PDA

Επιστροφή στο Forum : IP Forthnet σε γραμμή OTE;!!



nikoskazanakis
14-09-16, 16:14
Μετακόμισα πρόσφατα σε περιοχή που διαπιστωμένα δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο και dsl κανένας άλλος εκτός από την COSMOTE. Αναγκαστικά λοιπόν ξεκίνησα με ένα double play της COSMOTE- μέχρι εδώ όλα καλά. Είπα για αλλαγή να καρφώσω πρώτα το ρουτεράκι που δίνει ο ΟΤΕ, έτσι για να το δοκιμάσω πως πάει, ενώ παράλληλα είχα διαθέσιμο και ένα δικό μου TP-LINK για όταν το αποφασίσω. Στο προηγούμενο σπίτι μου είχα FORTHNET, με αποτέλεσμα στο παλιό αυτό ρουτεράκι να είναι περασμένες οι ρυθμίσεις, pass, user κλπ της Forthnet.

Και εδώ αρχίζουν τα περίεργα: Αποφάσισα χτες να βάλω το παλιό μου ρουτεράκι με τις ρυθμίσεις Forthnet στη γραμμή, που επαναλαμβάνω είναι ΟΤΕ και δεν έχει τίποτα άλλο. Και ενώ ετοιμαζόμουν να περάσω τους κωδικούς κλπ. του ΟΤΕ στο ρούτερ, διαπιστώνω ότι αυτό μπαίνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στο dsl της Φορθνέτ με τους υπάρχοντες κωδικούς, παίρνει IP κανονικά από την Φορθνέτ και γενικά δε χρειάστηκε καμία απολύτως αλλαγή. Τονίζω ότι ο IP είναι της Φορθνέτ -το έλεγξα στα διάφορα site που βλέπεις τι provider υποτίθεται έχεις- και ότι δεν άλλαξα απολύτως τίποτα στο ρούτερ.

Αποτέλεσμα σε γραμμή ΟΤΕ καθαρά εγώ φαίνομαι να έχω provider την Forthnet, ενώ μάλιστα στην περιοχή η Forthnet δεν έχει καν ιδιοκτητο δίκτυο!! Ξέρει κανείς πως μπορεί να γίνεται κάτι τέτοιο;

borror
14-09-16, 18:27
Αν για κάποι λόγο δεν έχουν ακυρώσει το user/pass από την forthnet δεν αποκλείται να μπορείς να πάρεις IP.

Μου έχει τύχει και μένα

sdikr
14-09-16, 20:47
Στις γραμμές του ΟΤΕ μπορείς να έχει σύνδεση με όλους τους παρόχους, στις γραμμές των άλλων όχι

nikoskazanakis
15-09-16, 12:25
Στις γραμμές του ΟΤΕ μπορείς να έχει σύνδεση με όλους τους παρόχους, στις γραμμές των άλλων όχι

Μα πώς γίνεται αυτό; Και στο παλιό σπίτι που υπάρχει ακόμα κόσμος και χρησιμοποιεί με άλλο ρούτερ τους ίδιους κωδικούς φορθνέτ, δε δημιουργείται θέμα; Υπάρχουν δηλαδή αυτή τη στιγμή δύο pc σε διαφορετικά μέρη που με τους ίδιους κωδικούς φορθνέτ μπαίνουν στο νετ.
Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι, αν και είμαι με IP φορθνέτ, τα στατιστικά της γραμμής είναι παρόμοια με πριν που έμπαινα με κωδικούς ΟΤΕ (ταχύτητα, snr κλπ.). Δεν ορίζονται από τον εκάστοτε πάροχο αυτά; Δηλαδή τώρα έπρεπε να έχω το χαμηλότερο snr της φορθνέτ, να κλειδώνω παραπάνω κλπ κλπ.

borror
15-09-16, 12:41
Η γραμμή σου είναι στον OTE εφόσον σου έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Ο ΟΤΕ έχει σύνδεση με τους άλλους παρόχους για υπηρεσίες Shared LLU. Πχ. μπορείς να έχει τηλεφωνία στον ΟΤΕ και ADSL/internet από άλλη εταιρεία.

Λογικά για αυτό μπορείς και μπαίνεις με τα στοιχεία της 4νετ από την γραμμή του ΟΤΕ.

Επίσης τα χαρακτηρηστικά της γραμμής σου (π.χ. SNR) τα καθορίζει το DSLAM που είσαι κουμπομένος. Δηλαδή του ΟΤΕ. Ο μόνος λόγος που μπαινεις με τα στοιχεία της 4net είναι ότι είναι ενεργά στην 4νετ και τίποτα άλλο.

Υπάρχουν εταιρείες (π.χ. HOl/Vodafone) που δεν χρειάζεται καν username/password για να μπεις στο net. Κάνουν την αυθεντικοποίηση σε επίπεδο πόρτας στο DSLAM

SfH
15-09-16, 13:26
Η γραμμή σου είναι στον OTE εφόσον σου έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Ο ΟΤΕ έχει σύνδεση με τους άλλους παρόχους για υπηρεσίες Shared LLU. Πχ. μπορείς να έχει τηλεφωνία στον ΟΤΕ και ADSL/internet από άλλη εταιρεία.

Λογικά για αυτό μπορείς και μπαίνεις με τα στοιχεία της 4νετ από την γραμμή του ΟΤΕ.

Επίσης τα χαρακτηρηστικά της γραμμής σου (π.χ. SNR) τα καθορίζει το DSLAM που είσαι κουμπομένος. Δηλαδή του ΟΤΕ. Ο μόνος λόγος που μπαινεις με τα στοιχεία της 4net είναι ότι είναι ενεργά στην 4νετ και τίποτα άλλο.

Υπάρχουν εταιρείες (π.χ. HOl/Vodafone) που δεν χρειάζεται καν username/password για να μπεις στο net. Κάνουν την αυθεντικοποίηση σε επίπεδο πόρτας στο DSLAM

Μια μικρή διόρθωση. Στο shared llu τερματίζεις σε εξοπλισμό του τρίτου παρόχου για το κομμάτι του internet. Αυτό που περιγράφεις είναι το ΑΡΥΣ .

borror
15-09-16, 14:17
Μια μικρή διόρθωση. Στο shared llu τερματίζεις σε εξοπλισμό του τρίτου παρόχου για το κομμάτι του internet. Αυτό που περιγράφεις είναι το ΑΡΥΣ .


Σωστός! Thanks

nikoskazanakis
15-09-16, 15:29
Η γραμμή σου είναι στον OTE εφόσον σου έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Ο ΟΤΕ έχει σύνδεση με τους άλλους παρόχους για υπηρεσίες Shared LLU. Πχ. μπορείς να έχει τηλεφωνία στον ΟΤΕ και ADSL/internet από άλλη εταιρεία.

Λογικά για αυτό μπορείς και μπαίνεις με τα στοιχεία της 4νετ από την γραμμή του ΟΤΕ.

Επίσης τα χαρακτηρηστικά της γραμμής σου (π.χ. SNR) τα καθορίζει το DSLAM που είσαι κουμπομένος. Δηλαδή του ΟΤΕ. Ο μόνος λόγος που μπαινεις με τα στοιχεία της 4net είναι ότι είναι ενεργά στην 4νετ και τίποτα άλλο.

Υπάρχουν εταιρείες (π.χ. HOl/Vodafone) που δεν χρειάζεται καν username/password για να μπεις στο net. Κάνουν την αυθεντικοποίηση σε επίπεδο πόρτας στο DSLAM

Δε παίζει κάποιο ρόλο όμως ότι η Φορθνέτ εδώ δεν έχει ιδιόκτητο; Άρα, αν ήθελα να κάνω όντως αυτό το σενάριο (τηλεφωνία ΟΤΕ, adsl Φορθνέτ), δε θα μπορούσα;
Επίσης αν οι εταιρίες που λές -και το πιστεύω- δεν έχουν user και pass, πώς σετάρεις δικό σου ρούτερ άμα δε θες το δικό τους;
Τέλος, τι προτείνετε, αφού ισχύει έτσι, μένω με κωδικούς Φορθνέτ ή το γυρνάω σε ΟΤΕ; Χάνω-κερδίζω κάτι αν είμαι σε κάποιον;

SfH
15-09-16, 23:03
Δε παίζει κάποιο ρόλο όμως ότι η Φορθνέτ εδώ δεν έχει ιδιόκτητο; Άρα, αν ήθελα να κάνω όντως αυτό το σενάριο (τηλεφωνία ΟΤΕ, adsl Φορθνέτ), δε θα μπορούσα;

Έχω την εντύπωση ότι δεν παρέχονται πλέον εμπορικά τέτοιες υπηρεσίες, αλλά δε χάνεις τίποτα να τους καλέσεις και να ρωτήσεις.


Επίσης αν οι εταιρίες που λές -και το πιστεύω- δεν έχουν user και pass, πώς σετάρεις δικό σου ρούτερ άμα δε θες το δικό τους;

Ότι username/pass και να βάλεις παίζει.


Τέλος, τι προτείνετε, αφού ισχύει έτσι, μένω με κωδικούς Φορθνέτ ή το γυρνάω σε ΟΤΕ; Χάνω-κερδίζω κάτι αν είμαι σε κάποιον;

Γύρνα το σε ΟΤΕ. Της forthnet θα σταματήσει να λειτουργεί μόλις τερματιστεί ο λογαριασμός σου.

nikoskazanakis
16-09-16, 10:24
Έχω την εντύπωση ότι δεν παρέχονται πλέον εμπορικά τέτοιες υπηρεσίες, αλλά δε χάνεις τίποτα να τους καλέσεις και να ρωτήσεις.



Ότι username/pass και να βάλεις παίζει.



Γύρνα το σε ΟΤΕ. Της forthnet θα σταματήσει να λειτουργεί μόλις τερματιστεί ο λογαριασμός σου.

Ok, σε ευχαριστώ πολύ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.