, 11:05
Πωλείται σετ ψαρέματος με εκπληκτικά δολώματα για πολιτικά θύματα, κατάλληλο για αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες μακρυχέρηδες και καταχραστές. Το σετ περιλαμβάνει αλληθοφανή δολώματα για λαϊκιστές όλων των κυβερνητικών αποχρώσεων, λαμπυρίζουν πριν απο τίς εκλογές και ξερνάν βρώμα και δυσωδία λίγο πριν να τελειώσει η κυβερνητική θητεία, ο αυτόματος πιλότος και οι ομιλίες "εμείς διαφέρουμε .." προσφέρονται δωρεάν.

Το σετ δε αυτό έχει αξιοθαύμαστη επίδοση, ειδικά στο είδος "ψηφοφόρους οχταπόδους".

Κάθε φορά που πιάνετε έναν, μια γυναικεία φωνή από το σετ λέει "μηδενική ανοχή στη διαφθορά".

alexandrozz
05-05-07, 12:14
όλοι αναγνωρίζουν στην Νατάσα Καραμανλή την αξία της ως επιστήμονα

:worthy::rofl::rofl::rofl:
Αυτό πρέπει να γραφτεί στα ανέκδοτα της ημέρας!!!!!!!!!

vasper
05-05-07, 12:50
:worthy::rofl::rofl::rofl:
Αυτό πρέπει να γραφτεί στα ανέκδοτα της ημέρας!!!!!!!!!

Αν χρειαστεί να σε εγχειρήσει... μπορεί να ξεχάσει ότι έχει μάθει. Το περίεργο είναι ότι εκφράζουν γνώμη όλοι οι άσχετοι....:twisted:

manoulamou
05-05-07, 12:59
όλοι αναγνωρίζουν στην Νατάσα Καραμανλή την αξία της ως επιστήμονα.

:hmm:ποτε προλαβαν να την ανιχνευσουν, για να μπορεσουν να την αναγνωρισουν κιολας;
Εδω ηρθε η φερελπις ομογενης με το εμβολιο κατα του καρκινου
της εδωσε και βραβειο ο Προεδρος της Δημοκρατιας
και μετα αποδειχτηκε ανθρακες:p..... Αλλο η κοινωνικη (ενδεχομενως) προσφορα;)
Οτι ξεσκεπαζονται πιο γρηγορα τα σκανδαλα (ασχετα απο την δικαστικη / πειθαρχικη τιμωρια)
αφου αλλαξε το κυβερνoν κομμα, λογικο δεν ειναι μετα απο 20 παρα κατι χρονια
να υπαρχουν ... φιλοτιμοι ρουφιανοι:whistle: στο δημοσιο τομεα;;;

rdaniel
05-05-07, 13:54
@rdaniel, όλοι αναγνωρίζουν στην Νατάσα Καραμανλή την αξία της ως επιστήμονα. Το ότι έχει ωραία μάτια δεν είναι δικό της φταίξιμο. Από κει και πέρα, τα ψέμματα που μεταφέρεις για το πτυχίο της και την ειδικότητα μάλλον δείχνουν κομματική εμπάθεια. Δεν σου αρέσει η πολιτική της κυβέρνησης... με γεια σου με χαρά σου. Καλά κάνεις. Αλλά να ρίχνουμε και λάσπη όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε για να πλήξουμε συγκεκριμένα άτομα και χωρίς ούτε ενδείξεις (πόσο μάλλον αποδείξεις) είναι τουλάχιστον ανέντιμο.

1ον. Define "όλοι" ...
2ον. Άμα δεν καταλαβαίνεις τι λέω, τουλάχιστον μην απαντάς με άσχετα πράγματα. Τα "γαλανά μάτια" έχουν γίνει ολόκληρο ανέκδοτο από τον γιατρό που χειρουργούσε μαζί της και ήθελε να της κάνει κοπλιμέντο ...
3ον. Αν δεν σου αρέσουν αυτά που λέω, δεν σημαίνει ότι είναι ψέμματα
4ον. Με όσα λες και όσα λέω, πιστεύες ότι θα συμφωνήσουν πολλοί ότι ΕΓΩ δείχνω κομματική εμπάθεια και όχι ΕΣΥ ; .. :whistle:Ποιος από τους δυο μας έχει διάθεση να σατιρίσει "δείχνωντας" καταστάσεις δεξιά και αριστερά και ποιος περιορίζεται σε ένα μόνο χώρο;

Τέλος πάντων, δεν σχολιάζω περισσότερο γιατί κάτι μου λέει ότι δεν έχει νόημα. Chill out και drive on ... ;)

rdaniel
05-05-07, 14:00
@

@rdaniel, όλοι αναγνωρίζουν στην Νατάσα Καραμανλή την αξία της ως επιστήμονα. Το ότι έχει ωραία μάτια δεν είναι δικό της φταίξιμο. Από κει και πέρα, τα ψέμματα που μεταφέρεις για το πτυχίο της και την ειδικότητα μάλλον δείχνουν κομματική εμπάθεια. Δεν σου αρέσει η πολιτική της κυβέρνησης... με γεια σου με χαρά σου. Καλά κάνεις. Αλλά να ρίχνουμε και λάσπη όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε για να πλήξουμε συγκεκριμένα άτομα και χωρίς ούτε ενδείξεις (πόσο μάλλον αποδείξεις) είναι τουλάχιστον ανέντιμο.


Αν χρειαστεί να σε εγχειρήσει... μπορεί να ξεχάσει ότι έχει μάθει. Το περίεργο είναι ότι εκφράζουν γνώμη όλοι οι άσχετοι....:twisted:

Quiz: πώς χαρακτηρίζουμε κάποιον που αν διαφωνείς μαζί του σε χαρακτηρίζει αβίαστα ψεύτη, εμπαθή, λασπολόγο ανέντιμο και άσχετο ; ... :hmm:

Θα έλεγα ΠΟΛΙΤΙΚΟ ... αλλά φοβάμαι μήπως εκλεγεί ακόμη ένας τέτοιος στη Βουλή! :p

WAntilles
05-05-07, 14:11
Το θέμα μας δεν είναι η επιστημονική επάρκεια της κας Καραμανλή.

Το θέμα μας είναι τα οικονομικά σκάνδαλα της "κυβέρνησης".

kerkiss
05-05-07, 14:16
Μια και τό’φερε η κουβέντα, για μια ακόμα φορά, να ξεκινήσουν αντιπαραθέσεις πάνω στο ποιά από την δεξιά που δεν είναι δεξιά και την αριστερά που δεν είναι αριστερά, είναι καλλίτερη και τιμιότερη ώστε να κυβερνήσει την χώρα ας προσθέσω και εγώ λίγα στοιχεία από την εμπειρία μου μπας και βοηθήσουν να δούμε τα πράγματα και τις καταστάσεις με περισσότερη καθαρότητα σκέψης

Έχω εργαστεί για χρόνια σαν «σύμβουλος ανάπτυξης» για δήμους κλπ
Για να το κάνω πιο λιανά η δουλειά μου ήταν να γνωρίζω και να αναλύω τις διεθνείς τάσεις και τις καινοτόμες ενέργειες σε διάφορους τομείς ανάπτυξης πχ εναλλακτικές μορφές τουρισμού, να γνωρίζω και να αναλύω τα δεδομένα και την κατάσταση του χώρου μελέτης/εργασίας μου πχ τάδε δήμος σε τάδε νομό, και με βάση τα συγκριτικά πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα του χώρου σε συνάρτηση με τις ελπιδοφόρες τάσεις ανάπτυξης διεθνώς να κάνω συγκεκριμένες προτάσεις παρέμβασης
Όταν αναφέρομαι σε συγκεκριμένες προτάσεις παρέμβασης δεν εννοώ παράθεση επικεφαλίδων άνευ περιεχομένου, όπως ήταν (και είναι) ο κανόνας ιδίως μέσα από την ιστορία των αμαρτωλών και ακριβοπληρωμένων ΤΑΠ (Τοπικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης) αλλά τουναντίον συγκεκριμένες αναλυτικές προτάσεις με καθορισμένους αποδέκτες και εξίσου συγκεκριμένα και καθορισμένα χρονοδιαγράμματα εφαρμογής και διαδικασίες χρηματοδότησης κυρίως προερχόμενες από επιδοτήσεις ευρωπαϊκών προγραμμάτων

Έχω δουλέψει βασικά στους άξονες νέοι αγρότες και εναλλακτικές μορφές παραγωγής, ανάπτυξη της υπαίθρου πέρα από την αγροτική απασχόληση, προστασία και διαχείριση του περιβάλλοντος και των βιοτόπων, ανάπτυξη και διαμόρφωση μικρών και μεσαίων αστικών κέντρων, δημιουργία και ανάπτυξη επιχειρήσεων, τουρισμός κλασσικές και εναλλακτικές μορφές μορφές ανάπτυξής του
Στην πορεία αυτή είχα την ευκαιρία να συνεργαστώ με δημάρχους από όλο το εντός Βουλής πολιτικό φάσμα. Συνεργάστηκα και συνομίλησα επίσης με νομάρχες, περιφερειάρχες, γραμματείς υπουργείων, διαχειριστικές αρχές περιφερειακές ή κεντρικές, βουλευτές και τοπικά στελέχη κομμάτων καθώς επίσης με στελέχη 4 βασικά υπουργείων, οικονομίας, γεωργίας, ανάπτυξης και πεχωδε

Το πρώτο πράγμα που διαπίστωσα και το οποίο μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν η παντελής έλλειψη οράματος, συγκεκριμένης αναπτυξιακής πρότασης και σχεδιασμού
Ο καθένας τους, σε όποιο χώρο και να ανήκε έλεγε το μακρύ και το κοντό του και όλοι τους χωρίς εξαίρεση αναμασούσαν επικεφαλίδες όπως βιολογική παραγωγή, αγροτουρισμός, αειφόρος ανάπτυξη χωρίς να έχουν την ικανότητα να τις συγκεκριμενοποιήσουν στα δεδομένα του χώρου/δήμου τους
Το ίδιο συνέβαινε και στις παραπάνω κλίμακες, νομάρχες, περιφερειάρχες, υπουργεία

Το δεύτερο πράγμα που διαπίστωσα ήταν το πόσο τεράστια ποσά είχαν δαπανηθεί σε ένα σωρό μελέτες άχρηστες ή ελλιπείς. Ανέφερα ήδη τα ΤΑΠ τα οποία ήταν μια ανούσια συλλογή από προτάσεις/επικεφαλίδες και τα οποία όλοι οι δήμοι είχαν κάποια στιγμή εκπονήσει χρυσοπληρώνοντάς τα ακολουθώντας προφανώς το παράδειγμα του Υπεχωδε και του Γεωργίας στους διαδρόμους των οποίων στοιβάζονταν δεκάδες τόμοι ΤΑΠ σε επίπεδο νομού ή περιφέρειας και τα οποία ήταν εξίσου φλύαρα και άχρηστα όπως εκείνα των μικρών τοπικών ξαδελφών τους
Οι ελλιπείς μελέτες ήταν μια άλλη μάστιγα και θα ήταν μόνο για γέλια αν παρέμεναν στα ντουλάπια και δεν έμπαιναν σε εφαρμογή με αποτέλεσμα να βλέπουμε τραγικοκωμικές καταστάσεις όπως πχ την αποχέτευση του Χ δήμου όπου είχαν μελετηθεί και κατασκευαστεί τα δίκτυα αποχέτευσης και ο βιολογικός σταθμός καθαρισμού αλλά δεν υπήρχε μελέτη και φυσικά ούτε κατασκευή του δικτύου απόρριψης των επεξεργασμένων πλέον λυμάτων στον χώρο πχ θάλασσα
Αποτέλεσμα αυτής της τραγελαφικής κατάστασης ήταν ότι αν λειτουργούσε το σύστημα θα έπρεπε να προβλέπονται βυτιοφόρα «εκκενώσεων βόθρων» για να αντλούν τα λύματα από τον σταθμό βιολογικού καθαρισμού (διότι δεν είχε που να τα εκκενώσει) και να τα μεταφέρουν σε άλλο βιολογικό σταθμό που είχε την δυνατότητα να τα εκκενώσει μεν αλλά που δεν είχε σχεδιαστεί με πρόβλεψη να παραλάβει και εξωτερικά λύματα (ζήτημα όγκου)
Αποτέλεσμα ο βιολογικός σταθμός να μην τεθεί σε λειτουργία και παραμένοντας σε αναμονή εξεύρεσης κονδυλίων, εγγραφής τους στον προϋπολογισμό, προκήρυξης μελέτης και εκπόνησής της κλπ να λεηλατηθεί από τους «αξιαγάπητους» και «υπεύθυνους» δημότες οπότε δεν επαρκούσε πλέον να βρεθούν κονδύλια για την επέκταση και ολοκλήρωση του έργου αλλά και για την ανακατασκευή του βιολογικού σταθμού ο οποίος έχοντας ήδη χρηματοδοτηθεί από την ΕΕ δεν μπορούσε να τύχει νέας ευρωπαϊκής χρηματοδότησης χώρια που αν οι ελεγκτές της το έπαιρναν χαμπάρι θα απαιτούσαν την έντοκη επιστροφή των επιδοτήσεων
Τρανό παράδειγμα αυτής της τραγελαφικής κατάστασης αποτελεί ο βιολογικός της Ψυτάλλειας ο οποίος έχει σχεδιαστεί τόσο «καλά» που δεν ξέρουν τι να κάνουν την λάσπη που διαρκώς συσσωρεύεται
Εδώ δεν είναι βέβαια κάποιος κουτοδήμαρχος ο οποίος ανάθεσε τις μελέτες αλλά ολόκληρο το Υπεχωδε και τα μανάρια του ....και όπως λέει χαρακτηριστικά κάποιος γνωστός σκιτσογράφος (μου διαφεύγει το όνομά του) «Μπάχαλο μεν, Υπεχωδε»

Το τρίτο πράγμα που με εντυπωσίασε ήταν ο τρόπος λειτουργίας του όλου συστήματος
Υπάρχει το Χ κόμμα στην κυβέρνηση, δηλαδή είναι αυτό που μοιράζει τα κονδύλια, την πίτα όπως υπάρχει η συνήθεια να λέγεται
Το κυβερνών κόμμα θα ορίσει και τους Περιφερειάρχες οι οποίοι είναι οι άρχοντες μοιράσματος των τοπικών/περιφερειακών κονδυλίων
Η διαδικασία, φαινομενικά απλή, απαιτεί την ύπαρξη «ώριμων μελετών» για την χρηματοδότησή τους ύστερα από έγκριση της Διαχειριστικής Αρχής, περιφερειακής αν το έργο εντάσσεται στον περιφερειακό σχεδιασμό ή κεντρικής (ανά υπουργείο) αν το έργο εντάσσεται σε κεντρικό σχεδιασμό
Εδώ έχουμε δύο προβλήματα που απορρέουν. Πρώτο, οι σοβαρές και πλήρεις μελέτες κοστίζουν πολύ και απαιτούν χρονοβόρες διαδικασίες και ο κάθε λογής δήμαρχος προτιμά αναμφίβολα μικρά εργάκια, όπως πχ την ασφαλτόστρωση 2χμ δρόμου στον τάδε οικισμό που θα του αποφέρει σε σύντομο χρονικό διάστημα 10-20-30 ψηφοφόρους παραπάνω παρά την αναμονή της εκπόνησης της μακρύπνοης μελέτης η οποία θα τον βάλει στο περίμενε σε σχέση με τους ψηφοφόρους του
Οπότε βρίσκεται μπροστά σε δύο επιλογές. Ή θα γράψει στα παλιά του τα παπούτσια το Χ έργο που απαιτεί σοβαρές και ακριβές μελέτες ή θα προχωρήσει στην προκήρυξη μιας μελέτης κοστολογώντας την πολύ λιγότερο από όσο πραγματικά στοιχίζει. Οπωσδήποτε σε εκείνη την περίπτωση θα βρεθούν μελετητικά γραφεία ή συμπράξεις μελετητών οι οποίοι θα τρέξουν να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους δεδομένου ότι γνωρίζουν από τα πριν ότι τα χρήματα είναι μεν λίγα αλλά ή θα καταφέρουν να διεκδικήσουν επιπλέον χρηματοδότηση βασιζόμενοι στην ισχύουσα νομοθεσία περί μελετών η οποία καθορίζει το ύψος αμοιβής της μελέτης ανάλογα με τον προϋπολογισμό του έργου ή θα κάνουν την πάπια ελπίζοντας να πάρουν επεκτάσεις και συμπληρώσεις της μελέτης τους με την διαδικασία πλέον της απευθείας ανάθεσης
Εδώ θα εισχωρήσει για πρώτη φορά το Κύκλωμα (αναφέρομαι γενικά σε αυτό αλλά θα το εξηγήσω παρακάτω) το οποίο θα πιέσει για το «στήσιμο» της μελέτης με τέτοιο τρόπο ώστε να την κερδίσουν τα «δικά» τους μελετητικά γραφεία ή τουλάχιστον εκείνα που αποδέχονται ότι σημαντικό μερίδιο της αμοιβής τους (πολλές φορές μέχρι και 30%) θα καταβληθεί προκαταβολικά στο Κύκλωμα ώστε να ευνοήσει την κατοχύρωση του διαγωνισμού σε αυτούς
Έτσι έχουμε προκήρυξη μιας ελλιπούς μελέτης η οποία γίνεται ακόμα πιο ελλιπής διότι τα μελετητικά γραφεία πρέπει να βγάλουνε και αυτά τον «άρτον αυτών τον επιούσιον»
Θα ήθελα να παρατηρήσω εδώ ότι η διαδικασία αυτή δεν σημαίνει κατ’ανάγκην ότι ο δήμαρχος «τα παίρνει»
Υπάρχουν φορές όπου δεν ξέρει καν τι παίζεται πίσω από την πλάτη του και άλλες φορές βέβαια όπου αποτελεί μέλος του Κυκλώματος και έτσι ανοίγει την πρώτη πηγή παράνομης χρηματοδότησής του (θα ακολουθήσουν και άλλες πηγές στην συνέχεια)

Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο όπου η μελέτη ολοκληρώθηκε. Πρέπει τώρα να γίνει οριστική παραλαβή της έτσι ώστε ο μελετητής να απαλλαχθεί τυχών ευθυνών και να μπορεί να πάρει το υπόλοιπο της αμοιβής του.
Οι μικροί και μεσαίοι δήμοι σπάνια έχουν μια Τεχνική Υπηρεσία ικανά στελεχωμένη ώστε να μπορεί να παραλάβει μια μελέτη και συνήθως αυτό το έργο αφήνεται στην τοπική ΤΥΔΚ (Τεχνική Υπηρεσία Δήμων και Κοινοτήτων)
Είτε πρόκειται για την ΤΥ του δήμου είτε για την ΤΥΔΚ, έχουμε εδώ ένα σημαντικό άντρο παραγόντων του Κυκλώματος αφού ο λόγος τους και οι αποφάσεις τους έχουν καθοριστική σημασία
Δεν είναι κάποιο δεύτερο ανεξάρτητο Κύκλωμα αλλά το ίδιο ακριβώς το οποίο επενέβη στην διαδικασία προκήρυξης και κατοχύρωσης της μελέτης στο συγκεκριμένο μελετητικό γραφείο ή μελετητή το οποίο όχι μόνο του κατοχυρώνει (έναντι προκαταβαλλόμενης αμοιβής) ότι θα πάρει την μελέτη αλλά και ότι αυτή θα εγκριθεί. Εξ άλλου είναι οι ίδιες υπηρεσίες που εγκρίνουν τα διάφορα στάδια της μελέτης, σύμφωνα με όσα προβλέπει ο νόμος περί σταδίων μελέτης και όχι ουσίας.

Έχουμε λοιπόν τον Χ δήμο ο οποίος έχει στα χέρια του μια (ελλιπή) μελέτη για το Ψ έργο.
Την καταθέτει λοιπόν στην αρμόδια Διαχειριστική Αρχή για έγκριση και χρηματοδότηση από εθνικά και ευρωπαϊκά κονδύλια.
Οι διάφορες Διαχειριστικές Αρχές, περιφερειακές ή εθνικές, αποτελούνται κατά κύριο λόγο από ικανούς και σοβαρούς επιστήμονες και μόνο μικρό ποσοστό τους αποτελούν μέλη του Κυκλώματος
(Αυτό είναι ο κανόνας και όπως κάθε κανόνας έχει και τις εξαιρέσεις του και δεν νομίζω ότι τα στελέχη του Υπουργείου Οικονομίας που ασχολούνται με τις επιδοτήσεις του Αναπτυξιακού Νόμου θα τρέξουν να με διαψεύσουν :whistle: )
Όμως τα στελέχη των Διαχειριστικών Αρχών έχουν ένα πολύ ευάλωτο σημείο. Έχουν προσληφθεί με συμβάσεις μικρής διάρκειας οι οποίες ανανεώνονται σχεδόν κάθε χρόνο παρόλο που η απασχόλησή τους με το αντικείμενο είναι διαρκής (σας θυμίζει τίποτα αυτό ; ) και ο προϊστάμενός τους είναι ο Περιφερειάρχης ή ο Υπουργός, ανάλογα με τον χαρακτήρα τους, δηλαδή το κυβερνών κόμμα.
Έτσι λοιπόν η κατανομή των κονδυλίων, το μοίρασμα της πίτας που λέγαμε, δεν έχει να κάνει με την αξιολόγηση τόσο των προτεραιοτήτων όσο και των «ώριμων έργων» αλλά με το ποια κονδύλια θα μοιράσουμε και σε ποιους το οποίο είναι καθαρά πολιτική απόφαση
Έτσι λοιπόν όταν βρίσκονται «αντιμέτωπες» προς έγκριση χρηματοδότησης δύο μελέτες που αφορούν στο ίδιο χρηματοδοτικό πακέτο δεν θα προκριθεί κατ’ανάγκην αυτή που εξυπηρετεί έργο πρώτης προτεραιότητας και είναι πλήρης αλλά εκείνη που προέρχεται από φορέα του οποίου τα χνώτα ταιριάζουν με αυτά του πολιτικού προϊστάμενου, ακόμα και αν αφορά έργο δευτερεύουσας σημασίας και είναι ελλιπέστατη.
Βέβαια, οι αρμόδιοι υπάλληλοι της Διαχειριστικής Αρχής έχουν το δικαίωμα να αντιταχθούν στην θέληση του προϊστάμενού τους, υπό την προϋπόθεση βέβαια να είναι έτοιμοι να ψάξουν για καινούρια δουλειά στο τέλος της σύμβασής τους.

Προχωρώντας τώρα πλέον στην προκήρυξη των εργολαβιών θα έχουμε πάλι μια σχετικά ανάλογη διαδικασία
Καταρχήν θα ήθελα να τονίσω ότι η κοστολόγηση ενός έργου πχ δρόμος, γίνεται με βάση τιμαρίθμους που έχει εκπονήσει το Υπεχωδε και οι οποίοι είναι εκτός πραγματικότητας. Έτσι ένα έργο πχ ασφαλτόστρωσης θα κοστίσει πολύ περισσότερο σε ένα δημόσιο φορέα, παρ’όλες τις εκπτώσεις των εργολάβων παρά σε ένα ιδιώτη
Επιπλέον τα τεχνικά χαρακτηριστικά των περισσότερων έργων είναι απαρχαιωμένα και απέχουν πολύ από την σημερινή διεθνή πραγματικότητα.
Τέλος πάντων, φτάσαμε καλώς ή κακώς στην προκήρυξη της εργολαβίας
Εκεί ανάλογα με το μέγεθος του έργου και αφού έχουμε αποκλείσει την συνήθη περίπτωση (παράνομης) κατάτμησής του σε υποέργα και την απευθείας ανάθεσή του θα έχουμε να κάνουμε με προσυνεννοήσεις εργολάβων για το τι ύψος προσφορών θα δώσουν ώστε να πάρει το έργο ο Χ
Φυσικά όλα αυτά υπό τον απόλυτο έλεγχο του κυκλώματος
Εκεί λοιπόν που είχαμε ελλιπείς μελέτες λογικό είναι να έχουμε τώρα κακοτεχνίες που αν και ενοχλούν τους χρήστες είναι όμως πολύ ωφέλιμες στο κύκλωμα διότι γεννούν νέες διαδικασίες αρπάγματος χρηματοδοτήσεων και το βιολί συνεχίζεται επ’ αόριστον έως ότου κάποια στιγμή ξυπνήσει η ΕΕ και πει στοπ και τα λεφτά μας πίσω
Έτσι δεν είναι λίγα τα παραδείγματα έργων μικρής κλίμακας όπως πχ 10χμ δρόμου τα οποία έχουν ενταχθεί σε 3 Κοινοτικά Πλαίσια Στήριξης χωρίς να έχουν ακόμα τελειώσει. Τα σύγχρονα γεφύρια της Άρτας τα οποία όμως σε σύγκριση με το παλιό γεννούν λεφτά και γεμίζουν τις τσέπες μιας σειράς επιτήδειων οι οποίοι αποφάσισαν από νωρίς ότι η ανάπτυξη της χώρας περνά πρώτα από τον δικό τους πλουτισμό

Αυτή η απλή συλλογιστική λεει ότι όταν στην εξουσία ήταν το Πασοκ, την μερίδα του λέοντος από τις χρηματοδοτήσεις την έπαιρναν οι Πασόκοι και τώρα που είναι η ΝουΔου την παίρνουν οι Νεοδημοκράτες
Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε το βρακί του αλλιώς !

Οι δε εκτός κυβερνητικού χρώματος δήμαρχοι και λοιποί φορείς που αισθάνονται ριγμένοι από την διαδικασία δεν αντιδρούν καθόλου μα καθόλου αλλά προσπαθούν με γλείψιμο, καλοπιάσματα, τεμενάδες κλπ να αυξήσουν το μέγεθος των κοκάλων που τους ρίχνουν οι μεγαλόψυχοι διαχειριστικοί φορείς των κυβερνώντων
Ο ραγιαδισμός και η δουλοπρέπεια σε όλο της το μεγαλείο και αυτό αφορά σε όλους τους πολιτικούς φορείς μηδενός εξαιρουμένων των «αδιάλλακτων προστατών του λαού» του ΚΚΕ και των «ηθικών νεωτεριστών» του Συνασπισμού.
Όλοι τους λειτουργούν μέσα από τους κανόνες που έχει επιβάλει το Κύκλωμα το οποίο δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την αναπτυξιακή πορεία της περιοχής ή της χώρας αλλά για τον πλουτισμό των μελών του και την διατήρηση της επιρροής του.
Δεν μπορώ να πω ότι το Κύκλωμα απαρτίζεται από άτομα ενός μόνου πολιτικού ορίζοντα πράγμα το οποίο θα το έκανε ευάλωτο και θα το αδρανοποιούσε όταν ο εν λόγω πολιτικός φορέας θα βρισκόταν εκτός εξουσίας
Τουναντίον, συμμετέχουν σε αυτό και το τρέφουν με την ενεργή ή παθητική συμπεριφορά τους όλοι οι πολιτικοί φορείς και αυτό του επιτρέπει να επιζεί και να καθορίζει την κατάσταση σε οποιαδήποτε διακυβέρνηση

Συμπερασματικά δεν μπορώ (και μιλώ αποκλειστικά για τον εαυτό μου) να αποφανθώ αν το «σεμνά και ταπεινά» του Καραμανλή ή κάποιο ανάλογου περιεχομένου του Παπανδρέου προέρχονται από πραγματική διάθεση και πρόθεση ή αποτελούν στάχτη στα μάτια, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι και ο μεν και ο δε (χωρίς να ξεχνώ και τους υπόλοιπους) είναι ανίκανοι να το κάνουν διότι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν και να αναδείξουν το δυναμικό εκείνο το οποίο πέρα από πολιτικές προτιμήσεις υποφέρει από αυτήν την κατάσταση χρόνιας και πλήρους διαφθοράς και το οποίο θα μπορούσε να ενωθεί στον κοινό στόχο της καταπολέμησής της

Αυτά προς το παρόν (διότι πιάστηκαν τα χέρια μου και μάλλον θα κουράστηκαν και τα μάτια σας)
Ίσως να υπάρξει και συνέχεια είτε εδώ είτε σε ένα μπλογκ που σκέφτομαι να φτιάξω και για το οποίο έχω ήδη βρει το περιεχόμενο και το όνομα : «Ιστορίες για αγρίους» (και παρακαλώ να μην το «κλέψετε») :p

EvilHawk
05-05-07, 14:34
Ίσως να υπάρξει και συνέχεια είτε εδώ είτε σε ένα μπλογκ που σκέφτομαι να φτιάξω και για το οποίο έχω ήδη βρει το περιεχόμενο και το όνομα : «Ιστορίες για αγρίους» (και παρακαλώ να μην το «κλέψετε») :p

Αν το υλοποιήσεις θα πρέπει να βάλεις και την ειδική σήμανση για τα "ακατάλληλλα" :whistle:

WandereR
05-05-07, 14:34
@rdaniel, όλοι αναγνωρίζουν στην Νατάσα Καραμανλή την αξία της ως επιστήμονα. Το ότι έχει ωραία μάτια δεν είναι δικό της φταίξιμο. Από κει και πέρα, τα ψέμματα που μεταφέρεις για το πτυχίο της και την ειδικότητα μάλλον δείχνουν κομματική εμπάθεια. Δεν σου αρέσει η πολιτική της κυβέρνησης... με γεια σου με χαρά σου. Καλά κάνεις. Αλλά να ρίχνουμε και λάσπη όπου σταθούμε και όπου βρεθούμε για να πλήξουμε συγκεκριμένα άτομα και χωρίς ούτε ενδείξεις (πόσο μάλλον αποδείξεις) είναι τουλάχιστον ανέντιμο.

Μην πειράζετε την βασιλισσα ρε αλήτες!! Ετσι μπραβο βασπερ

Δε με λες όμως, ξέρεις πολλούς άλλους ποπυ να πήραν διαδκτωρικό πριν το πτυχίο τους στο ελλάντα?

kerkiss
05-05-07, 14:38
Αν το υλοποιήσεις θα πρέπει να βάλεις και την ειδική σήμανση για τα "ακατάλληλλα" :whistle:
Το αστείο είναι ότι την ώρα που έγραφα το παραπάνω πόνημά μου με πήραν τηλέφωνο από μια εταιρεία δημοσκοπήσεων και μου έκαναν ερωτήσεις για πολιτικούς, εντιμότητες, αποτελεσματικότητες κλπ :whistle:
Βαρέθηκα να λέω ΟΧΙ και ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ αφού τα έχασε κάποια στιγμή η κοπέλα που με ρωτούσε :rofl:

EvilHawk
05-05-07, 14:40
Stay on topic please, μπορεί το μήνυμα για τον κατάπτυστο Πραξικοπηματία να σας θύμισε συνειρμικά "ασθενής" "χειρουργική κλίνη" κλπ αλλά αυτός παραληρούσε όταν τα έλεγε .... :p :rofl:

vasper
05-05-07, 14:55
Μην πειράζετε την βασιλισσα ρε αλήτες!! Ετσι μπραβο βασπερ

Δε με λες όμως, ξέρεις πολλούς άλλους ποπυ να πήραν διαδκτωρικό πριν το πτυχίο τους στο ελλάντα?



Βέβαια, μπορούν να συκοφαντούν όποιοι θέλουν την γυναίκα του πρωθυπουργού χωρίς αποδείξεις και χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά για κάποιον εκπαιδευτικό που διαφημίζει στο site του ιδιωτικά φροντιστήρια είχαμε φάει και infraction όταν το λέγαμε (πάω για άλλο ένα τώρα).


διαδκτωρικό δεν ξέρω να έχει πάρει κανένας :twisted:

Θέμα μας είναι όπως λέει και ο Wan η τιμωρία των κλεφτών. Άντε να δούμε. Θα παραιτηθεί κανένας βολευτής... ή η κολυμβήθρα του Σιλωάμ που λέγετε εκλογές ζει και βασιλεύει...

Πάντως με αυτή την τακτική του ΠΑΣΟΚ να βρίσκει "σκάνδαλα" βγαίνει ένα καλό. Αγανακτεί ο κόσμος της Ν.Δ. και τα λαμόγια που έχουν εισχωρήσει στην κυβέρνηση τώρα φοβούνται. Έτσι η ηθική καταστροφή που προκάλεσε το "να κάνει ένα δωράκι στον εαυτό του αλλά όχι και 500 εκατομύρια" έχει αρχίσει να αντιστρέφεται. Ο κόσμος δεν τα δέχεται πλέον αυτά. Τώρα μένει να δούμε αν θα αντιστραφεί και η οικονομική καταστροφή.

EvilHawk
05-05-07, 15:16
είχαμε φάει και infraction όταν το λέγαμε (πάω για άλλο ένα τώρα).
Μόνο και μόνο για την παρένθεση και την διαστρέβλωση του λόγου, μπορεί να το έκανα. Αλλά χρειάζεται να προσπαθήσεις και άλλο για να "τσιμπήσω" .... :cool:

Μπορώ επίσης να ανασύρω και τον πραγματικό λόγο απο τα logs ! :whistle:
BTW ρίξε μια ματιά στους κανόνες λειτουργίας, ειδικά στο κομμάτι της "Μηδενικής ανοχής" και μην νομίσεις ότι θα διστάσω μπροστά σε τίποτα.

rdaniel
05-05-07, 15:44
....

Αυτά προς το παρόν (διότι πιάστηκαν τα χέρια μου και μάλλον θα κουράστηκαν και τα μάτια σας)
Ίσως να υπάρξει και συνέχεια είτε εδώ είτε σε ένα μπλογκ που σκέφτομαι να φτιάξω και για το οποίο έχω ήδη βρει το περιεχόμενο και το όνομα : «Ιστορίες για αγρίους» (και παρακαλώ να μην το «κλέψετε») :p

Τα διαβάζει κανείς, συγκρίνει με αυτά που ξέρει και αναρρωτιέται πώς δεν έχει πάθει κατάθλιψη ακόμη... Δυστυχώς έχεις δίκιο σε αυτά που λες :(

Ας επιστρέψω όμως στο θέμα της "τιμωρίας για τους κλέφτες". Ή τα σκάνδαλα για κάποιους, "σκάνδαλα" για άλλους. Αν λάβουμε υπόψη όσα έχουν ειπωθεί καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ανεξάρτητα από το ποιος τα ανέχεται ή τα ανατρέφει, το σύστημα λειτουργεί και βασιλεύει.

Και όποιος έχει το μαχαίρι (και το πεπόνι) κάνει πως δεν τρέχει τίποτε ή στην ανάγκη καταφεύγει στο ρητό "τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα", συνοδευόμενο από την επωδό "όλοι τα πάιρνουνε" ... Το θέμα είναι εμείς, οι απλοί πολίτες στην τελική, γιατί πρέπει ΠΑΝΤΑ να πληρώνουμε το μάρμαρο;!

Αν η κυβέρνηση οχυρώνεται τώρα πίσω από την άρνηση, και η αντιπολίτευση βρίσκει την ευκαιρία να εξωραϊσει τις δικές της αμαρτίες του παρελθόντος, δεν σημαίνει ότι παρανομία και βλάβη για τους πολίτες δεν υπάρχει. Και στην πρώτη κυνερνητική αλλαγή οι ρόλλοι απλά θα αντιστραφούν, αλλά το σύστημα θα παραμένει!

Οπότε, το ζήτημα είναι να τιμωρούνται, τώρα και πάντα οι "κλέφτες" και τα "λαμόγια", ότι μανδύα κι αν φορούν, γιατί τα σώβρακά τους το ίδιο χρώμα έχουν πάντα: το χρώμα του χρήματος!

Και ας συμφωνήσουμε όλοι ότι επειδή ακριβώς τέτοια φαινόμενα ΥΠΗΡΧΑΝ και ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, να μην στιγματίζεται πολιτικά ένας ολόκληρος κόσμος επειδή κάποιοι φέρονται σκάρτα. να υπάρχει ατομική ευθύνη και όχι συλλήβδην συλλογικά να καταδικάζεται μια ολόκληρη παράταξη.

Η ΝΔ θεωρώ ότι εκμεταλλεύτηκε τα σκάνδαλα επί ΠΑΣΟΚ, και επιχείρησε να "στιγματίσει" όλους τους ΠΑΣΟκους σαν κλέφτες. Πώς λέμε "αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα"; Ε, έτσι ένα πράγμα! Με αποτέλεσμα να κερδίσει τις εκλογές, αλλά να το βρίσκει τώρα μπροστά της, και να της επειστρέφει τις βολές το ΠΑΣΟΚ, επιχειρώντας να δείξει ότι όλοι της ΝΔ είναι κλέφτες... Σπέρνω ανέμους, θερίζω θύελλες, δεν το ξέρουν εκεί κατά Βουλή μεριά; ...

Και το χειρότερο κατά τη γνώμη μου είναι ότι το σύστημα εκμεταλλεύεται ακριβώς αυτό για να διαιωνίζει τη δράση του! Σου λέει "κάλυψέ με, γιατί θα βγουν οι άλοι και θα πουν ότι είσαι κλέφτης και εσύ και όλοι οι δικοί σου"!

Μήπως το μόνο που θα έπρεπε να κάνουμε είναι να αποδίδουμε ατομικά ευθύνες, όσο ψηλά και όπου και αν βρίσκονται, αντί να επιρρίπτουμε ευθύνες συλλογικά; Σαν το ποδόσφαιρο ένα πράγμα, όπου υπάρχουν "ταραξίες" χωρίς ονοματεπώνυμο! Τιμωρούμε μετά το σύλλογο, και οι ταραξίες συνεχίζουν το θεάρεστο έργο τους απτόητοι...

Συνεπώς, για να μην μακρυγορώ και επαναλαμβάνομαι, ναι στη δικαστική δίωξη όλων όσοι εμπλέκονται, χωρίς να στιγματίζουμε τους πάντες. Και γρήγορα, να μην επαναληφθούν τα φαινόιμενα "πολιτικής ομηρίας" που είχαμε μετά το "έπος του χρηματιστηρίου", θα είναι θλιβερό να γίνει κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ σέρνωντας την ΝΔ από την "κατηγορία" των σκανδάλων. Επιτέλους, μια φορά να ψηφίσουμε θετικά και όχι αρνητικά!

vasper
05-05-07, 15:57
Συνεπώς, για να μην μακρυγορώ και επαναλαμβάνομαι, ναι στη δικαστική δίωξη όλων όσοι εμπλέκονται, χωρίς να στιγματίζουμε τους πάντες. Και γρήγορα, να μην επαναληφθούν τα φαινόιμενα "πολιτικής ομηρίας" που είχαμε μετά το "έπος του χρηματιστηρίου", θα είναι θλιβερό να γίνει κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ σέρνωντας την ΝΔ από την "κατηγορία" των σκανδάλων. Επιτέλους, μια φορά να ψηφίσουμε θετικά και όχι αρνητικά!

Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς.... :oneup:

rdaniel
05-05-07, 16:19
Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς.... :oneup:

... και στην αναφορά μου περί "πολιτικής ομηρίας" μετά το "έπος του χρησματιστηρίου"; :whistle:
;)

kerkiss
05-05-07, 16:44
Μήπως το μόνο που θα έπρεπε να κάνουμε είναι να αποδίδουμε ατομικά ευθύνες, όσο ψηλά και όπου και αν βρίσκονται, αντί να επιρρίπτουμε ευθύνες συλλογικά;
Αυτό είναι το πρέπον αλλά δεν εφαρμόζεται στην Ελλάδα διότι προωθείται η λογική του "δικού μας κοπαδιού"
Παράδειγμα στην πρόσφατη περίπτωση Τσιτουρίδη οι φωνές μέσα από την ΝΔ δεν ζητούσαν την παραίτησή του και περαιτέρω κάθαρση αλλά απομάκρυνσή του διότι βλάπτει το κοπάδι τους
Τα δε ΜΜΕ δεν λειτουργούν ανεξάρτητα αλλά ως μέσα χειραγώγησης των πολιτών και κατανομής τους σε φανατικές ομάδες
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Ελευθεροτυπία η οποία ενώ μέχρι χθες αφιέρωνε σελίδες επί σελίδων για τα "δομημένα ομόλογα" μόλις ο Καραμανλής έβγαλε στην φόρα και εκείνα του Πασοκ άλλαξε κύριο θέμα και άρχισε να υποβαθμίζει την ιστορία.
Η λογική που τους διέπει (όλους τους) είναι "κατηγορείτε, κατηγορείτε, στο τέλος κάτι θα μείνει"
Ακόμα και τα σκάνδαλα που βγαίνουν στην επιφάνεια δεν οφείλεται σε μια μεθοδευμένη εργασία κάθαρσης από κάποιες πολιτικές, δικαστικές ή ανεξάρτητες αρχές, αλλά σε στιγμιαία σύγκρουση συμφερόντων που επιχειρούν με αυτόν τον τρόπο μια αναδιανομή της πίτας και κυρίως την διαβεβαίωση ότι κανείς δεν θα τολμήσει να συγκρουστεί μαζί τους.

Παραφράζοντας την γνωστή ρήση θα έκλεινα λέγοντας "το έγκλημά σας είναι διαρκές κύριοι πολιτικοί"

nikosl
05-05-07, 18:21
1. Κύριοι το ΠΑΣΟΚ πλήρωσε για τα λάθη του και γι'αυτό ΔΕΝ θα ξαναπάρει την εξουσία. Αρα τι ουσιά έχει να κατηγορεί η Ν.Δ για τα σκάνδαλα του παρελθόντοςτου ΠΑΣΟΚ? Δεν πρέπει να κοιτάξει τα δικά της τρέχοντα σκάνδαλα?
2. Το πρόβλημα που έχετε εσείς είναι το ποιος βούτηξε περισσότερα? Αν είναι τότε πάω πάσο. Για εμένα πάντως το πρόβλημα είναι ότι και οι δύο ΒΟΥΤΗΞΑΝ και μάλιστα χωρίς ποινικές συνέπειες. (γιατί δεν πηγαίνετε κύριε vasper να ληστέψετε μια τράπεζα? Απλά θα σας αναγκάσουν να παραιτηθείτε από τη δουλεία σας? Δε νομίζω:hmm: )

vasper
05-05-07, 18:23
... και στην αναφορά μου περί "πολιτικής ομηρίας" μετά το "έπος του χρηματιστηρίου"; :whistle:
;)

Φυσικά. Αρκεί να μην επαναληφθεί κάτι τέτοιο σαν το συμβάν του χρηματιστηρίου. Το ότι έγινε, έγινε. Το ΠΑΣΟΚ όμως δεν έχασε για αυτό. Πήρε άλλη μία τετραετία και τα έκανε χειρότερα. Τότε έπεσε. Για την πολιτική ομηρία στην οποία βρέθηκαν φταίνε οι ίδιοι.

Είναι σχεδόν το ίδιο με τα ομόλογα. Δεν φταίει το ΠΑΣΟΚ που εδώ και δύο μήνες είναι σε πολιτική ομηρία η κυβέρνηση. Φταίει η κυβέρνηση που δεν έφερε το θέμα νωρίτερα (δηλαδή το νέο νομοσχέδιο για τα ταμεία).

Στην περίπτωση του χρηματιστηρίου όμως είχαμε απ' ευθείας ανάμειξη ακόμα και του τότε πρωθυπουργού με εκείνες τις φοβερές παραινέσεις για επένδυση των ταμείων. Για να μην αναφέρω την αφίσα και τις 7000 μονάδες. Μετά όμως τι έγινε; Είπαν "ας πρόσεχαν".

Δεν θα κλάψω λοιπόν για την ομηρία τους. Καλά να πάθουν. Όλοι. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ!!!!

rdaniel
05-05-07, 19:39
Φυσικά. Αρκεί να μην επαναληφθεί κάτι τέτοιο σαν το συμβάν του χρηματιστηρίου. Το ότι έγινε, έγινε. Το ΠΑΣΟΚ όμως δεν έχασε για αυτό. Πήρε άλλη μία τετραετία και τα έκανε χειρότερα. Τότε έπεσε. Για την πολιτική ομηρία στην οποία βρέθηκαν φταίνε οι ίδιοι.

Είναι σχεδόν το ίδιο με τα ομόλογα. Δεν φταίει το ΠΑΣΟΚ που εδώ και δύο μήνες είναι σε πολιτική ομηρία η κυβέρνηση. Φταίει η κυβέρνηση που δεν έφερε το θέμα νωρίτερα (δηλαδή το νέο νομοσχέδιο για τα ταμεία).

Στην περίπτωση του χρηματιστηρίου όμως είχαμε απ' ευθείας ανάμειξη ακόμα και του τότε πρωθυπουργού με εκείνες τις φοβερές παραινέσεις για επένδυση των ταμείων. Για να μην αναφέρω την αφίσα και τις 7000 μονάδες. Μετά όμως τι έγινε; Είπαν "ας πρόσεχαν".

Δεν θα κλάψω λοιπόν για την ομηρία τους. Καλά να πάθουν. Όλοι. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ!!!!

πρόσεξε όμως ... με την ίδια λογική θα βγαίνει ο καθένας και θα λέει: ε, αφού μπορούσα να κλέψω, έκλεψα, αυτοί που έπρεπε να φυλάνε τα λεφτά ας πρόσεχαν, δεν φταίω εγώ! ;)

Και η Acropolis το ίδιο δεν λέει στην ουσία; Εγώ τόσο τους τα πούλησα τα ομόλογα, αν ήθελαν ας μην τα αγόραζαν! Να μην θυμηθώ και την απερίγραπτη απάντηση "ο καθένας σε μια ελέυθερη αγορά μπορεί να πουλήσει ένα φιατάκι στην τιμή μιας Πόρσε"! :cool:

Μόνο που δεν είναι έτσι, λέμε! Ακριβώς αυτός ο τρόπος σκέψης δίνει πάτημα σε κάθε "λαμόγιο" πριν, τώρα και στο διηνεκές! Και ένας τυφλός δεν βλέπει, αυτό σημαίνει πρέπει να πας να τον κοροϊδεύεις επειδή *μπορείς* ; :hmm::down:

Αυτό που χρειάζεται είναι μια παραδειγματική τιμωρία, αλλά θεσμική, όχι να βρούμε αποδιοπομπαίο τράγο για να κρύψουμε τις ευθύνες μας, πράγμα που ακριβώς θέλει η Εξουσία τώρα, πριν και στο διηνεκές! Πολύ θα βόλευε την κυβέρνηση να διωχθούν οι διοικητές των ταμείων ή οι χρηματιστηριακές επιχειρήσεις και να πει μετά εκείνη "ορίστε, εγώ έκανα κάθαρση" :cool:

Μόνο που η ευθύνη της ΔΕΝ είναι να κάνει "απλά" κάθαρση, είναι να μην αφήσει να συμβούν αυτά. Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της ευθύνη ... Δεν μιλάω ότι "τα έπαιρνε η Ρηγίλης" ... Μιλάω για το τι ΟΦΕΙΛΕ να πράξει μια κυβέρνηση, ειδικά κάποια που ήρθε στην εξουσία με το σύνθημα της κάθαρσης και έχοντας την εμπειρία της συμπεριφοράς του ΠΑΣΟΚ σε τέτοια θέματα ... ;)

Και κάτι μου λέει ότι για κουκούλωμα το πάνε και πάλι, δυστυχώς ... Θα φταίνε όλοι, ΕΚΤΟΣ από την κυβέρνηση βεβαίως - βεβαίως ... Και θα βρεθούν πιθανώς κάποιοι να πάνε φυλακή, αλλά όσον αφορά τον υπουργό όχι, ΔΕΝ παραιτήθηκε γιατί είχε ευθύνες στο θέμα, παραιτήθηκε για ... λάθος επιλογή γ.γ. ... :p:rofl::rofl: (τώρα, γιατί ούτε η πλειοψηφία της ΝΔ δεν το πιστεύει αυτό, τι να πω ... )

Μ' αυτά και μ' αυτά, άντε να πιστέψεις ότι κάτι έχει αλλάξει ... :down:

Xguru
05-05-07, 20:18
1. Κύριοι το ΠΑΣΟΚ πλήρωσε για τα λάθη του και γι'αυτό ΔΕΝ θα ξαναπάρει την εξουσία. Αρα τι ουσιά έχει να κατηγορεί η Ν.Δ για τα σκάνδαλα του παρελθόντοςτου ΠΑΣΟΚ? Δεν πρέπει να κοιτάξει τα δικά της τρέχοντα σκάνδαλα?


Πλήρωσε; "πλήρωσε",τώρα μου θυμίζεις το Ζαγορίτη που έχει πει ότι όποιος κάνει λαμογιές θα τιμωρηθεί γνωρίζοντας την περιφρόνηση τους που δεν ειναι και λίγο πράγμα:lol: (credits to T.Kalamoukis).
Κατά την άποψή μου το ΠΑΣΟΚ δεν πλήρωσε. Πλήρωσε σημαίνει βρέθηκαν οι ένοχοι και αποδόθηκε δικαιοσύνη όχι ότι δεν ξαναβγήκαν κυβέρνηση.
Άντε γιατί αν το πάμε έτσι να μας κατακλέβει το εκάστοτε κυβερνών κόμμα και να την πληρώνει με το να μην ξαναβγαίνει τότε θα έχουμε αυτό που λέει και ο Λαζόπουλος, "αλλάζουμε κλέφτες και όχι κυβερνήσεις".
Αυτά τα off-topic έτσι για να δείχνουμε ότι δε μασάμε κουτόχορτο με τους πολιτικάντηδες που κατακλέβουν και σφυράνε αδιάφορα όποιο χρώμα κι αν έχουν. Αν και το 2 σου αναιρεί το 1, όφειλα τη διευκρίνηση

nikosl
05-05-07, 20:29
Πλήρωσε; "πλήρωσε",τώρα μου θυμίζεις το Ζαγορίτη που έχει πει ότι όποιος κάνει λαμογιές θα τιμωρηθεί γνωρίζοντας την περιφρόνηση τους που δεν ειναι και λίγο πράγμα:lol: (credits to T.Kalamoukis).
Κατά την άποψή μου το ΠΑΣΟΚ δεν πλήρωσε. Πλήρωσε σημαίνει βρέθηκαν οι ένοχοι και αποδόθηκε δικαιοσύνη όχι ότι δεν ξαναβγήκαν κυβέρνηση.
Άντε γιατί αν το πάμε έτσι να μας κατακλέβει το εκάστοτε κυβερνών κόμμα και να την πληρώνει με το να μην ξαναβγαίνει τότε θα έχουμε αυτό που λέει και ο Λαζόπουλος, "αλλάζουμε κλέφτες και όχι κυβερνήσεις".
Αυτά τα off-topic έτσι για να δείχνουμε ότι δε μασάμε κουτόχορτο με τους πολιτικάντηδες που κατακλέβουν και σφυράνε αδιάφορα όποιο χρώμα κι αν έχουν. Αν και το 2 σου αναιρεί το 1, όφειλα τη διευκρίνηση

Είπα ότι το ΠΑΣΟΚ πλήρωσε!(ποια χειρότερη τιμωρία για ένα κόμμα από το να χάσει τη εξουσία και να μην μπορεί να την ξαναπάρει?) Δεν ανέφερα πουθενα ότι οι τσεπωμένοι πλήρωσαν. Αντιθέτως. Το πρόβλημά μου είναι ότι κανένας δεν μπήκε φυλακή!

anon
05-05-07, 20:51
Το θέμα μας δεν είναι η επιστημονική επάρκεια της κας Καραμανλή.

Το θέμα μας είναι τα οικονομικά σκάνδαλα της "κυβέρνησης".

To θέμα είναι ότι η ποινή για οικονομικά (και λοιπά) σκάνδαλα είναι στην χειρότερη περίπτωση η παραίτηση.... Εαν λοιπόν το οποιοδήποτε λαμόγιο που έχει ανακαλυφθεί ή δεν έχει ανακαλυφθεί (και ακόμη ας πιστέψουμε ότι ο ΧΨΖ υπουργός ήταν θύμα, τα σκάνδαλα παραμένουν), είναι απλώς η παραίτηση, τότε γιατί να μην πάρω κανα δίκανο και να πάω στην Τράπεζα να κάνω μια "ανάληψη"; Η' ακόμα καλύτερα να γίνω κουμπάρος του EvilHawk; :rofl: :rofl:

Nα πώ ακόμη ότι μου κάνει τρομερή εντύπωση - λέμε τώρα - ότι αυτο που ζητά και το ΠΑΣΟΚ είναι απλώς η παραίτηση!!! Γιατί δεν ζητάτε φυλακή κύριοι και να δεσμευτείται γιαυτό ως προεκλογική δέσμευση, ότι θα τιμωρηθούν οι καταχραστές;;;; Με φυλάκιση και δήμευση περιουσιών; Γαργάρα όλοι! Ενας Εβερτ γραφικότατος είχε καταντήσει ζητούσε δικαστική δίωξη για την παραπλάνηση του κόσμου με το Χρηματιστήριο, και τον βάλανε στην άκρη. Τουμπεκί ψιλοκομμένο... Και οι δυο μας δουλεύουνε ψιλό γαζί.... Αντε μπας και το καταλάβει και ο κόσμος, ότι οι μικρές "διευκολύνσεις" που τον κάνουν να ψηφίζει το ένα ή το άλλο κόμμα, μακροπρόθεσμα του κάνουν μεγαλύτερο κακό.... Οχι ανάπτυξη, ταμεία σε διάλυση, σύνταξη υπο αμφισβήτηση, υγεία που νοσεί βαθύτατα, παιδεία να μην πω τι, και ένα σωρό άλλα, που με θλίβουν. Διαβάζω και το πόνημα του Kerkiss και τι να πώ; Είμαστε ένα απέραντο τρελλοκομείο, γιατί μόνο τρελλοί θα μπορούσαν να συνεχίζουν να θέλουν τα ίδια και τα ίδια....

DOU
05-05-07, 21:10
Καλα το τι εχουν "φαει" αυτα τα 2 κυριως κομματα(μην νομιζετε οτι και οι μικροτεροι ειναι πιο σωστοι, τρωνε τρωνε κι αυτοι...), το γελειο ειναι οτι ολοι αυτοι Παντα οταν εκλεγονται βρισκουν καμμενη γη και λενε "εμεις...?,δεν φταιμε, οι προηγουμενοι τα κανανε, να πατε σε αυτους να αναζητησετε ευθυνες για τα σκανδαλα....". Απο την αλλη λεγεσαι πασοκ, εχεις κανει αυτα που εχεις κανει και βγαινεις να κατηγορησεις για σκανδαλα,ζητας να παραιτηθουν ολοι να γινουν εκλογες εδω και τωρα για να βγεις σαν κομμα και να αλλαξεις ξανα την Ελλαδα, να κανεις την Ελλαδα μεγαλη... αφου εχεις κανει προηγουμενως αυτα που γνωριζει ολος ο κοσμος (εχω χασει το μετρημα...) μαλιστα...,:hmm: εχεις και τη Ν.Δ. που με τις μεταρρυθμισεις που κανει εχει αλλαξει την Ελλαδα τοσο πολυ(εδω γελαμε...) και εχει γινει αγνωριστη, παραιτει υπουργους/βουλευτες λογω σκαλνδαλων, αλλα μετα απο λιγους μηνες ειναι παλι στη κυβερνηση σε αλλο ποστο... και γενικα γινεται του κουτρουλη ο γαμος.

Δηλαδη πειτε μου ρε παιδια ακομα πιστευετε οτι Δεν μας πουλανε παπα, Δεν μας ταιζουν κουτοχορτο, δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομα τους ψηφιζουμε(εκτος απο τους γνωστους λογους, "εχω γνωστο αν τον ψηφισω θα με βολεψει εκει κι εδω κτλ"), τοσα χρονια 2-3 οικογενειες κυβερνουν την Ελλαδα, παπανδρεου, καραμανλης, καραμανλης , παπανδρεου αν ξεχασα κανεναν να μου το πειτε.:worthy: :worthy:

contime
05-05-07, 21:24
Μην πειράζετε την βασιλισσα ρε αλήτες!! Ετσι μπραβο βασπερ

Δε με λες όμως, ξέρεις πολλούς άλλους ποπυ να πήραν διαδκτωρικό πριν το πτυχίο τους στο ελλάντα?


Το θυμαμαι κι εγω...ειχε πεσει τρελο κραξιμο τοτε αλλα κουκουλώθηκε...
Εδω που δεν τον βολευει τον φιλο μας τον βασπερ, προτιμησε να σχολιασει ενα ορθογραφικο λαθος και οχι την ουσια...
Οπως ο πολιτικος αρχηγος του, ετσι κι αυτος, ασκει επιλεκτικα τη μηδενικη ανοχη...:twisted:

WAntilles
05-05-07, 21:26
Nα πώ ακόμη ότι μου κάνει τρομερή εντύπωση - λέμε τώρα - ότι αυτο που ζητά και το ΠΑΣΟΚ είναι απλώς η παραίτηση!!! Γιατί δεν ζητάτε φυλακή κύριοι και να δεσμευτείται γιαυτό ως προεκλογική δέσμευση, ότι θα τιμωρηθούν οι καταχραστές;;;; Με φυλάκιση και δήμευση περιουσιών; Γαργάρα όλοι!

Γιατί εκπλήσσεσαι;

Άμα το ζητήσουν αυτό οι πρώην κυβερνώντες, θα πάνε και οι μισοί δικοί τους μέσα, μαζί με τους νυν κυβερνώντες.


Πλήρωσε;

Κατά την άποψή μου το ΠΑΣΟΚ δεν πλήρωσε.

Πλήρωσε σημαίνει βρέθηκαν οι ένοχοι και αποδόθηκε δικαιοσύνη όχι ότι δεν ξαναβγήκαν κυβέρνηση.

Σαφώς και πλήρωσε πολιτικά σε επίπεδο κόμματος γιατί καταψηφίστηκε.

Αυτό που λες ότι δεν πλήρωσε, ισχύει μόνο σε ατομικό επίπεδο και ποινικά, για τους συγκεκριμένους που εμπλέκονταν.

nikosl
05-05-07, 21:34
Η Νατάσσα Καραμανλή μέσω πανελλαδικών εξετάσεων έγινε ιατρός?

anon
05-05-07, 21:45
@Wan Το ερώτημα ήταν ρητορικό... Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει λέει μια παροιμία, και έχει τόοοοοσο δίκιοοοο....

WAntilles
05-05-07, 21:49
Έτσι ακριβώς.

Και "μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια", αλλά προς τους υπόλοιπους έξω -> κουκούλωμα.

Κατά τα άλλα:

"Μηδενική ανοχή ζντη διαβθορά". :lol:

nikosl
05-05-07, 22:00
"Μηδενική ανοχή ζντη διαβθορά".

:tease: :tease: :hammered: :hammered: :hammered: :punch: :punch: :gun: :gun: :rifle: :rifle: :2guns: :2guns: :shoot: :shoot: :jedi: :jedi: :ork :ork :dwarf :dwarf :viking :viking :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :up: :up: :up: :up: :up:

maxcp
05-05-07, 22:21
για την ιστορία: η Νατασσα ΠΡΙΝ τελειωσει ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ Βρεφονηπιωκόμος γραφτηκε(Αγνωστο πώς αφου για κατατακτήριες θές πτυχιο|) Ιατρική σχολή..Πριν πάρει πτυχιο,πήρε Διδακτορικό Ιατρικής και αμέσως μετα ειδικότητα..Εκανε αγροτικό Κόρινθο και δούλευε με τον αδελφό μου.Δεν πατούσε παρα 1 φορα τις 2 εβδομάδες..
Ολα τα παραπάνω τα εχει δημοσιευσει και το ΘΕΜΑ πάνω απο 3 φορες..

Και μην ξεχνάμε τον Ρουσόπουλο...ΚΛΗΡΩΘΗΚΕ(τοσο τυχερός) και φοτείί στο OPEN UNIVERSITY αμέσως μόλις βγηκε η ΝΔ..

contime
05-05-07, 22:35
για την ιστορία: η Νατασσα ΠΡΙΝ τελειωσει ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ Βρεφονηπιωκόμος γραφτηκε(Αγνωστο πώς αφου για κατατακτήριες θές πτυχιο|) Ιατρική σχολή..Πριν πάρει πτυχιο,πήρε Διδακτορικό Ιατρικής και αμέσως μετα ειδικότητα..Εκανε αγροτικό Κόρινθο και δούλευε με τον αδελφό μου.Δεν πατούσε παρα 1 φορα τις 2 εβδομάδες..
Ολα τα παραπάνω τα εχει δημοσιευσει και το ΘΕΜΑ πάνω απο 3 φορες..

Φιλαρακι μην τα λες τοσο χυμα...γιατι θα μπει ο βασπερ οπου να ναι, και θα παθει κανα εγκεφαλικο μολις τα διαβασει...
Τουλαχιστον ελπιζω να τον περιποιηθεί η Νατασσα...:rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.