PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμου



Void
18-09-16, 15:12
Γειά σας, έχω εδώ και κάτι μήνες σύνδεση ADSL Cosmote και ενώ έχω καλά στατιστικά γραμμής η ταχύτητα συγχρονισμού είναι χαμηλή.
Έχω συνδεμένο το router της Cosmote (Speedport W724V) και μου βγάζει τα εξής στοιχεία:



Downstream
14711 kBit/s


Upstream
1023 kBit/s


Transmission mode
ADSL2+


CRC Errors (Down/Up)
122658 / 1197


FEC Errors (Down/Up)
0 / 0


SNR (Down/Up)
4.5 / 13.1 dB


Attenuation (Down/Up)
20.0 / 10.2 dB



Μου φαίνεται ότι με αυτά τα στατιστικά θα έπρεπε να συγχρόνιζε παραπάνω.
Υπάρχει κάποιος άλλος περιορισμός από την Cosmote;
Αν ναι υπάρχει περίπτωση να τον αφαιρέσω;

Ευχαριστώ.

sweet dreams
18-09-16, 16:18
Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).

Έχεις ζητήσει να είσαι σε FastPath;;

teomw
20-09-16, 16:33
Με αυτα τα στοιχεια θα επρεπε να συγχρονιζεις 16-18Mbps. Το SNR πολυ χαμηλο παντως, δεν εχεις αποσυνδεσεις ?

Void
24-09-16, 17:46
Με αυτα τα στοιχεια θα επρεπε να συγχρονιζεις 16-18Mbps. Το SNR πολυ χαμηλο παντως, δεν εχεις αποσυνδεσεις ?
Δεν είχα αποσυνδέσεις, το ρουτερ έπαιζε μήνες χωρίς πρόβλημα.
Έκανα restart το ρουτερ και τα στατιστικά έγιναν χειρότερα.
Μήπως να πάρω κανέναν τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση;

Έβαλα 2 screenshot απο το ρουτερ.

174817174818

geoavlonitis
05-10-16, 21:08
Από τα στατιστικά του ρούτερ σου στο πρώτο ποστ του θέματος μέχρι τα καινούρια στατιστικά αυξήθηκε το crosstalk, δηλαδή παρεμβολές μεταξύ των τηλεφωνικών γραμμών, ή από εξωτερικές παρεμβολές, διότι το SNR είχε πέσει στο 4.5, που είναι πολύ χαμηλό, ενώ μετά την επανεκκίνηση πήγε στο 9.1, που είναι το φυσιολογικό. Δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό, εκτός αν υπάρχει κάποιο καλωδιακό πρόβλημα στο κτίριό σου ή στα καλώδια του ΟΤΕ. Αυτά έχω να πω εγώ για το θέμα σου, αν και έχω πολύ καιρό να γράψω εδώ και δεν ξέρω αν τα είπα σωστά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.