PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο αποσύνδεση στο ρουτερ



kaycee
15-09-16, 02:57
Kαλημέρα σε όλους.

Xρειάζεται αρκετές φορές μεσα σε ενα διωρο κάθε ημέρα να πατάω disconnect μεσα απο το web interface του ρουτερ (για αλλαγή ip).
Θέλω να ρωτήσω , επάνω στην αποσύνδεση τι ακριβώς είναι αυτό που συμβαίνει -τεχνικά - στο ρουτερ, και πως λειτουργεί η αποσύνδεση ?
Πχ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι το ρουτερ δεν κάνει κανονικό on/off ή reset σε αυτη την περίπτωση (Netfaster2/HOL)
Με ενδιαφέρει , αν υπάρχει περίπτωση μετα απο καιρό επιμονής σε αυτη την πρακτική , αν μπορεί να πάθει κάτι το ρουτερ, ή να μου βγάλει καποιο πρόβλημα στη σύνδεση - ταχύτητες κλπ.

deniSun
15-09-16, 09:21
Αποσύνδεση με την διαδικασία logoff/login δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα.
Απλά αποσυνδέεται ο λογαριασμός και συνδέεται ξανά.
Αυτό που θα σου δημιουργούσε πιθανά προβλήματα στον συγχρονισμό είναι η αποσύνδεση της γραμμής (αποσυγχρονισμός), ο οποίος γίνεται αναγκαστικά κατά την διαδικασία του restart.

kaycee
16-09-16, 00:53
Αποσύνδεση με την διαδικασία logoff/login δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα.
Απλά αποσυνδέεται ο λογαριασμός και συνδέεται ξανά.
Αυτό που θα σου δημιουργούσε πιθανά προβλήματα στον συγχρονισμό είναι η αποσύνδεση της γραμμής (αποσυγχρονισμός), ο οποίος γίνεται αναγκαστικά κατά την διαδικασία του restart.
τι login είναι αυτό? Εγώ αναφέρομαι στη διαδικασία: web interface του ρουτερ > connection status > πατάω disconnect και σε 3 secs ξανασυνδέεται μόνο του με νέα ip. Mιλάμε για το ίδιο πράγμα?

deniSun
16-09-16, 13:17
τι login είναι αυτό? Εγώ αναφέρομαι στη διαδικασία: web interface του ρουτερ > connection status > πατάω disconnect και σε 3 secs ξανασυνδέεται μόνο του με νέα ip. Mιλάμε για το ίδιο πράγμα?

Αυτή η διαδικασία που περιγράφεις είναι το login/logout στον πάροχό σου.

yiannakos
17-09-16, 17:15
OK αρα δεν καταπονεί κατα καποιον τρόπο τα κυκλώματα του ρουτερ. :)

deniSun
17-09-16, 20:26
OK αρα δεν καταπονεί κατα καποιον τρόπο τα κυκλώματα του ρουτερ. :)

Ούτε το ρούτερ παθαίνει κάτι, ούτε η γραμμή σου χάνει σε συγχρονισμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.