PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασταθεις ταχυτητες



kostelo
04-05-07, 21:03
Γεια χαρα σε ολους. Εδω και μια βδομαδα περιπου ενω ειχα κανονικα σταθερες ταχυτητες με 768 (της ταξης του 80), τωρα ξεκιναω να κατεβαζω κατι με φουλ ταχυτητα 80 και μετα απο 1-2 το πολυ λεπτα αρχιζει και πεφτει σταδιακα γυρω στο 45-50 (βια 60). Δοκιμασα ενα ρουτερ αντι του f200, δοκιμασα να αλλαξω καλωδιο, εβγαλα το splitter αλλα και παλι τπτ.
Δε διαμαρτυρομαι τοσο για την ταχυτητα καθως υπαρχουν και χειροτερα αλλα γιατι δε κρατιεται σταθερη ενω ξεκιναει με 80 και μενει για κανα δυο λεπτα ? Αυτο το παθαινω τοσο και σε τορρεντς αλλα και σε http/ftp (πχ απο ftp.ntua.gr). Μηπως φταιει καποια ρυθμιση δικια μου στα windows? :hmm: Ευχαριστω.

dennis2006
05-05-07, 00:10
απο πειραια 768 εχει γινει 250 απο το μεσημερι

gdscream
09-05-07, 15:30
Αν μπορει καποιος mod να διαγραψει το παραπάνω μήνυμά μου που ειναι στα greeklish.
Δεν μου βγαζει επιλογή να το κανω edit.

Οσον αφορα την σύνδεση έχει ψιλοφτιάξει στην ταχυτητα. Πριν μια βδομαδα σερνόταν

sim
20-05-07, 18:33
καλησπερα σε ολους!εδω και 1 βδομαδα δηλ απο τις 13/5 μεχρι σημερα που σας στελνω αυτο το μην εχω τρομερο προβλημα με την ταχυτητα.εχω on dsl kit στα 1024 της οτενετ με διοδος και εχω παρατηρησει οτι οι μετρησεις μου απο ftp της οτενετ και ντουα διαφερουν παρα πολυ.αν για παραδειγμα στο ftp της οτενετ πιανω 80kb/s στο ντουα πιανω 30-60kb/s.οπως καταλαβαινετε η διαφορα ειναι μεγαλη και υπαρχει τρομερο προβλημα ασταθειας της ταχυτητας σε σημειο αλλες φορες να βλεπω ανετα βιντεακια του γιουτουμπ και αλλες να σερνομαι.ηθελα να σας ρωτησω εχετε και αλλοι τετοια προβληματα ή ειναι αποκλειστικοτητα της ποτενετ;μενω στη θεσ/νικη περιοχη φαληρο και σερφαρω με crypto f200.πως μπορει να κρατηθει η ταχυτητα ψηλα και να μην υπαρχουν τετοιες μεγαλες αυξομειωσεις σαν ψυχογραφημα;

danaos
20-05-07, 19:54
sim ολοι αυτο το προβλημα εχουμε και ειναι απο τον οτε το προβλημα οχι δικο σου. αστα να πανε με αυτον τον Ποτε :whistle:

alakazam
21-05-07, 18:15
Γεια σας παιδιά.Εγώ αντιμετοπίζω άλλο πρόβλημα αστάθειας.Τώρα τελευταία μόλις μπώ σε κανα δύο σελίδες και μετά δοκιμάσω να μπω ή νασ κατεβάσω κάτι δεν μπαίνει πουθενά,μου βγάζει το μήνυμα ότι δεν είμαι συνδεδεμένος ή η σελίδα δεν είναι διαθέσιμη και αυτό γίνεται σε σελίδες που μόλις είχα μπει.Μια επαννεκίνηση του router βοήθησε στην αρχή αλλά δεν γίνεται πια δουλεία πλέον.Εβγαλά και εγκατέστησα το software του router 2 φορές.Πάλι αποτελέσματα μικρής διάρκειας.Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

goevra55
05-06-07, 00:45
Η ταχυτητα που προσφερει ο παροχος ειναι φυσικο μεγεθος και επομενως υπακουει στις φυσικες εντολες.Επομενως δεν ειναι δυνατον να ειναι παντα σταθερη και συμφωνα με τις επιθυμιες μας.Η ταχυτητα εξαρταται απο την καλη κατασκευη των ηλεκτρικων γραμμων αλλα και απο τον θορυβο που συνυπαρχει σε αυτες.Εξαρταται απο την υπερφορτωση του δικτυου και απο την αποσταση μεταξυ των κομβικων σημειων σημαντικο ειναι και ο αριθμος των υπολογιστων που πλοηγουνται στο δικτυο.Απαραιτητη ειναι η χρηση φιλτρων για την μειωση του θορυβου της γραμμης σε ολες τις τηλεφωνικες πριζες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.